348
Fotogalerie

Test: Ultraširočina pro DSLR

Jestliže hledáte vhodný širokoúhlý objektiv, pak následující porovnání tří zoomových objektivů výhradně pro digitální zrcadlovky je určeno právě vám.

Pro snímky pořízené širokoúhlými objektivy jsou charakteristické kácející se linie a výrazně zkreslená perspektiva. Díky tomu můžete například v krajinářské fotografii zdůraznit prostor mezi popředím a pozadím. Také v úzkých uličkách anebo v interiérech, kde není dostatečný prostor fotografovat se standardním zoomem, je s širokoúhlými objektivy fotografování snadné. Kromě jedné „maličkosti“.

Vestavěný blesk totiž nedokáže pokrýt celou scénu, kterou můžete zachytit použitím nejkratších ohniskových vzdáleností. Navíc přední část objektivu vrhá na výsledných fotografiích nepříjemný stín. Použitím externího blesku se tak v šerých místnostech nevyhnete.

Fotografové pracující výhradně s teleobjektivy mohli již od prvních digitálních zrcadlovek jásat nad faktorem ořezu – prodloužil jim již tak dlouhá ohniska, u reportážních fotografů a krajinářů však takový ohlas crop faktor neznamenal. S příchodem objektivů určených výhradně digitálním přístrojům se však situace změnila.

Již několik let mají všichni výrobci ve své nabídce alespoň jeden objektiv začínající na velmi širokém ohnisku, a tak dnes máte opravdu z čeho vybírat. Protože širokoúhlé objektivy jsou náchylné k optickým vadám, je třeba klást velký důraz na jejich optickou konstrukci. Tři z těchto objektivů jsme se rozhodli otestovat, prověřit jejich dílenské zpracování a obrazovou kvalitu a porovnat navzájem mezi sebou.

Své síly v tomto testu změří jedny z nejširších zoom objektivů vůbec: Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM a Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF. Všechny jsou určeny pouze pro přístroje s APS-C velikostí snímače. Veškeré zde přiložené snímky byly fotografovány do RAW a zpracovány v Adobe Camera RAW se zachováním shodných podmínek během konverze. Objektivy jsme testovali na těle Canon EOS 400D, s crop faktorem 1,6.

01_canon EOS400D_objektivy.jpg
DSLR Canon EOS 400D spolu s testovanými objektivy. Zleva: Tamron, Sigma, Canon

Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM

Canon má největší rozsah ohnisek z testovaných objektivů. Spolu se Sigmou začíná na ohnisku nižším než Tamron.. Po přepočtu pracujete s ohnisky 16–35 mm (ekv. kinofilmu).

02_canon.jpg
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM

Objektiv při ostření ani během zoomování nemění svou velikost a zachovává si plnou možnost manuálně ostřit i při zapnutém autofokusu. Automatické ostření zajišťuje velmi tichý ultrasonický motor. Svou rychlostí se však neliší od Sigmy ani Tamronu. Jestliže budete chtít ostřit ručně, může vám připadat prstenec manuálního ostření příliš úzký. Pod ochranným sklíčkem na objektivu naleznete stupnici udávající zaostřovací vzdálenosti, nejblíže lze zaostřit na 24 cm.

Canon sice má s clonou F3,5 nejsvětelnější počátek, ale při plně odcloněném objektivu lze pozorovat měkkou kresbu. Ta se zlepší již po mírném zaclonění na F4,0. Pro dokonalou ostrost až k rohům obrazu na 10 mm je třeba nastavit clonu F8,0. Na nejširším ohnisku jsme naměřili výbornou hodnotu 1 800 lph, která se s rostoucí ohniskovou vzdáleností snižuje a končí u 1 600 horizontálních linek.

Od clony F16 lze v reálných scénách pozorovat rostoucí difrakci obrazu a díky tomu snižující se přenos rozlišení. Na nejkratším ohnisku můžete spatřit soudkovité prohnutí linií, které je ovšem na tak široké ohnisko velmi malé – pohybuje se pod jedním procentem. Soudkovité zkreslení postupně klesá a mění se na poduškovité, které můžete vidět na 22 mm na testovacím obrazci. Na ohnisku 14 mm žádné zkreslení nenaleznete.

Podobně jako ostatní objektivy i Canon nás mile překvapil minimálními odlesky vnitřní konstrukce optiky v přímém protisvětle. V nepřímém protisvětle lze pozorovat závoj, patrnější na delších ohniscích. Vyskytuje se zde ovšem v menší míře než u objektivu Sigma. V bočním protisvětle je také vidět červené „prasátko“, kterého by se dalo vyvarovat použitím sluneční clony. Tu však Canon ke svému objektivu nedodává ve standardní výbavě.

