Tiny1 – nejmenší fotoaparát pro astrofotografii

20. května 2016
TWEET SDÍLET
Fotografování hvězd a vesmírných těles obecně je poměrně náročnou disciplínou, a to nejen kvůli pohybu Země kolem osy, ale také kvůli odlišnému světelnému spektru, ve kterém jsou některé objekty vidět.

Právě z výše uvedených důvodů se čas od času objeví i v nabídce majoritních výrobců speciálně upravené fotoaparáty, které jsou vhodné pro astrofotografii – obvykle se jedná o zrcadlovky s upraveným filtrem, umístěným před samotným snímačem, který je citlivější vůči určitému spektru vlnových délek světla.

Ve většině případů se takto upravené fotoaparáty rekrutují z řad poloprofesionálních a profesionálních digitálních zrcadlovek, které mají vyšší váhu a v kombinaci s vhodným objektivem tak na stativ umisťujete několikakilogramovou sestavu.

A právě proti tomuto trendu se rozhodla jít společnost TinyMOS, která představila fotoaparát Tiny1 – nejmenší, nejchytřejší a nejsociálnější astrofotoaparát na světě. Vývojem strávila společnost dva roky a nyní má naplánovanou crowdfundingovou kampaň na Indiegogo, která by měla být spuštěna za necelé tři týdny.

Uvnitř malého fotoaparátu je snímač typu BSI-CMOS, u kterého výrobce uvádí rozlišení 2,5K Ultra HD. Reálně produkuje Tiny1 snímky o maximální velikosti 2688×1520 bodů ve formátu JPEG, TIFF a RAW. Rychlost snímání je možno volit 60 nebo 15 sn./s, případně klasická jedna fotka na jeden stisk spouště. Ve stejném rozlišen je možné zaznamenávat také video, a to ve formátu H.264 MPEG/AVI.

Snímky se ukládají na MicroSD kartu (kompatibilní s UHS-I Class 10 do 256 GB). Z ostatních rozhraní najdete na Tiny1 tradiční USB 2 s podporou OTG, Wi-Fi (b/g/n/ac) a bluetooth ve verzi 4.1.

Klepněte pro větší obrázek

Podobně jako mobilní telefony, je i astrofotoaparát poháněn procesorem Qualcomm Snapdragon Quad Core 1.8GHz, kterému sekundují 4 GB paměti a baterie s kapacitou 1700 mAh. Komponovat snímky je možné na 4,3" dotykovém IPS displeji, k dispozici je také 3,5 mm audio vstup/výstup, gyroskop, GPS modul a kompas.

Díky použitému hardwaru je možné spouštět na Tiny1 různé aplikace, které mají napomáhat orientaci na hvězdné obloze – například mapu hvězd v rozšířenou realitou. Další možností využití hardwaru a bezdrátové konektivity je samozřejmě propojení s mobilním zařízením a také následné sdílení pořízených fotografií.

Klepněte pro větší obrázek

Zatím není známá cena ani dostupnost malého fotoaparátu. A ačkoliv se jedná o zajímavou koncepci, nejsme si zcela jistí její cílovou skupinou – vše se však bude pravděpodobně odvíjet od výsledné kvality pořízených fotografií

Témata článku: Technika