42
Fotogalerie

Test Samsung NX200: hodně pixelů v malém těle

Řada NX od Samsungu se z nenápadných kompaktů vyprofilovala mezi systémové kompakty s velkým snímačem. Rozhodli jsme se zjistit, jak si vede jeden ze zástupců s 20 Mpx rozlišením.

Samsung se rozhodl, podobně jako Sony, vydat jinou cestou než většina konkurence na poli kompaktů s výměnnými objektivy. Samsung ve své třídě bezzrcadlovek používá snímače velikosti APS-C o rozměrech 23,5×15,7 mm.

Kromě řady NEX od Sony, tak jedinou konkurencí při srovnání velikosti snímače zůstává nově uvedený Canon EOS M.

Foto anfas.jpg
Samsung NX200

Podobně jako u konkurenčních digitálů, i zde je patrná snaha o maximální kompaktnost, která je obvykle ruku v ruce s minimálními rozměry. Na první pohled je tělo Samsungu nejvíce podobné kompaktům od Sony, což je pochopitelné, jelikož jsou si velmi podobné i parametry a konstrukcí.

V rámci testování jsme pracovali se třemi objektivy – s makroobjektivem M60B s ohniskem 60mm a světelností F2,8, dále s širokoúhlým objektivem W16NB, který má ohnisko 16 mm a světelnost F2,4, posledním kouskem pak byl setový objektiv (viz výše na těle bezzrcadlovky) s rozsahem 18–55 mm a světelností F3,5–5,6.

Makroobjektiv.jpg   širokoúhlý.jpg
Zleva: makroobjektiv a širokoúhlý objektiv

V duchu tradice

Fotoaparát má tradiční rozložení ovládacích prvků – na horní straně tlačítko pro zapnutí/vypnutí, spoušť a otočný volič režimů vedle kterého je umístěno dialogové kolečko pro nastavení parametrů či pohyb v menu – to by si zasloužilo větší průměr, neboť je velmi malé. Uprostřed nad bajonetem objektivu jsou sáňky pro blesk, které mají z každé strany jeden mikrofon.

pohled shora.jpg
Vedle sáněk blesku najdete také reproduktor

Zadní stěnu tvoří z velké části displej s úhlopříčkou 3", vedle něhož je soustředěno dalších osm ovládacích prvků – tlačítko pro nahrávání videa, tlačítko korekce expozice, funkční tlačítko, vstup do režimu přehrávání, vstup do menu, mazání a čtyřsměrový kruhový volič s potvrzovacím středem. Na pravém boku je krytka USB a HDMI konektoru, ve spodní části pak prostor pro baterii a paměťovou kartu SD/SDHC/SDXC.

Jelikož nemá kompakt vestavěný blesk, ale pouze sáňky pro připojení externího blesku, dodává Samsung již v základním balení malý samostatný blesk SEF8A, který je velmi skladný. V balení najdete také malý plastový obal na blesk, který jej chrání před poškozením.

Blesk je výklopný a nenajdete na něm žádné ovládací prvky, vše se nastavuje na fotoaparátu. Zpočátku jsem váhal, zda je blesk a fotoaparát v pořádku, neboť režim nastavení blesku byl v menu fotoaparátu nedostupný, a to jak s nasazeným bleskem, tak i bez něj. V návodu jsem se nic nedočetl a teprve po několika minutách zkoumání jsem zjistil, že režim blesku je možné nastavit pouze v případě, že nasazený blesk vyklopíte do pracovní polohy. Na jednu stranu logický postup, na druhou stranu však nikoli – zvláště je-li člověk zvyklý na práci s kompakty.

Foto blesku.jpg
Nasazený blesk nijak zásadně nezvětšuje celkové rozměry

V nabídce příslušenství najdete také GPS modul pro zaznamenávání souřadnic pořízených fotografií, ten je podobně jako blesk velmi malý a připevníte jej také do sáněk.

Ergonomie v rámci možností

Rozměry a celková konstrukce fotoaparátu dávají tušit, že držení nebude úplně ideální, výrobce se však snažil, a tak najdete na zadní straně gumovou plošku pro oporu palce a malý grip je také z drsnějšího materiálu s vsazeným gumovým proužkem. Společně se „zrcadlovkovým“ úchopem s podporou objektivu levou rukou je celá sestava vcelku stabilní.

zadni pohled.jpg
Pohled na zadní stěnu přístroje

Co se bohužel příliš nepovedlo, tak je umístění očka pro připevnění řemínku, očko je přímo na boční stěně a při držení překáží a neustále se plete pod prsty. Stačilo by jej posunout o pár centimetrů dopředu a rázem by bylo držení pohodlnější.

Detail pravé strany z boku.jpg
Umístění očka na přední stranu by ergonomii prospělo

Všechny ostatní ovládací prvky jsou pohodlně přístupné a jejich provedení zajišťuje jistý stisk bez prodlevy. Praktická je samostatná spoušť pro natáčení videa, která je mírně zapuštěná, takže nehrozí její nechtěné stisknutí.

