Tipy pro lepší fotky: Kouzlo ostrosti

Tipy pro lepší fotky: Kouzlo ostrosti
Minule jsme si řekli, jak pracovat se světlem a vyvolávat v divákovi emoce. Dnes si ukážeme, jak docílit ideální ostrosti, jak se vyhnout přeostření, či jak přeostření napravit. Vyzkoušíme doostřování v grafických editorech a povíme si také o hloubce ostrosti a o tom, jak ji docílit.

Když si projdete webové galerie a budete hledat společné rysy snímků, jež vás zaujaly, nejspíš bude jedním z nich ostrost. Mnoho záčátečníků a kupodivu i pokročilých fotografů má s ostrostí problémy. Nastavení vyššího doostření přímo ve fotoaparátu nepomáhá a většinou spíše uškodí. Softwarové doostření běžnými funkcemi v grafických editorech není o nic lepší.

Dlouho jsem bádal nad způsobem ideálního softwarového doostřování. Ostřící algoritmy v běžně dostupných programech (včetně vychvalovaného Photoshopu) za mnoho nestojí a drahé pluginy se kupovat nevyplatí. Pomůžeme si tedy sami, a to využitím obyčejných doostřovacích funkcí a malé finty.

Klepněte pro větší obrázek
Původní neostrá fotografie
Klepněte pro větší obrázek
Doostření běžnými algoritmy – přeostřeno
Klepněte pro větší obrázek
Přeostření fotoaparátem
Klepněte pro větší obrázek
Doostření popisovanou metodou

Jak doostřovat?

Princip spočívá ve zvětšení snímku na dvojnásobek, než je požadovaná velikost (tedy např. na 1600x1200 z původních 800x600). Následně fotku přeostříme několikanásobným využitím běžného doostření a nakonec ji zmenšíme zpět na požadovanou velikost (v našem případě 800x600). Pokud doostřujeme běžným způsobem, vznikají okolo ostrých hran objektů nepříjemné kontury. Tímto je eliminujeme.

Zmenšení přeostřeného snímku grafické editory provádí za využití resamplingu (zjemnění ostrých přechodů), který vzniknuvší nežádoucí kontury odstraní. V případě, že zmenšujeme z jiného, než dvojnásobného zvětšení, ostrost nebude dobrá, protože dochází k drastickému přepočítání všech bodů fotografie, pozor na to.

Jak na to?

 1. Zvětšete či zmenšete snímek na dvojnásobek požadovaného rozlišení

 2. Použijte několikrát po sobě obyčejnou doostřovací funkci. Dojde k viditelnému přeostření. Obvykle stačí 2x až 3x použít standardní funkci Sharpen

 3. Zmenšete snímek na polovinu, tedy na původně požadovanou velikost
Klepněte pro větší obrázek
Původní fotografie
Klepněte pro větší obrázek
Ručně doostřená fotografie

Co s přeostřením?

Přeostřená fotka je stejný, ne-li větší problém, než neostrá. Nepůsobí přirozeně a tahá oči. Kromě toho, že je dobré se tomu vyhnout nenastavováním výrazného doostření přímo ve foťáku, není problém ho odstranit i dodatečně.

Klepněte pro větší obrázek
Přeostřená fotografie. Všimněte si nepěkných kontur okolo nohou

Princip postupu se opírá o skutečnost, že přeostření se vyznačuje přehnaným kontrastem okolo ostrých hran. Jinými slovy hrany objektů obsahují příliš výrazný a nepřirozený přechod mezi světlou a tmavou barvou. Naším úkolem je tedy eliminovat tyto světlé kontury. Využijeme k tomu jakýkoliv grafický editor a funkci štětec nebo pokročileji klonovací razítko. Jako barvu, kterou budeme malovat, si nastavíme barvu pozadí blízko hrany objektu. Následně nastavíme krytí na "ztmavení" a můžeme kreslit přes přeostřená místa. Vše, co je světlejší, než pozadí, bude přemalováno. A to jsou právě přeostřené kontury.

Jak na to?

 1. Nástrojem Kapátko vybereme barvu pozadí co nejblíže místa, které chceme opravit

  Klepněte pro větší obrázek

  Klepněte pro větší obrázek

 2. Zvolíme nástroj štětec

  Klepněte pro větší obrázek

 3. V objevivší se horní liště nastavíme krytí na "Ztmavení"

  Klepněte pro větší obrázek

 4. Malováním přes hranu objektu retušujeme přeostřená místa. Nezapomeňte průběžně Kapátkem nabírat aktuální barvu pozadí poblíž retušované hrany
Klepněte pro větší obrázek
Pravá část obrázku s vyretušovaným přeostřením, levá bez vyretušovaného 

Pokročilá metoda

Pokud disponujete kvalitnějším grafickým editorem (např. Photoshop), můžete si práci značně ulehčit. Nástroj Klonovací razítko umí automaticky a průběžně nabírat barvu pozadí.

