17
Fotogalerie

Týden na DIGIareně – skončil veletrh PMA

Jak fotit gigapanorama * První SDXC karta * Ostré fotografie s Focus Magicem * Fotografka Miroslava Kinclerová

Canon EOS 40D a Nikon D700 o dva tisíce levněji (ceník)
Pravidelný přehled cen, který jsme pro vás připravili na začátku týdne nabízí několik novinek v sortimentu fotoaparátů Canon, ale zároveň ukazuje zdražení většiny fotoaparátů Olympus a některých zrcadlovek od Nikonu a Canonu.

GigaPan Epic: Gigapanorama s kompaktem
Společnost Gigapan Sytems představila zřízení GigaPan Epic, díky kterému mohou vytvářet panoramatické snímky i úplně nezkušení fotografové. Stačí upnout do zařízení váš kompakt, nastavit několik základních hodnot a můžete fotit.

systempage_version5_04.jpg 
Robot GigaPan Epic udrží pouze kompakt

Pretec SDXC: karta, která je k ničemu (zatím)
Před nedávnem představila asociace SD nový formát paměťových karet, nazvaný SDXC. Prvního zástupce v této kategorii vyrobila firma Pretec. Karta disponuje kapacitou 32GB při rychlosti 50MB/sec.

sdxc32gb.jpg 
Nová karta SDXC

Focus Magic: Kouzlo ostrých fotografií
Jedním ze zajímavých nástrojů, které můžete použít k doostření vašich zmenšených snímků je Focus Magic. Focus Magic se vydal zcela jinou cestou a nepoužívá doostřování metodou Unsharp Mask, využívá principů rozptylového kruhu.

168-35-CROP.jpg 168-35-FM.jpg 168-35-UM.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Výřez původní fotografie | Doostřeno Focus Magicem | Doostřeno filtrem Unsharp Mask

Vychází nové DIGIfoto 3/2009!
Letošní třetí číslo časopisu DIGIfoto dorazilo nejen do schránek předplatitelů, ale také na vaše oblíbené novinové stánky. V čísle najdete megarecenzi dlouho očekávané zrcadlovky Canon EOS 5D Mark II, test objektivu Canon EF 14mm F2,8 L II USM nebo cestopis z Norska.

001.png 
DIGIfoto 3/2009

Výstava fotografií: Černá srdce Marie Zachovalové a Jindřicha Štreita
Langhans galerie ve Vodičkově ulici v Praze hostuje až do 19.března společnou výstavu 40 fotografií Marie Zachovalové a Jindřicha Štreita. Fotografie doplňují dokumentární film Moniky a Břetislava Rychlíkových nazvaný Černá srdce, který bude promítán na festivalu Jeden svět.

Fotografie týdne: Smútok
I přesto, že za okny pomalu začíná vystrkovat růžky jaro, fotografie tohoto týdne je ponurá, chladná a zimní, stejně jako její název – Smútok.

Smútok 
Smútok; foto Peter Olekšák 

Verbatim: 32 GB v kartě SDHC
Verbatim představil novou kartu formátu SDHC s kapacitou 32GB. Karta patří do nejvyšší rychlostní dostupné třídy 6, což značí rychlost zápisu až 6MB za sekundu.

Verbatim_SDHC32GBCard.jpg 
SDHC karta Verbatim

Výstava Sport Foto 2008 v Brně
Na brněnské Nové radnici slavnostně začala tento týden výstava Sport foto 2008. Na výstavě najdete jak snímky předních českých sportovních fotografů, tak i snímky finalistů soutěže Sport Amatér Foto 2008.

Konference Libre Graphics Meeting
Na začátku května se v kanadském Montrealu sejdou vývojáři, uživatelé a příznivci některých open-source grafických projektů jako je GIMP, Blender nebo třeba Rawstudio a Hugin.

Olympus FE-5000: Pro mladší a nepokročilé
Společnost Olympus na počátku tohoto roku představila nový kompakt FE-5000. Naše redakce dostala nyní možnost otestovat, jestli je tenhle desetimagepixelový „zázrak“ opravdu tak dobrý, jak tvrdí výrobce.

DSC04432.JPG 
H6: Olympus FE-5000

Upgrade firmware objektivu Zuiko Digital ED 9–18 mm F4,0–5,6
Objektiv Zuiko Digital ED 9–18 mm F4,0–5,6 dostal od svého výrobce, společnosti Olympus nový firmware. Upgrade, který nese číslo 1.1 by měl zlepšit schopnosti autofokusu při použití objektivu s olympusáckými zrcadlovkami řady E.

Nová kniha: Adobe Photoshop Lightroom 2
V edici nakladatelství CPress vyšla nová kniha, přímo od tvůrců programu Adobe Photoshop Lightroom 2. Kniha vás v deseti lekcích naučí všechno počínaje základní orientací v programu, pokročilými technikami úpravy snímků konče.

Adobe Photoshop Lightroom 2.jpg 
Kniha Adobe Photoshop Lightroom 2

Kompakty, které u nás nekoupíte
Na veletrhu PMA prezentovala svoje fotoaparáty i americká společnost GE. Představila desítku nových fotoaparátů, které se ale bohužel do České republiky dovážet nebudou.

Soutěž Upravujeme RAW: aktuálně 42 fotografií k hlasování
Ve druhém kole soutěže Upravujeme RAW v této chvíli zápolí o vaši přízeň 42 různých verzí upraveného snímku.

Novinky z veletrhu PMA
Za veletrhem PMA se zavřely brány a my už víme, jaké novinky budou panovat nadcházející sezóně. Přestože většina výrobců své novinky představila už s předstihem na Internetu, bylo na co koukat.

Bez nabíječky Power Energy už ani krok
Malé a lehké – takové jsou nabíječky Power Energy. Nabíječky jsou řízené inteligentním mikroprocesorem, proto zajistí vašemu akumulátoru optimální průběh nabíjení a v žádném případě vaši baterii nepřebijí.

foto.jpg 
Nabíječka Power Energy

HDR z jednoho RAW
Z diskusního fóra DIGIareny jsme tento týden vybrali zajímavé téma ohledně metod tvorby HDR snímků. Dozvíte se zde, v jakých situacích je lepší využít tvorbu snímku z jednoho RAW i kdy je lepší využít stativu a expozičního bracketingu.

Miroslava Kinclerová: autorka knihy Digitální fotografie pro ženy
Rozhovor tohoto víkendu jsme věnovali Miroslavě Kinclerové. Mirka je nejen fotografka, ale i autorka nedávno vydané knihy Digitální fotografie pro ženy.

křížový vrch.jpg obyvatelka řecké vesnice.jpg krajina banátu.jpg
Fotografie Miroslavy Kinclerové

Ovoce a zelenina do vody vhozená
Poslední článek tohoto týdne uvítají především experimentátoři a kutilové. Tomáš Vrabec nás v něm totiž naučí, jak fotografovat efektní podvodní „produktovky“.

 20090305_1097.jpg 20090228_0939.jpg 20090305_1144.jpg
Podvodní „produktovky“

Určitě si přečtěte

Články odjinud