364
Fotogalerie

Test: Světelný zoom pro 4/3

S testováním základních světelných zoom objektivů jste se již mohli setkat na stránkách papírového DIGIfota. Tentokrát jsme se zaměřili na Olympus.

Spolu s nákupem digitální zrcadlovky máte snad u všech výrobců možnost získat základní zoom objektivy v setu za příjemnější cenu, než pořízení těla a objektivu samostatně. Kvalita konstrukce a kresby těchto setových objektivů bývá velmi variabilní. Kresebné vlastnosti těchto modelů mohou některým fotografům vyhovovat celý život jejich přístroje, nebo naopak – budou je chtít vyměnit za jiné, lepší. Jednou z rozhodujících vlastností může být také světelnost.

01 oly a objektivy.jpg 
DSLR Olympus E-3 a testované objektivy. Zleva: Sigma, Olympus a Leica (na těle přístroje) 

Do testu jsme proto zařadili tři modely, jejichž světelnost na nejkratším ohnisku začíná na cloně F2,8: Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH a Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro. Objektivy jsme testovali na těle digitální zrcadlovky Olympus E-3. Všechny snímky byly pořízeny do formátu RAW a konvertovány v Adobe Camera RAW.

Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital

Olympus řadí tento model do třídy PROFI, čemuž odpovídá jeho cena. Zda i obrazová kvalita, se dozvíte na následujících řádcích. Nabízí jej v setu spolu s digitálními zrcadlovkami E-3 a E-510.

oly 01.jpg
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital

Na první pohled a dotek působí konstrukce 14–54mm Olympusu více plastově. Po přepočtu pracujete s ohniskovým rozsahem 28–108 mm. Sejmutí přední krytky objektivu jde špatně s nasazenou sluneční clonou, podobně je tomu tak i u testované Sigmy. Jinak je tomu u 14–50mm objektivu Leica, kde jde s krytkou pohodlně manipulovat i se sluneční clonou na objektivu. Olympus na nejdelším ohnisku vykazuje menší vůli.

Objektiv ostří interně a dovolí vám ručně přeostřit i se zapnutým autofokusem (nastavením režimu AFMF na těle fotoaparátu). Prstence pro zoom i ostření jsou pogumované. Jak u Olympus objektivů bývá časté, ostřící prstenec má velmi jemný chod při ručním ostření. Přední část se při ostření neotáčí, stejně jako u zbylých dvou objektivů v testu.

Při plně odcloněném objektivu se na nejkratším ohnisku setkáte s měkčí kresbou. Celková ostrost se zlepší již po zaclonění o jednu pracovní clonu. K dosažení perfektní ostrosti v rozích obrazu zde budete muset zaclonit na F8. Na delších ohniscích je obraz dostatečně ostrý i s nejmenším zacloněním. Přesto ani zde neuškodí zaclonit o jednu až dvě clony. Ztrátu celkové ostrosti – difrakci – můžete pozorovat od clony F16. Z testovacích obrazců jsme odečetli rozlišení 1 800 lph. Tuto hodnotu si Olympus drží v celém rozsahu ohnisek. 

Chromatickou aberaci hodnotíme jako nízkou, přestože na 14mm ohnisku zasahuje až do třetiny obrazu. Na delších ohniscích ji vůbec nespatříte. V protisvětle dochází k celé řade odlesků vnitřní konstrukce. Kromě toho se však také potkáte se snížením přenosu kontrastu a vznikem závoje. Velmi dobře si však poradil se zvládnutím vinětace. Počáteční ztrátu jasu v rozích, okolo 20 až 25 procenty, snadno potlačíte zacloněním na F5,6. Při této cloně se již dostanete na slabých 10 % ztráty, což je velmi slušný výsledek. Bokeh v této třídě objektivů se drží průměru; na testovaných snímcích bylo patrné zdvojení hran ležících mimo zaostřenou oblast.

Na výbornou zvládá sférické zkreslení, které na nejkratším i na nejdelším ohnisku nemůžeme hodnotit jinak než jako neměřitelné. Na 14mm ohnisku však může být při fotografování architektury nepříjemné lehké vlnkovité prohnutí linií.

Pokračování 2 / 10

Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH

Rozsahem ohniskových vzdáleností se tento kus velmi podobá testovanému Olympusu. Panasonic jej nabízí v setu či samostatně a rovněž jej můžete zakoupit u Olympusu, který má zastoupení pro Leicu v ČR.

leica 01.jpg
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH

Pro snazší změnu ohniskových vzdáleností je prstenec pro zoom umístěn dále od těla fotoaparátu. Díky internímu ostření nemění objektiv svou délku během zaostřování. Oba prstence – pro zoom i ostření – jsou rovněž pogumované. Ruční ostření má také velmi jemný chod. Překvapit vás může způsob změny ohniskové vzdálenosti. Ten totiž provádíte ve směru opačném rotaci prstence pro zoom u Olympusu.