Velký displej má rozlišení 614 000 obrazových bodů a je typu AMOLED. Zobrazení je velmi pěkné, jemné a s přesnými barvami. Pro snadnější fotografování můžete zobrazit několik typů mřížek či histogram.

Systém i-Function

Na samotné ovládání fotoaparátu je možné se dívat ze dvou úhlů pohledu – z jednoho se může zdát zbytečně komplikované, z druhého pak velmi dobře propracované. Pro první pohled mluví to, že například jeden parametr můžete nastavit třemi způsoby, takže v konečném důsledku budete tápat co, kdy a jak stisknout. Pro druhý pohled naopak mluví to, že možnosti individuálního nastavení jsou poměrně široké a svoji ideální kombinaci si snad najde kdokoliv.

Specialitou fotoaparátů a objektivů řady NX je i-Function – funkce, kterou najdete pod tlačítkem iFn na objektivu. Na zadní straně těla je pod tlačítkem Fn ukryto rychlé menu, pokud jej stisknete, dostanete se do nabídky všech základních parametrů.

Na objektivu umístěné tlačítko iFn nabídne omezený rozsah parametrů – jejich počet si můžete zvolit v menu fotoaparátu. Stiskem tlačítka tak můžete vyvolat např. nastavení clony, korekce expozice, citlivosti či vyvážení bílé. Objektiv samotný pak má kroužek, kterým nastavujete hodnotu vybraného parametru.

Detail iFn tlačítka na objektivu.jpg
Originální způsob ovládání nemusí vyhovovat každému

Princip je podobný, jako nastavení clony u starších objektivů – rozdílem je pouze možnost nastavit tímto způsobem i jiné parametry. Po chvilce používání si na i-Function zvyknete a značně vám urychluje práci, první setkání je však rozporuplné.

Ve srovnání s ovládáním nedávno testovaného Sony NEX-F3 je však celkové ovládání mnohem rychlejší a v zásadě i intuitivnější.

Pokračování 2 / 3

Výbava a funkce, obrazová kvalita

Uvnitř fotoaparátu najdete APS-C snímač typu CMOS s rozlišením 20,3 Mpx, maximální velikost snímku je tedy 5 472×3 648 obrazových bodů. Datová velikost snímků se pohybuje v rozmezí cca 4–9 MB.

Velikost snímače je 23,5×15,7 mm, což odpovídá formátu APS-C s crop faktorem 1,5×.

Snímač pracuje s citlivostí od ISO 100 do ISO 12 800, ostření pracuje na principu porovnávání kontrastu a je spolehlivé i za zhoršených světelných podmínek. Krom jednobodového ostření je k dispozici také ostření s využitím až pětatřiceti bodů anebo deseti bodů při aktivaci detekce tváří.

Rozsah časů je od 1/4000 s do půl minuty, v režimu bulb můžete snímat maximálně po dobu čtyř minut. V sérii zvládá NX200 až sedm snímků v plném rozlišení, v řadě pak takto uloží maximálně 11 obrázků, alternativou je ještě rychlost 3 sn./s při maximální kapacitě 15 snímků, poté se rychlost sníží. V RAWu je na výběr z obou rychlostí, maximální počet v řadě je v obou případech 8 snímků.

Široké použití

V rámci expozičních režimů najdete klasickou čtveřici tj. programová automatika, priorita clony, priorita času a plně manuální nastavení. Tato čtveřice je ještě doplněna o kontinuální panorama, plně automatickou expozici, patnáct předvoleb scénického režimu a tzv. magický režim, který nabídne různé filtry a efekty. Natáčení videa je možná ve full HD (1920×1080) při frekvenci 30 sn./s ve formátu MP4 se stereo zvukem. Reakce spouště pro natáčení videa je relativně rychlá.

 miniatura.JPG
Efekt miniatury, ISO 100, 1/200 s, F6,3
toykamera.JPG
Efekt toykamera, ISO 100, 1/250 s, F6,3
BW.JPG
Efekt černobílý, ISO 800, 1/30 s, F4,0

Displej zobrazuje celou řadu informací, k dispozici je několik režimů zobrazení ikonek. Krom pomocných mřížek je zde i reálný histogram, který ocení především začínající fotografové. Samotné ikony zabírají poměrně dost prostoru a pro snadnější kompozici je lepší zvolit zobrazení bez nich.

panorama_1.JPG 
ISO 200, 1/1600 s, F5,0

Ostření zvládá autofokus velmi dobře a spolehlivě, v nabídce najdete tradičně automatické a ruční ostření. Fotoaparát však umožňuje aktivovat i automatické ostření s možností ručního doostření, které známe například ze zrcadlovek. Při manuálním ostření se aktivuje buďto lupa, která zvětší zaostřovanou oblast anebo se zobrazuje zelený sloupeček, který indikuje míru ostrosti – čím vyšší je, tím ostřejší snímek bude.

