319
Fotogalerie

Test: Ultraširočina pro DSLR podruhé

V prvním testu širokoúhlých zoom objektivů určených digitálním zrcadlovkám jsme otestovali pouze tři z nich. Další tři vám přinášíme nyní.

Opravdu jen velmi nerad odcházím od rozdělané práce. Proto jsem byl rád, když se na mém pracovním stole „objevily“ další tři širokoúhlé zoom objektivy vyrobené nebo upravené pro digitální zrcadlovky. Test, který jsme zahájili prověřením tří ultraširokoúhlých objektivů v březnu 2007, tak můžeme nyní doplnit. Zatímco v tom minulém se ohniskové vzdálenosti jednotlivých objektivů mírně lišili, tentokrát mají všechny tři shodný rozsah ohnisek: 12–24 mm.

Utkají se zde objektivy Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM a Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX. Protože se mezi nimi vyskytuje objektiv značky Nikkor, testovali jsme i zbylé dva na těle digitální zrcadlovky Nikon. V tomto případě 10Mpx Nikon D80. Po přepočtu jsme tak pracovali s ohnisky 18–36 mm.

00_Telo_a_objektivy.jpg
DSLR Nikon D80 spolu s testovanými objektivy. Zleva: Sigma, Tokina, Nikkor

Během testování jsme se drželi shodného postupu jako v případě předchozího testu. Výsledky lze tak porovnávat mezi objektivy Nikkor, Sigma a Tokina a současně i dalšími třemi objektivy Canon, Sigma a Tamron. Berte ovšem v úvahu rozdílný crop faktor různých značek těl digitálních přístrojů a jiné světelné podmínky při pořízení srovnávacích snímků.

Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX

Spolu s testovaným objektivem Tokina je i 12–24mm Nikkor určen výhradně digitálním zrcadlovkám. Ze samotného názvu lze také odečíst, že si oba shodně zachovávají konstantní světelnost v celém rozsahu ohnisek.

10_Nikkor_12-24_mm.jpg
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX

Kladně hodnotím konstrukci přední příruby objektivu, širší než zbývající část těla. Při podpírání objektivu levou rukou tak nehrozí, že by se na snímcích objevily nechtěné konečky prstů. Prstenec pro zoom je podobně jako u zbylých dvou objektivů pogumovaný a při změně ohniskové vzdálenosti objektiv nemění svou fyzickou velikost. Respektive mění, ale navenek to nepoznáte, protože ona změna se skrývá pod rozšířenou přední přírubou.

Stejný způsob „zakrytí“ prodloužení objektivu má také testovaná Tokina a v minulém testu jej používal 10–22mm Canon. Díky internímu ostření se během zaostřování objektiv nijak neprodlužuje. HSM motorek navíc odvádí tichou a v případě 12–24mm Nikkoru také velmi rychlou práci. Ručně přeostřit lze i při zapnutém autofokusu.

Z testovacích obrazců lze na nejširším ohnisku odečíst 1 700 horizontálních i vertikálních linek. Tato hodnota plynule klesá se změnou ohniskové vzdálenosti ke konečným 1 600 lph na čtyřiadvaceti milimetrech. Již při plně otevřené cloně objektiv vykazuje velmi dobrou ostrost, v rozích přesto spatříte měkčí kresbu.

Nejlepší ostrosti dosáhnete nastavením clonového čísla F5,6 anebo F8,0. Někteří puntičkáři možná budou namítat, že ani větším zacloněním nezískáte stoprocentní ostrost v rozích obrazu. V této „disciplíně“ jej předčil testovaný objektiv Tokina. Od clony F11,0 se na snímcích začíná podepisovat rostoucí celková neostrost vlivem difrakce, shodně také u zbylých objektivů v testu.

Chromatická vada je patrnější než u testované Sigmy. Na nejširším ohnisku se aberaci nevyhnete a částečně se dá pozorovat také na konci zoomu. S ohledem na takto široká ohniska je však její výskyt velmi nízký a původně jsme jej očekávali vyšší. V přímém protisvětle se nám Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX nepodařilo nachytat na žádnou sérii odlesků vnitřní konstrukce.

Na několika fotografiích se sice objevil v rohu snímku tenký zelený oblouk, podobných odlesků bylo však velmi poskrovnu a navíc výrazně méně, než u zbylých dvou objektivů. V nepřímém protisvětle se nesetkáte ani s nepříjemným závojem.