Jako jediný z objektivů z testu se v těle objektivu nachází stabilizátor obrazu, což je cesta, kterou se vydal Panasonic. Olympus naopak dává stabilizaci přímo do těla fotoaparátů. Mohli jsme tedy porovnat s jakým způsobem stabilizace obrazu dosáhnete lepších výsledků. Rovněž jsme vyzkoušeli, co se stane při zapnutí obou stabilizátorů – jak přepínačem na objektivu, tak i ve fotoaparátu. Z testovacích fotografií subjektivně dopadala lépe stabilizace v těle přístroje. Rozdíly však nebyly téměř patrné. Nedoporučuje se používat obě metody stabilizace obrazu současně, protože se navzájem bijí, což částečně potvrdilo i naše testování.

Snímky se zapnutím obou stabilizací naráz nedopadaly až tak špatně, jak bychom podle výrobce měli očekávat, byly však více rozmazané než se zapnutím jedné či druhé stabilizace samostatně. Výhoda stabilizace v těle přístroje je nesporná – máte ji k dispozici pro každý objektiv. Naproti tomu se stabilizovaným objektivem vidíte účinnost stabilizace přímo v hledáčku a stabilizace je „šitá na míru“ danému ohniskovému rozsahu.

Na nejkratším ohnisku můžete vypozorovat soudkovité zkreslení, které postupně přechází v poduškovité. Prohnutí horizontálních linek je výraznější než u fotografií z 14–54mm Olympusu, ale patrnější méně než u Sigmy. Při cloně F2,8 se setkáte s měkkou kresbou a k lepšímu podání ostrosti přispěje zaclonění o jednu pracovní clonu, nebo ještě lépe na F5,6. Při této cloně rovněž dosáhnete lepšího přenosu rozlišení. Maximálně zde dostanete 1 900 horizontálních linek, což je velmi dobrý výsledek. Postupným prodlužováním zoomu tato hodnota ubývá na konečných 1 800 lph na 50mm ohnisku. Od clony F11 celková ostrosti klesá vlivem difrakce.

V přímém protisvětle dochází k snížení přenosu kontrastu a rovněž můžete spatřit několik odlesků. Nepozorovali jsme zde však nepříjemný závoj. Na nejkratším ohnisku lze najít chromatickou vadu ve větší míře než u testovaného Olympusu, na delších ohniscích ale její výskyt nepostřehnete. Graf vinětace vám prozradí, že se zvládnutím této vady je na tom Leica papírově o něco hůře než setový Olympus a Sigma. V reálných scénách se ale tento rozdíl ukázal jako zanedbatelný.

Pokračování 3 / 10

Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro

Testovaná Sigma byla primárně určena pro formát 3:2. Nasazením na 4/3 standard jsme ještě během testování očekávali lepší zvládnutí některých vad objektivů, což se nám také potvrdilo.

sigma 01.jpg
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro

Objektiv si drží konstantní světelnost F2,8 v celém ohniskovém rozsahu, což je výhoda oproti předchozím dvěma modelům. Nevýhodou ale může pro některé uživatele být přepočet ohnisek. Zatímco u zbylých dvou objektivů lze pracovat s širokoúhlým 28mm začátkem, nasazením Sigmy na 4/3 standard dostanete ohnisko 36 mm. Podobně jako u testovaného objektivu Leica, ani u Sigmy nehrozí žádná nežádoucí vůle. Na boční straně naleznete zámek objektivu na 18 mm ohnisku. Objektiv ale neměl tendenci se samovolně vysouvat. Stejně jako předchozí dva modely i Sigma disponuje interním ostřením. Během zapnutého autofokusu nelze ručně přeostřit. Povrchová EX úprava je výborná, prstence pro zoom i ostření jsou standardně pogumované, zoom jde navíc příjemně ztuha.

Protože objektiv nese označení „Macro“, dovoluje vám zaostřovat na velmi krátké vzdálenosti. Zde však musíte dávat velmi dobrý pozor, protože například na 50mm ohnisku se přední čočkou téměř dotýkáte fotografovaného objektu. K fotografování makra se přistupuje automaticky, nemusíte tedy nijak přepínat na objektivu, abyste mohli fotit na makro vzdálenosti. Sigma si z testovaných objektivů nejhůře poradila se sférickým zkreslením. Velmi dobře je na tom však s ostrostí. Pro dokonalou ostrost až do rohů obrazu sice budete muset zaclonit na F5,6, resp. F8, snímky jsou však ostré a použitelné i při plně odcloněném objektivu. Nejlepší kresby dosáhnete při cloně F8. Od clony F11 se začíná projevovat difrakce. Testovací obrazce rovněž prozradily rozlišení 1 900 horizontálních linek na 18mm ohnisku. Na nejdelším konci zoomu dává 1 800 lph.