Klepněte pro větší obrázek
Nástroj Klonovací razítko

 1. Předchozí body 1 a 2 nahradíme výběrem nástroje Klonovací razítko

 2. Podržte klávesu ALT (kurzor se změní na malý zaměřovač) a klikněte na pozadí poblíž místa k retušování. Tím se nabrala barva pozadí

 3. Uvolněte klávesu ALT a kreslete myší přes hranu objektu podobně jako v předchozím bodu 4. Razítko bude průběžně nabírat barvu pozadí ze stejné vzdálenosti, jaká je mezi původním kliknutím s podrženou klávesou ALT a následném prvním kliknutí. Nezapomeňte opět nastavit volbu krytí na Ztmavení (předchozí bod 3)

  10 tipů pro ostré fotografie

  1. Nebojte se využívat lokální doostřování. Grafické editory disponují potřebným nástrojem. Chcete-li doostřit pouze část obrázku, volte tuto možnost.

   Klepněte pro větší obrázek

  2. Pamatujete, že u portrétů či fotografií horních částí těla lidí nebo zvířat musí být ostré oči. V opačném případě snímek působí špatně.

  3. Nenastavujte příliš vysoké doostření v menu fotoaparátu. Počítačový software diponuje kvalitnějšími algoritmy a produkuje lepší výsledek. I když je to práce navíc.

  4. Doostření vždy degraduje obraz. Přeostření je stejná chyba, jako nedoostření.

  5. I nastavené nulové doostření ve fotoaparátu doostřuje. Vzhledem k povaze záznamu je čistá fotografie vždy mírně neostrá, což se fotoaparáty snaží napravit. Kompakty sází na skutečnost "co je ostré, to je hezké" a doostřují poměrně razantně. Zrcadlovky se snaží zasahovat do snímku co nejméně, proto se může zdát jejich výsledek subjektivně méně ostrý.

  6. Výsledek doostřování je relativní. Nemá smysl doostřovat všechny snímky stejně. Každý je jinak ostrý a aplikovat na všechny stejný doostřovací filtr je cestou do pekel. Ke každé fotce přistupujte podle jejího charakteru. Různé typy fotek vyžadují různé doostření. U krajin je ostrost více než žádoucí. U aktů se často změkčuje či dokonce rozostřuje. Nechcete mít přeci na portrétu viditelný každý chloupek na tváři. Doostření také zvýrazňuje šum.

  7. Čím vyšší rozlišení fotografie, tím je doostření méně znatelné.

  8. Čím ostřejší snímek, tím více detailů a tím větší velikost výsledného komprimovaného souboru.

  9. Fotografie určené k tisku snesou silnější doostření, protože tiskem dochází k mírnému rozmazání.

  10. Původně ostrou fotografii nikdy nenahradíte jakýmkoliv softwarovým doostřením.

Témata článku: Fotografický software, Fotoškola


Mobilní pokračování PUBG s podtitulem New State vyjde příští měsíc

Mobilní pokračování PUBG s podtitulem New State vyjde příští měsíc

Battle royale je i po letech velmi populární žánr a PUBG se ho pokusí ještě více rozjet na mobilních platformách.

Martin Nahodil
Datum vydáníPUBG
Nová herní sluchátka Kraken V3 od Razeru vám budou vibrovat do uší

Nová herní sluchátka Kraken V3 od Razeru vám budou vibrovat do uší

Razer převádí řadu sluchátek Kraken do nové generace rovnou s několika novými modely.

Michal Maliarov
RazerSluchátka
Recenze hry Age of Empires IV. Legenda se vrací a je pořád stejná

Recenze hry Age of Empires IV. Legenda se vrací a je pořád stejná

Age of Empires patří do té sekce legendárních strategií, které pomohly žánr rozvinout a přinesly mnoho novinek. Přesto se série za mnoho let dočkala jen tří dílů. V dílnách studia Relic Entertainment konečně vzniklo pokračování a ačkoli je dobré, moc se teda nezměnilo.

Michal Maliarov
Age of Empires 4Recenze