12
Fotogalerie

Tónovaní fotek ve Photoshopu

Narazili jste na fotografii, která působila i přes úpravy přirozeně? Chcete-li podobného efektu dosáhnout, dnešní článek by mohl být jednoduchým rádcem.

Barevné oživení a tónování fotografií je poměrně užitečná věc, a to nejen proto, že příroda a svět kolem nás nebývá vždy bohatý na celou škálu barev. Tónováním fotografií můžeme navíc dodat výslednému snímku atmosféru, kterou těžko reálně zachytíme, avšak mnohdy působí velice přirozeně. V těchto případech přicházejí ke slovu různé programy, s jejichž pomocí můžeme dosáhnout zajímavých výsledků, a to poměrně snadno.

Úpravu fotografie si ukážeme v programu Adobe Photoshop. Pro dosažení optimálního výsledku budeme používat různé krytí vrstev, filtry a gradienty.

obrazek1.jpg
Původní obrázek

Nejprve otevřete požadovaný snímek, případně upravte velikost nebo ořez a můžeme začít. Vytvoříme si novou vrstvu Ctrl+Shift+N a použijeme funkci aplikace obrazu, kterou najdeme v menu Image | Apply Image. Vrstvu nastavíme na typ Soft Light a její krytí na 75 %. Už v tomto okamžiku můžeme pozorovat rozdíl v kontrastu a jasu.

obrazek2apply.jpg obrazek2softlight.jpg

Další krok začneme úplně stejně, opět vytvořte novou vrstvu a použijte funkci aplikovat obraz. V této vrstvě však použijeme filtr rozostření, který najdeme v menu Filter | Blur | Gaussian Blur. V nastavení filtru použijeme radius 1,5 px. Ideální hodnota může být u vaší fotografie jiná, většinou však řádově mezi jedním a dvěma pixely. Typ vrstvy opět nastavíme na Soft Light a její krytí na 25 %.

obrazek3gaussianblur.jpg obrazek3nastavenibluru.jpg obrazek3nastavenivrstvy.jpg

Následující úpravy budeme provádět opět v nové vrstvě, takže začneme stejně jako v předchozích dvou krocích aplikací obrazu. Pro jednoduché doladění snímku použijeme automatické funkce, které jsou v menu Image | Adjustments, zde vyberte Auto Levels (Shift+Ctrl+L), Auto Contrast (Alt+Shift+Ctrl+L) a Auto Color (Shift+Ctrl+B).

obrazek4adjustmens.jpg

Pro celkové zvýraznění a natónování snímku použijeme simulaci filtru, najdeme ji v menu Image | Adjustments | Photo Filter. Já jsem použil oteplující Warming Filter (LBA) a nastavil hustotu na 30 %. V tomto případě budete možná muset experimentovat, protože vhodný filtr závisí na celkové barevnosti původního snímku a také na požadovaném výsledku.

obrazek5photofilter.jpg

V dalším kroku upravíme celkový kontrast a jas, nástroj najdeme v Image | Adjustments | Brightness/Contrast. V tomto případě jsem použil hodnotu Brightness -5 a Contrast +2. Opět záleží na vašem vkusu a také na tom zda máte raději tmavší nebo světlejší snímky. Ilustrační fotografie vypadá lépe, je-li kontrastnější.

obrazek6contrast.jpg

Pro zvýraznění barev na obrázku zkusíme použít funkci Gradient Map, kterou najdeme v menu Image | Adjustments | Gradient Map. Ještě před tím však vytvořte novou vrstvu stejným postupem jako výše. V nabídce gradientů je poměrně velký počet přednastavených voleb, ze kterých si můžete vybrat. Já jsem použil dvě barvy – černou a oranžovou. Typ vrstvy s gradientem jsem nechal na Normal a její krytí nastavil na 30 %.

obrazek7gradient.jpg

Lepšího prokreslení jsem dosáhl ještě použitím gradientu s černou a růžovou barvou, typ vrstvy byl tentokrát Saturation a krytí 25 %.

obrazek7gradient-2.jpg

Tip: Používejte v Gradientech nejčastější dvě barvy, které jsou na obrázku. 

Na každé fotografii budete muset použit jiné filtry i gradienty, jelikož je každý snímek jiný po stránce barev i po stránce expozice.

finalni-obrazek.jpg
Výsledný snímek po úpravách

Určitě si přečtěte

Články odjinud