V protisvětle se setkáte s odlesky vnitřní konstrukce a částečně také se ztrátou kontrastu. Bokeh na 50 mm hodnotím jako příjemný, přestože nedosahuje kvalit pevných portrétních skel. S chromatickou aberací se budete potýkat na širších ohniscích, podobně jako u obou ostatních objektivů v testu ji ale od 35mm téměř nespatříte. Velice slušně si Sigma poradila s vinětací. Jas v rozích oproti středu se pohybuje nad 85 procenty a skrz všechny pracovní clony si drží téměř konstantní hodnoty.

Pokračování 4 / 10

Testovací snímky: Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital

Testovací snímky jsou řazeny za sebou s narůstajícím clonovým číslem, na prvním místě je testovací obrazec v plné velikosti, dále výřez z levého horního rohu a poslední pak výřez středové části.

nejkratší ohnisko 14 mm

olympus_14-54_14mm_01.jpg olympus_14-54_14mm_01_roh.jpg olympus_14-54_14mm_01_stred.jpg
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F2,8
olympus_14-54_14mm_02.jpg olympus_14-54_14mm_02_roh.jpg olympus_14-54_14mm_02_stred.jpg
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F4
olympus_14-54_14mm_03.jpg olympus_14-54_14mm_03_roh.jpg olympus_14-54_14mm_03_stred.jpg
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F5,6
olympus_14-54_14mm_04.jpg olympus_14-54_14mm_04_roh.jpg olympus_14-54_14mm_04_stred.jpg
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F8
olympus_14-54_14mm_05.jpg olympus_14-54_14mm_05_roh.jpg olympus_14-54_14mm_05_stred.jpg
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F11
olympus_14-54_14mm_06.jpg olympus_14-54_14mm_06_roh.jpg olympus_14-54_14mm_06_stred.jpg
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F16
olympus_14-54_14mm_07.jpg olympus_14-54_14mm_07_roh.jpg olympus_14-54_14mm_07_stred.jpg
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F22

střední ohnisko 35 mm

olympus_14-54_35mm_01.jpg olympus_14-54_35mm_01_roh.jpg olympus_14-54_35mm_01_stred.jpg
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F3,2 
olympus_14-54_35mm_02.jpg olympus_14-54_35mm_02_roh.jpg olympus_14-54_35mm_02_stred.jpg
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F4 
olympus_14-54_35mm_03.jpg olympus_14-54_35mm_03_roh.jpg olympus_14-54_35mm_03_stred.jpg
max. velikost | - | -
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F5,6
olympus_14-54_35mm_04.jpg olympus_14-54_35mm_04_roh.jpg olympus_14-54_35mm_04_stred.jpg
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F8 
olympus_14-54_35mm_05.jpg olympus_14-54_35mm_05_roh.jpg olympus_14-54_35mm_05_stred.jpg
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F11
olympus_14-54_35mm_06.jpg olympus_14-54_35mm_06_roh.jpg olympus_14-54_35mm_06_stred.jpg
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F16
olympus_14-54_35mm_07.jpg olympus_14-54_35mm_07_roh.jpg olympus_14-54_35mm_07_stred.jpg
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F22

nejdelší ohnisko 54 mm

olympus_14-54_54mm_01.jpg olympus_14-54_54mm_01_roh.jpg olympus_14-54_54mm_01_stred.jpg
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F3,5 
olympus_14-54_54mm_02.jpg olympus_14-54_54mm_02_roh.jpg olympus_14-54_54mm_02_stred.jpg
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F4 
olympus_14-54_54mm_03.jpg olympus_14-54_54mm_03_roh.jpg olympus_14-54_54mm_03_stred.jpg
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F5,6 
olympus_14-54_54mm_04.jpg olympus_14-54_54mm_04_roh.jpg olympus_14-54_54mm_04_stred.jpg
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F8
olympus_14-54_54mm_05.jpg olympus_14-54_54mm_05_roh.jpg olympus_14-54_54mm_05_stred.jpg
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F11 
olympus_14-54_54mm_06.jpg olympus_14-54_54mm_06_roh.jpg olympus_14-54_54mm_06_stred.jpg
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F16
olympus_14-54_54mm_07.jpg olympus_14-54_54mm_07_roh.jpg olympus_14-54_54mm_07_stred.jpg
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F22

Vinětace

vinetace_olympus 14-54.png
max. velikost

Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital   
Ohnisko (mm)143554
Sférické zkreslení (%)neměřitelné-0,518neměřitelné

Pozn.: Kladné hodnoty v procentech značí soudkovité zkreslení, záporné pak poduškovité.

