To nejlepší z digitálních zrcadlovek [Vánoce 2011]

To nejlepší z digitálních zrcadlovek [Vánoce 2011]

Digitální zrcadlovka jako dárek možná není nejlepší volba „překvapení“. Kupující by o nich měl mít aspoň základní přehled, ať už ji pořizuje pro sebe, nebo pro někoho druhého.

Pokud od fotoaparátu očekáváte snímky s minimem šumu, množstvím detailů a možnost pracovat s hloubkou ostrosti, pak nezbývá než soustředit se jen na ty s čipem velikosti 4/3, APS-C, nebo tzv. full frame. Tím se nám výběr zužuje prakticky na zrcadlovky (včetně SLT fotoaparátů Sony) a bezzrcadlovky (vyjma systémů Nikon a Pentax).

I když internetová fóra i autor tohoto článku považují bezzrcadlovky za budoucnost fotografie, nesmíme zapomínat, že se jedná o nové systémy s omezeným výběrem objektivů a dalšího příslušenství. Například světelný teleobjektiv na bezzrcadlovku téměř neseženete. „Bezzrcadla“ tak zůstávají doménou především pro fotografy, kteří pracují jen se setovým objektivem. Více prostoru bezzrcadlovkám ponecháme v příštím článku.

Odkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu CZC.cz. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme přidali až dodatečně.

Vstupenka do světa dospělých: Nikon D3100

Za cenu vyspělého kompaktu je možné pořídit fotoaparát, který si kvalitou fotografií v ničem nezadá s profesionálními stroji. Nejlevnější, tzv. entry level zrcadlovky jsou plastové, mají malé, temné hledáčky a z jejich ergonomie běhá člověku mráz po zádech. Hlavní devízou amatérské zrcadlovky je však vstup do systému zrcadlovek a objektivů výrobce. Fotograf pak obvykle nahradí setový objektiv lepším, pak následuje upgrade těla a nákup dalších skel. S výbavou od jednoho výrobce je pak finančně velmi náročné přestoupit do jiného systému vinou vzájemné nekompatibility. Výběr první zrcadlovky je proto dobré nepodcenit. 

Nikon_D3100.jpg  
Zrcadlovka pro začátečníky Nikon D3100 

Asi nikoho nepřekvapí, když doporučím Nikon D3100, a to i přes absencí AF motoru v těle, kvůli čemuž nefunguje s některými objektivy Nikkor automatické ostření. Nikon nabízí v amatérském segmentu jednoduše nejlepší kvalitu obrazu a živé barvy. V těsném závěsu jej následuje Canon EOS 1100D, kterého se problémy ostření netýkají. Oba fotoaparáty vynikají špičkovou kvalitou obrazu. Na třetí příčku se probojoval Pentax K-r, který nabídne v kategorii nejlepší funkční výbavu (např. kompatibilitu s AA akumulátory) a rychlost sekvenčního snímání 6 snímků za sekundu. Sony v této kategorii nabízí velmi povedený SLT fotoaparát Sony A65 (zrcadlovka bez optického hledáčku), ale s prakticky dvojnásobnou cenou oproti konkurenci a nárůstem šumu od ISO 1600 patrně neosloví každého.

Nejodolnější z praktických: Pentax K-5

Oblíbenou kategorií jsou poloprofesionální DSLR, protože v sobě snoubí rychlý a sofistikovaný autofokus, dobrou ergonomii a systém ovládání, při kterém má fotograf vše po ruce. Často jsou těla fotoaparátů vyrobena z hořčíkové skořepiny a utěsněna proti vlhkosti a prachu.

Pentax_K-5.jpg 
Odolná poloprofesionální zrcadlovka Pentax K-5

Přesně to nabízí Pentax K-5. Jedná se o druhou nejodolnější zrcadlovkou v poloprofesionální třídě (Olympus E5 je ta první). Existují různé spekulace, jak se Pentaxu podařilo dosáhnout s modelem K5 tak vynikající obrazové kvality, notabene když čip v Pentaxu je stabilizovaný (stabilizované čipy v DSLR je náročnější chladit a proto mají často vyšší míru šumu než čipy nestabilizované). Každopádně uvedení fotoaparátu vloni na podzim způsobilo senzaci a maloobchodní cena fotoaparátu byla kvůli zájmu dlouhé měsíce nad doporučenou cenou výrobce. K5 bude podle všeho ještě dlouho kralovat této kategorii zrcadlovek.

A to i přesto, že Sony uvedla vynikající Sony A77, která sice nenabídne optický hledáček, ale filmaře potěší kontinuálním ostřením při natáčení. Druhým podobným fotoaparátem bez kompromisů je Canon EOS 7D, avšak v současnosti bych doporučil možná raději novější Canon EOS 60D. Jedná se prakticky o daleko dražší EOS 7D, jen s jednodušším, ale stále vynikajícím systémem ostření, výklopným displejem pro filmaře a daleko nižší cenou. Nejedná se typickou poloprofesionální DSLR, ale vynikajícím poměrem ceny a výkonu si získala nejednoho obdivovatele.

Když už APSC nestačí: Canon EOS 5D Mark II

Vody fullframe fotoaparátů zůstávají poslední roky klidné, a tak stejně jako před třemi lety jsem nucen i nyní doporučit Canon EOS 5D Mark II, který nabízí jako jediný fotoaparát do 100 tisíc korun jak velké rozlišení, tak nízký šum.

Canon_EOS_5D_MkII.jpg 
Plnoformátová zrcadlovka Canon EOS 5D Mark II

Kromě výborného Full HD videa, které odstartovalo éru video-zrcadlovek, však tento fotoaparát není ničím výjimečný. Nikon D700 nabízí lepší autofokus i nižší šum. Sony A900 zase vyšší rozlišení. Je to však kombinace obojího, co dělá z „pětdéčka“ univerzální fotoaparát s vynikajícími fotografiemi. Více informací se dočtete v naší rozsáhlé recenzi.

Pro ty nejnáročnější: Canon EOS 1D X

Fullframe čipy jsou doménou především ryze profesionálních fotoaparátů. Donedávna se za nejlepší zrcadlovku světa dal označit Nikon D3X z roku 2008 s 24,5 Mpix, který exponoval rychlostí 5 snímků za sekundu. Pro sportovní fotografy zde byl Nikon D3S s rychlostí 12 sn./s. O tomto podzimu však Canon narušil zažité paradigma rozdělující profesionální segment na sportovní rychlé stroje a studiové fotoaparáty s vysokým rozlišením.

Canon_EOS_1D_X.jpg Nekompromisně výkonná zrcadlovka pro profesionály Canon EOS 1D X

Novinka Canon EOS 1D X v sobě kombinuje vysoké rozlišení 18 Mpix a rychlost snímání 10 sn./s při aktivním autofocusu. Jestli se sázka Canonu na univerzální fotoaparát vyplatí, uvidíme až časem. Počáteční reakce fotografické obce tomu však nasvědčují.

Pokud je Vám i full frame malý, jsou zde středoformátové zrcadlovky Pentax 645D, Mamyia a Hasselblad. Přechod mezi full frame a středním formátem pak reprezentuje S-systém společnosti Leica. Většina smrtelníků si však na místo těchto fotoaparátů raději pořídí automobil, nebo i menší nemovitost.


Doporučujeme také: Jak správně postupovat při reklamaci

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud