Test: Novinka z PMA – Nikon Coolpix 5900

23. března 2005
TWEET SDÍLET
Test: Novinka z PMA – Nikon Coolpix 5900
V souhrnu novinek na letošním veletrhu PMA představila firma Nikon mj. dvojici produktů, které se odlišují pouze rozlišením snímací soustavy – Coolpix 5900 a 7900. Redakce časopisu DIGIfoto měla možnost otestovat pětimegapixelový model, který – přestože je expozičním automatem – příjemně překvapil svým obrazovým výstupem.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Nový digitál Nikon Coolpix 5900 s celokovovým opláštěním dosahuje ultrakompaktních rozměrů: tělo 88 × 60 × 36,5 mm při váze 150 gramů není problém každodenně nosit v kapse. Díky plynulému výběžku pro úchop pravou rukou se model pohodlně drží, ostatně tento grip, respektive celkový tvar těla, není v produkci Nikonu žádnou novinkou. Z hlediska ergonomie zamrzí snad pouze provedení dvoupalcového LCD zobrazovače, který je sice dostatečně zapuštěn, ovšem je lehce „zranitelný“, neboť postrádá ochranu v podobě akrylátového krycího skla. Na tomto místě je třeba také zmínit pouhé 92% pokrytí displeje, nehledě na jeho nízké rozlišení 115 tisíc pixelů a ne příliš dokonalé antireflexní vrstvy.

Nikon Coolpix 5900 je vybaven snímacím CCD čipem o velikosti 1/1,8“, který je v rámci kompaktních digitálů tou nejlepší hodnotou, již může fotoaparát mít. Najít v konkurenci s ostatními pětimegovými fotoaparáty tuto velikost snímače je jako hledat jehlu v kupce sena. Tento fakt se velmi příznivě projevuje na nízké hladině šumu, jak pojednáme ještě dále. 
 
Objektiv Zoom-Nikkor ED pracuje s rozsahem ohnisek 38–114 mm a s takřka standardní světelností F2,8–4,9. Tento digitál patří k těm šťastnějším, které nemají evidentní problém se zaostřováním ani při nedostatečném osvětlení. Standardně zaostří od 30 cm, v makrorežimu již od čtyř cm (viz kapitola Demosnímky). Uživatel si může dokonce manuálně zvolit jeden z 99 zaostřovacích bodů. Blesk má podle našeho testování velice dobrý výkon, který odpovídá dosahu deklarovanému výrobcem, tedy 4,5 metrů na širokém a 3,5 metrů na dlouhém ohnisku.

Klepněte pro větší obrázek
Kruhový ovladač v horní části fotoaparátu nabízí samostatné polohy pro čtyři asistenční programy a další pro Fotografování/Video/ostatní Scénické režimy a Set up

Klepněte pro větší obrázek
Na zadní stěně nedošlo k žádné revoluci. Nahoře klasická zoomovací tlačítka, pod nimi ovladač Menu a tlačítko pro prohlížení fotografií. Každý „směr“ čtyřsměrného ovladače má funkci přímé volby. Grafické ikonky ve dvojím barevném vyobrazení působí na první pohled trochu nepřehledně

Klepněte pro větší obrázek
Slot na SD/MMC paměťové médium je umístěn na pravém boku fotoaparátu, při práci na stativu tedy můžete karty měnit, nikoliv však Li-Ion akumulátor. Otázkou však je, kolik uživatelů v praxi tento fotoaparát využije v kombinaci se stativem

I když přístroj neposkytuje majiteli vyspělé módy jako jsou priorita času, clony nebo plný manuál, přesto dává prostor k uživatelskému nastavení. A to ne prostor standardní, ale na automat poměrně široký. V Menu najdete tradiční Obrazové rozlišení, ISO (64, 100, 200, 400), Vyvážení bílé (včetně vlastní kalibrace teploty barev), a dokonce vedle expozičního bracketingu i bracketing vyvážení bílé. V nabídce je také možnost měření expozice, kdy vedle klasického plošného, středově-vyváženého a bodového stojí na výběr i bodové měření svázané se zaostřovacím bodem (Spot AF area).

Kromě nastavení různých stupňů ostrosti, kontrastu a saturace nechybí ani alternativní barevné zaznamenávání – ze standardu od ostatní konkurence vybočuje tzv. Cyanotype, tedy modrý nádech. Samozřejmostí pro Nikon je také volba redukce šumu (Noise Reduction).

Vedle 16ti motivových programů (přičemž čtyři z nich jsou tzv. asistenční) uvítají fotografové, kteří si rádi hrají s přednastavenými režimy, také dvě nové funkce. Jednou z nich je "Face-priority AF", která funguje na principu zaostření lidského obličeje. Testování ukázalo, že fotoaparát je skutečně schopen v záběru rozeznat tvář portrétované osoby, ale někdy se nechá ošidit předmětem barvy blízké pleťovému odstínu.

Další nově podporovanou funkcí, kterou disponoval již např. Nikon Coolpix 8400, je tzv. „D-Lighting, tedy jistá obdoba digitálního blesku. O účinku této funkce, jejíž podstatou je dodatečné prosvětlení tmavých záběrů, se můžete přesvědčit v kapitole Demosnímky.

Jak si také můžete prohlédnout na demosnímcích, obrazová kvalita tohoto fotoaparátu je ve své třídě výborná. Optika kreslí velice dobře, Coolpix 5900 netrpí zbytečným firmwarovým přeostřováním, jak tomu bylo u některých předešlých modelů této řady. Přesto objektiv vykazuje drobné sférické zkreslení, zejména soudkovité na širokém konci, ovšem v porovnání s digitály stejné třídy není třeba se na tomto místě pozastavovat. Reálné je také barevné podání pleťových odstínů, a to jak při použití blesku, tak i bez něj. 

Klepněte pro větší obrázek Testovací obrazec – nejkratší ohnisko
nejvyšší rozlišení  
 
 
 
 
Klepněte pro větší obrázek Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
nejvyšší rozlišení  
Klepněte pro větší obrázek Standardní scéna
nejvyšší rozlišení 

Co je však u tohoto fotoaparátu zcela chvályhodné (zejména v kontextu ostatních „coolpixů“ od Nikonu), je absence jak chromatické vady, tak moaré, překvapivě nízká je i hladina šumu, jak je vidět z přiloženého grafu. Jeho křivka je takřka lineární, ani při nejvyšším nastavení citlivosti ISO nestoupá šum v některém z barevných kanálů RGB.

Klepněte pro větší obrázek

Dá se říct, že fotoaparát není ani extra rychlý, ale ani pomalý. První snímek sice pořídíte „až“ za čtyři sekundy, ale při souvislém fotografování je odezva okamžitá. Také ukládání snímků do dvou vteřin je čas snesitelný.

Naměřili jsme

první snímek 3,54 s
snímek bez namáčknutí 1,03 s
snímek s namáčknutím neměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 1,9 s
rychlost sériového snímání 1,7 sn./s 
počet snímků v sérii  8

Měřeno s paměťovou kartou Lexar CF 32×, 512 MB, v maximálním rozlišení 2 272 × 1 704 px, ve formátu JPEG s nejnižší kompresí

Kromě paměťových médií SD/MMC vám někdy může přijít vhod 13,5 MB interní paměť. Samozřejmostí je v této třídě digitálů ukládání snímků pouze do komprimovaného JPEGu, videosekvence do MOVu a s hlasovým záznamem se vypořádává formát WAV.

Nový Nikon Coolpix 5900 je uživatelsky velice příjemným modelem s jednoduchým ovládáním, který vyniká nadprůměrně dobrou obrazovou kvalitou a extrémně nízkou hladinou šumu. Ke kladům patří také deklarovaná dlouhá životnost baterií, kterou potvrdila praxe.