Pokračování 5 / 10

Testovací snímky: Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH

Testovací snímky jsou řazeny za sebou s narůstajícím clonovým číslem, na prvním místě je testovací obrazec v plné velikosti, dále výřez z levého horního rohu a poslední pak výřez středové části.

nejkratší ohnisko 14 mm

leica_14-50_14mm_01.jpg leica_14-50_14mm_01_roh.jpg leica_14-50_14mm_01_stred.jpg
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F2,8
leica_14-50_14mm_02.jpg leica_14-50_14mm_02_roh.jpg leica_14-50_14mm_02_stred.jpg
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F4
leica_14-50_14mm_03.jpg leica_14-50_14mm_03_roh.jpg leica_14-50_14mm_03_stred.jpg
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F5,6
leica_14-50_14mm_04.jpg leica_14-50_14mm_04_roh.jpg leica_14-50_14mm_04_stred.jpg
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F8
leica_14-50_14mm_05.jpg leica_14-50_14mm_05_roh.jpg leica_14-50_14mm_05_stred.jpg
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F11
leica_14-50_14mm_06.jpg leica_14-50_14mm_06_roh.jpg leica_14-50_14mm_06_stred.jpg
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F16
leica_14-50_14mm_07.jpg leica_14-50_14mm_07_roh.jpg leica_14-50_14mm_07_stred.jpg
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F22

střední ohnisko 34 mm

leica_14-50_34mm_01.jpg leica_14-50_34mm_01_roh.jpg leica_14-50_34mm_01_stred.jpg
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F3,4
leica_14-50_34mm_02.jpg leica_14-50_34mm_02_roh.jpg leica_14-50_34mm_02_stred.jpg
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F4
leica_14-50_34mm_03.jpg leica_14-50_34mm_03_roh.jpg leica_14-50_34mm_03_stred.jpg
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F5,6
leica_14-50_34mm_04.jpg leica_14-50_34mm_04_roh.jpg leica_14-50_34mm_04_stred.jpg
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F8
leica_14-50_34mm_05.jpg leica_14-50_34mm_05_roh.jpg leica_14-50_34mm_05_stred.jpg
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F11
leica_14-50_34mm_06.jpg leica_14-50_34mm_06_roh.jpg leica_14-50_34mm_06_stred.jpg
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F16
leica_14-50_34mm_07.jpg leica_14-50_34mm_07_roh.jpg leica_14-50_34mm_07_stred.jpg
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F22

nejdelší ohnisko 50 mm

leica_14-50_50mm_01.jpg leica_14-50_50mm_01_roh.jpg leica_14-50_50mm_01_stred.jpg
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F3,5
leica_14-50_50mm_02.jpg leica_14-50_50mm_02_roh.jpg leica_14-50_50mm_02_stred.jpg
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F4
leica_14-50_50mm_03.jpg leica_14-50_50mm_03_roh.jpg leica_14-50_50mm_03_stred.jpg
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F5,6
leica_14-50_50mm_04.jpg leica_14-50_50mm_04_roh.jpg leica_14-50_50mm_04_stred.jpg
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F8
leica_14-50_50mm_05.jpg leica_14-50_50mm_05_roh.jpg leica_14-50_50mm_05_stred.jpg
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F11
leica_14-50_50mm_06.jpg leica_14-50_50mm_06_roh.jpg leica_14-50_50mm_06_stred.jpg
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F16
leica_14-50_50mm_07.jpg leica_14-50_50mm_07_roh.jpg leica_14-50_50mm_07_stred.jpg
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F22

vinětace

vinetace_leica 14-50.png
max. velikost

Leica D Vario-Elmarit 14-50 mm F2,8-3,5 ASPH   
Ohnisko (mm)143450
Sférické zkreslení (%)1,331-0,452-0,304

Pozn.: Kladné hodnoty v procentech značí soudkovité zkreslení, záporné pak poduškovité.

