24
Fotogalerie

Týden na DIGIareně plný novinek z PMA

Fotografování očima * Soutěž upravujeme RAW * Ohnisková vzdálenost lidského oka * Vyrábíme předsádku pro makro

Fotografování očima
V pondělí nabídnul František Richter našim čtenářům krátké zamyšlení nad možnostmi a výhodami fotografování očima.

Největší paměťová karta od Sony
Společnost Sony představila novou verzi paměťové karty Memory Stick PRO-HG Duo HX. Tato nová verze přichází s kapacitou 16GB a vysokými rychlostmi zápisu i čtení.

Ta fotka je kradená!
Mnohým fotografům se už určitě stalo, že jim někdo jejich fotku ukradnul a buď po mírných úpravách, nebo prostě jen tak bez úprav ji někde použil, jako by byla jeho. Pro ty, kteří si své snímky hlídají, je na internetu nová služba TinEye.

Mona Lisa výsledek 2.jpg Mona Lisa výsledek 3.jpg Mona Lisa výsledek 4.jpg Mona Lisa výsledek 5.jpg
TinEye nalezne podobné fotografie a obrazy

Photoshop Lightroom 2.3 a Camera Raw 5.3 jsou na světě!
Finální verze programů Photoshop lightroom 2.3 a Camera Raw 5.3 jsou tu. Na veletrhu PMA je představila společnost Adobe. Oba programy podporují konverze RAW snímků i posledních novinek – Nikonu D3X a Olympusu E-30.

Pentax představil pevnou patnácku
Majitele fotoaparátů Pentax zajisté potěší novinka, kterou společnost představila. Je jí zbrusu nový objektiv Pentax-DA 15mm F4ED AL Limited.

15mm.jpg 
Pentax-DA 15mm F4ED AL Limited

Novinka: ultrazoom Pentax X70
Kromě již zmíněného objektivu představil Pentax ještě jednu novinku. Nový fotoaparát Pextax X70 dozajista potěší jak začátečníky, tak i fotografy pokročilé. Novinka dostala od výrobce do vínku dvanáctimegapixelový čip a ohniska objektivu v rozmezí 26–624mm při světelnosti F2,8–5,0.

NDA_PENTAX_PMA.jpg 
Pextax X70

Samsung koncepcí NX vstoupil do světa hybridních fotoaparátů
V úterý představila společnost Samsung novou řadu fotoaparátů, kterou vstoupila na pole Micro Four Thirds fotoaparátů.

NX_Bk_B.jpg NX_Bk_F.jpg
Vzorový model Samsung NX

Fotografie týdne: I have been distant
Peří na křídlech ptáků tiše ševelí. Do dálek na nich pluje mé volání a já ani nevím, jestli ho někdy vůbec uslyšíš.

E2E.jpg 
I have been distant; foto Strany (Martin Stranka) 

Druhé kolo soutěže Upravujeme RAW začíná
Začalo druhé kolo soutěže Upravujeme RAW. Stejně jako v prvním kole si můžete v galerii DIGIareny stáhnout připravený originální snímek ve formátu CR2.

NaneuPro zeštíhluje název
Společnost NaneuPro změnila svůj obchodní název. Nový název společnosti je od nynějška jen prosté „Naneu“. Společnost se rozhodla pro změnu z důvodu odlišení obchodní značky od konkurence.

Nové objektivy Lumix pro bajonet Micro Four Thirds
Panasonic představil na tiskové konferenci dva nové objektivy pro systém Micro Four Thirds. Prvním z nich je stabilizovaný Lumix G Vario 14-140mm f/4.0-5.8, druhým je pak širokoúhlý Lumix G Vario 7-14mm f/4.0.

Lumix G Vario 7-14mm f4.0.jpg Lumix G Vario HD 14-140mm f4.0-5.8.jpg
Lumix G Vario 14-140mm f/4.0-5.8 | Lumix G Vario 7-14mm f/4.0.

Hybridní nástupce Lumix DMC-GH1 s podporou HD videa
Další novinkou Panasonicu je hybridní Lumix DMC-GH1. Fotoaparát konstrukčně vychází ze svého předchůdce DMC-G1. Přístroj disponuje i možností nahrávat video v rozlišení 1920×1080 při 24 sn./s nebo 1280×720 rychlostí 60 sn./s.

