Udělejte si jasno

Udělejte si jasno

Zvýšení jasu nebo kontrastu patří mezi časté úpravy fotografií. Ukázkový snímek má vyrovnaný histogram, a přesto by potřeboval celkově prosvětlit.

Ukážeme si způsob, kterým na rozdíl od použití standardního nástroje Obraz|Přizpůsobení|Jas a kontrast ztratíme v obraze minimum informací.

1. Otevřete snímek a v paletce Vrstvy uchopte myší Pozadí a přetáhněte jej na ikonku pro vytvoření nové vrstvy. Tak vytvoříte novou vrstvu s kopií předchozí. Nechte horní vrstvu aktivní a změňte její interakci z hodnoty Normální na hodnotu Závoj. Obraz by se měl výrazně zesvětlit.

2. Pokud je zesvětlení příliš silné, nastavte parametr Krytí vrstvy na hodnotu menší než 100%. Jakmile budete se světlostí spokojeni, klepněte myší do prázdného čtvercového políčka spodní vrstvy Pozadí. Tím obě vrstvy svážete.

3. Svázané vrstvy slučte příkazem Vrstva|Sloučit svázané (CTRL + E). Pokud se vám obraz zdál příliš tmavý i při nastavení Krytí na 100 %, zopakujte celý postup ještě jednou. Celkový jas se opět zvedne.

4. Častým neduhem při zvyšování jasu je pokles celkového kontrastu. Proto po zesvětlení přijde na řadu jeho úprava. Kontrast se dá opět zvýšit pomocí standardního nástroje nebo pomocí interakce vrstev. Zduplikujte vrstvu stejně jako v bodě 2, interakci tentokrát nastavte na Násobit.

5. Kontrast zvýšený tímto postupem bývá příliš velký, proto nastavte Krytí na nízkou hodnotu, při které vypadá snímek nejlépe. Vrstvy opět svažte a slučte, výsledný snímek uložte jako kopii (SHFT + CTRL +S).


Zvyšování jasu a kontrastu pomocí interakce vrstev je daleko výkonnější než standardní nástroje. Jedná se o tzv. diadické operátory, které si berou informace ze dvou snímků zároveň a k rozhodování mají tedy dvojnásobek informací, než monadické operátory ve standardních funkcích. V důsledku toho se jas zvyšuje úměrně jasu vrstvy pod sebou a zesvětlením nedochází ke vzniku vypálených míst bez kresby. Zvýšení kontrastu pomocí interakce vrstev nezdůrazňuje šum.

Určitě si přečtěte

Články odjinud