Tohle je největší digitál na Zemi, má rozlišení 3,2 miliardy pixelů

Tohle je největší digitál na Zemi, má rozlišení 3,2 miliardy pixelů

Vůbec největší digitální fotoaparát na světě se v současné době sestavuje a připravuje k instalaci na observatoři Vera Rubin v Chile. S rozlišením 3 200 MPx jsou jím pořízené snímky tak obrovské a detailní, že byste mohli spatřit golfový míček ve vzdálenost 30 km.

lsstcam-focalplane-lowres.jpg

Největší dalekohled na světě bude schopný pořídit opravdu detailní záběr vesmíru a do plného provozu by měl být uveden v roce 2023. Snímky bude pořizovat každých 15 sekund a výzkumníkům například umožní bedlivě sledovat asteroidy pohybující se blízko Země, pochopit temnou hmotu a temnou energii a strukturu a formování Mléčné dráhy.

Tento nový fotoaparát bude ale v podstatě pořizovat fotografie vzdálené minulosti, protože světlu z tak vzdálených částí vesmíru trvá nějaký čas, než k nám dorazí. Kamera má průměr 1,5 m a je 3 m dlouhá, přičemž obsahuje 189 snímacích CCD polí ve 21 blocích, které tvoří snímač. Součástí je 6 otočných filtrů, které lze měnit v závislosti na podmínkách oblohy a na tom, co chce operátor fotografovat. Filtry umožní pořizovat fotografie v různých pásmech vlnových délek, od blízkého ultrafialového po infračervené světlo.

Jak říká česká Wikipedie, tak tato kamera během jediného dne vyprodukuje okolo 30 TB dat, což je asi 100× více než dosavadní největší dalekohled VISTA. Využívat jej bude hned několik mezinárodních týmů, jejichž členové se podílejí i na přípravě celého projektu, mimo jiné i vědečtí pracovníci z Fyzikálního ústavu AV ČR. Za deset let plánované činnosti má posbírat dostatek dat na vytvoření „filmu vesmíru“, který plánuje zpřístupnit společnost Google v podobě 3D mapy nám známého vesmíru.

Určitě si přečtěte

Články odjinud