Široké ohnisko bylo vykoupeno vysokou mírou vinětace, která se ani při větším zaclonění nepřehoupne přes hranici 80 % jasu v rozích oproti středu obrazu. Ke snížení vinětace doporučujeme clonit na F8,0 v celém ohniskovém rozsahu. Eliminaci chromatické vady zajišťují tři asférické čočky a jeden člen s nízkou disperzí. Na nejširším ohnisku naleznete chromatickou aberaci, avšak v míře, která se dá u tak širokého objektivu očekávat. S rostoucí ohniskovou vzdáleností výskyt chromatické vady klesá a na nejširším ohnisku ji již téměř nespatříte. Stejně jako zbylé dva objektivy i Canon má filtrový závit o průměru 77 mm.

Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM

Sigma přichází s ohniskovou vzdáleností 10–20 mm a mírně slabší světelností než Canon. Jedná se o nejtěžší z testovaných objektivů, přestože nemá nejvíce optických členů. Stejně jako Canon také Sigma ostří interně a při ostření nemění svou velikost. Rovněž si zachovává možnost ručně přeostřit při zapnutém autofokusu.

04_sigma.jpg
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM

Prstence pro zoom i ostření jsou pogumované. Během zoomu se objektiv prodlouží minimálně – asi o půl centimetru. Automatické ostření zajišťuje HSM motorek, stejně tichý jako u Canonu. Subjektivně se při ostření zdá být Sigma mírně pomalejší. Minimální zaostřovací vzdálenost objektivu je shodná s Canonem a také uvedena pod sklíčkem – 24 cm.

Ve zvládnutí zkreslení obrazu se stala Sigma nejslabší z testovaných objektivů. Na 10mm ohnisku lze pozorovat soudkovitost, výraznější než u objektivů Canon či Tamron. Soudkovité prohnutí velmi rychle klesá a mění se v poduškovité, které můžete pozorovat na testovacích obrazcích pořízených při ohnisku 14 mm a 20 mm. Při fotografování architektury, či scény s vodorovným horizontem tak nejlépe poslouží ohnisko okolo 12 mm.

Výborně si Sigma vede v ostrosti obrazu při plně odcloněném objektivu skrz všechna ohniska. K dosažení perfektní ostrosti v rozích přesto budete podobně jako u Canonu nuceni zaclonit na F8,0. Větším zacloněním se ostrost obrazu snižuje vlivem difrakce. Podobně si vede i na dalších ohniscích. Přenos rozlišení je o 100 lph nižší – Sigma dosahuje 1 700 vertikálních linek na nejširším ohnisku.

U Sigmy vás může zamrzet slabší zvládnutí vinětace. K jejímu potlačení by bylo třeba zaclonit minimálně na clonu F8, lépe však více, což už je ale od clony F11 na hranici úplné ostrosti obrazu. Objektiv naopak potěší ve vynikajícím zvládnutí chromatické vady, prakticky nepozorovatelné na nejkratším i nejdelším ohnisku, jak dokazují i přiložené snímky. Použití tří asférických čoček a tří členů s nízkou disperzí se tentokrát opravdu vyplatilo.

Při fotografování v protisvětle se objevuje nepříjemný závoj, na delších ohniscích pokrývající v podstatě celý snímek. V přímém, či zakrytém protisvětle si však Sigma nevedla špatně a počet odlesků vnitřní konstrukce objektivu je minimální. Sigma se standardně dodává se sluneční clonou a polstrovaným pouzdrem.

Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF

Třetím a posledním objektivem v testu se stal 11–18mm Tamron, který má z vybraných objektivů nejmenší rozsah ohnisek. Nasazením na Canon EOS 400D jsme tak pracovali s „virtuálními“ ohnisky 18–29 mm.

06_tamron.jpg
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF

Když objektiv uchopíte do rukou poprvé, mohl by ve vás vzbudit nedůvěru větší podíl plastů v jeho konstrukci. Tamron je na tom však konstrukčně velmi dobře, zoomování jde příjemně ztuha a pevně sedí v nastavené pozici. Během testování se nevyskytla žádná nežádoucí vůle. Bajonet je pochopitelně kovový. Podobně jako u Sigmy jsou oba prstence, ostřící i zoomovací, pogumované. Tamron ostří interně, na rozdíl od Canonu a Sigmy však během automatického ostření rotuje ostřícím prstencem a nedovoluje ruční přeostření při zapnutém autofokusu. Během zoomování se mírně prodlužuje, přibližně o 5 mm. Místo ultrazvukového motorku, který naleznete u Sigmy i Canonu, používá Tamron více hlučnější klasický. V rychlosti ostření se však oběma zbývajícím objektivům bez problému vyrovná.

