Trochu zrna neškodí: Canon PowerShot A540 (recenze)

Trochu zrna neškodí: Canon PowerShot A540 (recenze)

V květnu jsme na stránkách DigiAreny zveřejnili demosnímky pořízené šestimegovým Canonem PowerShot A540. Dnes se dozvíte, jak si fotoaparát stojí po stránce ovládání, čím je do terénu vybaven a jaký obrazový výstup od něj můžete očekávat.

Šestimegapixelový PowerShot A540 byl uveden společně s pětimegovou variantou A530. Přístroje navazují na tradici 3Mpx A510 a 4Mpx A520, čímž se zařadily do rodiny vyspělých Powershotů, které – ač jsou zacíleny na amatérského fotografa – nabízejí vedle programové automatiky také prioritu času, clony i plně manuální režim.

Klepněte pro větší obrázek
Plastové tělo má rozměry 91,4 × 63,5× 43,2 mm a váží 180 gramů. Díky vystouplému gripu se pohodlně drží

I když pod pojmem kompaktní si leckterý uživatel představí placatou krabičku, věřte, že také tento foťáček se vám do kapsy vejde. Jeho trošku větší rozměry mají své opodstatnění – jsou vykoupeny dobrou ergonomií podpořenou pohodlným gripem. Navíc díky své „stavbě“ umožňuje digitál, jako málokterý srovnatelný kompakt, také nadstandard v podobě volitelných konvertorů, které rozšiřují jeho možnosti.

Musíme konstatovat, že výrobce sice u svých modelů zvětšuje displeje, jejich rozlišení však zůstává doslova mizerné. PowerShot A540 má dostatečně velký LCD s úhlopříčkou 2,5“, jeho rozlišení je však pouze 85 tisíc pixelů. Bohužel se tato hodnota podepisuje na poměrně špatné čitelnosti displeje, a to nejen za slunečného počasí. Je tak pouze na uživateli, zda se uchýlí k používání průhledového optického hledáčku, který neposkytuje ani zdaleka 100% pokrytí snímaného záběru – na rozdíl od displeje.

Klepněte pro větší obrázek
Velký 2,5“ displej by si zasloužil mnohem vyšší rozlišení
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pod gumovou krytkou na levé straně těla se ukrývá vstup pro síťový zdroj a A/V výstup

Ovládání fotoaparátu není komplikované. Paletu expozičních režimů, scénických programů a ikonku pro aktivaci záznamu krátkých videosekvencí najdete na kruhovém otočném voliči, který se nachází na horní straně těla. Zoomovací prstenec umístěný okolo spouště je tradicí Canonů řady A5xx, kolébka tak nezabírá samostatné místo. Na zadní stěně je vhodně umístěné samostatné tlačítko pro korekci expozice (používání této funkce jde ruku v ruce s náhledovým histogramem, o reálný je fotoaparát bohužel ochuzen), čtyřsměrný ovladač však není plně osazen.

Klepněte pro větší obrázek
Kruhový otočný volič budiž pochválen za dobrou aretaci

V drtivé většině případů – mějme na mysli srovnatelné kapesní digitály s 6Mpx čipem – jsou fotoaparáty poháněné Li-Ion akumulátorem. PowerShot A540 je výjimkou, pracuje se dvěma AA akumulátory. Můžeme však konstatovat, že jejich spotřeba je na stejně dobré úrovni jako u Li-Ionu. Že fotoaparát pracuje s SD/MMC kartami nás již nepřekvapuje, u PowerShotů dříve používaná rozměrnější CompactFlash jimi byla nahrazena už u předchůdců. Nízkokapacitní 16 MB SD médium najdete v dodávce, je však jasné, že do tohoto příslušenství budete muset ještě zainvestovat.

Klepněte pro větší obrázek
Dva AA akumulátory jsou uhnízděny v gripu fotoaparátu

Před rokem uvedení předchůdcové PowerShot A510 a A520 byli prvními digitály od Canonu, kteří měli integrované české menu s diakritikou. Od té doby je tato možnost samozřejmě součástí všech novinek od Canonu, námi testovaný A540 nevyjímaje.

Pokračování 2 / 4

Funkce, vybavení

Pro své vybavení řadíme Canon PowerShot A540 mezi představitele digitálů střední třídy: nechybí mu totiž žádný z expozičních režimů (P, A, S, M). Tuto nabídku doplňuje 12 scénických programů, a jak již bylo řečeno v minulé kapitole, s přístrojem můžete také natáčet videosekvence až do zaplnění kapacity paměťové karty, v rozlišení 640 × 480 px při frekvenci 30 sn./s.

Fotoaparát má – ostatně stejně jako PowerShot A510/520/530 – čtyřnásobný optický zoom v rozpětí 35–140 mm. Jeho světelnost F2,6–5,5 je sice v této kategorii digitálů zcela běžná, nutno však podotknout, že je to hodnota průměrná. V praxi se ukázalo, že devítibodový autofokus je spolehlivý a poměrně rychlý, na rozdíl od námi dříve testovaného PowerShotu A520, u kterého zaostřování v exteriérovém šeru i v interiérech selhávalo.

Jakkoli se začátečníkovi může zdát výtka ohledně absence reálného histogramu malicherná, brzy zjistí, o jak důležitý prvek je přístroj ochuzen: kontrola expozice pouze v náhledu je totiž často zbržděním fotografovy práce. Výrobce bohužel v tomto bodě doposud stagnuje, reálného histogramu se prozatím dočkal pouze model PowerShot S80 a prozatím zůstává ojedinělou „atrakcí“.

Na druhou stranu je fotoaparát vybaven tak, jak mu přísluší. Vybírat můžete například ze tří druhů měření expozice (M, C, S), vedle autofokusu je k dispozici také manuální zaostřování, v nabídce nechybí uživatelská kalibrace vyvážení bílé. Přestože vestavěný blesk má standardně pouze malý dosah, v hlavní nabídce můžete jeho sílu korigovat v rozsahu ±2 EV v krocích po 1/3. Novinkou je volba širokoúhlého formátu 16:9, samozřejmostí jsou zvukové poznámky ke snímkům.

Jste-li náruživí „vylepšovatelé“ fotografií, můžete využít scénický program Mé barvy, prostřednictvím kterého lze některou z barev zdůraznit či ji zaměnit za jinou. Za zmínku stojí, že těmito úpravami disponuje pouze značka Canon. Z dalších barevných efektů jsou integrovány „živé barvy“, „naturální barvy“, sépiový a černobílý odstín, pozitivní film či světlejší a tmavší barva pleti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka barevných efektů. Zleva efekty vypnuty, živé barvy, naturální barvy, sépiový odstín a pozitivní film
Max. velikost Max. velikost Max. velikost
Max. velikost Max. velikost

Fotoaparát má nově – oproti předchůdcům – možnost manuální volby vysoké citlivosti až do ISO 800 (model A530 taktéž). Umožňuje tak snímat záběry bez blesku i při zhoršených světelných podmínkách. Jak vysoká je v těchto situacích hladina šumu, se dozvíte v následující kapitole.

Podrobnou technickou specifikaci si můžete prohlédnout zde.