Pokračování 6 / 10

Testovací snímky: Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro

Testovací snímky jsou řazeny za sebou s narůstajícím clonovým číslem, na prvním místě je testovací obrazec v plné velikosti, dále výřez z levého horního rohu a poslední pak výřez středové části.

nejkratší ohnisko 18 mm

Sigma_18-50_18mm_01.jpg Sigma_18-50_18mm_01_roh.jpg Sigma_18-50_18mm_01_stred.jpg
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F2,8
Sigma_18-50_18mm_02.jpg Sigma_18-50_18mm_02_roh.jpg Sigma_18-50_18mm_02_stred.jpg
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F4
Sigma_18-50_18mm_03.jpg Sigma_18-50_18mm_03_roh.jpg Sigma_18-50_18mm_03_stred.jpg
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F5,6
Sigma_18-50_18mm_04.jpg Sigma_18-50_18mm_04_roh.jpg Sigma_18-50_18mm_04_stred.jpg
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F8
Sigma_18-50_18mm_05.jpg Sigma_18-50_18mm_05_roh.jpg Sigma_18-50_18mm_05_stred.jpg
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F11
Sigma_18-50_18mm_06.jpg Sigma_18-50_18mm_06_roh.jpg Sigma_18-50_18mm_06_stred.jpg
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F16
Sigma_18-50_18mm_07.jpg Sigma_18-50_18mm_07_roh.jpg Sigma_18-50_18mm_07_stred.jpg
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F22

střední ohnisko 35 mm 

Sigma_18-50_35mm_01.jpg Sigma_18-50_35mm_01_roh.jpg Sigma_18-50_35mm_01_stred.jpg
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F2,8
Sigma_18-50_35mm_02.jpg Sigma_18-50_35mm_02_roh.jpg Sigma_18-50_35mm_02_stred.jpg
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F4
Sigma_18-50_35mm_03.jpg Sigma_18-50_35mm_03_roh.jpg Sigma_18-50_35mm_03_stred.jpg
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F5,6 
Sigma_18-50_35mm_04.jpg Sigma_18-50_35mm_04_roh.jpg Sigma_18-50_35mm_04_stred.jpg
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F8
Sigma_18-50_35mm_05.jpg Sigma_18-50_35mm_05_roh.jpg Sigma_18-50_35mm_05_stred.jpg
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F11
Sigma_18-50_35mm_06.jpg Sigma_18-50_35mm_06_roh.jpg Sigma_18-50_35mm_06_stred.jpg
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F16 
Sigma_18-50_35mm_07.jpg Sigma_18-50_35mm_07_roh.jpg Sigma_18-50_35mm_07_stred.jpg
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F22 

nejdelší ohnisko 50 mm

Sigma_18-50_50mm_01.jpg Sigma_18-50_50mm_01_roh.jpg Sigma_18-50_50mm_01_stred.jpg
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F2,8
Sigma_18-50_50mm_02.jpg Sigma_18-50_50mm_02_roh.jpg Sigma_18-50_50mm_02_stred.jpg
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F4
Sigma_18-50_50mm_03.jpg Sigma_18-50_50mm_03_roh.jpg Sigma_18-50_50mm_03_stred.jpg
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F5,6
Sigma_18-50_50mm_04.jpg Sigma_18-50_50mm_04_roh.jpg Sigma_18-50_50mm_04_stred.jpg
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F8
Sigma_18-50_50mm_05.jpg Sigma_18-50_50mm_05_roh.jpg Sigma_18-50_50mm_05_stred.jpg
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F11
Sigma_18-50_50mm_06.jpg Sigma_18-50_50mm_06_roh.jpg Sigma_18-50_50mm_06_stred.jpg
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F16
Sigma_18-50_50mm_07.jpg Sigma_18-50_50mm_07_roh.jpg Sigma_18-50_50mm_07_stred.jpg
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F22

Vinětace

vinetace_sigma 18-50.png
max. velikost

Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro 
Ohnisko (mm)183550
Sférické zkreslení (%)1,478-0,516-0,742

Pozn.: Kladné hodnoty v procentech značí soudkovité zkreslení, záporné pak poduškovité.

Pokračování 7 / 10

Demosnímky Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital

Nejkratší ohnisko

Postupné zaclonění na všechny pracovní clony: plná velikost | levý roh | střed

olympus_14-54_14mm_altan_01.JPG olympus_14-54_14mm_altan_01_roh.JPG olympus_14-54_14mm_altan_01_stred.JPG
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F2,8
olympus_14-54_14mm_altan_02.JPG olympus_14-54_14mm_altan_02_roh.JPG olympus_14-54_14mm_altan_02_stred.JPG
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F4
olympus_14-54_14mm_altan_03.JPG olympus_14-54_14mm_altan_03_roh.JPG olympus_14-54_14mm_altan_03_stred.JPG
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F5,6
olympus_14-54_14mm_altan_04.JPG olympus_14-54_14mm_altan_04_roh.JPG olympus_14-54_14mm_altan_04_stred.JPG
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F8
olympus_14-54_14mm_altan_05.JPG olympus_14-54_14mm_altan_05_roh.JPG olympus_14-54_14mm_altan_05_stred.JPG
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F11 
olympus_14-54_14mm_altan_06.JPG olympus_14-54_14mm_altan_06_roh.JPG olympus_14-54_14mm_altan_06_stred.JPG
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F16 
olympus_14-54_14mm_altan_07.JPG olympus_14-54_14mm_altan_07_roh.JPG olympus_14-54_14mm_altan_07_stred.JPG
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F22 