23766.jpg 23768.jpg
Lumix DMC-GH1

Sigma 10–200 mm HSM
Aby nebylo v tomto týdnu nových objektivů málo, Sigma uvedla novou sadu tří objektivů tvořících navazující řadu. Objektivy budou k dostání s bajonety pro fotoaparáty Sigma, Canon, Nikon, Sony a Pentax.

sigma10-20.jpg sigma18-50.jpg sigma50-200.jpg
Trojice objektivů Sigma pokrývá ohniskovou vzdálenost 10–200 mm

Vyhlášení výsledků prvního kola soutěže Upravujeme RAW
První kolo soutěže Upravujeme RAW skončilo. O hodnocení výsledných snímků se postarali sami účastníci soutěže a návštěvníci galerie. Nezbývá než výsledky vyhlásit.

01_Soutez_raf.jpg 
autor: Fiho

Recenze: Nikon Coolpix S230 na dotek
Do redakce NikonClubu ČR dorazila jedna z letošních novinek od Nikonu, elegantní Coolpix S230. Lukáš Sieger jej proto hned otestoval.

Sony představuje ultrazoom DSC-HX1 s Exmor CMOS senzorem
Nový ultrazoom na PMA představila také společnost Sony. DSC-HX1 je osazen devítimegapixelovým CMOS čipem vyrobeným technologií Exmor, která má zajišťovat vynikající rychlost záznamu obrazu.

23747.jpg 
Sony CyberShot DSC-HX1 

Nový firmware pro Nikon Coolpix P6000
Na stránkách společnosti Nikon je nyní nachystána ke stažení nová verze firmware pro kompakt Coolpix P6000. Update by měl snížit celkovou spotřebu energie fotoaparátu, hlavně ale odstraňuje občasné problémy při zpracovávání snímků.

Půl století bajonetu Nikon F-mount
Bajonetový závit F-mount, jak ho známe ze zrcadlovek Nikon, oslavil v tomto týdnu padesát let své existence.

Ohnisková vzdálenost lidského oka
Jak je to s prastarým mýtem, že základní ohnisko – 50 mm – se odvozuje od přirozené ohniskové vzdálenosti oka? Pojďme se podívat do historie...

A2-050.jpg 
Takto vidíme náš svět. Nevěříte?

Rodinný ultrazoom Kodak EasyShare Z915
Ani Kodak nechtěl na veletrhu PMA zůstat pozadu, a tak představil také jednu novinku – kompakt EasyShare Z915. Přestože podrobné specifikace fotoaparátu ještě nejsou veřejnosti k dispozici, ví se už, že v kompaktu bude 10 MPix čip a desetinásobný opticky stabilizovaný zoom.

23758.jpg 
Kodak EasyShare Z915

Nové předváděcí centrum Samsung
Generální ředitel Samsungu pro oblast Česka, Slovenska a Maďarska otevřel v pátek v Praze v Paláci Flora první Samsung centrum v České republice. Vyzkoušet, objednat, zakoupit či jen prohlédnout si zde návštěvníci budou moci nejen fotoaparáty Samsung, ale v podstatě všechny položky v nabídce společnosti Samsung.

Irsko pohledem Martina Marčišovského
Sobotu jsme věnovali rozhovoru s slovenským fotografem Martinem Marčišovským, který odešel do Irska a začal fotografovat tamní krajinu.

AND SO.jpg Krajinne Iluzie.jpg Stiny Dnu.jpg
Fotografie Martina Marčišovského

Šest dní do konce fotosoutěže Samsung!
Až do příštího pátku – 13. března – máte možnost se ještě zúčastnit fotosoutěže vyhlášené DIGIfotem, DIGIarenou a společností Samsung. Hlavní cenou v soutěži je zrcadlovka Samsung GX-20.

Kvalitná predsádka pre makrofotografiu
Pokud máte doma starý dalekohled a touhu experimentovat, můžete se pokusit vyrobit předsádku pro makrofotografii. Jak na to? Poradí vám Zdenko Kodyš.

03.jpg 
Obruby starých filtrů a optický dublet z dalekohledu

Určitě si přečtěte

Články odjinud