13
Fotogalerie

Tokina SZX SUPER TELE 400 mm F8 Reflex MF – nový zrcadlový objektiv pro plný formát

Tokina uvedla na trh nový teleobjektiv, který se od obvyklé produkce liší zejména svojí konstrukcí, ta využívá systém zrcadel pro prodloužení ohniska. Objektivy tohoto typu byly poměrně oblíbené v kombinaci s filmovými zrcadlovkami, dnes jsou však spíš výjimkou.

Samotný objektiv nabídne ohnisko 400 mm při světelnosti F8, vzhledem k tomu, že je určen pro plnoformátové snímače, není problém jej použít i na menších APS-C a micro 4/3 snímačích, kde bude efektivní ohnisko variovat v rozsahu od 600 do 800 mm.

5f108173eb26b.jpg

Vzhledem ke konstrukci s plně manuálním ovládáním, je na zadní straně 42mm závit pro upevnění adaptérů s různým bajonetem, v nabídce je Canon EF, Nikon F, Sony E, micro 4/3, Fujifilm X.

Optická konstrukce zahrnuje šest čoček v pěti skupinách, clona pracuje s fixní hodnotou F8 a minimální ostřicí vzdálenost je 115 cm. Filtrový závit má průměr 67 mm, samotný objektiv pak má rozměry 74 × 77 mm a hmotnost 355 gramů.

5f10772dc6f4c.jpg

Vzhledem k rozměrům a hmotnosti je podle výrobce objektiv ideální zejména pro cestovatele, kteří mají zálibu ve fotografování přírody či safari. Pro typickou cestovatelskou fotku, která je velmi podobná reportáži však objektiv vhodným kouskem nebude.

Objektiv má díky konstrukci i typické vlastnosti zrcadlových objektivů v podobě specifického podání bokehu tvarovaného kolem zdrojů světla jako prstýnky. Vzhledem k parametrům je možné objektiv využít i pro makrofotografii, zvětšení je totiž 1:2,5×, v praxi by mělo být možné pole plnoformátového snímače vyplnit obrazem o velikosti 6×9 cm.

Prodejní cena zatím nebyla oznámena, lze však očekávat cenu nižší, která je u objektivů této konstrukce obvyklá. Na pultech obchodů se má objektiv objevit začátkem srpna.

Určitě si přečtěte

Články odjinud