Poškrábání, vyblednutí a podobné vady dávají starším fotografiím zvláštní půvab, dýchá z nich atmosféra let dávno minulých. Podobného vzhledu lze v Zoner Photo Studiu docílit, aniž byste museli čekat desítky let.
Co dělá staré fotografie tak atraktivními? Kromě témat, jež nemáte dnes šanci zachytit, jsou to především jejich vady či nedokonalosti. Ty se ale dají vložit i do digitálních snímků pomocí filtrů anebo velkého množství šumu.
Šum lze na snímek přidat digitálně pomocí editorů, ale i záměrným fotografováním při vyšším nastavení ISO citlivosti. Typické pro staré snímky je vyblednutí barev. Napodobíte jej snížením sytosti (saturace) při dodatečných úpravách snímku, které zvládne každý fotoeditor.
Vytvoření „staré“ fotografie
V horní liště modulu Editor v Zoner Photo Studiu 14 s nástroji vyberte Efekty a následně položku Stará fotografie. V dialogu nástroje, který se objeví, zaškrtněte políčko Náhled pro zobrazení změn ve snímku. Pohybem posuvníku Stáří sledujte změny na fotografii. Vybranou hodnotu a vzhled potvrďte stiskem OK.

Dialogové okno efektu Stará fotografie

Vlevo: původní snímek | Vpravo: upravená fotografie pomocí efektu Stará fotografie
Chtějte „poškozenou“ fotografii
Zvolte opět menu Efekty a následně poté položku Poškozená fotografie. Pro zobrazení změn zaškrtněte podobně jako v předchozím případě políčko Náhled.
Zaškrtněte ještě políčko Detailní nastavení parametrů, aby se zobrazily další nástroje. Pro případ, že chcete na snímku aplikovat přechod dvou barev, vyberte některou z možností nabídky Nádech. Požadované barvy si navolte ve dvou čtvercích níže. Vybrané barvy lze pomocí Režimu prolnutí zobrazit různými způsoby. Posuvníkem Intenzita barvy vyberte sílu zvolených barevných přechodů v obraze.

Nástroj Poškozená fotografie
Další nastavení pro vytvoření efektu poškozené fotografie se nastavuje posuvníky nebo číselnou hodnotou vpravo. Jejich intenzita podléhá vkusu každého fotografa.
Nastavení Skvrny umožňuje generovat efekt pokapání fotografie. Škrábance přes snímek vytváří čáry a také bodové bílé vady. Intenzita určuje sílu dvou předchozích efektů a její minusové hodnoty tyto efekty mění do tmavého nádechu. Vyblednutí náhodně vytváří světlá místa a redukuje barvu na snímku. Pomocí Okraje se vytváří nepravidelný bílý kraj kolem snímku a efekt Zrno generuje na snímku náhodný šum o dané intenzitě.

Vlevo: původní snímek | Vpravo: upravená fotografie pomocí efektu Poškozená fotografie
Článek vyšel v časopise Computer