11
Fotogalerie

TIPA 2014 – žádné velké překvapení

Ocenění TIPA je každoročně ostře sledováno nejen pro svoji dlouholetou tradici, ale především proto, že oceněné produkty vybírají zástupci odborných evropských titulů.

Každoročně se kromě zveřejnění produktů vybraných asociací TIPA objevuje samozřejmě také řada zlých hlasů, které se snaží zástupce médií nařknout z manipulace a ovlivněného hlasování.

Nechceme a ani nemůžeme tato obvinění nijak prokazovat anebo vyvracet, podle našeho názoru jsou nepodstatná. Pokud byly jednou vybrány a oceněny konkrétní produkty, pravděpodobně nebude hodnocení měněno na základě domněnky o manipulaci.

Ostatně většina produktů jsou novinkami předchozího roku, které obvykle přinášejí inovovanou funkčnost, ovládání apod., takže si ocenění zaslouží. Někdy jsou favorité na ocenění jasní již s předstihem, jindy se v žebříčku objeví naprosto nečekané produkty.

Pojďme se tedy podívat na nejlepší produkty pro rok 2014 v kategorii foto, kompletní žebříček najdete na webu asociace, my vybíráme ty nejzajímavější.

Nejlepší inovace

Nejvíce oceňovaným dílčím produktem je systém ostření od společnosti Canon – Dual Pixel CMOS AF. Nový systém podstatně urychluje ostření při natáčení videa a také při fotografování s živým náhledem na displeji. Sice se stále ještě nemůže srovnávat s rychlostí u bezzrcadlovek, nicméně je to značný pokrok.

Nejlepší profesionální objektiv pro zrcadlovky

Nejvyšší ocenění mezi objektivy si odnáší sklo od Canonu, konkrétně model EF 200-400 mm F4L IS USM Extender 1.4×. Hlavní výhodou tohoto skla je samozřejmě vestavěný telekonvertor, ne vždy je totiž dostatek času na to, abyste mohli pohodlně vyměnit objektiv. Použitím vestavěného telekonvertoru velmi rychle prodloužíte ohnisko bez nutnosti další manipulace s objektivem či fotoaparátem.

highres-canon-EF-200-400mm-L-IS-USM-FSLjpg_1368514946.jpg 

Nejlepší pokročilá digitální zrcadlovka

Další vítězství značky Canon je také v této kategorii – model EOS 70D nabídne 20 Mpx snímač, sériové snímání 7 snímků za sekundu a rozsah citlivostí od ISO 100 do ISO 25 600. To vše zabaleno do bytelného těla s 3" dotykovým a výklopným displejem. Autofokus je navíc nového typu Dual Pixel CMOS AF, takže nabídne i rychlejší ostření při použití živého náhledu.

Canon-EOS-70D-front.jpg 

Nejlepší pokročilý digitální kompakt

Druhá generace kompaktu PowerShot G1 X Mark II od Canonu si toto ocenění právem zaslouží, uvnitř bytelného magneziového těla totiž najdete jeden z největších snímačů mezi kompakty. Rozlišení se zastavilo na rozumných 13 Mpx a objektiv nabídne univerzální rozsah 24–120 mm při světelnosti F2–3,9. Komfort zvyšuje také výklopný dotykový displej s vysokým rozlišením, Wi-Fi a NFC modul.

canong1xmark2mar13.jpg 

Nejlepší objektiv pro bezzrcadlovky

Jako nejlepší objektivy zvolili odborní redaktoři sérii Touit od společnosti Zeiss – k dispozici jsou tři objektivy 12 mm F2,8, 32 mm F1,8 a 50 mm F2,8. Všechny jsou dostupné pro fotoaparáty Sony s bajonetem E a pro Fujifilm s bajonetem X – v obou dvou případech je nutno počítat s crop faktorem 1,5×.

zeiss-Touit-32mm-f1.8-12mm-f2.8.jpg 

Nejlepší profesionální bezzrcadlovka

Ocenění v této kategorii bylo předvídatelné, dostal jej model X-T1 od Fujifilmu, který patří v současné chvíli k tomu nejlepšímu na poli bezzrcadlovek, zvláště pak těch, co mají elektronický hledáček – v tomto případě navíc typu OLED, který je opravdu velký. Aby toho nebylo málo, přidal výrobce odolnost vůči mrazu, vodě a prachu.

