Tilt-shift objektivy: jak fungují a k čemu jsou dobré

Tilt-shift objektivy: jak fungují a k čemu jsou dobré

Objektivy typu tilt/shift patří ke specializovaným fotografickým nástrojům. V mnoha situacích však jsou neocenitelným pomocníkem, který vyřeší problémy s perspektivou či hloubkou ostrosti, popř. rozšíří vaše kreativní možnosti. Jak na ně?

Není nad praktická cvičení, toť nevyvratitelná pravda, občas však můžete čas strávený řadou tu více tu méně úspěšnými experimenty ušetřit vyslechnutím několik stručných teoretických rad. Pokud se chystáte pořizovat svůj první objektiv tilt-shift objektiv, určitě neprohloupíte, věnujete-li pár minut zhlédnutí krátkého videa od fotografa Jona Lorentze z Canonu USA.

Objektivy typu tilt-shift se obvykle používají k fotografování architektury, interiérů nebo krajiny, své uplatnění nacházejí ovšem i v produktové, či dokonce portrétní fotografii. Mechanicky se liší od širokoúhlých nebo teleobjektivů, neboť s jejich optickou soustavou je možné hýbat, a to dvěma způsoby:

Shifting

Při „shiftování“ neboli posunování dochází k posunu optické osy, podle potřeb buď nahoru a dolů, nebo doprava a doleva. Cílem tohoto pohybu je obvykle korekce perspektivy, konkrétně jevu, který se nazývá kolinearita neboli sbíhání linií.

K nežádoucímu sbíhání linií dochází např. při fotografování budov, kdy je nutné fotoaparát naklopit směrem vzhůru, aby se do záběru vměstnala celá stavba. Posunutím optické osy u tilt-shift objektivu lze tento nedostatek snadno napravit. Podobně se „shiftování“ může hodit k fotografování v interiérech, zejména ve stísněných prostorech.

demo1.1.jpgdemo1.2.jpg
Vlevo fotka pořízená širokoúhlým objektivem, vpravo tilt-shift objektivem

Tilting

Při „tiltingu“ dochází k naklápění přední části objektivu – nahoru a dolů nebo do stran. Při naklápění se současně mění (naklání) rovina zaostření. U klasických objektivů je rovina zaostření kolmá ke snímači, v případě tilt-shiftu ji lze vychýlit do šikmého směru. Díky tomu je možné dostat do hloubky ostrosti, a to i při použití nízké clony, i vzdálené objekty, což je žádoucí např. v krajinářské nebo produktové fotografii.

Pomocí „tiltingu“ lze však dosáhnout i opačného účinku – naklopením přední části objektivu vymezit malou plochu, resp. pruh, záběru, který bude ostrý. Ano, jedná se o známý efekt miniatury, který je často – v mobilech i fotoaparátech – simulován softwarově rozostřením části obrazu.

demo2.jpgdemo3.jpg
Tilt-shift objektiv lze použít i ke kreativně pojatým portrétům nebo krajinám

Tilt-shift objektivy jsou flexibilní a kreativní nástroje, které by ve výbavě měl rád každý fotograf. Pravdou však je, že za kvalitní objektiv tohoto typu zaplatíte několik desítek tisíc korun. Např. cena těchto objektivů Canon, které se objevují ve videu, se pohybuje od 50 000 do 60 000 Kč. Za Nikon NIKKOR 19 mm F4E PC ED zaplatíte dokonce částku atakující 100 000 Kč.

Za zvážení proto stojí produkty tzv. druhovýrobců, např. Samyang T-S 24 mm F3,5, jehož cena se v závislosti na typu bajonetu pohybuje od 15 do 25 tisíc. Hrátky s naklápěním optické osy objektivu vám může zprostředkovat taktéž Lensbaby, které pořídíte za pár tisíc korun, nebo tzv. tilt-shift adaptér, jenž se připevňuje mezi tělo fotoaparátu a objektiv – na internetu najdete nespočet druhů. 

Určitě si přečtěte

Články odjinud