Jestliže 12–24mm Nikkor prohrává v nějaké kategorii, pak ve zvládnutí sférického zkreslení. Naštěstí pro Nikkor jsou naměřené hodnoty zkreslení velmi nízké. Vinětaci spatříte spíše na nejširším ohnisku, na delších se pak ztráta jasu pohybuje okolo patnácti procent.

Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM

Sigma 12–24 mm tak trochu vystupuje z řady, protože se nejedná o objektiv určený primárně DSLR. Můžete jej bez problémů nasadit jak na digitální tak i kinofilmové přístroje.

11_Sigma_12-24_mm.jpg
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM

Na první pohled Sigma zaujme svým opravdu robustním tělem. Objektiv se tváří odolně a jeho těžká váha mi dobře padla do rukou. Vyšší hmotnost by se ovšem na delších pěších výletech mohla stát překážkou. Přední čočka výrazně vystupuje před konstrukci objektivu, aby bylo možné použít 12mm ohnisko i na kinofilmových a full-frame přístrojích.

Sigma má proto napevno vestavěnou sluneční clonu, která přední čočku také z části chrání. Krytka objektivu se nasazuje až na 82mm redukci. Kvůli přední čočce nastávají u 12–24 mm Sigmy problémy v nepřímém protisvětle, či bočním osvětlení. Na snímcích se tak objevuje zástup nepříliš lichotivých odlesků, kterým v protisvětle konkuruje Tokina.

11_Sigma_12-24_mm_detail_2.jpg 11_Sigma_12-24mm_odlesky.jpg
Vypouklá přední čočka a nepříjemné odlesky při dopadajícím bočním světle
11_Sigma_12-24_mm_detail_1.jpg
Kvůli vestavěné sluneční cloně je použití fotografických filtrů omezeno pouze na zadní želatinové filtry

Tiché ostření obstarává HSM motorek, který velmi rychle ostří na delší vzdálenosti. Zaostřování na bližší objekty se může zdát pomalejší vlivem velmi jemného přechodu ostřícího prstence na vzdálenost 28 až 70 centimetrů. Podobně jako u Nikkoru, také u Sigmy lze ručně přeostřit i během zapnutého AF. Díky velikosti objektivu si výrobce mohl dovolit dát prstencům dostatečně velké rozměry umožňující snadné zacházení.

Nejhůře ze všech tří si Sigma poradila s vinětací, kde ani po větším zaclonění neklesne celková ztráta jasu v rozích pod dvacet procent. Schopnost zachycení horizontálních linek se pohybuje přibližně o 200 lph níže než u objektivů Nikkor a Tokina. Na nejširším ohnisku vás může potrápit neostrost obrazu, která je při plně odcloněném objektivu výrazná a nejefektivnější se zde jeví používat clonu F8,0, kdy se neostrost sníží na snesitelnou míru.

Oba zbylé objektivy jsou oproti Sigmě použitelné i při cloně F4,0. Na snímcích z 12–24mm Sigmy je možné pozorovat nižší přenos kontrastu. Pochvalu naopak zaslouží za potlačení chromatické aberace, se kterou se velmi dobře vypořádala. Objektiv obstál také ve zvládnutí sférického zkreslení, kde předčil testovaný Nikkor.

Výrobce uvádí, že Sigma 12–24 mm není přímo určena digitálním přístrojům (přestože v názvu nese označení DG, tedy úpravu pro DSLR). Majitelům digitálních přístrojů Sigma nabízí 10–20 mm objektiv, který jsme zařadili do minulého testu širokoúhlých objektivů. Kvůli porovnaní s tímto objektivem jsme pořídili i srovnávací snímky ze stativu se Sigmou 10–20 mm s bajonetem na Nikon.

Srovnání kresby na nejkratší ohnisko

Sigma_10-20mm_01.jpg Sigma_12-24mm_01.jpg
max. velikost | max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F4,0 | Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F4,5
Sigma_10-20mm_02.jpg Sigma_12-24mm_02.jpg
max. velikost | max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F8,0 | Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F8,0 

Srovnání kresby na nejdelší ohnisko

Sigma_10-20mm_03.jpg Sigma_12-24mm_03.jpg
max. velikost | max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F5,6 | Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F5,6
Sigma_10-20mm_04.jpg Sigma_12-24mm_04.jpg
max. velikost | max. velikost
Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM, F11,0 | Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F11,0 

Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX

Tokina je velmi zajímavý kousek, navíc za uživatelsky příznivou cenu v porovnání s objektivy Nikkor a Sigma. Svou specifikací a optickými vlastnostmi se navíc blíží k testovanému 12–24mm Nikkor.