ZURBEAUTY.jpg 

Nejlepší začátečnická zrcadlovka

Věčný souboj Canon vs Nikon by se mohl zdát na první pohled nerozhodný, pravdou ale je, že Nikon získal ocenění na obou pomyslných koncích řady digitálů – tedy nejlepší model pro začátečníky a také nejlepší model pro profesionály. Začátečnický model D3300 je již čtvrtou generací fotoaparátu, který se postupně vyvíjí, poslední generace dostala 24 Mpx snímač s rozšířeným rozsahem citlivostí a možností natáčet Full HD video. Prodáván je digitál v setu s novým „skládacím“ objektivem.

Nikon-D3300-Product-Shot-640x354.jpg 

Nejlepší profesionální zrcadlovka

Opět Nikon, tentokrát s modelem D4s, který je nástupcem dřívějšího modelu D4. Písmenko s v názvu značí vyšší rychlost sériového snímání. Zachována zůstala robustní konstrukce a vzhledem k plnoformátovému snímači také nejvyšší citlivost ISO 409 600. Nový obrazový procesor by měl celkově zrychlit provoz přibližně o třetinu.

1200.jpg 

Nejlepší prémiový fotoaparát

Tato kategorie by se také mohla jmenovat nejlepší retro, jejím vítězem je propíraný a velmi diskutovaný model Nikon Df. Co k němu říct? Vypadá jako starý analogový přístroj, ale pouze na první pohled, ovládání vypadá jako plně manuální, ale má své mouchy, je předražený, ale má snímač z Nikonu D4. Tedy za hodně peněz hodně muziky, pokud byste však chtěli točit video, tak ostrouháte, to totiž Nikon Df neumí.

Nikon-DF-Front.jpg 

Nejlepší bezzrcadlovka a objektiv pro začátečníky

V obou dvou kategoriích si ocenění odnáší Olympus za třetí přírůstek do rodiny OM-D, model E-M10 společně se setovým objektivem M.Zuiko Digital ED 14–42 mm F3,5–5,6 EZ je totiž ideální kombinací pro každého, kdo chce mít sofistikovaný nástroj pro fotografování při zachování velmi malých rozměrů.

6a00df351e888f883401a73d69e649970d-800wi.png 

Nejlepší odolný fotoaparát

Vcelku překvapivě v této kategorii nedominuje jednoduchý kompakt, ale pokročilá bezzrcadlovka řady Nikon 1, konkrétně model AW1. Ten nabídne veškeré výhody řady Nikon 1, přidává však odolné provedení – můžete se potápět, házet s ním a odolá i troše prachu.

ZURBEAUTY (1).jpg 

Nejlepší ultrazoom

Ultrazoomové fotoaparáty jsou dlouhodobě nejpopulárnější kategorií digitálů, kterou na trhu můžeme najít, zvláště pak v České republice, kde je tato skupina jednou z nejúspěšnějších. Ocenění v této kategorii dostal model Lumix TZ60 od Panasonicu, který je už několikátou generací v řadě TZ. Výhodou fotoaparátů TZ byly vždy malé rozměry a více jak desetinásobný zoom. Oceněný model má rozměry stále stejně malé, nicméně optický zoom je třicetinásobný a přibyla GPS NFC a Wifi konektivita.

TZ60-511x400.jpg 

Oceněných produktů v kategorii foto je celkem čtyřicet. Krom objektivů a fotoaparátů mezi nimi najdete také videokamery, software pro práci s fotografiemi a videem anebo příslušenství v podobě paměťových karet či stativů. Kompletní žebříček najdete přímo na webu TIPA.

A jací jsou vaši favorité v jednotlivých kategoriích, shodnete se s odbornými novináři nebo byste volili jinak? Podělte se s námi v diskuzi.

Určitě si přečtěte

Články odjinud