Učení se fotografovat zlepšuje schopnosti mozku

Učení se fotografovat zlepšuje schopnosti mozku

Dobrá zpráva pro všechny začínající fotografy! Když se budete učit fotit, pravděpodobně budete mít lepší paměť. Zvláště pak ve vyšším věku, kdy mívají lidé problém s pamětí, tak může být focení prospěšné.

Luštění křížovek, sudoku, hraní společenských her ani poslech klasické hudby nestačí k tomu, aby udržely mysl v dobrém stavu. Naopak naučit se fotografovat vede ke zlepšení schopností a paměti.

Alespoň k takovýmto závěrům došli výzkumníci z americké University of Texas v Dallasu. Lidé, kteří se účastnili pasivních aktivit jako hraní společenských her, seznamovaní se či poslechu hudby dosáhli pouze minimálního zlepšení funkcí mozku. Naopak učení se fotografovat výrazně zlepšilo lidem paměť.

V zájmu vědy bylo více než 200 lidí rozděleno do několika skupin. Účastnici, jimiž byli senioři ve věku mezi 60 a 90 lety, se následně zavázali, že budou provádět stanovenou aktivitu alespoň 15 hodin týdně.

4056866600_b78019a7f1.jpg 
Fotograf Burl McDonald (Autor: Michael Baird)

Jedna ze skupin se učila fotografovat a zpracovávat snímky na počítači, což vyžaduje poměrně velké množství kognitivní aktivity. Další skupina dostala taktéž náročnější úlohu, měla za úkol naučit se vyšívat různé vzory pomocí počítačem řízených strojů, přičemž došlo k procvičení abstraktního myšlení. Ostatní účastníci prováděli nenáročné aktivity jako hraní her, navštěvování muzeí či vyprávění příběhů.

A jak už bylo zmíněno v úvodu, pouze ti co se učili fotografovat a vyšívat, dosáhli zlepšení schopností mozku, zejména paměti. „Zdá se však, že nestačí jít pouze ven a něco dělat. Důležité je také dělat něco, s čím nemáte zkušenosti a co je pro vás mentálně náročné,“ dodává hlavní výzkumnice Dr. Denise Parková.

Vypadá to tedy, že učení se čemukoliv novému, jako například fotografování, dokáže výrazně zlepšit paměť a další funkce mozku. Obzvláště pak v pozdějším věku.

Určitě si přečtěte

Články odjinud