12_Tokina_12-24_mm.jpg
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX

Solidní dílenské zpracování, matný povrch a pogumované prstence zaručují při práci příjemnou manipulaci. Jako jediný objektiv z testu není vybaven HSM motorkem, ale ostří mechanicky. V rychlosti ostření za oběma objektivy však nijak nezaostává a hlučností autofokusu se řadí k tišším objektivům. Ovšem jen čas může ukázat, zda mechanický motorek nebude po několika letech užívání hlučnější. Stejně jako Sigma i Nikkor, také Tokina ostří interně, během zapnutého AF však nelze ručně přeostřit. Při ostření a zoomování zůstává fyzická velikost objektivu neměnná.

12_Tokina_12-24_mm_detail.jpg
Přepínání mezí automatickým a manuálním ostřením se provádí tažením ostřícího prstence směrem od těla, resp. k tělu, fotoaparátu

Výraznou vadou na kráse tohoto objektivu se při testování ukázalo používání ohnisek 20–24 mm. Při plně odcloněném objektivu totiž narazíte na velmi měkkou kresbu, která až nápadně připomíná vysoce světelné portrétní nebo základní objektivy. U širokoúhlých objektivů je však tato vlastnost spíše nežádoucí. Celkové ostrosti nepomůže ani zacloněni o jednu pracovní clonu. Musíte-li použít nejdelších ohnisek, pak cloňte alespoň na F8,0. Na testovacích snímcích tento neduh není příliš znát, o to lépe jej spatříte na demosnímcích reálné scény.

Tokina, kromě již zmiňovaného nejdelšího ohniska, je na tom s ostrostí výborně. V rozích ostřejší než testovaný Nikkor, dokonce i při plně odcloněném objektivu. Velmi dobře si také vede ve zvládnutí sférického zkreslení. Na nejkratším ohnisku spatříte výraznější soudkovité prohnutí linií, na delších ohniscích si ale už vede lépe než oba zbývající objektivy. Na 12 mm se setkáte s chromatickou vadou, avšak akceptovatelnou u takto širokého ohniska. S vinětací na nejširším ohnisku dopadla Tokina hůře než Nikkor, na druhou stranu v delších ohniscích s přehledem předběhla jak Nikkor tak i Sigmu. Ztráta jasu v rozích oproti středu obrazu se skoro dotýká hranice deseti procent.

V přímém protisvětle se na fotografiích objevuje skupina odlesků. Při přímém i nepřímém protisvětle se budete muset občas potýkat s oranžovým odleskem v rohu snímku, kterému nezabráníte ani nasazením vykrojené sluneční clony. Sluneční clonu naleznete ve standardním balení.

Pokračování 2 / 8

Testovací snímky: Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX

Testovací snímky jsou řazeny za sebou s narůstajícím clonovým číslem, na prvním místě je testovací obrazec v plné velikosti, dále výřez z levého horního rohu a poslední pak výřez středové části.

Nejkratší ohnisko 12 mm

Nikkor_12mm_testchart_01.jpg Nikkor_12mm_testchart_01_roh.jpg Nikkor_12mm_testchart_01_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F4,0
Nikkor_12mm_testchart_02.jpg Nikkor_12mm_testchart_02_roh.jpg Nikkor_12mm_testchart_02_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F5,6
Nikkor_12mm_testchart_03.jpg Nikkor_12mm_testchart_03_roh.jpg Nikkor_12mm_testchart_03_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F8,0
Nikkor_12mm_testchart_04.jpg Nikkor_12mm_testchart_04_roh.jpg Nikkor_12mm_testchart_04_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F11,0
Nikkor_12mm_testchart_05.jpg Nikkor_12mm_testchart_05_roh.jpg Nikkor_12mm_testchart_05_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F16,0
Nikkor_12mm_testchart_06.jpg Nikkor_12mm_testchart_06_roh.jpg Nikkor_12mm_testchart_06_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F22,0