Nejdelší ohnisko

Postupné zaclonění na všechny pracovní clony: plná velikost | levý roh | střed

olympus_14-54_54mm_altan_01.JPG olympus_14-54_54mm_altan_01_roh.JPG olympus_14-54_54mm_altan_01_stred.JPG
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F3,5 
olympus_14-54_54mm_altan_02.JPG olympus_14-54_54mm_altan_02_roh.JPG olympus_14-54_54mm_altan_02_stred.JPG
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F4 
olympus_14-54_54mm_altan_03.JPG olympus_14-54_54mm_altan_03_roh.JPG olympus_14-54_54mm_altan_03_stred.JPG
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F5,6 
olympus_14-54_54mm_altan_04.JPG olympus_14-54_54mm_altan_04_roh.JPG olympus_14-54_54mm_altan_04_stred.JPG
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F8 
olympus_14-54_54mm_altan_05.JPG olympus_14-54_54mm_altan_05_roh.JPG olympus_14-54_54mm_altan_05_stred.JPG
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F11 
olympus_14-54_54mm_altan_06.JPG olympus_14-54_54mm_altan_06_roh.JPG olympus_14-54_54mm_altan_06_stred.JPG
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F16 
olympus_14-54_54mm_altan_07.JPG olympus_14-54_54mm_altan_07_roh.JPG olympus_14-54_54mm_altan_07_stred.JPG
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F22 

Další demosnímky

olympus_14-54_54mm_1_Wide.JPG
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F5,6, 1/80 s 
olympus_14-54_54mm_2_Tele.JPG
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F5,6, 1/160 s
olympus_14-54_54mm_3_protisvetlo.JPG
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F11, 1/20 s
olympus_14-54_54mm_4_protisvetlo.JPG
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F4, 1/1000 s 
olympus_14-54_54mm_5.JPG
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F8, 1/160 s
olympus_14-54_54mm_6.JPG
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F4, 1/1000 s 
olympus_14-54_54mm_7.JPG
max. velikost
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital, F5,6, 1/1000 s

Pokračování 8 / 10

Demosnímky Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH

Nejkratší ohnisko

Postupné zaclonění na všechny pracovní clony: plná velikost | levý roh | střed

leica_14-50_14mm_altan_01.JPG leica_14-50_14mm_altan_01_roh.JPG leica_14-50_14mm_altan_01_stred.JPG
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F2,8 
leica_14-50_14mm_altan_02.JPG leica_14-50_14mm_altan_02_roh.JPG leica_14-50_14mm_altan_02_stred.JPG
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F4 
leica_14-50_14mm_altan_03.JPG leica_14-50_14mm_altan_03_roh.JPG leica_14-50_14mm_altan_03_stred.JPG
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F5,6 
leica_14-50_14mm_altan_04.JPG leica_14-50_14mm_altan_04_roh.JPG leica_14-50_14mm_altan_04_stred.JPG
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F8 
leica_14-50_14mm_altan_05.JPG leica_14-50_14mm_altan_05_roh.JPG leica_14-50_14mm_altan_05_stred.JPG
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F11 
leica_14-50_14mm_altan_06.JPG leica_14-50_14mm_altan_06_roh.JPG leica_14-50_14mm_altan_06_stred.JPG
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F16 
leica_14-50_14mm_altan_07.JPG leica_14-50_14mm_altan_07_roh.JPG leica_14-50_14mm_altan_07_stred.JPG
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F22 

Nejdelší ohnisko

Postupné zaclonění na všechny pracovní clony: plná velikost | levý roh | střed

leica_14-50_50mm_altan_01.JPG leica_14-50_50mm_altan_01_roh.JPG leica_14-50_50mm_altan_01_stred.JPG
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F3,5
leica_14-50_50mm_altan_02.JPG leica_14-50_50mm_altan_02_roh.JPG leica_14-50_50mm_altan_02_stred.JPG
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F4
leica_14-50_50mm_altan_03.JPG leica_14-50_50mm_altan_03_roh.JPG leica_14-50_50mm_altan_03_stred.JPG
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F5,6 
leica_14-50_50mm_altan_04.JPG leica_14-50_50mm_altan_04_roh.JPG leica_14-50_50mm_altan_04_stred.JPG
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F8
leica_14-50_50mm_altan_05.JPG leica_14-50_50mm_altan_05_roh.JPG leica_14-50_50mm_altan_05_stred.JPG
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F11
leica_14-50_50mm_altan_06.JPG leica_14-50_50mm_altan_06_roh.JPG leica_14-50_50mm_altan_06_stred.JPG
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F16 
leica_14-50_50mm_altan_07.JPG leica_14-50_50mm_altan_07_roh.JPG leica_14-50_50mm_altan_07_stred.JPG
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F22 