Se světelností začíná Tamron tam, kde Canon končí, tedy na F4,5, což je rozdíl skoro jedné pracovní clony. Při úplně odcloněném objektivu na 11 mm ohnisku vykazuje velmi dobrou ostrost, vyjma rohů. Ostrosti v rozích na nejkratším a ani na všech ostatních ohniscích však nepomůžete ani větším zacloněním. Zde Tamron ztrácí na zbylé dva objektivy. Dobře si však poradil s rozlišením.

Stejně jako Canonu i u Tamronu jsme naměřili na testovacích obrazcích 1 800 horizontálních linek na nejkratším ohnisku. Zde také můžete pozorovat soudkovité zkreslení, které ale velmi rychle klesá a mění se v mírně poduškovité. Na 15 mm by se však dalo označit za zanedbatelné a na nejdelším ohnisku se stalo neměřitelným. Když si uvědomíte, že 18 mm i po přepočtu značí solidní široký úhel záběru, pak je to dobrý výsledek. Subjektivně se také u Tamronu zdá být nejlepší bokeh.

Přes použití asférických čoček a členů s nízkou disperzí se budete na všech ohniscích potýkat s chromatickou vadou, kterou příliš nepotlačíte ani použitím většího clonového čísla. Naopak nejlépe si poradil s vinětací, kde se po zaclonění na F8,0 dostanete na konstantní rozdíl jednoho procenta v porovnání s vyššími clonovými čísly.

Velmi dobře si Tamron vedl také při fotografování v protisvětle, kde nevznikají výraznější odlesky vnitřní konstrukce a navíc se na fotografiích neobjevil nepříjemný závoj. Jestliže paprsky dopadají ve velkém úhlu na přední čočku objektivu, setkáte se s červenými odlesky, kterých se dá ovšem vyvarovat zakrytím rukou či použitím sluneční clony. Clonu, která je až nápadně velká, výrobce dodává standardně s objektivem.

Pokračování 2 / 8

Testovací snímky: Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM

Testovací snímky jsou řazeny za sebou s narůstajícím clonovým číslem, na prvním místě je testovací obrazec v plné velikosti, dále výřez z levého horního rohu a poslední pak výřez středové části.

Nejkratší ohnisko 10 mm

canon_10mm_testchart_01.jpg canon_10mm_testchart_01_roh.jpg canon_10mm_testchart_01_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F3,5
canon_10mm_testchart_02.jpg canon_10mm_testchart_02_roh.jpg canon_10mm_testchart_02_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F4,0
canon_10mm_testchart_03.jpg canon_10mm_testchart_03_roh.jpg canon_10mm_testchart_03_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F5,6
canon_10mm_testchart_04.jpg canon_10mm_testchart_04_roh.jpg canon_10mm_testchart_04_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F8,0
canon_10mm_testchart_05.jpg canon_10mm_testchart_05_roh.jpg canon_10mm_testchart_05_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F11,0
canon_10mm_testchart_06.jpg canon_10mm_testchart_06_roh.jpg canon_10mm_testchart_06_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F16,0
canon_10mm_testchart_07.jpg canon_10mm_testchart_07_roh.jpg canon_10mm_testchart_07_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F22,0

Ohnisko 14 mm

canon_14mm_testchart_01.jpg canon_14mm_testchart_01_roh.jpg canon_14mm_testchart_01_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F4,0
canon_14mm_testchart_02.jpg canon_14mm_testchart_02_roh.jpg canon_14mm_testchart_02_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F5,6
canon_14mm_testchart_03.jpg canon_14mm_testchart_03_roh.jpg canon_14mm_testchart_03_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F8,0
canon_14mm_testchart_04.jpg canon_14mm_testchart_04_roh.jpg canon_14mm_testchart_04_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F11,0
canon_14mm_testchart_05.jpg canon_14mm_testchart_05_roh.jpg canon_14mm_testchart_05_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F16,0
canon_14mm_testchart_06.jpg canon_14mm_testchart_06_roh.jpg canon_14mm_testchart_06_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F22,0
canon_14mm_testchart_07.jpg canon_14mm_testchart_07_roh.jpg canon_14mm_testchart_07_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F25,0

Nejdelší ohnisko 22 mm

canon_22mm_testchart_01.jpg canon_22mm_testchart_01_roh.jpg canon_22mm_testchart_01_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F4,5
canon_22mm_testchart_02.jpg canon_22mm_testchart_02_roh.jpg canon_22mm_testchart_02_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F5,6
canon_22mm_testchart_03.jpg canon_22mm_testchart_03_roh.jpg canon_22mm_testchart_03_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F8,0
 canon_22mm_testchart_04.jpg canon_22mm_testchart_04_roh.jpg canon_22mm_testchart_04_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F11,0
canon_22mm_testchart_05.jpg canon_22mm_testchart_05_roh.jpg canon_22mm_testchart_05_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F16,0
canon_22mm_testchart_06.jpg canon_22mm_testchart_06_roh.jpg canon_22mm_testchart_06_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F22,0
canon_22mm_testchart_07.jpg canon_22mm_testchart_07_roh.jpg canon_22mm_testchart_07_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F29,0

Graf vinětace

vinetace_canon.jpg

 

Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM – Zkreslení
Ohnisko (mm)101422
Sférické zkreslení (%)0,93neměřitelné-0,62

Pozn.: Kladné hodnoty v procentech značí soudkovité zkreslení, záporné pak poduškovité.