Ohnisko 18 mm

Nikkor_18mm_testchart_01.jpg Nikkor_18mm_testchart_01_roh.jpg Nikkor_18mm_testchart_01_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F4,0
Nikkor_18mm_testchart_02.jpg Nikkor_18mm_testchart_02_roh.jpg Nikkor_18mm_testchart_02_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F5,6
Nikkor_18mm_testchart_03.jpg Nikkor_18mm_testchart_03_roh.jpg Nikkor_18mm_testchart_03_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F8,0
Nikkor_18mm_testchart_04.jpg Nikkor_18mm_testchart_04_roh.jpg Nikkor_18mm_testchart_04_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F11,0
Nikkor_18mm_testchart_05.jpg Nikkor_18mm_testchart_05_roh.jpg Nikkor_18mm_testchart_05_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F16,0 
Nikkor_18mm_testchart_06.jpg Nikkor_18mm_testchart_06_roh.jpg Nikkor_18mm_testchart_06_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F22,0

Nejdelší ohnisko 24 mm

Nikkor_24mm_testchart_01.jpg Nikkor_24mm_testchart_01_roh.jpg Nikkor_24mm_testchart_01_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F4,0
Nikkor_24mm_testchart_02.jpg Nikkor_24mm_testchart_02_roh.jpg Nikkor_24mm_testchart_02_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F5,6
Nikkor_24mm_testchart_03.jpg Nikkor_24mm_testchart_03_roh.jpg Nikkor_24mm_testchart_03_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F8,0
Nikkor_24mm_testchart_04.jpg Nikkor_24mm_testchart_04_roh.jpg Nikkor_24mm_testchart_04_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F11,0
Nikkor_24mm_testchart_05.jpg Nikkor_24mm_testchart_05_roh.jpg Nikkor_24mm_testchart_05_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F16,0
Nikkor_24mm_testchart_06.jpg Nikkor_24mm_testchart_06_roh.jpg Nikkor_24mm_testchart_06_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F22,0

Graf vinětce

vinetace_nikon.png

Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX – zkreslení
Ohnisko (mm)121824
Sférické zkreslení (%)1,90-1,26-1,00

Pozn.: Kladné hodnoty v procentech značí soudkovité zkreslení, záporné pak poduškovité.

Pokračování 3 / 8

Testovací snímky: Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM

Testovací snímky jsou řazeny za sebou s narůstajícím clonovým číslem, na prvním místě je testovací obrazec v plné velikosti, dále výřez z levého horního rohu a poslední pak výřez středové části.

Nejkratší ohnisko 12 mm

Sigma_12mm_testchart_01.jpg Sigma_12mm_testchart_01_roh.jpg Sigma_12mm_testchart_01_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F4,5
Sigma_12mm_testchart_02.jpg Sigma_12mm_testchart_02_roh.jpg Sigma_12mm_testchart_02_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F5,6
Sigma_12mm_testchart_03.jpg Sigma_12mm_testchart_03_roh.jpg Sigma_12mm_testchart_03_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F8,0
Sigma_12mm_testchart_04.jpg Sigma_12mm_testchart_04_roh.jpg Sigma_12mm_testchart_04_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F11,0
Sigma_12mm_testchart_05.jpg Sigma_12mm_testchart_05_roh.jpg Sigma_12mm_testchart_05_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F16,0
Sigma_12mm_testchart_06.jpg Sigma_12mm_testchart_06_roh.jpg Sigma_12mm_testchart_06_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F22,0

Ohnisko 17 mm

Sigma_18mm_testchart_01.jpg Sigma_18mm_testchart_01_roh.jpg Sigma_18mm_testchart_01_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F5,3
Sigma_18mm_testchart_02.jpg Sigma_18mm_testchart_02_roh.jpg Sigma_18mm_testchart_02_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F5,6
Sigma_18mm_testchart_03.jpg Sigma_18mm_testchart_03_roh.jpg Sigma_18mm_testchart_03_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F8,0
Sigma_18mm_testchart_04.jpg Sigma_18mm_testchart_04_roh.jpg Sigma_18mm_testchart_04_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F11,0
Sigma_18mm_testchart_05.jpg Sigma_18mm_testchart_05_roh.jpg Sigma_18mm_testchart_05_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F16,0
Sigma_18mm_testchart_06.jpg Sigma_18mm_testchart_06_roh.jpg Sigma_18mm_testchart_06_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F22,0
Sigma_18mm_testchart_07.jpg Sigma_18mm_testchart_07_roh.jpg Sigma_18mm_testchart_07_stred_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F25,0

