15
Fotogalerie

TinType – aplikace s hodně retro portréty

Ferrotypie, daguerrotypie a kolorovaná fotografie zažívá již delší dobu znovuzrození. A za všechno může iPhone a samotná mobilní fotografie, která přinesla „mrvítka“ jako Instagram či Hipstamatic.

Tato aplikace je dítkem vývojářů velice populárního titulu Hipstamatic, který funguje na principu volby rozdílného objektivu, filmu a blesku. Různou kombinací poté vznikne fotografie s nezaměnitelnou atmosférou poplatnou tomu stylu, který si sami zvolíte.

Jednou z těchto volitelných sad byla právě i ta s názvem TinType.

0_1 Aplikace se hodí nejen na portréty, ale i na jistou úpravu architektury.jpg 0_2  Aplikace se hodí nejen na portréty, ale i na jistou úpravu architektury.jpg
Aplikace se hodí nejen na portréty, ale i na jistou úpravu architektury

V aplikaci Hipstamatic ji získáte podstoupením In-App nákupu za 0,89 €, uživatelé služby Oggl (obrázková sociální síť stejných vývojářů) ji pak mají dostupnou v rámci svého předplatného. V obou případech získáte TinType SnapPak, který obsahuje objektiv Tinto 1884 Lens, D-Type Plate film a C-Type Plate film.

 

Co je TinType

TinType, technika také známá jako melainotype nebo ferrotypie, je historický fotografický proces, který patří do kategorie přímých pozitivních procesů, stejně jako modifikace mokrého kolódiového procesu. Negativy byly slabě exponované a vyvolané tak, aby neměly závoj a daly se pozorovat v odraženém světle proti černému pozadí železné podložky. Jedná se o unikát. To znamená, že podobně jako u daguerrotypie vznikl jediný originální obrázek, který nebylo možné opakovat.

Tento styl se nejvíce používal v letech 1856 až 1880 s kolódiovou emulzí a v období 1880 až 1930 s emulzí želatinovou. Ferrotypická portrétní fotografie od neznámého autora s názvem Billy the Kid (1879–80) byla v červnu roku 2011 v aukci Brian Lebel's Old West Show & Auction prodána za 2 300 000 amerických dolarů. Snímek se tak zařadil na první příčky v seznamu nejdražších fotografií na světě.

 

Tento balík se dočkal i své vlastní aplikace s všeříkajícím názvem – TinType. Možná tak vývojáři učinili pro jeho oblíbenost, možná jen proto, že by jim mohl vydělat ještě slušný finanční obnos. Pravdou ale je, že se jedná o naprosto jinou aplikaci, než jakou je zmíněný Hipstamatic, jen s tím samým výsledkem.

0_3 I barevná úprava je zajímavá, avšak již není tak efektní.jpg 0_4 I barevná úprava je zajímavá, avšak již není tak efektní.jpg
I barevná úprava je zajímavá, avšak již není tak efektní

Jenže editace tohoto stylu frčela už před dvěma roky. Nyní se vkus i celkový pohled na mobilní fotografii posunul o kus dál a je tak otázkou, jestli TinType nepřichází s křížkem po funuse.

0_5 Hrani╠ü si s ostrosti╠ü je sice fajn, ale za╠üroven╠î je s╠îkoda, z╠îe u╠üstr╠îedni╠ü bod mu╠Őz╠îe by╠üt jen ve str╠îedu sni╠ümku .jpg
Hraní si s ostrostí je sice fajn, ale zároveň je škoda, že ústřední bod může být jen ve středu snímku

Jednoduchá aplikace, jednoduchá editace

Po spuštění aplikace můžete začít fotografovat scénu, či načíst některý ze snímků z vaší galerie obrázků. Protože je aplikace cílena hlavně na pořizování portrétů, máte zde i ikonu sloužící k aktivování předního fotoaparátu pro autoportrét – selfie. Nic víc režim fotoaparátu nenabízí. Přítomno tak není žádné ostření, žádná úprava expozice ani jakékoli další pokročilejší možnosti.

1_1 Výběr mezi černobílým a barevným filmem.png 1_2 Výběr mezi černobílým a barevným filmem.png
Výběr mezi černobílým a barevným filmem

Po pořízení snímku se vám ihned zobrazí v základní úpravě – v černobílé a s polovičními hodnotami všech úprav. Mimo nahoře se nacházejících odkazů k uložení a smazání fotografie pak v dolní liště najdete čtyři ikony sloužící k jednoduché editaci. Díky ní můžete mít alespoň decentní kontrolu nad výslednou fotografií.

2_1 Vlevo minimální míra šumu, vpravo naopak maximální.png 2_2 Vlevo minimální míra šumu, vpravo naopak maximální.png
Vlevo minimální míra šumu, vpravo naopak maximální

První nabídka s ikonou objektivu umožňuje přepnout se z filmu D-Type na C-Type a docílit tak nejen černobílé, ale i kolorované fotografie. Nadále si zde můžete zvolit formát samotného snímku. Ten lze mít buď čtvercový či ve formátu 4:3. Pokud se mezi nimi přepnete, snímek se ořízne velice jednoduchým způsobem – čtverec se bere vždy ze středu fotografie, nastavit si jej ručně nelze. Z toho jednoduše vyplývá, že vám pak může velice snadno chybět kus hlavy.

3_1 Str╠îedni╠ü mi╠üra s╠îumu mu╠Őz╠îe by╠üt idea╠ülem, naopak sni╠ümek s potlac╠îeny╠üm ra╠ümec╠îkem uz╠î neni╠ü tak poutavy╠ü .png 3_2 Str╠îedni╠ü mi╠üra s╠îumu mu╠Őz╠îe by╠üt idea╠ülem, naopak sni╠ümek s potlac╠îeny╠üm ra╠ümec╠îkem uz╠î neni╠ü tak poutavy╠ü .png
Střední míra šumu může být ideálem, naopak snímek s potlačeným rámečkem už není tak poutavý

Následující nabídka šachovnice poskytne možnost určit si posuvníkem míru zrna obsaženého na snímku. Když posunete bodem vlevo, snímek bude čistým, bez charakteristického šumu. Když jej budete mít vpravo, snímek naopak získá na své patině. V této nabídce je ještě možnost potlačit orámování snímku.

Je to hlavně o portrétu

Symbol oka pak určuje na portrétu to nejdůležitější – výraz portrétované osoby. Jednoduchým tažením posuvníku si tak můžete určit charakter očí, zvýraznit je či potlačit. Poslední funkcí, kterou skýtá ikona kapky, je rozostření. To opět ovládáte posuvníkem a opět je počítáno pouze a jen ze středu snímku.

4_1 Pokud aplikace oči na snímku nenajde, symbol této možnosti úpravy nebude dostupný .png 4_2 Pokud aplikace oči na snímku nenajde, symbol této možnosti úpravy nebude dostupný .png
Pokud aplikace oči na snímku nenajde, symbol této možnosti úpravy nebude dostupný

Po uložení fotografie (pokud upravujete snímek z galerie, přepíše se vám originál) ji díky iOS 8 můžete sdílet, kde se vám zlíbí. Pokud vaše zařízení běhá na starším operačním systému, aplikaci si neužijete, iOS 8 je totiž striktně vyžadován. Titul je přehledný, a pokud si nepotřebujete s výsledkem nějak extra hrát, je vám k dispozici během několika mála sekund.

5_1 Jestliz╠îe zme╠îni╠üte zdrojovou fotografii, jiz╠î se k pu╠Ővodni╠ümu sni╠ümku nebudete moci .png 5_2 Jestliz╠îe zme╠îni╠üte zdrojovou fotografii, jiz╠î se k pu╠Ővodni╠ümu sni╠ümku nebudete moci .png
Jestliže změníte zdrojovou fotografii, již se k původnímu snímku nebudete moci vrátit

Plusy:

  • rychlá úprava snímku s dopředu jasným výsledkem
  • příjemný odkaz na klasický fotografický styl

Mínusy:

  • strohé funkce fotoaparátu
  • nemožnost vybrat si výchozí bod ostrosti či ořezu

Základní informace:

  • Název: TinType
  • Vývojář: Hipstamatic, LLC
  • Velikost: 26,4 MB
  • Cena: 0,89 EUR
  • stažení v iTunes

Určitě si přečtěte

Články odjinud