TTArtisan a 7Artisans mají nové světelné padesátky pro bezzrcadlovky

9. srpna 2021
TWEET SDÍLET

Hned dva asijští výrobci připravili pro zájemce nové objektivy – jejich společnou vlastností je 50mm ohnisko, které doplňuje dobrá světelnost a plně manuální konstrukce.

V případě TTArtisan se jedná o objektiv 50 mm F1,4 Asph., který je určen pro plnoformátové bezzrcadlovky, čemuž odpovídá i osazení bajonety Sony E, Nikon Z, Canon RF a L-mount.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Optická konstrukce zahrnuje celkem deset čoček, uspořádaných do osmi skupin, použité jsou také prvky z asférického a nízkorozptylového skla. Podle výrobce dokáže objektiv nasytit snímače s rozlišením až 60 Mpx. Clona je zde dvanáctilamelová a pracuje v rozsahu F1,4 až F16, minimální ostřicí vzdálenost je 50 cm a filtry je možné používat o průměru 49 mm.

Na designu objektivu je patrná inspirace objektivy Leica, zejména ve výběru bílé a žluté barvy pro popisky na tubusu. Široký ostřicí prstenec je doplněn užším pro nastavení clony, ten však není tichý ale při otáčení cvaká.

Rozměry skla jsou vcelku kompaktní – délka je 68 mm, průměr tubusu v nejširším místě dosahuje 57 mm a váha činí 430 gramů – uvedené parametry se pak mírně liší v závislosti na použitém bajonetu. Kupovat je možné v e-shopu TTartisan za cenu 235 dolarů.

Druhou novinkou velmi podobného ražení je objektiv 7Artisans 50 mm F0,95, který je však určen primárně pro APS-C bezzrcadlovky osazen bude bajonety EOS M, Fuji X, micro 4/3, Nikon Z a Sony E.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Objektiv je plně manuální a v kovovém těle je usazeno celkem sedm čoček v pěti skupinách. Minimální ostřicí vzdálenost je 45 cm a clona je složena z celkem 13 lamel s rozsahem F0,95 až F16. Její nastavení je pak možné pomocí prstence s tichým chodem. Filtrový závit má průměr 62 mm.

Délka objektivu je 67,5 mm, hmotnost 416 gramů a najdete jej v nabídce e-shopu oficiálního distributora Photorumors za cenu 236 USD.

Témata článku: Objektivy, Technika, TTArtisan, Objektivy na Heureka.cz