Nejdelší ohnisko 24 mm 

Sigma_24mm_testchart_01.jpg Sigma_24mm_testchart_01_roh.jpg Sigma_24mm_testchart_01_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F5,6
Sigma_24mm_testchart_02.jpg Sigma_24mm_testchart_02_roh.jpg Sigma_24mm_testchart_02_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F8,0
Sigma_24mm_testchart_03.jpg Sigma_24mm_testchart_03_roh.jpg Sigma_24mm_testchart_03_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F11,0
Sigma_24mm_testchart_04.jpg Sigma_24mm_testchart_04_roh.jpg Sigma_24mm_testchart_04_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F16,0
Sigma_24mm_testchart_05.jpg Sigma_24mm_testchart_05_roh.jpg Sigma_24mm_testchart_05_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F22,0
Sigma_24mm_testchart_06.jpg Sigma_24mm_testchart_06_roh.jpg Sigma_24mm_testchart_06_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F29,0

Graf vinětce

vinetace_sigma.png

Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM – zkreslení
Ohnisko (mm)121724
Sférické zkreslení (%)-0,39-0,95-0,63

Pozn.: Kladné hodnoty v procentech značí soudkovité zkreslení, záporné pak poduškovité.

Pokračování 4 / 8

Testovací snímky: Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX

Testovací snímky jsou řazeny za sebou s narůstajícím clonovým číslem, na prvním místě je testovací obrazec v plné velikosti, dále výřez z levého horního rohu a poslední pak výřez středové části.

Nejkratší ohnisko 12 mm

Tokina_12mm_01.jpg Tokina_12mm_01_roh.jpg Tokina_12mm_01_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F4,0
Tokina_12mm_02.jpg Tokina_12mm_02_roh.jpg Tokina_12mm_02_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F5,6
Tokina_12mm_03.jpg Tokina_12mm_03_roh.jpg Tokina_12mm_03_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F8,0
Tokina_12mm_04.jpg Tokina_12mm_04_roh.jpg Tokina_12mm_04_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F11,0
Tokina_12mm_05.jpg Tokina_12mm_05_roh.jpg Tokina_12mm_05_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F16,0
Tokina_12mm_06.jpg Tokina_12mm_06_roh.jpg Tokina_12mm_06_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F22,0

Ohnisko 18 mm

Tokina_18mm_01.jpg Tokina_18mm_01_roh.jpg Tokina_18mm_01_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F4,0
Tokina_18mm_02.jpg Tokina_18mm_02_roh.jpg Tokina_18mm_02_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F5,6
Tokina_18mm_03.jpg Tokina_18mm_03_roh.jpg Tokina_18mm_03_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F8,0
Tokina_18mm_04.jpg Tokina_18mm_04_roh.jpg Tokina_18mm_04_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F11,0
Tokina_18mm_05.jpg Tokina_18mm_05_roh.jpg Tokina_18mm_05_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F16,0
Tokina_18mm_06.jpg Tokina_18mm_06_roh.jpg Tokina_18mm_06_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F22,0

Nejdeší ohnisko 24 mm

Tokina_24mm_01.jpg Tokina_24mm_01_roh.jpg Tokina_24mm_01_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F4,0
Tokina_24mm_02.jpg Tokina_24mm_02_roh.jpg Tokina_24mm_02_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F5,6
Tokina_24mm_03.jpg Tokina_24mm_03_roh.jpg Tokina_24mm_03_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F8,0
Tokina_24mm_04.jpg Tokina_24mm_04_roh.jpg Tokina_24mm_04_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F11,0
Tokina_24mm_05.jpg Tokina_24mm_05_roh.jpg Tokina_24mm_05_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F16,0
Tokina_24mm_06.jpg Tokina_24mm_06_roh.jpg Tokina_24mm_06_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F22,0

Graf vinětce

vinetace_tokina.png

Tokina 12–24 mm F4 AT–X 124 AF Pro DX – zkreslení
Ohnisko (mm)121824
Sférické zkreslení (%)2,13-0,39-0,62

Pozn.: Kladné hodnoty v procentech značí soudkovité zkreslení, záporné pak poduškovité.

Pokračování 5 / 8

Demosnímky: Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX

Nejkratší ohnisko

Postupné zaclonění na všechny pracovní clony: plná velikost | levý roh | střed

Nikkor_12mm_altan_01.jpg Nikkor_12mm_altan_01_roh.jpg Nikkor_12mm_altan_01_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F4,0
Nikkor_12mm_altan_02.jpg Nikkor_12mm_altan_02_roh.jpg Nikkor_12mm_altan_02_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F5,6
Nikkor_12mm_altan_03.jpg Nikkor_12mm_altan_03_roh.jpg Nikkor_12mm_altan_03_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F8,0
Nikkor_12mm_altan_04.jpg Nikkor_12mm_altan_04_roh.jpg Nikkor_12mm_altan_04_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F11,0
Nikkor_12mm_altan_05.jpg Nikkor_12mm_altan_05_roh.jpg Nikkor_12mm_altan_05_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F16,0
Nikkor_12mm_altan_06.jpg Nikkor_12mm_altan_06_roh.jpg Nikkor_12mm_altan_06_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F22,0

Nejdelší ohnisko

Postupné zaclonění na všechny pracovní clony: plná velikost | levý roh | střed.

