Tokina přináší tři nové objektivy pro bezzrcadlovky Fujifilm a zrcadlovky Canon a Nikon

24. listopadu 2020
TWEET SDÍLET

Hned trojici nových objektivů představila Tokina, pro APS-C snímače jsou určena dvě pevná světelná skla s ohniskem 23 a 33 mm, v obou případech nabídnou světelnost F1,4 a prakticky shodné rozměry. Pro plnoformátové snímače zrcadlovek pak aspiruje na základní zoom s objektivem 17–35 mm F4.

Tokina atx-m 23 mm F1,4 a atx-m 33 mm F1,4

Dvojice nových objektivů  s bajonetem Fuji X nabídne efektivní ohnisko 35 a 50 mm, díky osazení krokovým motorem ST-M je zajištěno rychlé a tiché ostření. Oba objektivy mají vedle ostřicího prstence také clonový kroužek s tichým chodem.

Klepněte pro větší obrázek

Clona pracuje v rozsahu F1,4–F16 a je složena z devíti lamel. Rozměry obou objektivů jsou shodné – 72 mm délka a 65 mm průměr tubusu – shodně to platí i o 52mm závitu pro filtry. Hmotnost se však liší – 276 g (23mm) a 285 g (33 mm).

Na trhu by měla být dvojice objektivů v polovině prosince za doporučenou cenu 13 499 Kč (23 mm), respektive 11 925 Kč (33 mm). Pro uživatele s nižším rozpočtem může být zajímavou alternativou dvojice objektivů Viltrox se shodnými parametry a o něco nižší cenou.

Tokina atx-i 17–35 mm F4 FF

Další novinkou je plnoformátový objektiv určený pro zrcadlovky Canon (bajonet Canon EF) a Nikon (bajonet Nikon F). Objektiv je nástupcem staršího modelu Tokina 17–35 mm F4 AT-X Pro FX, avšak přináší novou konstrukci i design.

Klepněte pro větší obrázek

Optická stavba zde zahrnuje celkem 13 čoček ve 12 skupinách, kterým sekunduje devítilamelová clona s rozsahem F4–F22. Mezi optickými prvky najdeme i čočky s nízkým rozptylem a asférické čočky. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 28 cm. Filtrový závit má průměr 82 mm.

Objektiv je osazen firemním mechanismem pro přepínání mezi automatickým a manuálním ostřením prostřednictvím posunu ostřicího prstence. O samotné ostření se stará GMR senzor společně s SD-M motorem. Konstrukce je odolná vůči vlhkosti.

Délka objektivu je 95 mm a díky vnitřnímu mechanismu zoomu se nemění, průměr tubusu činí 89 mm a hmotnost bez sluneční clony je 569 gramů. Předpokládaná dostupnost je v polovině prosince za cenu 15 990 Kč.

Témata článku: Technika, Objektivy, Canon, Příslušenství, Bezzrcadlovky, Fujifilm, Nikon, Tokina, Viltrox

Určitě si přečtěte

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

20 Petr Březina

Petr Březina
Full-frame
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

17 Petr Březina

Petr Březina
Fotomobily
Naučte se fotografovat portrét ve 4 jednoduchých krocích

Naučte se fotografovat portrét ve 4 jednoduchých krocích

Portrétní fotografie je jedním z nejrozšířenějších témat především mezi amatérskými fotografy. V našem okolí je spousta zajímavých osob, které by stály za vyfocení. Vyfotit je ale tak, aby byla fotka dobrá a aby měla atmosféru, nemusí být úplně jednoduché.

3 Petr Březina

Petr Březina
Fotoškola
VALOI 360 – nový systém pro pohodlné skenování negativů

VALOI 360 – nový systém pro pohodlné skenování negativů

1 Petr Březina

Petr Březina
KickstarterSkenery