Pokračování 3 / 4

Obrazová kvalita, testy, demosnímky

Jak si můžete prohlédnout z našich testchartů umístěných v sekci Demosnímky, u PowerShotu A540 se sice na dlouhém ohnisku setkáte s takřka nulovou sférickou vadou, na širokém ohnisku je ale zřetelné soudkovité zkreslení. Široký konec na druhou stranu nabízí na svou třídu velmi dobré rozlišení 1 600 lph (rozpoznatelných linek na testovacím obrazci), ohnisko 140 mm je v tomto směru s rozlišením 1 450 lph tak trochu zklamáním.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hnidopichové na těchto dvou fotografiích objeví při zvětšení 1:1 náznak chromatické vady, ta je však v porovnání se srovnatelnou konkurencí zanedbatelná
Max. velikost Max. velikost

V předchozím článku s prvními demosnímky jsme kladně zhodnotili práci vyrovnávání teploty bílé barvy. V atypických světelných situacích ale oceníte uživatelskou kalibraci, v přírodních podmínkách zase předdefinovaný mód vyvážení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo snímek pořízený na automatické vyvážení bílé, vpravo s předdefinovaným režimem „mráček“
Max. velikost Max. velikost

Zmínili jsme se již v kapitole Funkce, vybavení, že fotoaparát oproti předchůdcům disponuje možností nastavení citlivosti až ISO 800. Již od základního ISO 80 se rozchází modrý kanál RGB od zeleného a červeného, čímž na snímcích způsobuje barevný šum – ten je u ISO 400 již značný. Příjemné je však zjištění, že firmware se nesnaží stopy po šumu zahladit až do rozmazání snímků, tak jako se tomu stává u jiných konkurenčních digitálů. Schůdnější cestou je „zrno“ na snímcích ponechat a s ním také relativně ostré kontury předmětů.

Laboratorní graf šumu...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

... a reálné snímky pořízené na nejvyšší citlivost

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotografie pořízené na citlivost ISO 800
Max. velikost Max. velikost Max. velikost
Max. velikost Max. velikost

Canon PowerShot A540 má velmi dobrý dynamický rozsah

Klepněte pro větší obrázek

 

Naměřili jsme
první snímek

1,93 s

snímek bez namáčknutí

0,36 s

snímek s namáčknutím

neměřitelné

ukládání-připravenost k dalšímu snímku

1,28 s

rychlost sériového snímání

1,7 sn/s

max. počet snímků v sérii

do zaplnění kapacity paměťové karty

Všechna měření s použitím karty SD Lexar 512 MB 32× při rozlišení 2 816 × 2 112 px a nejnižší kompresi JPEG

Demosnímky

Klepněte pro větší obrázek
Testovací obrazec – nejkratší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Zoom – nejkratší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Zoom – nejdelší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny – denní světlo
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Pleťové odstíny s bleskem
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Standardní scéna
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Makro exaktní
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek
Makro reálné
Max. velikost

Více demosnímků z tohoto fotoaparátu si můžete prohlédnout v článku Šestimego ulité do ruky: Canon PowerShot A540 (první foto)

Pokračování 4 / 4

Celkové hodnocení

Kompaktní Canon PowerShot A540 je digitál střední třídy, kterému nechybějí vyspělé expoziční režimy – díky nim může být fotoaparátem uspokojen nejen začátečník, ale také pokročilejší amatér. Z ergonomického hlediska se jedná o výborný přístroj, k jehož dalším kladným vlastnostem patří rychlý provoz a dlouhá výdrž AA akumulátorů. Mnozí uživatelé budou sympatizovat s kompletní českou nabídkou.

Obrazová kvalita „pětsetčtyřicítky“ je na třídu 6Mpx digitálů solidní, přístroj například nemá sklon k chromatické vadě. Naší nesmlouvavé kritice však podléhá velmi nízké rozlišení LCD displeje a také absence reálného histogramu. Na druhou stranu můžeme pochválit poměrně nízkou oficiální pořizovací cenu – vyplatí se však pobrouzdat na internetových obchodech, kde už na tento model nemusíte mít ani 8 tisíc korun.

Plusy:

  • české menu
  • absence chromatické vady
  • možnost konvertorů

Mínusy:

  • rozlišení displeje
  • absence reálného histogramu
  • formát RAW

Cena:

  • 8 999 Kč vč. DPH

Zdroj:

Canon, Praha
tel.: 225 280 111
www.canon.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud