Tři nové širokoúhlé objektivy pro APS-C bezzrcadlovky Sony

5. června 2022
TWEET SDÍLET

Sony představilo trojici nových širokoúhlých objektivů, které se soustředí nejen na dobré výkony při fotografii, ale i nahrávání videa. Takže kromě tichých a přesných motorů ostření snižují focus breathing (dýchání při ostření; částečně tak činí softwarově), jediný představený zoom potom má konstantní světelnost.

První z nových objektivů, Sony E PZ 10-20 mm F4 G, s ohniskovou vzdáleností 10-20 mm pro APS-C nebo přepočtenými 15-30 mm je nejmenší a nejlehčí ultraširokoúhlý objektiv na světě s konstantní světelností F4 a výkonným zoomem pro APS-C.

Klepněte pro větší obrázek

I přes power zoom si objektiv zachoval celkovou hmotnost 178 gramů. Navíc využívá vnitřní mechanismy zoomu a ostření, a proto se při zoomování nebo ostření nemění jeho délka. Tento model je vybaven novým elektronickým systémem power zoomu, který zajišťuje přímé a citlivé ovládání a nastavitelnou rychlost zoomování. Systém detekuje i to nejjemnější pootočení kroužku zoomu a okamžitě uvede zoom do chodu. Na kompatibilních tělech fotoaparátů lze přiřadit programovatelná tlačítka pro pohodlné ovládání zoomu. Ostření využívá k pohonu dva lineární motory.

Tři asférické členy potlačují zakřivení obrazového pole a astigmatismus, což jsou běžné problémy ultraširokoúhlých objektivů. Součástí optické dráhy jsou také dva ED členy ze skla (Extra-low Dispersion), které potlačují chromatickou aberaci. Asférický člen ED dále přispívá k vysokému rozlišení až po rohy snímku.

Minimální vzdálenost automatického zaostřování je 0,2 metru při maximálním zvětšení 0,14×, zatímco minimální vzdálenost manuálního ostření je 0,13 až 0,17 metru při maximálním zvětšení 0,18×. Uživatelé mohou používat 62mm šroubovací filtry. Objektiv byl navržen tak, aby byl odolný proti prachu a vlhkosti.

Objektiv Sony E 15 mm F1,4 G má široký 15mm úhel záběru (ekvivalent pro 35mm full frame snímač je 22,5 mm). Díky výborné světelnosti F1,4 se jedná o objektiv propojující širokoúhlé ohnisko a relativně malou hloubku ostrosti, což umožňuje mnoho kreativních využití.

Klepněte pro větší obrázek

Díky vnitřnímu ostřícímu mechanismu, zahrnující dva pokročilé lineární motory, se navíc délka objektivu při ostření nemění, což zlepšuje vyvážení a celkovou ovladatelnost. S minimální ostřící vzdálenosti 0,17 m a maximálnímu zvětšení 0,15× při manuálním ostření lze dosáhnout detailních záběrů při fotografování i nahrávání videí.

Navzdory svým kompaktním rozměrům je objektiv E 15 mm F1,4 G vybaven clonovým kroužkem pro přímé ovládání s haptickou odezvou při přepínání clony, kterou lze zapnout nebo vypnout: ON pro hmatovou zpětnou vazbu, která uživateli umožňuje „cítit“ dorazy, nebo OFF pro plynulé a tiché ovládání clony. Nastavení OFF umožňuje plynulé a stabilní ovládání filmových snímků a je ideální v případech, kdy je nezbytné ticho. Pro větší flexibilitu je k dispozici také tlačítko pro uzamknutí zaostření a přepínač režimu ostření, ten umožňuje podle potřeby rychle přepínat mezi AF a MF.

Tři asférické optické členy kompenzují zkreslení. Přidání jednoho ED prvku ze skla (Extra-low Dispersion) a jednoho prvku Super ED ze skla pak potlačuje chromatickou aberaci. To vše v lehkém objektivu o hmotnosti 219 g, který má průměr 66,6 mm a délku 69,5 mm. Díky širokému úhlu záběru, kompaktním rozměrům a nízké hmotnosti je ideální pro fotografování hvězdné oblohy, krajiny, architektury a scén v interiérech i objektů v pohybu.

Objektiv je také odolný proti prachu a vlhkosti, což zaručuje vyšší spolehlivost při venkovním použití v náročných podmínkách.

Velmi široký úhel záběru objektivu Sony E 11 mm F1,8 (přepočtené ohnisko činí 16,5 mm) je vhodný pro snímky s výrazným využitím hloubky ostrosti nebo v interiérech. A to vše při kompaktních rozměrech a malé hmotnosti. Váží 181 gramů a má průměr pouhých 66 mm a délku 57,5 mm. Opět disponuje několika pokročilými optickými prvky po potlačení vad a zlepšení kresby.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv disponuje tlačítkem pro uzamčení zaostření a přepínač režimu zaostřování. Tlačítku pro uzamčení zaostření lze v nabídce těla přiřadit alternativní funkci zvolenou uživatelem. Konstrukce odolná proti prachu a vlhkosti a poskytuje spolehlivost pro venkovní použití v náročných podmínkách. Minimální ostřící vzdálenost činí 0,12 metru a maximálním zvětšení je 0,2×. Objektiv také umožňuje použití předních filtrů.

Všechny tři novinky budou v prodeji od poloviny června, E PZ 10-20 mm F4 G má doporučenou cenu 21 990 Kč, E 15 mm F1,4 G 21 990 Kč a model E 11 mm F1,8 15 390 Kč.

Témata článku: Sony, Širokoúhlé objektivy, Širokoúhlé objektivy na Heureka.cz