Nikkor_24mm_altan_01.jpg Nikkor_24mm_altan_01_roh.jpg Nikkor_24mm_altan_01_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F4,0
Nikkor_24mm_altan_02.jpg Nikkor_24mm_altan_02_roh.jpg Nikkor_24mm_altan_02_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F5,6
Nikkor_24mm_altan_03.jpg Nikkor_24mm_altan_03_roh.jpg Nikkor_24mm_altan_03_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F8,0
Nikkor_24mm_altan_04.jpg Nikkor_24mm_altan_04_roh.jpg Nikkor_24mm_altan_04_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F11,0
Nikkor_24mm_altan_05.jpg Nikkor_24mm_altan_05_roh.jpg Nikkor_24mm_altan_05_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F16,0
Nikkor_24mm_altan_06.jpg Nikkor_24mm_altan_06_roh.jpg Nikkor_24mm_altan_06_stred.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, F22,0

Další demosnímky

Nikkor_12-24_mm_01.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, 12 mm, F8,0, 1/200 s
Nikkor_12-24_mm_02.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, 24 mm, F8,0, 1/250 s
Nikkor_12-24_mm_03.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, 12 mm, F8,0, 1/500 s
Nikkor_12-24_mm_04.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, 12 mm, F8,0, 1/500 s
Nikkor_12-24_mm_05.jpg Nikkor_12-24_mm_05_vyrez.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, 12 mm, F8,0, 1/200 s, přímé protisvětlo | výřez
Nikkor_12-24_mm_06.jpg
max. velikost
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX, 12 mm, F8,0, 1/200 s

Pokračování 6 / 8

Demosnímky: Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM

Nejkratší ohnisko

Postupné zaclonění na všechny pracovní clony: plná velikost | levý roh | střed

Sigma_12mm_altan_01.jpg Sigma_12mm_altan_01_roh.jpg Sigma_12mm_altan_01_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F4,5
Sigma_12mm_altan_02.jpg Sigma_12mm_altan_02_roh.jpg Sigma_12mm_altan_02_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F5,6
Sigma_12mm_altan_03.jpg Sigma_12mm_altan_03_roh.jpg Sigma_12mm_altan_03_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F8,0
Sigma_12mm_altan_04.jpg Sigma_12mm_altan_04_roh.jpg Sigma_12mm_altan_04_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F11,0
Sigma_12mm_altan_05.jpg Sigma_12mm_altan_05_roh.jpg Sigma_12mm_altan_05_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F16,0
Sigma_12mm_altan_06.jpg Sigma_12mm_altan_06_roh.jpg Sigma_12mm_altan_06_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F22,0

Nejdelší ohnisko

Na tomto místě se vám čtenářům musím přiznat a omluvit. Až nyní při psaní článku a opětovném prohlížení fotografií jsem zjistil, že snímky ze Sigmy nejsou fotografované na ohnisku 24 mm, ale 23 mm. Během manipulace s objektivem jsem jej pravděpodobně omylem pootočil. Rozdíl v ohniskové vzdálenosti je to však minimální.

Postupné zaclonění na všechny pracovní clony: plná velikost | levý roh | střed.

Sigma_24mm_altan_01.jpg Sigma_24mm_altan_01_roh.jpg Sigma_24mm_altan_01_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F5,6
Sigma_24mm_altan_02.jpg Sigma_24mm_altan_02_roh.jpg Sigma_24mm_altan_02_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F8,0
Sigma_24mm_altan_03.jpg Sigma_24mm_altan_03_roh.jpg Sigma_24mm_altan_03_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F11,0
Sigma_24mm_altan_04.jpg Sigma_24mm_altan_04_roh.jpg Sigma_24mm_altan_04_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F16,0
Sigma_24mm_altan_05.jpg Sigma_24mm_altan_05_roh.jpg Sigma_24mm_altan_05_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F22,0
Sigma_24mm_altan_06.jpg Sigma_24mm_altan_06_roh.jpg Sigma_24mm_altan_06_stred.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, F29,0

Další demosnímky

Sigma_12-24_mm_01.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, 12 mm, F8,0, 1/25 s
Sigma_12-24_mm_02.jpg Sigma_12-24_mm_02_vyrez.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, 12 mm, F8,0, 1/200 s, nepřímé protisvětlo | výřez
Sigma_12-24_mm_03.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, 24 mm, F5,6, 1/100 s
Sigma_12-24_mm_04.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, 12 mm, F8,0, 1/160 s
Sigma_12-24_mm_05.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, 12 mm, F8,0, 1/200 s
Sigma_12-24_mm_06.jpg
max. velikost
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM, 12 mm, F8,0, 1/500 s, přímé protisvětlo

Pokračování 7 / 8

Demosnímky: Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX

Nejkratší ohnisko

Postupné zaclonění na všechny pracovní clony: plná velikost | levý roh | střed

Tokina_12mm_altan_01.jpg Tokina_12mm_altan_01_roh.jpg Tokina_12mm_altan_01_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F4,0
Tokina_12mm_altan_02.jpg Tokina_12mm_altan_02_roh.jpg Tokina_12mm_altan_02_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F5,6
Tokina_12mm_altan_03.jpg Tokina_12mm_altan_03_roh.jpg Tokina_12mm_altan_03_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F8,0
Tokina_12mm_altan_04.jpg Tokina_12mm_altan_04_roh.jpg Tokina_12mm_altan_04_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F11,0
Tokina_12mm_altan_05.jpg Tokina_12mm_altan_05_roh.jpg Tokina_12mm_altan_05_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F16,0
Tokina_12mm_altan_06.jpg Tokina_12mm_altan_06_roh.jpg Tokina_12mm_altan_06_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F22,0

Nejdelší ohnisko

Postupné zaclonění na všechny pracovní clony: plná velikost | levý roh | střed.

Tokina_24mm_altan_01.jpg Tokina_24mm_altan_01_roh.jpg Tokina_24mm_altan_01_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F4,0
Tokina_24mm_altan_02.jpg Tokina_24mm_altan_02_roh.jpg Tokina_24mm_altan_02_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F5,6
Tokina_24mm_altan_03.jpg Tokina_24mm_altan_03_roh.jpg Tokina_24mm_altan_03_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F8,0
Tokina_24mm_altan_04.jpg Tokina_24mm_altan_04_roh.jpg Tokina_24mm_altan_04_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F11,0
Tokina_12mm_altan_05.jpg Tokina_12mm_altan_05_roh.jpg Tokina_12mm_altan_05_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F16,0
Tokina_24mm_altan_06.jpg Tokina_24mm_altan_06_roh.jpg Tokina_24mm_altan_06_stred.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, F22,0

Další demosnímky

Tokina_12-24_mm_01.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, 12 mm, F5,6, 1/100 s
Tokina_12-24_mm_02.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, 12 mm, F8,0, 1/80 s
Tokina_12-24_mm_03.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, 12 mm, F8,0, 1/100 s
Tokina_12-24_mm_04.jpg Tokina_12-24_mm_04_vyrez.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, 12 mm, F8,0, 1/100 s, přímé protisvětlo | výřez
Tokina_12-24_mm_05.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, 12 mm, F11,0, 1/125 s
Tokina_12-24_mm_06.jpg
max. velikost
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX, 24 mm, F8,0, 1/100 s

Pokračování 8 / 8

Celkové hodnocení, specifikace

V druhém testu širokoúhlých objektivů rovněž zvítězil objektiv ze stejné stáje jako tělo DSLR použité k testování. Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX nabízí výborné dílenské zpracování a velmi solidní kresbu, ve které předčí oba zbývající objektivy.

Jak již bylo řečeno u samotné recenze, Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM není primárně určena digitálním zrcadlovkám a jeho 10–20mm sourozenec si s kresbou ví rady mnohem více a navíc má kompaktnější rozměry.

Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX si svůj původně velmi dobrý výsledek pokazila nešťastnou měkkou kresbou na 20–24mm ohnisku a odlesky v přímém protisvětle. Vinou toho nemůže získat plný počet bodů a zařadit se tak před testovaný Nikkor. Přehlédnu-li však nyní ono nejdelší ohnisko, jedná se o výborný objektiv, který vás uspokojí příkladnou konstrukcí a obrazovou kvalitou s úplnou ostrostí až do rohů snímku.

Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX

20_Nikkor_12-24_mm.jpg
Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX
21_Nikkor_12-24_mm.jpg 22_Nikkor_12-24_mm.jpg
Objektiv na těle fotoaparátu

Jestliže se rozhlížíte po širokoúhlém objektivu s bajonetem na Nikon a nemáte hluboko do kapsy, pak tento 12–24mm Nikkor je jasná volba. Zbylé dva objektivy předčil skoro ve všech kritériích a jeho dílenské zpracování je výborné.

Nikkor 12–24 mm F4 G ED-IF AF-S DX
bajonetNikon
kompatibilitaD-SLR
ohnisková vzdálenost12–24 mm
světelnostF4,0
zorný úhel (úhlopříčka)99°–61°
optická konstrukce11 členů, 7 skupin
speciální optické členy3 asférické, 2 ED
optický stabilizátorne
zaostřováníAF, MF
min. zaostř. vzdálenost30 cm
nejmenší poměr zobrazení1:8,3
clona7 lamel, max. F22
filtrový závit77 mm
sluneční clonatvarovaná, bajonetová
velikost objektivu – průměr/délka81 / 90 mm
hmotnost485 g
standardní příslušenství 
sluneční clonaano
pouzdrone
obchodní údaje 
výrobcem doporučená cena (s DPH)32 990 Kč
distributorNikon
webwww.nikon.cz

Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM

23_Sigma_12-24_mm.jpg
Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM
24_Sigma_12-24_mm.jpg 25_Sigma_12-24_mm.jpg
Objektiv na těle fotoaparátu

Objektiv Sigma 12–24 mm si dokáži představit na kinofilmu, kde nabízí poměrně zajímavý rozsah ohnisek. Na digitálním přístroji s ořezovým faktorem však nedokázal přesvědčit, že zvládne svými optickými vlastnostmi konkurovat testovanému objektivu Nikkor anebo Tokina. Může být velmi silný při fotografování interiérů, zvláště při nasazení na full-frame fotoaparát. Při focení v protisvětle však dokáže hodně potrápit.

Sigma 12–24 mm F4,5–5,6 EX DG Aspherical HSM
bajonetCanon, Nikon, Sigma, bez HSM: Minolta/Sony, Pentax
kompatibilitaD-SLR/SLR
ohnisková vzdálenost12–24 mm
světelnostF4,5–5,6
zorný úhel (úhlopříčka)122°–84,1°
optická konstrukce16 členů, 12 skupin
speciální optické členy3 asférické, 4 SLD
optický stabilizátorne
zaostřováníAF, MF
min. zaostř. vzdálenost28 cm
nejmenší poměr zobrazení1:7,1
clona6 lamel, max. F22
filtrový závitN/A
sluneční clonatvarovaná, vestavěná
velikost objektivu – průměr/délka87 / 102,5 mm
hmotnost600 g
standardní příslušenství 
sluneční clonaano
pouzdroano
obchodní údaje 
výrobcem doporučená cena (s DPH)25 990 Kč
distributorHama
webwww.sigma-foto.cz

Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX

26_Tokina_12-24_mm.jpg
Tokina 12–24 mm F4 AT-X 124 AF Pro DX
27_Tokina_12-24_mm.jpg 28_Tokina_12-24_mm.jpg
Objektiv na těle fotoaparátu

Solidně vypadající Tokina by tento test mohl vyhrát, nebýt zmiňovaného 24mm ohniska, na kterém je použitelná clona až F8,0. Při zaclonění kreslí bez problému a díky celkové ostrosti na nižších ohniscích, nízké chromatické vadě a vinětaci se dostává těsně za testovaný Nikkor.

Tokina 12–24 mm F4 AT–X 124 AF Pro DX
bajonetCanon, Nikon
kompatibilitaD-SLR
ohnisková vzdálenost12–24 mm
světelnostF4,0
zorný úhel (úhlopříčka)99°–61°
optická konstrukce13 členů, 11 skupin
speciální optické členy2 asférické, 2 SD
optický stabilizátorne
zaostřováníAF, MF
min. zaostř. vzdálenost25 cm
nejmenší poměr zobrazení1:8
clona9 lamel, max. F22
filtrový závit77 mm
sluneční clonatvarovaná, bajonetová
velikost objektivu – průměr/délka84 / 89,5 mm
hmotnost570 g
standardní příslušenství 
sluneční clonaano
pouzdrone
obchodní údaje 
výrobcem doporučená cena (s DPH)14 400 Kč
distributorEKG s. r. o.
webtokina.ekgfoto.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud