Test Samsung NX200: hodně pixelů v malém těle

23. srpna 2012
TWEET SDÍLET
Řada NX od Samsungu se z nenápadných kompaktů vyprofilovala mezi systémové kompakty s velkým snímačem. Rozhodli jsme se zjistit, jak si vede jeden ze zástupců s 20 Mpx rozlišením.

Samsung se rozhodl, podobně jako Sony, vydat jinou cestou než většina konkurence na poli kompaktů s výměnnými objektivy. Samsung ve své třídě bezzrcadlovek používá snímače velikosti APS-C o rozměrech 23,5×15,7 mm.

Kromě řady NEX od Sony, tak jedinou konkurencí při srovnání velikosti snímače zůstává nově uvedený Canon EOS M.

Klepněte pro větší obrázek
Samsung NX200

Podobně jako u konkurenčních digitálů, i zde je patrná snaha o maximální kompaktnost, která je obvykle ruku v ruce s minimálními rozměry. Na první pohled je tělo Samsungu nejvíce podobné kompaktům od Sony, což je pochopitelné, jelikož jsou si velmi podobné i parametry a konstrukcí.

V rámci testování jsme pracovali se třemi objektivy – s makroobjektivem M60B s ohniskem 60mm a světelností F2,8, dále s širokoúhlým objektivem W16NB, který má ohnisko 16 mm a světelnost F2,4, posledním kouskem pak byl setový objektiv (viz výše na těle bezzrcadlovky) s rozsahem 18–55 mm a světelností F3,5–5,6.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Zleva: makroobjektiv a širokoúhlý objektiv

V duchu tradice

Fotoaparát má tradiční rozložení ovládacích prvků – na horní straně tlačítko pro zapnutí/vypnutí, spoušť a otočný volič režimů vedle kterého je umístěno dialogové kolečko pro nastavení parametrů či pohyb v menu – to by si zasloužilo větší průměr, neboť je velmi malé. Uprostřed nad bajonetem objektivu jsou sáňky pro blesk, které mají z každé strany jeden mikrofon.

Klepněte pro větší obrázek
Vedle sáněk blesku najdete také reproduktor

Zadní stěnu tvoří z velké části displej s úhlopříčkou 3", vedle něhož je soustředěno dalších osm ovládacích prvků – tlačítko pro nahrávání videa, tlačítko korekce expozice, funkční tlačítko, vstup do režimu přehrávání, vstup do menu, mazání a čtyřsměrový kruhový volič s potvrzovacím středem. Na pravém boku je krytka USB a HDMI konektoru, ve spodní části pak prostor pro baterii a paměťovou kartu SD/SDHC/SDXC.

Jelikož nemá kompakt vestavěný blesk, ale pouze sáňky pro připojení externího blesku, dodává Samsung již v základním balení malý samostatný blesk SEF8A, který je velmi skladný. V balení najdete také malý plastový obal na blesk, který jej chrání před poškozením.

Blesk je výklopný a nenajdete na něm žádné ovládací prvky, vše se nastavuje na fotoaparátu. Zpočátku jsem váhal, zda je blesk a fotoaparát v pořádku, neboť režim nastavení blesku byl v menu fotoaparátu nedostupný, a to jak s nasazeným bleskem, tak i bez něj. V návodu jsem se nic nedočetl a teprve po několika minutách zkoumání jsem zjistil, že režim blesku je možné nastavit pouze v případě, že nasazený blesk vyklopíte do pracovní polohy. Na jednu stranu logický postup, na druhou stranu však nikoli – zvláště je-li člověk zvyklý na práci s kompakty.

Klepněte pro větší obrázek
Nasazený blesk nijak zásadně nezvětšuje celkové rozměry

V nabídce příslušenství najdete také GPS modul pro zaznamenávání souřadnic pořízených fotografií, ten je podobně jako blesk velmi malý a připevníte jej také do sáněk.

Ergonomie v rámci možností

Rozměry a celková konstrukce fotoaparátu dávají tušit, že držení nebude úplně ideální, výrobce se však snažil, a tak najdete na zadní straně gumovou plošku pro oporu palce a malý grip je také z drsnějšího materiálu s vsazeným gumovým proužkem. Společně se „zrcadlovkovým“ úchopem s podporou objektivu levou rukou je celá sestava vcelku stabilní.

Klepněte pro větší obrázek
Pohled na zadní stěnu přístroje

Co se bohužel příliš nepovedlo, tak je umístění očka pro připevnění řemínku, očko je přímo na boční stěně a při držení překáží a neustále se plete pod prsty. Stačilo by jej posunout o pár centimetrů dopředu a rázem by bylo držení pohodlnější.

Klepněte pro větší obrázek
Umístění očka na přední stranu by ergonomii prospělo

Všechny ostatní ovládací prvky jsou pohodlně přístupné a jejich provedení zajišťuje jistý stisk bez prodlevy. Praktická je samostatná spoušť pro natáčení videa, která je mírně zapuštěná, takže nehrozí její nechtěné stisknutí.

Velký displej má rozlišení 614 000 obrazových bodů a je typu AMOLED. Zobrazení je velmi pěkné, jemné a s přesnými barvami. Pro snadnější fotografování můžete zobrazit několik typů mřížek či histogram.

Systém i-Function

Na samotné ovládání fotoaparátu je možné se dívat ze dvou úhlů pohledu – z jednoho se může zdát zbytečně komplikované, z druhého pak velmi dobře propracované. Pro první pohled mluví to, že například jeden parametr můžete nastavit třemi způsoby, takže v konečném důsledku budete tápat co, kdy a jak stisknout. Pro druhý pohled naopak mluví to, že možnosti individuálního nastavení jsou poměrně široké a svoji ideální kombinaci si snad najde kdokoliv.

Specialitou fotoaparátů a objektivů řady NX je i-Function – funkce, kterou najdete pod tlačítkem iFn na objektivu. Na zadní straně těla je pod tlačítkem Fn ukryto rychlé menu, pokud jej stisknete, dostanete se do nabídky všech základních parametrů.

Na objektivu umístěné tlačítko iFn nabídne omezený rozsah parametrů – jejich počet si můžete zvolit v menu fotoaparátu. Stiskem tlačítka tak můžete vyvolat např. nastavení clony, korekce expozice, citlivosti či vyvážení bílé. Objektiv samotný pak má kroužek, kterým nastavujete hodnotu vybraného parametru.

Klepněte pro větší obrázek
Originální způsob ovládání nemusí vyhovovat každému

Princip je podobný, jako nastavení clony u starších objektivů – rozdílem je pouze možnost nastavit tímto způsobem i jiné parametry. Po chvilce používání si na i-Function zvyknete a značně vám urychluje práci, první setkání je však rozporuplné.

Ve srovnání s ovládáním nedávno testovaného Sony NEX-F3 je však celkové ovládání mnohem rychlejší a v zásadě i intuitivnější.

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Samsung, Priorita času, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Na muže doléhá globální krize plodnosti

Na muže doléhá globální krize plodnosti

** Za posledních čtyřicet let klesla plodnost mužů v ekonomicky vyspělých zemích o víc než polovinu ** Odborníci namítali, že nejde o globální fenomén, protože v Africe, Asii či Latinské Americe mužům spermie neubývají. ** Nová studie ale dokazuje pravý opak

Jaroslav Petr
Lidé
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Mastodon má o miliardu uživatelů méně, než si zaslouží (Podcast Živě)

Mastodon má o miliardu uživatelů méně, než si zaslouží (Podcast Živě)

Lukáš VáclavíkPetr Urban
MastodonPodcast ŽivěTwitter
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows