Test fullframové zrcadlovky Canon EOS 5D Mark III: V dobré kondici

26. července 2012
TWEET SDÍLET
Třetí Canon EOS 5D zřetelně převyšuje svého předchůdce ve schopnostech autofokusu, odolnosti, rychlosti, funkcích, ale bohužel také cenou.

Jedenapůlnásobná cena oproti předchůdci jistě zaskočila mnohé fotografy, kteří na nový model netrpělivě čekali. Více než 75 000 Kč opravdu není málo. Podobný cenový skok ovšem provedla i konkurence.

Dá se vysvětlit krizí, ale také zřetelným posunem blíže k profesionálním zrcadlovkám.

Klepněte pro větší obrázek
Canon EOS 5D Mark III

Vyberte si kartu

Jak je v této kategorii zatím zvykem, je tělo (přesněji, jeho povrch) vyrobeno z magnéziové slitiny. Působí masivním dojmem, zvýšená by měla být odolnost proti prachu a vodě. Hmotnost oproti předchůdci narostla o 100 gramů na 950 gramů. Dobře tvarovaný grip zaručuje výborné držení i ve větších rukou (lepší než u předchůdce).

Podobně jako ryze profesionální fotoaparáty, ani Canon EOS 5D Mark III není vybaven vestavěným bleskem. Počet megapixelů se zvedl jen mírně na současných 22.

Přibylo ovládacích tlačítek, některá se navíc dočkala drobných vylepšení. Nad stavovým displejem například stále najdete trojici tlačítek, z nichž každé má dvě funkce, jednu nastavovanou předním kruhovým voličem, druhou zadním. Tlačítko pro ISO a kompenzaci blesku má ale nově odlišný tvar, i po hmatu je spolehlivě poznáte od ostatních. Hned vedle spouště najdete nové tlačítko M-Fn, v základním nastavení slouží pro zobrazení elektronického horizontu a pro přepínání zaostřovacích bodů.

Klepněte pro větší obrázek
 Díky odlišnému tvaru si tlačítko ISO nespletete

Volič režimů je nově vybaven pojistkou, nastavit jiný program je možné až po jejím stisknutí, nehrozí tedy náhodné přepnutí – ale i u předchozích modelů se volič otáčel dostatečně ztuha, s nechtěnou změnou nastavení jsem neměl problém. Na voliči najdete tři pozice pro uložení uživatelských nastavení.

Klepněte pro větší obrázek
Pro změnu režimu musíte stisknout pojistku uprostřed voliče

Poprvé Canon vybavil fotoaparát v této třídě slotem pro dvě paměťové karty – fotografovat můžete na jednu typu CF a druhou SD.

Klepněte pro větší obrázek
Do přístroje můžete vložit jednu kartu CF a jednu SD

Výraznou změnou uspořádání prošla tlačítka vlevo od displeje, jejich počet se navíc zvýšil z šesti na sedm. Dříve samostatné tlačítko pro volbu Picture Styles je teď doplněné ještě o volbu multiexpozice a HDR. Přibyl ovladač Rate (pro hodnocení snímků hvězdičkami) a lupa pro živý náhled i prohlížení snímků.

Vpravo od hledáčku najdete nový samostatný přepínač pro živý náhled a video doplněný o tlačítko – spoušť pro zahájení záznamu. Pod ním narazíte na tlačítko Q – rychlé menu známé spíše z amatérských modelů, které zobrazí na zadním displeji základní nastavené expoziční parametry a dovolí jejich změnu pomocí otočných voličů. Změnit tak můžete například citlivost, kompenzaci expozice, vybrat odlišný styl snímku (Picture Style).

Scéna s přehledem

Tradiční specialitou Canonu jsou další dva ovládací prvky na zadní straně – osmisměrný volič v podobě jakéhosi joysticku a velký kruh druhého otočného voliče (první je samozřejmě vedle spouště). Přestože používám zrcadlovky této značky už docela dlouho, na osmisměrný volič v tomto provedení jsem si ještě nezvykl.

Možná mám tak nešikovné prsty, ale zejména výběr šikmých směrů pro mě stále zůstává velmi nejistý. Význam tohoto ovladače se u nového modelu kvůli většímu počtu zaostřovacích bodů zmenšil, přesto bych uvítal, kdyby Canon zapracoval na nějakém vylepšení. Ale možná jsem v tom sám a ostatní fotografové nemají problém. Zato velký otočný volič mohu jen chválit, pracuje se s ním skvěle.

Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana Canonu EOS 5D Mark III

Celkem deset ovládacích prvků můžete v menu fotoaparátu konfigurovat, měnit jejich výchozí nastavení, přiřazovat jim jiné funkce. Někdy jsou volby užitečné, jindy spíše sporné – třeba osmisměrný ovladač můžete pouze vypnout.

Konfigurovatelná jsou také dvě ze tří tlačítek v dosahu palce – standardně slouží pro aktivaci autofokusu, aretaci expozice a výběr zaostřovacích bodů.

Klepněte pro větší obrázek
V dosahu palce najdete tlačítka pro ovládání autofokusu a zamknutí expozice

Na přední straně se blíže ke gripu přemístilo a zvětšilo tlačítko pro kontrolu hloubky ostrosti (nastavení pracovní clony), které můžete překonfigurovat například tak, že po jeho přidržení se jednorázový autofokus změní na AI Servo.

Jedna boční strana je vyhrazena konektory – najdete tu přípojku na externí mikrofon, drátovou spoušť, blesk, výstup na sluchátka, AV výstup, HDMI.

Hledáček je velký, o trochu větší než u předchůdce, nabízí stoprocentní pokrytí scény. Překvapil mě zvuk při stisknutí spouště. Hlavně klapnutí zrcátka nelze označit za mimořádně tiché, ale na druhou stranu má příjemně kovový charakter, ne tak podivně pištivý jako u některých základních modelů. Na jedno nabití akumulátoru jsem pořídil téměř 900 snímků.

hce counter

Témata článku: Technika, Canon, Fotoaparáty, Zrcadlovky, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Jak funguje Nord Stream. Potrubí, čerpadla, tlaky… A jak se staví podmořský plynovod

Jak funguje Nord Stream. Potrubí, čerpadla, tlaky… A jak se staví podmořský plynovod

** Nord Stream tvoří stovky tisíc ocelobetonových rour ** Dohromady je svařily speciální lodě ** Pravděpodobnou sabotáž usnadnila odlišná konstrukce v jižním Baltu

Jakub Čížek
plynEnergetika
Nejlepší RPG hry pro PC a konzole. Na výpravu láká obrovský svět Elden Ringu a kultovní Gothic

Nejlepší RPG hry pro PC a konzole. Na výpravu láká obrovský svět Elden Ringu a kultovní Gothic

Chcete se ponořit do vzrušujících světů a prožít epické příběhy? Tyto vynikající RPG hry vám to umožní a snadno vás zabaví na stovky hodin hraní.

Martin NahodilVojtěch Matušinský
Téma
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger
Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

** Nabízí ty nejmodernější technologie a cenou předčí nejdražší telefony ** Přesto si je nekoupíte a zřejmě byste ani nechtělo ** Toto jsou referenční telefony Qualcomm QRD

Martin Miksa
SnapdragonQualcommSmartphony
Známe říjnovou nabídku her pro předplatitele PlayStation Plus. Potěší fanoušky závodů a bojovek

Známe říjnovou nabídku her pro předplatitele PlayStation Plus. Potěší fanoušky závodů a bojovek

Tentokrát nabídka her zdarma neunikla předčasně.

Martin Nahodil
Hry zdarmaPlayStation Plus