Také si říkáte, že snímek, který jste vyfotili je jako z alba po babičce, jen mu chybí patina? Docílit efektu staré fotografie není až tak obtížné.
Postup vytvoření fotografie s efektem „zašlosti“ si ukážeme v programu Adobe Photoshop CS. Prvním krokem bude samozřejmě výběr vhodného snímku společně s případným ořezem, a pamatujte, že ne všechny snímky se pro tento efekt hodí. Nezapomeňte svoji práci průběžně ukládat, z tohoto důvodu je jistě lepší pracovat na kopii originálního snímku.
V editoru vytvořte novou vrstvu pomocí Ctrl+Shift+N a použijte funkci aplikace obrazu Image | Apply Image. V menu Image | Adjustments vyberte volbu Hue/Saturation a v novém dialogovém okně zatrhněte Colorize. Díky tomu můžete pracovat s celkovou barevností snímku. Jednotlivé posuvníky nastavte tak, aby výsledná barevnost odpovídala vašemu záměru. V našem případě to byly následující hodnoty – Hue: 49, Saturation: 26, Lightness: 0.
V dalším kroku zopakujte vytvoření nové vrstvy (Ctrl+Shift+N) spolu s aplikací obrazu, podobně jako tomu bylo v prvním kroku. Dále zvolíme v nabídce Filter | Texture efekt Grain. Otevře se nové dialogové okno v němž je na výběr několik typů efektů. Ponechejte aktivní volbu Grain a nastavte vhodně parametry. V pravé části snímku vyberte sílu efektu (Inensity) a také celkový kontrast (Contrast) v rozbalovací roletce pak zvolte vhodný typ zrna (Grain Type).
Každá fotografie vyžaduje odlišné nastavení hodnot, proto se nebojte experimentovat. V našem případě jsme nastavili následující hodnoty – Intensity: 27, Contrast: 25 a Grain Type: Vertical. Typ vrstvy ponechte na Normal a krytí (Opacity) nastavte v rozmezí 60–80 %.
Třetí krok úprav začneme stejně jako předchozí dva, a to vytvořením nové vrstvy spolu s aplikací obrazu. Tentokrát také použijte nabídku Filter | Texture ovšem zvolte pložku Texturizer. Opět se otevře nové dialogové okno pro detailní nastavení parametrů. Zde nastavte hodnoty, které vidíte na následujícím obrázku, pokud chcete, můžete samozřejmě experimentovat, protože uvedené nastavení nemusí být pro váš snímek to nejlepší. Typ vrstvy ponechte na Normal a krytí 100 %.
Následující úprava začne tradičně vytvořením nové vrstvy, stejným postupem, jako bylo uvedeno výše. V nabídce Filter | Artistic zvolte možnost Cutout. Hodnoty jednotlivých parametrů nastavte takto – Number of Levels: 4, Edge Simplicity: 4, Edge Fidelity: 2. Typ vrstvy ponechte Normal a krytí nastavte přibližně na 25 %.
Posledním krokem bude použití funkce Gradient Map, kterou najdete v menu Image | Adjustments. Pro naše účely nejvíce vyhovuje černobílá mapa, která přidá fotografii na hloubce. Po aplikaci ponechte vrstvu v typu Normal, je však třeba výrazněji ubrat krytí vrstvy a to až na 15 %.
Výsledná fotografie vypadá takto:
Hodnoty jednotlivých filtrů použitých v článku jsou voleny s ohledem na použitý snímek. Při práci s vlastními fotografiemi je třeba vyzkoušet vhodné nastavení intenzity filtrů a krytí jednotlivých vrstev, protože každý snímek je jiný. Předvedený postup je náznakem toho, jakou cestou je možné jít a jak pracovat s vrstvami úprav. A tak hola hou do starých časů.