__________________________________________________________________________________________

Klepněte pro větší obrázek plusy

Klepněte pro větší obrázek minusy

dosah blesku

konstrukce a rozlišení LCD

výborná kresba objektivu

rozhraní USB 1.1

nízká hladina šumu

 


zdroj: Nikon
kontakt: 267 154 560, www.nikon.cz
cena: 10 490 Kč vč. DPH

Recenzi si můžete přečíst v nejnovějším čísle 2/2005 časopisu DIGIfoto, které vychází počátkem dubna.

Témata článku: Technika, Nikon, První pohled, Digitální fotoaparáty Nikon na Heureka.cz


Pirátské dobrodružství Sea of Thieves připlouvá s pátou sezónou

Pirátské dobrodružství Sea of Thieves připlouvá s pátou sezónou

Nové Sea of Thieves dorazilo s opravenými chybami a novými přídavky.

Radek Wunderlich
Sea of ThievesVideo
Recenze hry Halo Infinite. Za přežití lidstva v otevřeném světě

Recenze hry Halo Infinite. Za přežití lidstva v otevřeném světě

Slavná legenda konečně vychází a nejen, že tentokrát vyjde také na PC, ale vůbec poprvé se podívá do zcela otevřeného světa. Master Chief se utká za přežití lidstva a rozhodně to stojí za to.

Vojtěch Matušinský
Halo InfiniteRecenze
Bloomberg: Sony chystá odpověď na Game Pass. Spojí PlayStation Plus a Now

Bloomberg: Sony chystá odpověď na Game Pass. Spojí PlayStation Plus a Now

Nové předplatné pro PlayStation vypadá slibně

Lukáš Václavík
PlayStation PlusSony
Dying Light 2: Stay Human vás v nových záběrech vezme na celou misi

Dying Light 2: Stay Human vás v nových záběrech vezme na celou misi

Zaskákejte si po barácích s Rosario Dawson.

Michal Maliarov
Dying Light 2Video
Tvůrci Crashe Bandicoota hledají posily. Nové Call of Duty to ale nebude

Tvůrci Crashe Bandicoota hledají posily. Nové Call of Duty to ale nebude

Oficiální stránky studia poukazují na jiné projekty.

Radek Wunderlich
Crash BandicootToys for Bob
Halo Infinite pro hráče chystá celou řadu nových režimů, vyzradil únik

Halo Infinite pro hráče chystá celou řadu nových režimů, vyzradil únik

Jeden z uživatelů Redditu se podělil o zajímavý nález v nejnovějším dílu Halo ságy.

Michal Maliarov
Halo InfiniteFPS
Nová generace pamětí DDR5 není bez zádrhelů. Není lepší zůstat u DDR4?

Nová generace pamětí DDR5 není bez zádrhelů. Není lepší zůstat u DDR4?

Spolu s procesory Intel Alder Lake přicházejí na trh i RAM DDR5. Nabídnou vyšší rychlosti, větší kapacity, nižší pracovní napětí i lepší možnosti taktování. Zádrhelem jsou vyšší ceny a neuspokojivé výsledky v praxi. Nevyplatí se spíše počkat a zůstat u DDR4?

Jan Pánek
Paměti
Týden Živě: Jak nepřiplácet při nákupu z Číny a nebát se konce 3G

Týden Živě: Jak nepřiplácet při nákupu z Číny a nebát se konce 3G

** Končí mobilní 3G. Ale nebojte se, není to žádná katastrofa ** Jak nakupovat na AliExpressu bez vysokých poplatků České poště ** Sledujte souhrn událostí končícího týdne

Jakub ČížekJan Láska
Týden ŽivěVideo
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice

Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice

Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Programování elektroniky: Proměníme Raspberry Pi Zero 2 W ve čtyřkanálový multimetr s Wi-Fi

Programování elektroniky: Proměníme Raspberry Pi Zero 2 W ve čtyřkanálový multimetr s Wi-Fi

** Připojíme k Raspberry Pi desku se čtyřmi čipy INA219 ** A také displej a lištu tlačítek na stativu z 3D tiskárny ** Výsledkem bude voltmetr, ampérmetr a wattmetr s Wi-Fi

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuRaspberry Pi
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály