Úpravy fotografií v různých editorech vesměs probíhají s využitím velmi podobných až shodných nástrojů. Technologie kontrolních bodů však přistupuje k fotkám odlišně.
Kontrolní bod, nebo také U-point, je bod, který vložíte do určitého místa ve fotografii za účelem lokálních úprav. Efekt použitého U-pointu se pak ve fotografii orientuje podle barev svého okolí, což je jejich velká výhoda.
Tyto body využívá například firemní RAW konvertor a editor Nikon Caputer NX2, ve kterém jsme ukázkovou fotografii upravovali, ale můžete si je vyzkoušet i ve formě plug-inů do Adobe Photoshopu, Lightroomu nebo Apple Aperture. Stačí navštívit web www.niksoftware.com a stáhnout si 15denní zkušební verzi plug-inu Viveza 2 nebo celého balíku Complete Collection.
Původní snímek
Náš vstupní snímek byl pořízen do RAWu digitální zrcadlovkou značky Nikon, mohli jsme tedy přímo během konverze v Nikon Capture NX2 (NC NX2) na něj aplikovat kontrolní body. V NC NX2 dále můžete pracovat s JPEGy a TIFFy, takže v případě RAW formátů konkurenčních výrobců stačí konverzi provést způsobem a programem, jaký jste zvyklí používat, a uložit mezikrok do TIFFu, kvůli zachování co největší kvality. Ten následně otevřít v NC NX2 a využít možností kontrolních bodů. V NC NX2 máte k dispozici několik různých kontrolních bodů – v našem případě se budeme zabývat pouze Barevným kontrolním bodem (Color Control Point), který se nachází na liště s nástroji vpravo nahoře. Vybrat jej můžete také klávesovou zkratkou Ctrl + Shift + A. Barevný kontrolní bod má několik posuvníků či táhel s jezdci. Prvním z nich je velikost, továrně nastavená na 30 procent, dále pak následují odstín, sytost, jas, kontrast, kanály červený, zelený, modrý a teplota. Všechny tyto parametry pak můžete aplikovat na konkrétní oblast.
1) Na naší fotografii jsme chtěli zesvětlit oblasti ve tváři a lehce i přední dvojici kulečníkových koulí, které byly příliš tmavé. Vložili jsme tedy první kontrolní bod do oblasti nosu a z jezdců vybrali jas (Brightness) a zvedli jej na 54 %, následně jsme museli snížit sytost (Saturation) na –36 %.
Vložení prvního kontrolního bodu
2) Tato úprava však ovlivnila nejen hlavu, ale nechtěně také levou ruku osoby. Toho si můžete všimnout, pokud byste si zobrazili oblast, na kterou daný bod působí – stačí zatrhnout Show Selection na pravém panelu s kontrolním bodem. Zobrazí se vám náhled v odstínech šedé.
Zobrazení v odstínech šedé
Tohoto jsme se zbavili jednoduše – přibližně do loktu jsme umístili další kontrolní bod, který jsme ponechali bez jakéhokoliv nastavení. Tím se na ruce „neutralizoval“ efekt původního U-pointu z obličeje.
Vložení dalšího kontrolního bodu za účelem snížení efektu
3) Nakonec jsme podobným způsobem zesvětlili i dvě kulečníkové koule, kde se nastavení jasu pohybovalo okolo 25 %. Do stínu každé z nich jsme vložili kontrolní bod zvlášť a zmenšili jejich rozměry z původních 30 % na zhruba polovinu. Pokud byste potřebovali zjemnit účinek kteréhokoliv použitého bodu, můžete tak učinit ještě změnou průhlednosti (Opacity). V našem případě to ale nebylo potřeba.
Zjemnění efeku lze provést pomocí změny průhlednosti (Opacity)
Kontrolní body ve Photoshopu
V Adobe Photoshopu se vám po instalaci plug-inů od Niksoftware zobrazí panel s jednotlivými nástroji, které jste si vybrali. Můžete je spouštět přímo z tohoto panelu, nebo – v případě, že by vám jeho přítomnost překážela a chtěli byste jej zavřít – z menu Filtry.
Panel Niksoftware ve Photoshopu
Článek vyšel v časopise Computer 3/2011.