Transportní nebo pohotovostní zavazadlo

Transportní nebo pohotovostní zavazadlo

Jestli stále nevíte, který batoh je ten pravý, zkusíme vám poradit a vybrat vhodný model.

Myslím, že nemá smysl řešit otázku zda je lepší batoh nebo fotobrašna. Každé má svá pro a proti a stejně tak i každý z nác má jiní preference. V přímém srovnání vychází fotobrašna lépe pro svoji akčnost a možnost okamžitého vytažení přístroje. Naopak batoh vyhrává na celé čáře pokud se jedná o pohodlnost a snad i nenápadnost.

Námi testované batohy obvykle měly samostatnou kapsu na notebook anebo se samostatnou kapsu na fototechniku, vždy se ale našlo místo pro uložení osobních věcí. Právě tento fakt považuji za velmi důležitý. Skupině batohů, které jsou určeny pouze pro fotgrafickou techniku, je vymezeno úzké použití v podobě transportu techniky z místa na místo (například z domu do ateliéru). Naopak batohy vše v jednom (fotoaparát, notebook, kapsa na osobní věci) jsou univerzálním kusem výbavy fotografa, ať už začínajícího a občasného, tak i vášnivého lovce snímků.

Asi nejčastějším hlasem proti batohům je jejich neakčnost a v některých případech také riziko vyklopení techniky, respektive nutnost položení batohu na zem či jinou podložku při vytahování techniky. Výrobci jsou si tohoto nedostatku vědomi a snaží se najít nová řešení. Na trhu se tak objevily batohy, jejichž spodní komora pro fotoaparát byla konstruována jako ledvinka a dala se otočit na břicho bez nutnosti batoh sundat.

Svojí vlastní cestou pak jde Lowepro, které používá a zdokonaluje systém bočního vytahování fotoaparátu z batohu. První vlaštovkou byla hybridní brašna-batoh Slingshot 100AW. Poslední ukázkou integrace podobného systému jsou batohy FastPack.

02.jpg

Jak vybírat?

Při výběru batohu je nutné nejprve se rozhodnout, jaký typ vlastně budete chtít. Zda se spokojíte pouze s jednou komorou na fototechniku, nebo zda budete požadovat i samostatnou kapsu na notebook. Druhým limitujícím faktorem je vnitřní objem komor. Plánujete-li batoh především na transport techniky z místa na místo, pak bude jistě praktičtější mít více místa pro techniku, přiznejme si, že jakmile si jednoupořídíte zrcadlovku, touha po dalších sklech má spíše rostoucí tendenci.

Naopak v případě, že chcete fotobatohem nahradit denní zavadlo, pravděpodobně sáhnete po modelu,který poskytne nezbytný prostor pro zrcadlovku s nasazeným objektivem a úložný prostor pro další objektiv či blesk spolu s malým příslušenstvím, jako jsou paměťové karty nebo baterie.

Ani při vybírání batohu se bohužel nevyhnete návštěvě kamenné prodejny, kde byste si jej mohli v praxi vyzkoušet. Ideální je vzít si s sebou větší část používané techniky a zkusmo zavazadlo zaplnit. Tím si ověříte především variabilitu vnitřního uspořádání, ne všechny batohy totiž umožňují poskládat si vnitřní přepážky do libovolné pozice. Například nedávná novinka Lowepro Flipside má téměř pevně dané rozložení vnitřních dělících přepážek a vinou jejich postavení je poměrně obtížné vměstnat do něj jakýkoliv fotoaparát s výjimkou těch, co mají objektiv vychýlený hodně od středu těla.

01.jpg

Když už budete mít zavazadlo naložené, bylo by chybou nevyzkoušet jej na zádech. prázdný batoh toho obyvkle o ergonomii mnoho nepoví, naopak u plného se projeví většina nedsostatků ale i předností po chvilce. Vyzkoušejte si především stbilitu na zádech při úklonech stranu a při předklonu, zde hraje do karet přítomnost bederního pádu či hrudní spony, které zlepšují fixaci.

V neposlední řadě je důležité vyzkoušet přístupnost techniky s batohem na zádech, s batohem pověšeným na jednom rameni a s batohem postaveným na zemi. Prakticky ve všech třech situacích se zaručeně octnete a manipulace s fotoparátem by měla být co nejsnazší a také co nejbezpečnější.

03.jpg

Jestliže jste vyzkoušeli všechny možné i nemožné polohy s batohem na zádech či na jednom rameni a všechno je v pořádku a na zádech jako přilepené, pak zbývá již jen kontrola šití. Pozorně si prohlédněte švy na namáhaných místech, jako je uchycení ramenních popruhů a spony pro ně a poutko po přenášení/zavěšení. Švy by měly být čisté a v lepším případě i dvojité, aby zabránily případné nehodě uprostřed terénu.

Níže najdete přehled dosud testovaných zavazadel, pro lepší orientaci jsme je rozdělili na ty s kapsou pro notebook a bez ní.

Vše v jednom

Batoh pro náročné:Lowepro CompuRover AW
Jeden z nejlépe hodnocených a velmi dobře vybavených batohů na trhu, pohodlí a dostatek prostoru je však vykoupen většími rozměry.

Test: Královský batoh od Crumpleru
Australský batoh vyniká především svým designem a také velmi odolným materiálem.

Batoh pro dobrodruhy: Tamrac Adventure 9
Všechno své si nosím s sebou, aneb potřebuji ideální batoh pro fotoaparát, počítač a další spoustu věcí...

Rychlobalič od Lowepra: test fotobatohu
Nejnovější série batohů FastPack se vyrábí ve čtyřech různých provedeních, druhý největší jsme důkladně vyzkoušeli.

Notebook nepotřebuji

Fotobatoh nejen pro lední medvědy
Výroční zavazadlo značky Lowepro se chlubí také tím, že je vyrobeno z více jak poloviny z recyklovaných materiálů.

Pidižvýk pro výbavu: Lowepro Flipside 200
Jednokomorový výtah se specifickým uspořádáním vnitřního prostoru.

Určitě si přečtěte

Články odjinud