Tříčipová horká novinka Panasonic NV-GS400EG-S

Tříčipová horká novinka Panasonic NV-GS400EG-S

Přístroj NV-GS400EG-S od Panasonicu je zacílený na náročného videoamatéra, který ocení zejména kvalitně propracovanou ergonomii ovládání.

Kvalitní obraz pochází z objektivu Leica Dicomar s ohniskovou vzdáleností 45mm – 540 mm, který vykukuje z masivního spíše těžšího těla a díky tříčipové technologii s 3 × 690 000 aktivními body pro video, je téměř obrněný proti vzniku digitálního šumu. Velikost tříčipového snímače je sice pouhých 1/4,7 palce, ale 43 mm široký světelný objektiv a technologie CRYSTAL ENGINE pro kvalitnější obraz, tento handicap úspěšně vyrovnává. Videokamera je vybavena MEGA optickým stabilizátorem obrazu (O.I.S.) a 12násobným optickým zoomem s možností digitálního zvětšení až 600 ×. K ovládání přístroje slouží MULTI ostřící prstenec pro manuální korekce ostření, transfokátoru a expozice. Neuvěřitelně široký rozsah závěrky v režimu videa je 1/50 – 1/8 000 s, což postačí i na opravdu rychlé a ostré záběry.


Stříbrná mašinka Panasonicu stojí téměř 67 tisíc

Velký 3,5 palcový polykrystalický displej se svými 200 tisíci obrazovými body, podává excelentní barvy i za slunného dne a jeho otočením o 180 stupňů lze získat v režimu Super color night view, při natáčení za zhoršených viditelných podmínek, přímý zdroj světla. Pod výklopným displejem nalezneme ještě tlačítka SOFT SKIN DETAIL pro jemnější podání pleťových barev a TELE MAKRO pro bleskové přiblížení vzdálených předmětů. Pro opravdové fajnšmekry má přístroj připravený širokoúhlý režim a také režim ProCINEMA, v němž je video progresivně snímáno na 25 celých snímků za vteřinu. V přehledně strukturovaném menu je potom možnost zapnutí ZEBRY, která upozorňuje na vypálení bílých ploch na přeexponovaných místech obrazu, přepnutí vestavěného Stereomikrofonu na zoom mikrofon, nebo zapnutí jeho větrné ochrany.

Pokračování 2 / 2

Digitální intermezzo

Pro nahrávání videa slouží přednastavené programové automatiky Sport, Portrét, natáčení při nízkém osvětlení, Bodové přisvětlení a přisvětlení scény, a dále je možné využít i nevšední digitální efekty, jako např. vícenásobný obraz, obraz v obraze, zrcadlení, stroboskop nebo zúžení, či roztažení obrazu. Vyvážení bílé v plně automatickém režimu chybí, ale v manuálním režimu jej lze nastavit pro vnitřní i venkovní osvětlení, stejně tak jako uzamknout hodnotu nastavenou automatikou.


Příjemná ergonomie je vidět na první pohled

Přístrojem lze také vcelku obstojně pořizovat statické snímky a to při rozlišení neuvěřitelných 4 Megapixelů (2288 × 1728), přičemž fotografie se ukládají na paměťovou kartu SD/MMC s použitím komprese JPEG. Jak už je v poslední době u videokamer zvykem, nemůže chybět funkce Webové kamery s rozlišením 320×240 při 6ti snímcích za vteřinu. Pomocí přiloženého Free-Style dálkového ovládání, které obsahuje vestavěný mikrofon lze doplnit video například vlastním komentářem. Prodlužovaní šňůra však mohla být přece jenom delší než pouhých 80 centimetrů.

Oficiálně firmou Panasonic stanovená cena pro český trh je 66 995, Kč což je na přístroj takových kvalit cena velmi rozumná.

Podrobnou recenzi a testovací záběry naleznete v časopise a na CD DIGI 5/2004, které vyjde 27. září 2004.

Určitě si přečtěte

Články odjinud