Ultrasonický Canon PowerShot S3 IS (recenze)

4. září 2006
TWEET SDÍLET
Canon celkem úspěšně pokračuje s rozšiřováním svých ultrazoomových fotoaparátů v řadách fotoamatérů. Oproti předchozímu modelu není PowerShot S3 IS zdaleka takovým skokem jako byl S2 IS vzhledem ke svému předchůdci. Přesto však přináší několik novinek.

Základní technické parametry fotoaparátu:

 • snímací prvek: CCD 6 Mpx, 1/2,5"
 • max. výst. rozlišení: 2 816 × 1 584 bodů
 • paměťové médium: SD / MMC
 • objektiv: Canon Zoom 36–432 mm ekviv. (12× zoom), F2,7–3,5, stabilizátor
 • LCD displej: výklopný, úhlopříčka 51 mm (2"), 115 000 obrazových bodů
 • hledáček: EVF, 115 000 obrazových bodů, obrazové pokrytí 100 %
 • rychlost závěrky: 15–1/3 200 s
 • citlivost ISO: Auto, High ISO Auto, 80, 100, 200, 400, 800
 • video: max. 640 × 480 px, 30 sn./s, stereo zvuk, (délka dle kapacity karty, maximálně však 1 GB nebo 1 hodina záznamu na jeden záznam)
 • možnosti napájeni: 4× alkalické baterie velikosti AA, 4× NiMH baterie (NB4-300) velikosti AA (prodávané samostatně), síťový zdroj (prodávaný samostatně)
 • rozměry a hmotnost: 113,4 × 78,0 × 75,5 mm, 410 g bez baterií
 • cena: 15 990 Kč

Tentokrát jsme recenzi pojali jako srovnání s předchozím modelem PowerShot S2 IS a také s modelem Sony Cyber-Shot DSC H2. Detailnější výčet technické specifikace všech tří přístrojů naleznete zde. Všechny tři modely jsou si velmi podobné svou konstrukcí a možnostmi fotografování.

U Canonu PowerShot S3 IS výrobce vsadil na tmavě šedé provedení plastového povrchu a dle mého názoru je to krok k lepšímu. Ultrazoomy nepatří do kategorie digitálních šperků a člověk si při fotografování nepřipadá tolik nápadný jako se stříbrným S2. Přesto díky své konstrukci si i model PowerShot S3 zachoval jistý nastartovaný styl. Kromě změny barvy opláštění si na první pohled lze všimnout většího výklopného LCD. Ten narostl z 1,8 na rovné dva palce. Sony nabízí u svého modelu Cyber-Shot H2 také dvoupalcový displej, avšak pevně vestavěný.

Klepněte pro větší obrázek

Již samotné tělo Canonu bez baterií váži přes čtyři sta gramů, hmotnost znatelně naroste po vložení baterií. Konstruktéři přístroj na tuto hmotnost připravili a s bateriemi je dobře vyvážený. Možná právě díky své hmotnosti mi osobně dobře padl do rukou. Také matný povrch vystouplého gripu pro uchopení v pravé ruce se stává kladem při manipulaci s přístrojem. Sony Cyber-Shot H2 je oproti Canonu přibližně o sto gramů těžší (porovnání obou modelů bez baterií), má o něco více vystouplý grip a potřebuje ke svému životu 2× baterie velikosti AA. Jakákoli manipulace při fotografování s ním také nečiní potíže.

Klepněte pro větší obrázek

Na horní části těla jsou zastoupeny ovládací prvky přímo ovlivňující samotné fotografování. Kromě spouště a ovládání zoomu zde naleznete také přepínač mezi fotografováním a prohlížením fotografií, kruhový volič a nakonec dvě tlačítka. Jedno z nich přepíná mezi sériovým snímáním a časovou spouští a pomocí druhého (nalevo od blesku) provádíte změnu režimu blesku (popř. můžete přidat audio komentář při prohlížení snímků). Kruhový volič obsahuje klasické expoziční režimy fotografování: automatiku, programový režim, prioritu clony, času, plný manuál a uživatelské nastavení, dále také scénické režimy, panorámování a nahrávání videozáznamů. Blesk zůstal nezměněn a vyklápí se ručně, u Sony H2 se vyklápí elektronicky. Horní pohled na fotoaparát rovněž prozradí, že objektiv je nejen stabilizovaný, ale navíc poháněn ultrasonickým motorkem. CyberShot H2 má také stabilizátor obrazu. Canon má dobře vyřešené zoomování pomocí okruží spouště, u Sony musíte ohniskovou vzdálenost měnit tlačítky na zadní stěně přístroje. Ta ovšem můžete ovládat palcem a spíše se jedná o sílu zvyku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zleva: Canon S3 IS, Canon S2 IS, Sony H2

Přední pohled na všechny tři fotoaparáty. Canon má mezi objektivem a bleskem dva mikrofony pro stereo nahrávání zvuku. Vedle levého z nich pak má své místo pomocné světlo autofokusu. Oba přístroje mají shodný rozsah zoomu a také ohnisek. Canon vyrábí pro své přístroje objektivy sám, Sony používá skel Carl Zeiss Vario-Tessar.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zleva: Canon S3 IS, Canon S2 IS, Sony H2

Zadní část fotoaparátu se víceméně shoduje s předchozím modelem S2. Hledáček, přestože není pro fotografování příliš pohodlný, se mě osobně zdál lépe čitelný než od Sony.

