Trojitá snůška fototiskáren od HP

7. září 2004
TWEET SDÍLET
Společnost Hewlett Packard vstoupila minulý týden na trh se třemi novými fototiskárnami. Redakce DIGI obdržela jako první všechny tři modely na testování, abychom vám je mohli představit ve srovnávacím testu osmi fototiskáren.

Nyní alespoň ve stručnosti několik technických dat nových přístrojů.

HP Photosmart 7450 je tiskárnou pro nepříliš náročné uživatele. Podle výrobce tiskne rychlostí 12 černobílých nebo barevných stran za minutu, při rozlišení 4 800 × 1200 px. Umí tisknout fotografie o velikosti 10 × 15 cm až do formátu A4, inkoust vložený do tiskárny by měl být podle tiskové zprávy odolný proti blednutí.

Klepněte pro větší obrázek
Z trojlístku nových „hápéčkových“ fototiskáren je Photosmart 7450 vybavena nejmenší škálou funkcí

Zařízení neoplývá přílišným množstvím ovládacích tlačítek. Zato disponuje dvojitým podavačem papíru. Oproti předchozímu modelu Photosmart 7260 má také textový LCD displej, který při přímém tisku umožňuje výběr jednotlivých fotografií. HP Photosmart 7450 je vybavena sloty pro nejpoužívanější paměťové karty – Compact Flash I a II, SM, SD/MMC a Sony Memory Stick. Tělo tiskárny se dorozumívá s počítačem pomocí rozhraní USB.

Klepněte pro větší obrázek
Detail na ovladače a sloty tiskárny HP Photosmart 7450

Tiskárna je prozatím nejlevnější v řadě fotografických tiskáren HP – její doporučená cena je 3 490 Kč vč. DPH.


Druhou, téměř o polovinu dražší novinkou, je HP Photosmart 8150. Tentokrát už by mělo být možné z tiskárny pořídit opravdu kvalitní výstup. Na výběr jsou tisky až do formátu A4, včetně panoramatického rozměru 10 × 30 cm.

Klepněte pro větší obrázek
Fototiskárna HP 8150 má po levé straně od displeje nezvyklý kruhový volič


Rychlost tisku by měla díky tiskové hlavě s použitím dvojnásobné hustoty trysek dosáhnout 20 stran za minutu. Tiskový vozík obsahuje místo na dvě cartridge nového typu, přičemž je možné několik kombinací. V jedné pozici je vždy vložena klasická tříbarevná náplň (C/M/Y), ve druhé lze použít buď běžnou černou náplň, fotografickou barevnou nebo „tříbarevnou“ černou. Stejně jako u ostatních novinek by měla být barva vytištěných snímků dlouhodobě odolná proti vyblednutí.

Klepněte pro větší obrázek
Detail na tiskový zásobník

Středem pozornosti „hápéčka 8150“ je zejména centrální barevný displej s úhlopříčkou 6,4 cm a po levé straně v „plastikové úschovně“ sloty na všechny typy paměťových médií.

Tiskárna je kompatibilní s PictBridge a je možné dokoupit si k ní volitelný Bluetooth adaptér taktéž pro bezdrátový tisk. Ani jednou z těchto funkcí předchozí model 7760 nedisponoval.

Součástí balení této fototiskárny bude také vlastní software HP Image Zone. Tento program by měl umožnit úpravu fotografií, zahrnující různé efekty a filtry. Celková suma se stanovena na 6 990 Kč.


Nejzajímavějším kouskem pro zkušené fotografisty bude HP Photosmart 8450. Cena této „tiskací skříňky“ se vyhoupla mírně nad deset tisíc korun, tomuto ohodnocení však odpovídá  odlišná technologie. Ta využívá osmi inkoustů pro tisk, rozdělených ve třech cartridgích podobně jako u předchůdce HP Photosmart 7960.
 

Klepněte pro větší obrázek
Ani této tiskárně nechybí velký středový zobrazovač ...

Klepněte pro větší obrázek
... který je výklopný

 

Designem je tiskárna velmi podobná typu 8150 - shodné je umístění displeje (je možné využít funkci redukce červených očí, úpravy jasu i volbu barevných efektů), i ukrytí slotů na všechny druhy paměťových karet pod akrylátové sklo. Bohatá je také nabídka připojení tiskárny – dává na výběr rozhraní USB, podporu funkce PictBridge nebo možnost dokoupení adaptéru pro Bluetooth či bezdrátových tiskových serverů řady JetDirect.

Tiskárna se prodává také od září, cena navržená výrobcem je 11 490 Kč včetně DPH.


Počínaje touto sadou fototiskáren zavádí HP tzv. regionalizaci na obalu tiskových zásobníků. Svět byl firmou rozdělen na čtyři části. Pro přehlednost budou i různé názvy tiskáren, takže dovezete-li si nový výrobek ze Spojených států, budete si pravděpodobně muset nechat z USA posílat také zásobníky.

Podle dostupných informací by měl systém fungovat tak, že pokud použijete tiskový zásobník z jiné oblasti, tiskárna přestane být funkční. Firma tak údajně reaguje na nestejné ceny výrobků v různých částech světa a rozšířený prodej padělaných zásobníků. Výsledkem by mělo být lepší zakořenění spotřebního zboží v daných zemích a stabilita cen. Otázkou je, jestli si tím HP nechce jen zajistit prodej originálních cartridgí.

Témata článku: Technika, První pohled, HP


Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
20 tipů pro lepší fotografování svateb

20 tipů pro lepší fotografování svateb

Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Jan Pánek
FotografovéFotoškola
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software