Tokina atx-i 11–20 mm F2,8 CF – nová generace slibuje lepší kompatibilitu i obrazovou kvalitu

22. června 2020
TWEET SDÍLET

Po velmi dlouhé době představila Tokina druhou generaci ultraširokoúhlého zoomu pro APS-C snímače. Efektivní ohnisková vzdálenost odpovídá 18–32 mm v případě Canonu a 17–30 mm v případě Nikonu – právě s bajonety Nikon F a Canon EF je objektiv nabízen.

Klepněte pro větší obrázek

Oproti předchozí generaci by podle výrobce neměl nastat žádný problém s kompatibilitou, a to ani při použití adaptérů FTZ a EF EOS-M na bezzrcadlovkách zmíněných značek.

Designově je u objektivu patrný značný posun oproti předchůdci, co však zůstalo zachováno, to je jednoduché přepínání mezi automatickým a manuálním ostřením po mocí posuvného ostřícího prstence.

Optická konstrukce zahrnuje 14 čoček ve 12 skupinách, v konstrukci jsou také použity dva asférické členy a dva supernízkodisperzní členy pro minimalizaci zkreslení, zvládnutí sférické aberace a astigmatismu.

Klepněte pro větší obrázek
 

Clona je tvořena devíti lamelami a pracuje v rozsahu F2,8–F22, minimální zaostřovací vzdálenost je 28 cm, filtrový závit pak má průměr 82 mm. Průměr tubusu 89 mm je shodný pro obě varianty, délka (91,8 a 94,3 mm) a hmotnost (555 g a 570 g) variuje v závislosti na použitém bajonetu Nikon F nebo Canon EF.

Cena objektivu je nastavena na 14 990 Kč.

Témata článku: Technika, Objektivy, Širokoúhlé objektivy, Tokina

Určitě si přečtěte

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

35 Petr Březina

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

16 Petr Březina