Tři světelné objektivy Voigtländer pro Sony E

8. března 2019
TWEET SDÍLET
Tři světelné objektivy Voigtländer pro Sony E

​Společnost Voigtländer představila na japonském veletrhu CP+ 2019 trojici světelných objektivů pro systémy Sony E a Leica M. Novinky s výbornou světelností pokrývají ohniskové vzdálenosti 21 mm, 50 mm a 75 mm.

Ostření je manuální, elektronické kontakty na bajonetu slouží k přenosu metadat do EXIFu snímku. Informace o ohniskové vzdálenosti umožňují fotoaparátu účinně stabilizovat celý systém.

Klepněte pro větší obrázek

Nokton 50 mm F1,2 ASPH je zajímavý především svou vynikající světelností. Optická konstrukce sestává z 8 prvků uspořádaných do 6 skupin, přičemž 2 členy jsou asférické. Clona s 12 lamelami, s níž lze zaclonit až na F22, slibuje jemný kruhový bokeh. S objektivem lze ručně ostřit od 45 cm, maximální poměr zvětšení je tak 1:7. Závit na filtry má průměr 58 mm.

Klepněte pro větší obrázek

Kovový tubus na délku měří 58,8 mm a jeho maximální průměr činí 70,1 mm. Objektiv váží 434 gramů, což je vzhledem k vysoké světelnosti velmi dobrá hodnota. Zatím je známa pouze cena pro japonský trh. Nokton 50 mm F1,2 ASPH by se měl začít prodávat v dubnu za 150 000 jenů (cca 30 000 Kč).

Další dvě novinky zatím nejsou zahrnuty do nabídky na stránkách výrobce, tudíž zatím není známa jejich cena ani dostupnost. Návštěvníci veletrhu si je však mohli vyzkoušet a zveřejněny byly i jejich specifikace.

Klepněte pro větší obrázek

Optická konstrukce Noktonu 21 mm F1,4 ASPH čítá 13 členů uspořádaných do 11 skupin, z nichž minimálně jeden (informace nejsou úplné) je asférického typu. S 12lamelovou clonou je možné přiclonit na F13. Minimální zaostřovací vzdálenost odpovídá 25 cm. S objektivem lze používat filtry s průměrem 62 mm. Vnější konstrukce Noktonu 21 mm F1,4 je opět kovová. Na délku objektiv měří 79,5 mm a v průměru má 70,5 mm.

Nokton „Vintage“ 75 mm F1,5 ASPH je zástupcem linie objektivů s retro designem, jímž odkazuje do poloviny minulého století. Uvnitř tubusu se však ukrývá moderní optická konstrukce – mezi 7 členy v 6 skupinách najdeme také jeden asférický prvek.

Výrobce slibuje vynikající ostrost a rozlišení i při plně otevřené cloně. Ta opět sestává z 12 lamel, přičemž maximálně lze zaclonit na F16. Závit na filtry má průměr 58 mm. Ostřit je možné od 70 cm. Rozměry objektivu jsou 63,3 mm na délku a 68,8 v průměru. Nokton 75 mm F1,5 se bude prodávat ve dvou variantách – stříbrné a černé.

Témata článku: Technika, Objektivy, Sony, Voigtländer

Určitě si přečtěte

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

Objektiv je nedílnou součástí každého fotoaparátu a u některých je možné jej vyměnit. To je obrovská výhoda při kreativní fotografické tvorbě. Jaké sklo by se mohlo objevit pod vánočním stromečkem nadšeného fotografa?

42 Petr Březina

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

28 Petr Březina

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

29 Petr Březina

Fujifilm X-T30: Výkon ve stylovém kompaktním těle [test]

Fujifilm X-T30: Výkon ve stylovém kompaktním těle [test]

V dnešním testu se zaměříme na třetí generaci pokročilých APS-C bezzrcadlovek Fujifilmu. Model X-T30 sdílí podstatné vlastnosti s vlajkovou lodí systému Fujifilmem X-T3. Co vše fotoaparát zvládne a k čemu se hodí?

11 Helena Vyplelová