Turista poškodil 200 let starou sochu. Pózoval na ní pro fotografii

2. září 2020
TWEET SDÍLET
Turista poškodil 200 let starou sochu. Pózoval na ní pro fotografii

Při návštěvě muzea Antonia Canovy v italském Posagnu se turistovi podařilo poškodit sochu z 19. století. To jednoduše proto, že si myslel, jak originální bude jeho fotografie, když si na sochu lehne. Při tomto počínání ji však odlomil tři prsty.

K incidentu došlo na začátku srpna, když skupina turistů z Rakouska navštívila muzeum Antonia Canovy. Kamera zde zachytila 50letého muže, jak si na sochu lehl a pózoval na ní pro fotografii. Když vstal, pokusil se dokonce diskrétně své počínání zamaskovat tím, že chtěl ulomené prsty vrátit na své místo. 

Neoklasicistní sochu vytvořil v roce 1804 Antonio Canova a jedná se o portrét sestry Napoleona Bonaparte, Pauline. Je součástí sbírky sádrových odlitků, která je uložena v muzeu Antonia Canova. Poslední mramorová socha, která byla dochována, je uložena v Římě. Krátce po incidentu zveřejnilo muzeum na své stránce na Facebooku, že muž byl již identifikován.

Ten Vittoriovi Sgarbimu, prezidentovi nadace Canova, napsal osobní dopis, který muzeum z části citovalo: 

„Rád bych se ohlásil k incidentu, o kterém jsem se dočetl v rakouských novinách. V tu chvíli mi bylo hned jasné, že na něho musím reagovat. 

Z mé strany to bylo nezodpovědné chování, protože jsem nedomyslel možné následky. Také proto jsem nadále pokračoval v návštěvě muzea. Žádám vás o informace o dalších krocích, které mám k nápravě své chyby podniknout.“ 

Sgarbi uvedl, že oceňuje snahu muže napravit své konání a bere na vědomí jeho slova rozpaků za to, co se stalo a zároveň že přijímá jeho upřímnou omluvu v dopise popsanou. Tento „neúmyslný vandal“ se prý dokonce nabídl, že zaplatí náklady spojené s restaurováním sochy. Zemský soud v Trevisu dosud nerozhodl, zda proti muži podnikne právní kroky. 

Témata článku: Kultura

Určitě si přečtěte