Pokračování 3 / 8

Testovací snímky: Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM

Testovací snímky jsou řazeny za sebou s narůstajícím clonovým číslem, na prvním místě je testovací obrazec v plné velikosti, dále výřez z levého horního rohu a poslední pak výřez středové části.

Nejkratší ohnisko 10 mm

sigma_10mm_testchart_01.jpg sigma_10mm_testchart_01_roh.jpg sigma_10mm_testchart_01_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F4,0
sigma_10mm_testchart_02.jpg sigma_10mm_testchart_02_roh.jpg sigma_10mm_testchart_02_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F5,6
sigma_10mm_testchart_03.jpg sigma_10mm_testchart_03_roh.jpg sigma_10mm_testchart_03_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F8,0 
sigma_10mm_testchart_04.jpg sigma_10mm_testchart_04_roh.jpg sigma_10mm_testchart_04_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F11,0
sigma_10mm_testchart_05.jpg sigma_10mm_testchart_05_roh.jpg sigma_10mm_testchart_05_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F16,0
sigma_10mm_testchart_06.jpg sigma_10mm_testchart_06_roh.jpg sigma_10mm_testchart_06_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F22,0

Ohnisko 14 mm 

sigma_14mm_testchart_01.jpg sigma_14mm_testchart_01_roh.jpg sigma_14mm_testchart_01_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F5,0 
sigma_14mm_testchart_02.jpg sigma_14mm_testchart_02_roh.jpg sigma_14mm_testchart_02_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F5,6
sigma_14mm_testchart_03.jpg sigma_14mm_testchart_03_roh.jpg sigma_14mm_testchart_03_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F8,0
sigma_14mm_testchart_04.jpg sigma_14mm_testchart_04_roh.jpg sigma_14mm_testchart_04_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F11,0
sigma_14mm_testchart_05.jpg sigma_14mm_testchart_05_roh.jpg sigma_14mm_testchart_05_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F16,0
sigma_14mm_testchart_06.jpg sigma_14mm_testchart_06_roh.jpg sigma_14mm_testchart_06_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F22,0
sigma_14mm_testchart_07.jpg sigma_14mm_testchart_07_roh.jpg sigma_14mm_testchart_07_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F29,0

Nejdelší ohnisko 20 mm

sigma_20mm_testchart_01.jpg sigma_20mm_testchart_01_roh.jpg sigma_20mm_testchart_01_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F5,6 
sigma_20mm_testchart_02.jpg sigma_20mm_testchart_02_roh.jpg sigma_20mm_testchart_02_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F8,0 
sigma_20mm_testchart_03.jpg sigma_20mm_testchart_03_roh.jpg sigma_20mm_testchart_03_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F11,0 
sigma_20mm_testchart_04.jpg sigma_20mm_testchart_04_roh.jpg sigma_20mm_testchart_04_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F16,0
sigma_20mm_testchart_05.jpg sigma_20mm_testchart_05_roh.jpg sigma_20mm_testchart_05_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F22,0 
sigma_20mm_testchart_06.jpg sigma_20mm_testchart_06_roh.jpg sigma_20mm_testchart_06_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F32,0 

Graf vinětace

vinetace_sigma.jpg

 

Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM – Zkreslení
Ohnisko (mm)101420
Sférické zkreslení (%)1,75-1,48-1,25

Pozn.: Kladné hodnoty v procentech značí soudkovité zkreslení, záporné pak poduškovité.

Pokračování 4 / 8

Testovací snímky: Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF

Testovací snímky jsou řazeny za sebou s narůstajícím clonovým číslem, na prvním místě je testovací obrazec v plné velikosti, dále výřez z levého horního rohu a poslední pak výřez středové části.

Nejkratší ohnisko 11 mm

tamron_11mm_testchart_01.jpg tamron_11mm_testchart_01_roh.jpg tamron_11mm_testchart_01_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F4,5 
tamron_11mm_testchart_02.jpg tamron_11mm_testchart_02_roh.jpg tamron_11mm_testchart_02_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F5,6
tamron_11mm_testchart_03.jpg tamron_11mm_testchart_03_roh.jpg tamron_11mm_testchart_03_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F8,0
tamron_11mm_testchart_04.jpg tamron_11mm_testchart_04_roh.jpg tamron_11mm_testchart_04_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F11,0
tamron_11mm_testchart_05.jpg tamron_11mm_testchart_05_roh.jpg tamron_11mm_testchart_05_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F16,0
tamron_11mm_testchart_06.jpg tamron_11mm_testchart_06_roh.jpg tamron_11mm_testchart_06_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F22,0

Ohnisko 15 mm

tamron_15mm_testchart_01.jpg tamron_15mm_testchart_01_roh.jpg tamron_15mm_testchart_01_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F5,0
tamron_15mm_testchart_02.jpg tamron_15mm_testchart_02_roh.jpg tamron_15mm_testchart_02_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F5,6
tamron_15mm_testchart_03.jpg tamron_15mm_testchart_03_roh.jpg tamron_15mm_testchart_03_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F8,0
tamron_15mm_testchart_04.jpg tamron_15mm_testchart_04_roh.jpg tamron_15mm_testchart_04_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F11,0 
tamron_15mm_testchart_05.jpg tamron_15mm_testchart_05_roh.jpg tamron_15mm_testchart_05_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F16,0
tamron_15mm_testchart_06.jpg tamron_15mm_testchart_06_roh.jpg tamron_15mm_testchart_06_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F22,0
tamron_15mm_testchart_07.jpg tamron_15mm_testchart_07_roh.jpg tamron_15mm_testchart_07_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F25,0

Nejdelší ohnisko 18 mm

tamron_18mm_testchart_01.jpg tamron_18mm_testchart_01_roh.jpg tamron_18mm_testchart_01_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F5,6 
tamron_18mm_testchart_02.jpg tamron_18mm_testchart_02_roh.jpg tamron_18mm_testchart_02_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F8,0
tamron_18mm_testchart_03.jpg tamron_18mm_testchart_03_roh.jpg tamron_18mm_testchart_03_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F11,0
tamron_18mm_testchart_04.jpg tamron_18mm_testchart_04_roh.jpg tamron_18mm_testchart_04_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F16,0
tamron_18mm_testchart_05.jpg tamron_18mm_testchart_05_roh.jpg tamron_18mm_testchart_05_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F22,0 
tamron_18mm_testchart_06.jpg tamron_18mm_testchart_06_roh.jpg tamron_18mm_testchart_06_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F29,0 

Graf vinětace

vinetace_tamron.jpg

 

Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF – Zkreslení
Ohnisko (mm)111518
Sférické zkreslení (%)1,56-0,23neměřitelné

Pozn.: Kladné hodnoty v procentech značí soudkovité zkreslení, záporné pak poduškovité.

Pokračování 5 / 8

Demosnímky: Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM

Nejkratší ohnisko

Postupné zaclonění na všechny pracovní clony: plná velikost | levý roh | střed

Canon_altan_10mm_01.jpg Canon_altan_10mm_01_roh.jpg Canon_altan_10mm_01_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F3,5
Canon_altan_10mm_02.jpg Canon_altan_10mm_02_roh.jpg Canon_altan_10mm_02_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F4,0
Canon_altan_10mm_03.jpg Canon_altan_10mm_03_roh.jpg Canon_altan_10mm_03_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F5,6
Canon_altan_10mm_04.jpg Canon_altan_10mm_04_roh.jpg Canon_altan_10mm_04_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F8,0
Canon_altan_10mm_05.jpg Canon_altan_10mm_05_roh.jpg Canon_altan_10mm_05_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F11,0
Canon_altan_10mm_06.jpg Canon_altan_10mm_06_roh.jpg Canon_altan_10mm_06_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F16,0
Canon_altan_10mm_07.jpg Canon_altan_10mm_07_roh.jpg Canon_altan_10mm_07_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F22,0

Nejdelší ohnisko

Postupné zaclonění na všechny pracovní clony: plná velikost |levý roh | střed.

Canon_altan_20mm_01.jpg Canon_altan_20mm_01_roh.jpg Canon_altan_20mm_01_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F4,5
Canon_altan_20mm_02.jpg Canon_altan_20mm_02_roh.jpg Canon_altan_20mm_02_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F5,6
Canon_altan_20mm_03.jpg Canon_altan_20mm_03_roh.jpg Canon_altan_20mm_03_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F8,0
Canon_altan_20mm_04.jpg Canon_altan_20mm_04_roh.jpg Canon_altan_20mm_04_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F11,0
Canon_altan_20mm_05.jpg Canon_altan_20mm_05_roh.jpg Canon_altan_20mm_05_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F16,0
Canon_altan_20mm_06.jpg Canon_altan_20mm_06_roh.jpg Canon_altan_20mm_06_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F22,0
Canon_altan_20mm_07.jpg Canon_altan_20mm_07_roh.jpg Canon_altan_20mm_07_stred.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, F29,0

Další demosnímky

canon ca vada.jpg canon ca vada_vyrez.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, 10 mm, F8,0, 1/200 s, ukázka chromatické vady | výřez
canon protisvetlo 1.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, 22 mm, F8,0, 1/125 s, nepřímé protisvětlo
canon protisvetlo 4.jpg canon protisvetlo 4_vyrez.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, 10 mm, F8,0, 1/125 s, nepřímé protisvětlo | výřez
canon protisvetlo 3.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, 10 mm, F8,0, 1/400 s, přímé protisvětlo
canon protisvetlo 2.jpg canon protisvetlo 2_vyrez.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, 10 mm, F8,0, 1/320 s, přímé protisvětlo | výřez
canon realna scena 1.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, 10 mm, F8,0, 1/80 s, reálná scéna
canon realna scena 2.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, 10 mm, F8,0, 1/400 s, reálná scéna
canon realna scena 3.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, 10 mm, F5,6, 1/200 s, reálná scéna
canon realna scena 4.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, 22 mm, F5,6, 1/320 s, reálná scéna
canon vinetace 1.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, 10 mm, F3,5, 1/2500 s, kresba při cloně F3,5
canon vinetace 2.jpg
max. velikost
Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM, 10 mm, F3,5, 1/500 s, kresba při cloně F8,0

Pokračování 6 / 8

Demosnímky: Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM

Nejkratší ohnisko

Postupné zaclonění na všechny pracovní clony: plná velikost | roh | střed.

Sigma_altan_10mm_01.jpg Sigma_altan_10mm_01_roh.jpg Sigma_altan_10mm_01_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F4,0
Sigma_altan_10mm_02.jpg Sigma_altan_10mm_02_roh.jpg Sigma_altan_10mm_02_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F5,6
Sigma_altan_10mm_03.jpg Sigma_altan_10mm_03_roh.jpg Sigma_altan_10mm_03_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F8,0
Sigma_altan_10mm_04.jpg Sigma_altan_10mm_04_roh.jpg Sigma_altan_10mm_04_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F11,0
Sigma_altan_10mm_05.jpg Sigma_altan_10mm_05_roh.jpg Sigma_altan_10mm_05_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F16,0
Sigma_altan_10mm_06.jpg Sigma_altan_10mm_06_roh.jpg Sigma_altan_10mm_06_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F22,0

Nejdelší ohnisko

Postupné zaclonění na všechny pracovní clony: plná velikost | roh | střed.

Sigma_altan_20mm_01.jpg Sigma_altan_20mm_01_roh.jpg Sigma_altan_20mm_01_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F5,6
Sigma_altan_20mm_02.jpg Sigma_altan_20mm_02_roh.jpg Sigma_altan_20mm_02_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F8,0 
Sigma_altan_20mm_03.jpg Sigma_altan_20mm_03_roh.jpg Sigma_altan_20mm_03_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F11,0
Sigma_altan_20mm_04.jpg Sigma_altan_20mm_04_roh.jpg Sigma_altan_20mm_04_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F16,0 
Sigma_altan_20mm_05.jpg Sigma_altan_20mm_05_roh.jpg Sigma_altan_20mm_05_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F22,0
Sigma_altan_20mm_06.jpg Sigma_altan_20mm_06_roh.jpg Sigma_altan_20mm_06_stred.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F32,0

Další demosnímky

sigma ca vada 1.jpg sigma ca vada 1_vyrez.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, 15 mm, F8,0, 1/40 s, plná velikost | výřez
sigma ca vada 2.jpg sigma ca vada 2_vyrez.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, 20 mm, F8,0, 1/640 s, plná velikost | výřez
sigma protisvetlo 1.jpg sigma protisvetlo 1_vyrez.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, 20 mm, F8,0, 1/100 s, nepřímé protisvětlo | výřez
sigma protisvetlo 2.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, 10 mm, F8,0, 1/250 s, přímé protisvětlo
sigma protisvetlo 3.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, 10 mm, F8,0, 1/200 s, zakryté protisvětlo
sigma realna scena 1.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, 10 mm, F8,0, 1/60 s, reálná scéna
sigma realna scena 2.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, 10 mm, F8,0, 1/400 s, reálná scéna
sigma realna scena 3.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, 10 mm, F8,0, 1/320 s, reálná scéna
sigma vinetace 1.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, 10 mm, F4,0, 1/1600 s, kresba při cloně F4,0
sigma vinetace 2.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, 10 mm, F8,0, 1/400 s, kresba při cloně F8,0
sigma zkresleni.jpg sigma zkresleni_vyrez.jpg
max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, 10 mm, F8,0, 1/200 s, sférické zkreslení | výřez

Pokračování 7 / 8

Demosnímky: Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF

Nejkratší ohnisko

Postupné zaclonění na všechny pracovní clony: plná velikost | roh | střed.

Tamron_altan_11mm_01.jpg Tamron_altan_11mm_01_roh.jpg Tamron_altan_11mm_01_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F4,5
Tamron_altan_11mm_02.jpg Tamron_altan_11mm_02_roh.jpg Tamron_altan_11mm_02_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F5,6
Tamron_altan_11mm_03.jpg Tamron_altan_11mm_03_roh.jpg Tamron_altan_11mm_03_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F8,0
Tamron_altan_11mm_04.jpg Tamron_altan_11mm_04_roh.jpg Tamron_altan_11mm_04_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F11,0
Tamron_altan_11mm_05.jpg Tamron_altan_11mm_05_roh.jpg Tamron_altan_11mm_05_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F16,0
Tamron_altan_11mm_06.jpg Tamron_altan_11mm_06_roh.jpg Tamron_altan_11mm_06_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F22,0

Nejdelší ohnisko

Postupné zaclonění na všechny pracovní clony: plná velikost | roh | střed.

Tamron_altan_18mm_01.jpg Tamron_altan_18mm_01_roh.jpg Tamron_altan_18mm_01_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F5,6
Tamron_altan_18mm_02.jpg Tamron_altan_18mm_02_roh.jpg Tamron_altan_18mm_02_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F8,0
Tamron_altan_18mm_03.jpg Tamron_altan_18mm_03_roh.jpg Tamron_altan_18mm_03_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F11,0
Tamron_altan_18mm_04.jpg Tamron_altan_18mm_04_roh.jpg Tamron_altan_18mm_04_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F16,0
Tamron_altan_18mm_05.jpg Tamron_altan_18mm_05_roh.jpg Tamron_altan_18mm_05_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F22,0
Tamron_altan_18mm_06.jpg Tamron_altan_18mm_06_roh.jpg Tamron_altan_18mm_06_stred.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, F29,0

Další demosnímky

tamron ca vada.jpg tamron ca vada_vyrez.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, 11 mm, F5,6, 1/320 s, chromatická vada | výřez
tamron protisvetlo 1.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, 18 mm, F8,0, 1/125 s, nepřímé protisvětlo
tamron protisvetlo 2.jpg tamron protisvetlo 2_vyrez.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, 11 mm, F8,0, 1/320 s, přímé protisvětlo | výřez
tamron protisvetlo 3.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, 11 mm, F8,0, 1/800 s, přímé protisvětlo
tamron realna scena 1.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, 11 mm, F8,0, 1/400 s, reálná scéna
tamron realna scena 2.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, 18 mm, F8,0, 1/320 s, reálná scéna
tamron realna scena 3.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, 11 mm, F8,0, 1/100 s, reálná scéna
tamron realna scena 4.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, 11 mm, F8,0, 1/160 s, reálná scéna
tamron realna scena 5.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, 11 mm, F8,0, 1/500 s, reálná scéna
tamron realna scena 6.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, 11 mm, F5,6, 1/400 s, reálná scéna
tamron realna scena 7.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, 11 mm, F4,5, 1/400 s, reálná scéna
tamron realna scena 8.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, 11 mm, F8,0, 1/125 s, reálná scéna
tamron vinetace.jpg
max. velikost
Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF, 11 mm, F4,5, 1/1600 s, kresba při cloně F4,5

Pokračování 8 / 8

Celkové hodnocení, specifikace

Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM

10_canon_1.jpg 10_canon_2.jpg

Objektiv na těle fotoaparátu

Ze tří testovaných objektivů má Canon největší rozsah ohnisek. Na nejkratším z nich spatříte chromatickou aberaci, která se s rostoucí ohniskovou vzdáleností ztrácí. Objektiv potěší tichou a rychlou prací ultrasonického motorku a ostrostí až k rohům obrazu. Ohnisko 14 mm se díky zanedbatelnému sférickému zkreslení ideálně hodí k fotografování architektury. Ve standardním vybavení u tak širokého zoomu bychom očekávali sluneční clonu, kterou si ale budete muset přikoupit navíc.

Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM
bajonet Canon
kompatibilita D-SLR
ohnisková vzdálenost 10–22 mm
světelnost F3,5–4,5
zorný úhel (úhlopříčka) 107°30´°–63°30´
optická konstrukce 13 členů, 10 skupin
speciální optické členy 3 asférické, 1 Super UD
optický stabilizátor ne
zaostřování AF, MF
min. zaostř. vzdálenost 24 cm
nejmenší poměr zobrazení 1:5,9
clona 6 lamel, max. F22
filtrový závit 77 mm
sluneční clona tvarovaná, na závit
velikost objektivu – průměr/délka 90 / 83 mm
hmotnost 385 g
standardní příslušenství  
sluneční clona ne
pouzdro ne
obchodní údaje  
výrobcem doporučená cena (s DPH) 26 192 Kč
distributor Canon
web www.canon.cz

 Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM

11_sigma_1.jpg 11_sigma_2.jpg
Objektiv na těle fotoaparátu

Objektiv Sigma je také vybaven tichým a rychlým HSM motorkem a interním ostřením. Testovaný kus nás překvapil zvládnutím chromatické vady. Absolutně žádný výskyt v celém ohniskovém rozsahu bychom u tak širokoúhlého objektivu nečekali. Body však ztratil při fotografování v protisvětle, během kterého vzniká na pohled ne příliš příjemný závoj. Rovněž jsme mu naměřili největší sférické zkreslení ze tří testovaných objektivů.

Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM
bajonet Canon, Nikon, Pentax, Sigma, Minolta/Sony
kompatibilita D-SLR
ohnisková vzdálenost 10–20 mm
světelnost F4–5,6
zorný úhel (úhlopříčka) 102°24´–63°48´
optická konstrukce 14 členů, 10 skupin
speciální optické členy 3 asférické, 3 SLD
optický stabilizátor ne
zaostřování AF, MF
min. zaostř. vzdálenost 24 cm
nejmenší poměr zobrazení 1:6,7
clona 6 lamel, max. F22
filtrový závit 77 mm
sluneční clona tvarovaná, bajonetová
velikost objektivu – průměr/délka 81 / 83,5 mm
hmotnost 470 g
standardní příslušenství  
sluneční clona ano
pouzdro ano
obchodní údaje  
výrobcem doporučená cena (s DPH) 17 990 Kč
distributor Hama
web www.sigma-foto.cz

Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF

12_tamron_1.jpg 12_tamron_2.jpg
Objektiv na těle fotoaparátu

Přestože je poháněn mechanickým motorkem a nemůže se tak vyrovnat zbylým objektivům v tichosti automatického ostření, svou rychlostí jim s přehledem stačí. Své konkurenty předčil ve zvládnutí vinětace, sférického zkreslení a fotografování v protisvětle. Mínus body nasbíral za neostrost v rozích obrazu a také za výraznější chromatickou vadu. Použití plastu v konstrukci mu neubralo na velmi dobrém dílenském zpracování.

Tamron AF SP 11–18 mm F4,5–5,6 Di II LD Aspherical IF
bajonet Canon, Nikon, Minolta/Sony
kompatibilita D-SLR
ohnisková vzdálenost 11–18 mm
světelnost F4,5–5,6
zorný úhel (úhlopříčka) 103°–75°
optická konstrukce 15 členů, 12 skupin
speciální optické členy asférické, LD
optický stabilizátor ne
zaostřování AF, MF
min. zaostř. vzdálenost 25 cm
nejmenší poměr zobrazení 1:8
clona 7 lamel, max. F22
filtrový závit 77 mm
sluneční clona tvarovaná, bajonetová
velikost objektivu – průměr/délka 78,6 / 82,2 mm
hmotnost 355 g
standardní příslušenství  
sluneční clona ano
pouzdro ne
obchodní údaje  
výrobcem doporučená cena (s DPH) 16 999 Kč
distributor Tamron
web www.tamron.cz

S každým novým testem se mi chce stále méně vyhlašovat vítěze. Proč? Protože jsem si vědom rozdílných požadavků různých uživatelů. Jednomu nevadí vinětace, druhý přimhouří oko nad chromatickou vadou, či ostrosti v rozích, ale rozhodně nepřenese přes srdce velké sférické zkreslení. Objektiv, který tak pasuje deseti fotografům se nemusí hodit deseti jiným a naopak. Jenže, když nevyřknu žádný verdikt, pak se na mne v diskuzi vrhne další skupina čtenářů, kteří právě kvůli jasnému závěru testu dočetli až k tomuto bodu.

Myslím, že každý čtenář si mohl na recenzovaný objektiv udělat vlastní názor již během čtení recenze a prohlížení přiložených snímků. Chcete-li opravdu znát vítězný objektiv celého testu, pak je jím Canon EF-S 10–22 mm F3,5–4,5 USM. Přestože testovaná Sigma zvládá chromatickou vadu lépe, není s ní Canon na tom tak špatně jako Tamron. Sigmu naopak Canon předčil menším sférickým zkreslením a navíc má největší rozsah ohnisek a nejlepší světelnost. Pravděpodobně se ale budete před nákupem objektivu dívat také do své peněženky. Canon vás i v těch nejlevnějších internetových obchodech vyjde asi o 5-7 tisíc korun dráž než Sigma či Tamron.

Určitě si přečtěte

Články odjinud