Další demosnímky

leica_14-50 01_Wide.JPG
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F4, 1/1000 s 
leica_14-50 02_Tele.JPG
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F4, 1/1250 s 
leica_14-50 03_protisvetlo.JPG
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F11, 1/400 s 
leica_14-50 04_protisvetlo.JPG
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F11, 1/250 s 
leica_14-50 05.JPG
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F3,5, 1/500 s 
leica_14-50 06.JPG
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F3,5, 1/320 s 
leica_14-50 07.JPG
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F5,6, 1/320 s 
leica_14-50 08.JPG
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F5,6, 1/200 s 
leica_14-50 09.JPG
max. velikost
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH, F5,6, 1/800 s

Pokračování 9 / 10

Demosnímky Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro

Nejkratší ohnisko

Postupné zaclonění na všechny pracovní clony: plná velikost | levý roh | střed

Sigma_18-50_18mm_altan_01.JPG Sigma_18-50_18mm_altan_01_roh.JPG Sigma_18-50_18mm_altan_01_stred.JPG
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F2,8 
Sigma_18-50_18mm_altan_02.JPG Sigma_18-50_18mm_altan_02_roh.JPG Sigma_18-50_18mm_altan_02_stred.JPG
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F4 
Sigma_18-50_18mm_altan_03.JPG Sigma_18-50_18mm_altan_03_roh.JPG Sigma_18-50_18mm_altan_03_stred.JPG
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F5,6 
Sigma_18-50_18mm_altan_04.JPG Sigma_18-50_18mm_altan_04_roh.JPG Sigma_18-50_18mm_altan_04_stred.JPG
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F8 
Sigma_18-50_18mm_altan_05.JPG Sigma_18-50_18mm_altan_05_roh.JPG Sigma_18-50_18mm_altan_05_stred.JPG
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F11 
Sigma_18-50_18mm_altan_06.JPG Sigma_18-50_18mm_altan_06_roh.JPG Sigma_18-50_18mm_altan_06_stred.JPG
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F16
Sigma_18-50_18mm_altan_07.JPG Sigma_18-50_18mm_altan_07_roh.JPG Sigma_18-50_18mm_altan_07_stred.JPG
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F22 

Nejdelší ohnisko

Postupné zaclonění na všechny pracovní clony: plná velikost | levý roh | střed 
Sigma_18-50_50mm_altan_01.JPG Sigma_18-50_50mm_altan_01_roh.JPG Sigma_18-50_50mm_altan_01_stred.JPG
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F2,8 
Sigma_18-50_50mm_altan_02.JPG Sigma_18-50_50mm_altan_02_roh.JPG Sigma_18-50_50mm_altan_02_stred.JPG
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F4 
Sigma_18-50_50mm_altan_03.JPG Sigma_18-50_50mm_altan_03_roh.JPG Sigma_18-50_50mm_altan_03_stred.JPG
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F5,6
Sigma_18-50_50mm_altan_04.JPG Sigma_18-50_50mm_altan_04_roh.JPG Sigma_18-50_50mm_altan_04_stred.JPG
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F8 
Sigma_18-50_50mm_altan_05.JPG Sigma_18-50_50mm_altan_05_roh.JPG Sigma_18-50_50mm_altan_05_stred.JPG
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F11 
Sigma_18-50_50mm_altan_06.JPG Sigma_18-50_50mm_altan_06_roh.JPG Sigma_18-50_50mm_altan_06_stred.JPG
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F16 
Sigma_18-50_50mm_altan_07.JPG Sigma_18-50_50mm_altan_07_roh.JPG Sigma_18-50_50mm_altan_07_stred.JPG
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F22 

Další demosnímky

Sigma_18-50_01_Wide.JPG
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F5,6, 1/160 s 
Sigma_18-50_02_Tele.JPG
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F5,6, 1/100 s 
Sigma_18-50_03_protisvetlo.JPG
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F11, 1/400 s 
Sigma_18-50_04.JPG
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F8, 1/400 s 
Sigma_18-50_05.JPG
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F5,6, 1/500 s 
Sigma_18-50_06.JPG
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F5,6, 1/60 s 
Sigma_18-50_07.JPG
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F5,6, 1/500 s 
Sigma_18-50_08_makro.JPG
max. velikost
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro, F2,8, 1/80 s

Pokračování 10 / 10

Celkové hodnocení, specifikace

Jestliže chcete z testovaných objektivů vybrat vítěze, musíte do našich závěrů zapojit rovněž své osobní preference. V podstatě všechny tři testované kusy nemůžeme od sebe rozškatulkovat do navzájem odlišných kategorií výborný, velmi dobrý, dobrý… atd. Jejich kresebné vlastnosti se totiž jen velmi jemně liší, navíc v různých disciplínách.