Na zadní části přístroje najdete výklopný LCD, nad ním je EVF hledáček s dioptrickou korekcí. Vedle hledáčku pak samostatné tlačítko pro záznam videosekvencí – obdobně jako u předchozího modelu tedy zůstala tlačítka pro spoušť a pro nahrávání videa oddělena. Pravá polovina zadní stěny fotoaparátu je doslova poseta ovládacími prvky. Na palec pravé ruky zde zbylo tak akorát místo pro uchopení fotoaparátu. Většinu ovládacích tlačítek budete muset také ovládat pomocí pravého palce, což může některým uživatelům zpočátku činit problémy. Levá ruka zůstala při ovládání přístroje téměř nevyužita. Nejinak je tomu i u Sony, kde levá ruka slouží jako výpomoc při držení fotoaparátu. Cyber-Shot H2 má ale navíc přímý přístup k ovládání EV korekce, který mi u Canonu v mnoha situacích chyběl.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Po zapnutí fotoaparátu Canon PowerShot S3 se objektiv vysune velmi rychle
Klepněte pro větší obrázek
Na levé boční straně jsou umístěna dvě tlačítka, které budete po chvíli používání přístroje ovládat poslepu. Jedno z nich přepíná do režimu manuálního ostření a druhé pak volí mezi makrem a supermakrem. Také je zde otvor pro AV výstup a vestavěný reproduktor
Klepněte pro větší obrázek
Na pravé straně je slot pro paměťovou kartu (SD / MMC). Nad ním se nachází zdířka pro připojení k počítači přes USB rozhraní a k síťovému adaptéru
Klepněte pro větší obrázek
Vedle objektivu se doslova skrývá tlačítko pro odejmutí prstence, na místo kterého můžete připevnit sluneční clonu nebo některou z předsádkových čoček, prodávaných samostatně
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Canon PowerShot S3 IS v ruce

Klepněte pro větší obrázek

Mezi standardní příslušenství patří 16MB SD paměťová karta, USB a AV kabel, krytka objektivu a řemínek. Další volitelné příslušenství, které lze k S3 pořídit, je například síťový adaptér, sluneční clona nebo širokoúhlý konvertor či telekonvertor. Sony však ke svému fotoaparátu balí zdarma dvě dobíjecí baterie a nabíječku, adaptér na objektiv a sluneční clonu.

Z přiložených fotografií můžete vidět, že po konstrukční stránce se mnoho rozdílů u modelu PowerShot S3 IS oproti mladšímu sourozenci nenajde. Všechny ovládací prvky se v podstatě shodují s modelem S2. Občas mi scházel nějaký přepínač pro zapnutí a vypnutí stabilizátoru obrazu, které na těle Sony CyberShot H2 naleznete. Canon ovšem tuto funkci dovoluje nastavit pod tlačítko pro přímý přístup. Není lehké rozhodnout, který z porovnávaných fotoaparátů má lepší design či ovládání, vždy to bývá silně subjektivní a u mne i přes vyčtené nedostatky zvítězil v této disciplíně Canon, a to především díky rozmístění ovládacích prvků a celkovému ovládání přístroje.

Témata článku: Testy, Canon


Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Podívejte se s námi na citáty slavných fotografů, které vám mohou pomoci nalézt cestu k lepším fotografiím. Většinou v sobě totiž obsahují i skrytá doporučení, jak k fotografování přistupovat.

Lenka Dostálová
Fotografové
František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

Není vůbec jednoduché najít hranici mezi jemným obrazovým humorem a přízemním primitivismem.

Petr Vilgus
Kultura
5 tipů pro snadné a efektivní čištění objektivů

5 tipů pro snadné a efektivní čištění objektivů

Moderní objektivy jsou jemná optická zařízení, kterým je třeba věnovat patřičnou péči. Hromadění nečistot může vést k problémům, které vyřeší pouze odborný servis. Jak takovým situacím předcházet?

Helena Vyplelová
Technika
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr Březina
Full-frame
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
Na dobrodružnou cestu jen s mobilem

Na dobrodružnou cestu jen s mobilem

Tomáš Slavíček
Fotomobily
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Helena Vyplelová
Průvodce nákupem
Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

Petr Březina
Technika