Obrazová kvalita

Poměrně vysoké rozlišení by mohlo zájemce odradit především z důvodu vysokého šumu. Toho se však není třeba nijak obávat. Do citlivosti ISO 400 není šum viditelný, u ISO 800 najdete náznaky šumu pouze v tmavších oblastech snímku, nicméně jeho průběh je spíše jednolitý a nijak neruší.

Při ISO 1600 je šum viditelnější u tmavých míst pak mírně vystupuje modrý kanál a dochází ke slévání jemných detailů. Nicméně hranová ostrost je stále dobrá. Obraz při vyšší citlivosti (ISO 3200, 6400, 12 800) již je silně ovlivněn šumovou složkou a hranová ostrost se také ztrácí

citlivost_01.JPG   citlivost_02.JPG
citlivost_03.JPG   citlivost_04.JPG
citlivost_05.JPG   citlivost_06.JPG
citlivost_07.JPG   citlivost_08.JPG
Postupně všechny citlivosti od ISO 100 až po ISO 12 800

Pokračování 3 / 3

Hodnocení a ukázkové fotografie

Samsung NX200 je velmi povedenou bezzrcadlovkou, která příjemně překvapí nejen velikostí, ale také promyšleným ovládáním a obrazovou kvalitou. V malém těle naleznete prakticky to stejné, co najdete v digitální zrcadlovce.

Jediné, co zde nenajdete, je klasický hledáček s hranolem. Nicméně snímač velikosti APS-C se může směle popasovat se svými konkurenty z jiných fotoaparátů. Ačkoliv je tělo malé a relativně tenké, je na tom s ergonomií držení lépe než přímá konkurence Sony NEX – tyto fotoaparáty jsou totiž ještě o chlup menší.

Ve srovnání s bezzrcadlovkami jiných značek, vyniká Samsung především v možnostech individuálního nastavení. Specialitou je pak ovládání i-Function, díky kterému můžete prakticky všechny důležité parametry nastavit za pomoci ovladače na objektivu, bez nutnosti sáhnout na tělo fotoaparátu.

Potěšující je rozhodnutí výrobce přibalit do základní výbavy malý externí blesk. V nabídce příslušenství pak najdete ještě GPS modul. Pokud byste se pídili po externím hledáčku, tak ten bohužel není k dispozici ani v optické ani v elektronické variantě.

Fotoaparát je ve své kategorii velmi povedený a práce s ním pohodlná. Menší zaváhání může způsobit rozdílné ovládání, nicméně to je pouze o zvyku. Cenově se při koupi setu se základním objektivem dostáváte na hranici kolem 13 000 Kč. Za tuto cenu můžete pořídit i digitální zrcadlovku s plnohodnotným hledáčkem. Opět jde tedy o preference – velikost nebo pohodlí.

Technická specifikace

  • Snímač: 20,3 Mpx CMOS, APS-C formátu
  • Maximální rozlišení: 5 472×3 648 obr. bodů
  • Bajonet: Samsung NX
  • Rychlost závěrky: 1/4 000 s až 30 s, bulb max 4 min.
  • Rozsah ISO citlivosti: 100–12 800
  • Maximální rozlišení videa: 1 920 × 1 080 při 30 sn./s
  • Displej: 3“ LCD AMOLED s rozlišením 614 000 obr. bodů
  • Paměťová karta: SD/SDHC/SDXC
  • Rozměry: 117 × 63 × 36 mm
  • Hmotnost: 221 g
  • Cena: 12 990 Kč vč. DPH v setu s objektivem 18-55 mm F3,5–5,6 OIS  

Demosnímky 

D_01.JPG   D_02.JPG
1/60 s, F2,8, ISO 1600; 1/80 s, F2,8, ISO 1600
D_03.JPG   D_04.JPG
1/250 s, F2,8, ISO 400; 1/60 s, F2,8, ISO 400
D_05.JPG   D_06.JPG
1/30 s, F2,4, ISO 200, efektový filtr; 1/40 s, F2,4, ISO 200, efektový filtr
D_07.JPG   D_08.JPG
1/40 s, F2,4, ISO 200, efektový filtr;1/500 s, F2,8, ISO 100
D_09.JPG   D_10.JPG
1/400 s, F2,8, ISO 400; 1/500 s, F5,0, ISO 400
D_11.JPG   D_12.JPG
1/250 s, F8,0, ISO 100; 1/500 s, F6,3, ISO 100
D_13.JPG   D_14.JPG
1/2500 s, F2,4, ISO 100;1/2500 s, F2,4, ISO 100
D_15.JPG   D_16.JPG
1/250 s, F2,4, ISO 100; 1/50 s, F2,8, ISO 1600
D_17.JPG   D_18.JPG
1/500 s, F5,6, ISO 100; 1/400 s, F5,6, ISO 100, efekt černobílý
D_19.JPG   D_20.JPG
1/500 s, F5,6, ISO 100; 1/40 s, F8,0, ISO 100
D_21.JPG   D_22.JPG
1/50 s, F9,0, ISO 100; 1/13 s, F9,0, ISO 100

Určitě si přečtěte

Články odjinud