Turista poškodil 200 let starou sochu. Pózoval na ní pro fotografii

2. září 2020
TWEET SDÍLET

Při návštěvě muzea Antonia Canovy v italském Posagnu se turistovi podařilo poškodit sochu z 19. století. To jednoduše proto, že si myslel, jak originální bude jeho fotografie, když si na sochu lehne. Při tomto počínání ji však odlomil tři prsty.

K incidentu došlo na začátku srpna, když skupina turistů z Rakouska navštívila muzeum Antonia Canovy. Kamera zde zachytila 50letého muže, jak si na sochu lehl a pózoval na ní pro fotografii. Když vstal, pokusil se dokonce diskrétně své počínání zamaskovat tím, že chtěl ulomené prsty vrátit na své místo. 

Neoklasicistní sochu vytvořil v roce 1804 Antonio Canova a jedná se o portrét sestry Napoleona Bonaparte, Pauline. Je součástí sbírky sádrových odlitků, která je uložena v muzeu Antonia Canova. Poslední mramorová socha, která byla dochována, je uložena v Římě. Krátce po incidentu zveřejnilo muzeum na své stránce na Facebooku, že muž byl již identifikován.

Ten Vittoriovi Sgarbimu, prezidentovi nadace Canova, napsal osobní dopis, který muzeum z části citovalo: 

„Rád bych se ohlásil k incidentu, o kterém jsem se dočetl v rakouských novinách. V tu chvíli mi bylo hned jasné, že na něho musím reagovat. 

Z mé strany to bylo nezodpovědné chování, protože jsem nedomyslel možné následky. Také proto jsem nadále pokračoval v návštěvě muzea. Žádám vás o informace o dalších krocích, které mám k nápravě své chyby podniknout.“ 

Sgarbi uvedl, že oceňuje snahu muže napravit své konání a bere na vědomí jeho slova rozpaků za to, co se stalo a zároveň že přijímá jeho upřímnou omluvu v dopise popsanou. Tento „neúmyslný vandal“ se prý dokonce nabídl, že zaplatí náklady spojené s restaurováním sochy. Zemský soud v Trevisu dosud nerozhodl, zda proti muži podnikne právní kroky. 

Témata článku: Kultura