Test: Konica Minolta DiMAGE Z5

30. března 2005
TWEET SDÍLET
Konica Minolta představila na letošním veletrhu PMA dva nové pětimegapixelové ultrazoomy, oba jsou však pokračovateli předchozích řad. Zatímco přístupnější DiMAGE Z20 je určena spíše začínajícím fotografům, fotoaparát DiMAGE Z5 je model vyspělejší a zároveň i dražší.

Test Koniky Minolty DiMAGE Z20 jsme vám přinesli před měsícem, nyní se podívejme na přístroj s větší škálou uživatelských funkcí – Koniku Minoltu DiMAGE Z5.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Konica Minolta oprašuje
Kdo zná přímého předchůdce „zet pětky“ – model DiMAGE Z3 – toho novinka příliš nepřekvapí. Je totiž „poctivým“ upgradem s minimem možných změn.

Celkový design přístroje, stejně jako technické, tedy rozměrové a váhové vlastnosti, zůstaly zachovány. I nadále je možné diskutovat, zda je drobnější ženská ruka schopna až příliš hluboký grip pohodlně uchopit. Na druhou stranu právě díky tomuto plynulému výstupku i na zadní straně přístroje je dostatek místa pro umístění palce pravé ruky. Ten také pohodlně dosáhne na ovládací tlačítka po pravé straně displeje, stejně jako na zoomovací kolébku a hlavní přepínač režimů na horní straně.

Přece jen však tento model dostál menší úpravy, a to k lepšímu. Povyrostl totiž o půl palce jeho LCD displej, který nyní dosahuje úhlopříčky 5,1 cm. Při této velikosti se vylepšilo také jeho rozlišení (ze 78 tisíc na 114 000 px), nebylo by však marné, kdyby výrobce do budoucna pouvažoval o ještě větším počtu obrazových bodů, čímž by nabyla atraktivita tohoto zobrazovače ještě většího respektu. Díky zvětšenému LCD přistoupili designéři také na další nóvum: rozdělili přepínač Prohlížení/Fotografování přes LCD/Fotografování přes EVF, který měl dříve i funkci On/Off, do dvou tlačítek.

Klepněte pro větší obrázek
Dvě okem viditelné změny oproti předchůdci Z3: zvětšil se displej a nově přibylo tlačítko On/Off

Dvě okem viditelné změny oproti předchůdci Z3: zvětšil se displej a nově přibylo tlačítko On/Off
Kromě obrazovky vyspěl ultrazoom DiMAGE Z5 oproti Z3 i v rozlišení snímacího čipu, při zachování stejné velikosti 1/2,5“. Přírůstek činí jeden milión pixelů, hodnota tedy skončila na čísle pět efektivních megapixelů. Objektiv však zůstal zcela zachován – a to jak jeho ohniskové vzdálenosti (35 – 420 mm), tak i světelnost F2,8–4,5.

První zprávy o tomto modelu hovořily o vyšperkovaném autofokusu (tzv. Rapid AF), jehož doménou by mělo být skutečně velice rychlé ostření, řádově desetiny vteřin. Musím konstatovat, že námi testovaná Z5 byla opravdu rychlík v zaostřování, ovšem za předpokladu, že se jí dostálo dobrých světelných podmínek. Očividně bezproblémovější pro ni bylo ostření na široké ohnisko, což je logické, bereme-li v potaz světelnost objektivu. Spoléhat se však nemusíte jen na autofokus, v nabídce je také možnost manuálního ostření. Horší zaostřovací schopnost by mohla částečně eliminovat AF lampa, tu však fotoaparát nemá.

Na druhou stranu pro snímání o horších světelných podmínkách (a samozřejmě při použití dlouhých ohnisek) disponuje přístroj funkcí AntiShake, tak jako již předchůdce Z3. Není jediným v rodině fotoaparátů majících zabudovaný stabilizátor obrazu, také konkurence (Panasonic, Sony, starší Canon Powershot S1) se s tímto jevem vypořádává. Je to vybavení vskutku užitečné, a navíc fungující, jak si můžete prohlédnout na demosnímcích v následující kapitole.

Výrobce se samozřejmě nevzdává ani elektronického hledáčku namísto optického. Ten má, jak si můžete všimnout na testovacím obrazci, stoprocentní pokrytí. Jeho největší nevýhodou je však velmi malé rozlišení (114 tisíc obrazových bodů), a tak si s sebou jako základní vlastnost nese příliš „hrubé zrno“. Sympatické je, stejně jako v případě Z3, otočné kolečko na dioptrickou korekci umístěné vedle hledáčku. Nad ním se uživatel shledá opět s výklopným bleskem, který je nutné aktivovat manuálně. Ne mnoho pětimegapixelových fotoaparátů je obdařeno sáňkami na blesk, v případě Z5 (a také Z3) jsou povýšeny na neodmyslitelnou součást modelu. Slabou stránkou Koniky Minolty je však nekompatibilnost těchto sáněk s jinými než firemními.

Hovořit o tom, že fotoaparát disponuje všemi vyspělými režimy jako je programová automatika, priorita clony, času i plný manuál, to vše obohaceno o motivové režimy, by bylo nošením dříví do lesa.
Na místě je zastavení nad obrazovou kvalitou fotoaparátu. Zanedbatelná je soudkovitost na širokém ohnisku, na druhém konci již nenaleznete absolutně žádné známky po poduškovitém sférickém zkreslení. Na obou dvou koncích se však směrem do rohů ztrácí ostrost. Jak je také patrné, fotoaparát trpí značnou chromatickou vadou.
 

Klepněte pro větší obrázek Testovací obrazec – nejkratší ohnisko
nejvyšší rozlišení  
Klepněte pro větší obrázek Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
nejvyšší rozlišení  
Klepněte pro větší obrázek Standardní scéna
nejvyšší rozlišení 

Výrobce si je jistě vědom toho, že „zet pětka“ zápasí se šumem. Proto pravděpodobně – oproti předchozí Z3 – snížil nejvyšší možnou nastavitelnou citlivost z tradiční hodnoty ISO 400 na ISO 320. Šum nejenže začíná sám o sobě na „vysoké laťce“, ale nabírá s každým zvýšením citlivosti na objemu. Běžnému smrtelníkovi, který si nepořídí fotografii větší než pohlednicového formátu, může být tento fakt lhostejný, fajnšmekr však snese nanejvýš ISO 100. Nárůst šumu je však pochopitelný, vzhledem k tomu, že se na stejnou plochu snímacího čipu – jako u Z3 - muselo vměstnat o milión více světlocitlivých buněk. Navíc pětimegový 1/2,5“ snímač nepatří k největším, takže jednotlivé pixely jsou velmi malé, stejně jako zisk snímače. 

Naměřili jsme
Fotoaparát má poněkud delší rozběh, podle našich testů jej při pořízení prvního snímku předstihla i druhá novinka z PMA, DiMAGE Z20. Přesto bych jej zařadila do kategorie poměrně rychlých přístrojů, neboť snímek bez namáčknutí pořídíte takřka okamžitě, nehledě na neměřitelnou hodnotu u snímku s namáčknutím. Na ukládání dat taky nečekáte věčnost. Při sériovém snímání pořídíte první tři snímky rychlostí 2,9 snímků za vteřinu, ale držíte-li spoušť, fotoaparát snímá až do vyčerpání paměťové karty – ovšem s již citelně sníženou rychlostí.

první snímek

3,28 s

snímek bez namáčknutí 0,35 s
snímek s namáčknutím neměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku

2,23 s

rychlost sériového snímání 2,9 sn./s 
počet snímků v sérii  3 sn.

Měřeno s paměťovou kartou Lexar SD 128 MB, v maximálním rozlišení ve formátu JPEG s nejnižší kompresí

Konica Minolta DiMAGE Z5 bude jistě oblíbená v očích amatérů, a to širokým rozpětím ohnisek, kdy je možné – zejména na dlouhém konci – pohybovou neostrost „zmrazit“ stabilizátorem obrazu. Pokročilejším uživatelům může fotoaparát vyhovovat zejména možností nejrůznějšího doplňkového vybavení, ať už jsou to filtry, předsádky či externí blesk. Celkově není proč se tohoto fotoaparátu obávat, pokud nemáte v plánu své snímky příliš zvětšovat. Přes výše zmíněné nedostatky totiž vykazuje přirozené barevné podání, a tak bude jistě běžný uživatel s výsledky spokojen. Cenová hranice by se však, alespoň v internetových shopech, mohla nepatrně snížit.

__________________________________________________________________________________________

Klepněte pro větší obrázek plusy

Klepněte pro větší obrázek minusy

reálný i náhledový histogram

nepřiměřený šum již při ISO 200 

stabilizátor obrazu AntiShake  

zaostřování při horších světelných podmínkách

přirozené barevné podání

pouze USB 1.1


zdroj: Konica Minolta
kontakt: 533 315 111, www.konicaminolta.cz
cena: 14 490 Kč vč. DPH

Témata článku: Technika, Sony, První pohled


Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware
Jak fotí Huawei Mate 50 Pro. Ani jeden z nejlepších fotomobilů se nevyhnul pár přešlapům

Jak fotí Huawei Mate 50 Pro. Ani jeden z nejlepších fotomobilů se nevyhnul pár přešlapům

** Huawei Mate 50 Pro je podle Dxomarku nejlepší současný fotomobil ** Za slunného dne vykouzlí nádherné ostré snímky ** Trpí na šum, špatné vyvážení bílé nebo odlesky v protisvětle

Jan Pánek
Jak fotíFotomobilyFocení mobilem
Nejlepší aplikace pro tento týden: Deník emocionální pohody, poznámky psané rukou a hubnutí s iPhonem

Nejlepší aplikace pro tento týden: Deník emocionální pohody, poznámky psané rukou a hubnutí s iPhonem

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Satelitní komunikaci nabídne i Mediatek. Spojil síly s výrobcem ultraodolných telefonů do terénu

Satelitní komunikaci nabídne i Mediatek. Spojil síly s výrobcem ultraodolných telefonů do terénu

** Mediatek příští rok nabídne svou vlastní satelitní komunikaci ** Má být obousměrná, poslání zprávy potrvá 10 sekund ** První telefon se satelitním příjmem přijde na trh v 1. čtvrtletí 2023

Martin Chroust
SatelitZvýšená odolnostMediaTek
Budoucí smartphony ochrání Gorilla Glass Victus 2. Displej má přežít i při pád telefonu ze dvou metrů na asfalt

Budoucí smartphony ochrání Gorilla Glass Victus 2. Displej má přežít i při pád telefonu ze dvou metrů na asfalt

** Corning představil ještě odolnější sklo pro telefony ** Zůstává má stejná odolnost škrábanců jako u skla Victus ** Dvojka však vylepšuje odolnost vůči pádům na beton a asfalt

Martin Chroust
Victus 2Gorilla GlassSmartphony
Jaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Jaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Letošní sezóna se pomalu blíží ke konci. Pár velkých titulů nás ještě čeká začátkem měsíce, ale v období Vánoc nás čeká chvíle klidu.

Martin Nahodil
Agenda
Huawei Watch Buds. Zcela bezdrátová sluchátka schováte pod výklopný displej hodinek

Huawei Watch Buds. Zcela bezdrátová sluchátka schováte pod výklopný displej hodinek

** Pokud vás nebaví neustále tahání sluchátek a hodinek, zbystřete ** Huawei připravuje zařízení typu dva v jednom ** Z těla hodinek jednoduše vytáhnete miniaturní sluchátka

Martin Chroust
Zcela bezdrátová sluchátkaChytré hodinkyKuriozita
Nejlepší notebooky pod stromeček. Stroje pro náročnou práci, intenzivní hraní i unikáty na chlubení

Nejlepší notebooky pod stromeček. Stroje pro náročnou práci, intenzivní hraní i unikáty na chlubení

Výborné notebooky najdete už kousek nad hranicí 20 tisíc, přičemž dražší stroje nabídnou nejen vyšší výkon, ale i lepší provedení. Hlavně si už můžete vybírat notebook přímo na míru konkrétním požadavkům.

Tomáš Holčík
Notebooky