Leica má velice dobré podání kontrastu a přenos rozlišení. Její výhodou by mohla být stabilizace obrazu, jejíž účinnost lze pozorovat skrz hledáček fotoaparátu. Stabilizace v těle přístroje a v objektivu však dávaly, co se týče udržení časů z ruky, shodné výsledky.

Všechny objektivy si výborně poradily s vinětací, nejlépe z nich zde při testování dopadla Sigma. Ta je na tom dobře i v celkové ostrosti při plném odclonění. Mírně však ztrácí větším sférickým zkreslením. Její hlavní nevýhodou může být delší počáteční ohnisko po přepočtu: 36 mm. Se zkreslením si nejlépe poradil Olympus. Potlačení chromatické aberace zvládly všechny testované kusy rovněž velmi dobře a nenaleznete zde výraznějších rozdílů.

Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital

oly 02.jpgoly 03.jpgoly 04.jpg
Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital
oly 05.jpg oly 06.jpg oly 07.jpg
Objektiv na těle fotoaparátu 

Olympus 14–54 mm F2,8–3,5 Zuiko Digital 
bajonet4/3 standard
kompatibilitaD-SLR
ohnisková vzdálenost14–54 mm
světelnostF2,8–3,5
zorný úhel (úhlopříčka)75°–23°
optická konstrukce15 členů, 13 skupin
speciální optické členy3 asférické
optický stabilizátorne
zaostřováníAF, MF
min. zaostř. vzdálenost22 cm
nejmenší poměr zobrazení1:3,8
clona7 lamel, max. F22
filtrový závit67 mm
sluneční clonatvarovaná, bajonetová
velikost objektivu – průměr/délka73,5 / 88,5 mm
hmotnost435 g
standardní příslušenství 
sluneční clonaano
pouzdroano
obchodní údaje 
cena19 990 Kč
distributorOlympus
webwww.olympus.cz

Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH

leica 02.jpg leica 03.jpgleica 04.jpg
Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH 
leica 05.jpg leica 06.jpg leica 07.jpg
Objektiv na těle fotoaparátu

Leica D Vario-Elmarit 14−50 mm F2,8−3,5 ASPH 
bajonet4/3 standard
kompatibilitaD-SLR
ohnisková vzdálenost14–50 mm
světelnostF2,8–3,5
zorný úhel (úhlopříčka)75°–24°
optická konstrukce16 členů, 12 skupin
speciální optické členy2 asférické
optický stabilizátorano
zaostřováníAF, MF
min. zaostř. vzdálenost29 cm
nejmenší poměr zobrazení1:3,1
clona7 lamel, max. F22
filtrový závit72 mm
sluneční clonatvarovaná, bajonetová
velikost objektivu – průměr/délka78,1 / 102,8 mm
hmotnost490 g
standardní příslušenství 
sluneční clonaano
pouzdrone
obchodní údaje 
cena33 990 Kč
distributorOlympus / Panasonic
webwww.olympus.cz / www.panasonic.cz

Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro

sigma 02.jpg sigma 03.jpgsigma 04.jpg
Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro 
sigma 05.jpg sigma 06.jpgsigma 07.jpg
Objektiv na těle fotoaparátu 

Sigma 18–50mm F2,8 EX DC Macro 
bajonetCanon, Nikon, Pentax, Olympus, Sigma, Sony
kompatibilitaD-SLR
ohnisková vzdálenost18–50 mm
světelnostF2,8
zorný úhel (úhlopříčka)75°–23°
optická konstrukce15 členů, 13 skupin
speciální optické členyasférické, skla s nízkou disperzí
optický stabilizátorne
zaostřováníAF, MF
min. zaostř. vzdálenost20 cm
nejmenší poměr zobrazení1:3
clona7 lamel, max. F22
filtrový závit72 mm
sluneční clonatvarovaná, bajonetová
velikost objektivu – průměr/délka79 / 85,8 mm
hmotnost450 g
standardní příslušenství 
sluneční clonaano
pouzdroano
obchodní údaje 
cena12 890 Kč
distributorHama
webwww.sigma-foto.cz

Uvedené ceny jsou výrobcem doporučené maloobchodní ceny včetně DPH. Ceny a externí odkazy platné k 4. 4. 2008.

Určitě si přečtěte

Články odjinud