TikTok má novou aféru. Může za ni trend odkazující na holocaust

31. srpna 2020
TWEET SDÍLET
TikTok má novou aféru. Může za ni trend odkazující na holocaust

Trendů má TikTok mnoho. Některé jsou populární, jiné zapadnou. Mezi ty aktuálně nejvíce propírané patří tzv. „Victim“ nebo také „Holocaust“ trend. Ten vám totiž přidá množství modřin a dalších zranění, stejně jako ubere na tělesné váze, abyste vypadali jako oběť holocaustu. Ne, to není vtip.

I když si získal mnoho příznivců, kteří jej vidí jako účinný způsob osvěty mezi mladými lidmi, tak se samozřejmě setkal i s četnou kritikou. Proti trendu se dokonce vyjádřilo i osvětimské muzeum Auschwitz, které jej viní z trivializace historie a toho, že jsou podobné příspěvky pro oběti holocaustu a jejich rodiny neuctivé. Hodně samozřejmě záleží na tom, jak daný uživatel své video pojme.

Sama myšlenka trendu, který má aktéra videa přenést do válečných let a ukazovat ho např. jako Žida, který zemřel v plynové komoře, je však opravdu sporný. I mnozí uživatelé ostatních sociálních sítí označují samotný trend jako odporný, že bagatelizuje onu „nelidskou“ část naší historie, není kreativní, je útočný a antisemitský. O neúctě mladších ročníků k historii se toho ostatně psalo už více. Dříve je ostatně osvětimské muzeum žádalo, aby se neučili chodit po kolejích, po kterých do koncentračního tábora jezdily stotisíce lidí odsouzených na smrt.

O tom, jak je samotný trend hloupý, svědčí i následující odstavec z české Wikipedie, který uvádí: 

„Velitel tábora, Rudolf Höss, při norimberských procesech uvedl, že v Auschwitzu zemřely více než tři miliony lidí. Podle Státního muzea Auschwitz-Birkenau však v tomto táboře zahynulo 1,4 milionu lidí, z nichž přibližně 90 % byli Židé prakticky ze všech evropských států. Většina obětí byla zavražděna v plynových komorách areálu Auschwitz II plynem Cyklon B; smrt ostatních byla způsobena systematickým hladověním, nucenými pracemi, absencí zdravotní péče, individuálními popravami a pseudolékařskými experimenty.“

Témata článku: Fotoaplikace


Fotografie měsíce: Sušáky

Fotografie měsíce: Sušáky

Společným jmenovatelem většiny vybraných snímků je netradiční pohled na fotografii. Autoři a autorky ukazují, že dokumentaristika nemusí být jedinou rovinou fotografování.

Michal Černý
Fotografie týdne
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Nikon Z 14–30 mm F4 S – předražený seťák? (test objektivu)

Nikon Z 14–30 mm F4 S – předražený seťák? (test objektivu)

Kompaktní širokoúhlý objektiv Nikon má trochu problémy s identitou – je seťákem nebo nástrojem pro profesionály? Nebo je určený pro dovolenkáře?

Jan Pánek
Širokoúhlé objektivyNikon