Tipy pro online nákup použité fototechniky

Tipy pro online nákup použité fototechniky

Baví vás focení? Součástí této záliby je i pořizování nové fototechniky. Tu můžeme koupit novou nebo již použitou na internetu, kde vzniká velké množství platforem a skupin pro prodej. Na které se zaměřit?

Pokud víte, kde a jak hledat, můžete ušetřit spoustu času i peněz. Velkou otázkou ovšem je, na co si dát při koupi použitého zboží pozor? Vezměte v potaz následující doporučení, na co se zaměřit při nákupu použité fototechniky na různých sociálních sítích a diskusních fórech.

Celosvětové platformy pro nákup a prodej

fredmiranda.com

Fredmiranda.com je jednou z nejpoužívanějších platforem, kde nakupují i profesionální fotografové. Registrace a vedení uživatelského účtu je zdarma. Pokud chcete prodávat, měsíční členský poplatek činí 9 $. Fredmiranda je velmi precizně zpracované fórum, na kterém máte dokonalý přehled během nákupu fototechniky včetně zpětné vazby.

photography-on-the.net

Prodejní fórum POTN patří také mezi populární nákupní místa. Fórum je zdarma, je ale nutné mít založený úživatelský účet nejméně po dobu 30 dní. Během nich, musí být váš post zobrazen alespoň jednou denně. Narozdíl od fredmirandy chybí zpětná vazba, lze však vysledovat historii transakcí jednotlivých uživatelů.

money-256281_1920.jpg

reddit.com/r/photomarket

Photomarket je poměrně aktivní podsekce webového portálu reddit s nabídkami pro všechny druhy fotoaparátů, objektivů, filmového vybavení a příslušenství.

Uživatelská základna je pravděpodobně mladší než u Fredmiranda nebo POTN inzerentů. Najdete zde vybavení pro úplné začátečníky až pro nejnovější high technologie určené profesionálním fotografům.

Uživatelské účty na Redditu jsou anonymní a není zde možnost zpětné vazby. Platební transakce nejsou směřovány přes platební brány, nýbrž přímo na účet prodávajícího. Podobně jako u jiných služeb bez transakce přes platební bránu zde tudíž hrozí riziko finančního podvodu.

I přesto je tato platforma považována za relativně bezpečnou především v zahraničí, kde je možné domluvit si osobní schůzku a předání zboží.

paladix.cz

Jedna z nejstarších webových stránek na českém internetu, která se věnuje fotografii, má i svoji sekci určenou pro prodej použité fototechniky. Bazar na Paladixu funguje již dlouhou dobu a je možné jej považovat za bezpečný a prodejce za spolehlivé.

I přesto je dobré se domlouvat na osobní setkání s předáním zboží, jelikož můžete narazit na nepoctivé obchodníky.

Pokračování 2 / 4

Facebookove skupiny

Každý, kdo používá Facebook, ví, že existuje celá řada populárních facebookovych skupin pro nákup a prodej fototechniky. Členství v těchto skupinách je schvalováno administrátorem nebo členem skupiny, což by mělo pomoci eliminovat osoby s podvodnými úmysly. I přesto, je zde největší výskyt podvodníků, takže je třeba být obezřetný a nikdy neposílat platbu za zboží předem.

Jednou možností, jak nenaletět, je prohlédnout si důkladně historii příspěvků konkrétního prodejce. Důležité je také se seznámit s pravidly daných skupin.

Doporučené FB skupiny:

Canon equipment: Buy and Sell!

Tato skupina se zaměřuje na produkty značky Cannon a vybaveni ostatní výrobců, které jsou kompatibilní s výrobky Cannon (např. Sigma, Tamron, atd.).

Camera Gear 

Další populární skupina, která nabízí k prodeji obrovské množství všech možných typů fototechniky od různých výrobců. Od digitálních zrcadlovek až po historické fotoaparáty. Členem skupiny se můžete stát po zveřejnění vašich fotografických příspěvků.

Used Camera & Photography Gear For Sale 

Další velmi aktivní a oblíbená skupina, která umožňuje prodej všech značek a typů fototechniky. Na Facebooku patří mezi nejpopulárnější skupiny

FOTO BAZAR

Jedna z největších českých diskuzních skupin zaměřená především na prodej techniky, skupina má svá jasná pravidla a o členství je třeba požádat

Pokračování 3 / 4

Aukční portály

Aukce a prodej použitého zboží jsou velmi úzce spojené, vedle techniky, která je již digitální a použitá, zde můžete najít také velmi zajímavé analogové kousky 

eBay

Největší virtuální obchod na světě eBay poskytuje komfortní servis a slušnou míru bezpečí při nákupu a prodeji. Nabízené zboží obdržíte až po skončení aukce přímo od prodávajícího. Bezpečnost prováděných transakcí zajišťují pravidla a systém komentářů, které udílí nakupující. Ochota odpovídat ihned na dotazy, rychlé dodání zboží, kvalita odpovídající popisu, neutajování vad, to vše zaručí bezpečný a pohodový nákup či prodej. Jedinou nevýhodou, spíše paradoxem, je obrovská nabídka zboží.

eBay nabízí také záruku vrácení peněz v případě podvodného obchodu. Je důležité si uvědomit, že některé položky či jejich součásti, mohou být poškozené nebo pocházet z černého trhu, proto je nutné číst velmi důkladně uvedený popis. Při placení doporučujeme využívat platební portál Paypal, který chrání nakupující před podvodem.

ecommerce-2140603_1920.jpg

Výhodou nákupu či prodeje na eBay je možnost, sledování a oznámení o nově přidaných prodejních položkách. Stačí si nastavit upozornění dle vašich požadavků na ebay účtu.

KEH

Společnost na rozdíl od ostatních platforem sama vykupuje použité přístroje a také hned provádí komplexní prohlídku, popř. opravu. Po kontrole nabízí použitou fototechniku na svých internetových stránkách. Kvalita prodávané techniky odpovídá uvedené klasifikaci, společnost KEH si zakládá na kvalitě, která se však neodráží na ceně. Nákup fototechniky na KEH lze označit za 100% bezpečný. 

buying-and-selling-gear-online-6-745x398.png

Craigslist

Skvělou alternativou pro nákup starších fotoaprátů, objektivů či filmových kamer je Craigslist. Při nákupu na Craiglistu je doporučováno osobní předání.

Aukro

Podobně jako celosvětový eBay, tak i polské aukro, které má i v České republice poměrně dobrou reputaci, je zdrojem mnoha zajímavých nákupních příležitostí. Orientujte se především an prodejce s pozitivním hodnocením a pokud možno velkým množstvím prodejů, které jsou ohodnoceny nakupujícími.

Bazar DIGIarena.cz

Také na našem webu, respektive v diskuzním fóru můžete nakupovat použitou techniku.

Pokračování 4 / 4

Bezpečnost při finančních on-line transakcích

Aby nedocházelo k nepříjemným situacím, je dobré se řídit následujícími tipy:

  • Požádejte prodávajícího o fotky a základní kontaktní údaje, webové stránky, portfolio. Prostě cokoliv, kde lze získat alespoň základní informace o dotyčné osobě.
  • Používejte pouze ověřené platební metody, které umožňují sledování převodu prostředků a jejich případné vymáhání

Používejte PayPal nebo ověřené platební brány

PayPal patří v současné době mezi nejpopulárnější formy finančních transakcí. Je zdarma a nakupující platí minimální poplatky. Nespornou výhodou je bezpečnost, protože veškerá data se přenáší v zašifrované podobě. Při vytvoření účtu dáváte PayPalu stejné informace o své kartě, jako při nákupu online, ale při přímé platbě prodejce neuvidí citlivé údaje o vaší kartě.

Při on-line finančních transakcí nepoužívejte následují platformy: Western Union, bankovní převody, poštovní poukázky nebo platbu v hotovosti aniž byste si předem ověřili prodejce či fototechniku.

Odhadněte správnou cenu

Jestliže věnujete nákupu fototechniky trochu času, dá se snadno zjistit, zda je daný výrobek v odpovídající cenové relaci. Stačí jen trocha trpělivosti a správného hledání.

Uvádíme příklad odkazu volně ke stažení (volně ke stažení) cenových grafů, jak se orientovat v cenách při nákupu použité fototechniky.

Využijte aplikaci LENSTAG s cílem zabránit prodeji kradeného zboží

Lenstag je bezplatná aplikace, která vám umožní zadat sériová čísla vašeho zařízení a nahlásit odcizení. Aplikace funguje po zaregistrování výrobních čísel, která zabrání překupníkům nabízet kradené zboží. V případě, že si nejste při nákupu jistí, zapište si a ověřte výrobní čísla daného produktu. Usnadní práci při hledání kradených věcí. 

Určitě si přečtěte

Články odjinud