Test: fotíme s Olympusy pod vodou

18. února 2007
TWEET SDÍLET
Test: fotíme s Olympusy pod vodou
V teplých asijských mořích jsme vyzkoušeli odolný Olympus Mju 725 SW a Olympus SP-310 s podvodním pouzdrem. Jak se fotí pod vodou?

A znovu Mju

Nemohu si pomoci, ale ještě jednou krátce přijde ke slovu Olympus Mju 725 SW. Nepřidám už žádné nové informace. Chci jen naznačit, že malý a spíš podprůměrný fotoaparátek někdy udělá víc práce než úzce specializované a téměř profesionální zařízení. Kdo by se s ním ale tahal na malý ostrůvek v moři, na který se dalo dostat pouze na kajaku?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Upravené podvodní fotky pořízené Olympusem Mju 725 SW

Fotky pod zelenou vodou

Jak jste už zjistili z fotografií rozmístěných v článku, k podvodním fotografiím příliš nepatří příznaky typu čistota, ostrost, kvalita. Voda zkrátka není vzduch a i ta nejčistší je osm set krát hustší než prostředí, které dýcháme. Viditelnost je také hlavní problém při focení pod vodní hladinou.

Ve vodě také často plavou malé částečky, které se na fotografii mohou projevit; zvlášť, když je pořízená z bleskem odpáleným od objektivu. Přidejme k tomu ještě optické zkreslení na rozhraní teplých a studených vrstev, zvláštní chování slunečního světla, jeho lom ve vodě. Máme tím podmínky, u kterých se nelze divit, když snímky vypadají tak, jak vypadají.

Rovnou zapomeňte na dokonalé vyvážení bílé. Spoléhejte na následné úpravy v počítači, které jsou u podvodních snímků jednoznačně potřeba. U počítače s nimi strávíce mnohem víc času než u suchých fotek.

Fotografie pořízené Olympusem SP-310 v podvodním pouzdru byly výrazně kvalitnější než snímky z Olympusu Mju 725 SW, i když byly pořízeny za stejných podmínek. Jsou ostřejší a v celé ploše vyrovnané. Také jejich počítačová úprava byla jednodušší.

V obou případech ale bylo hodně odpadu. Nemyslím teď stejné snímky, ze kterých se vybíraly ty nejlepší. Mám na mysli fotky, které se opravdu nepovedly – nebyly ostré, byl na nich částečně zakrytý objektiv, fotografovaná scéna zmizela, než fotoaparát stihnul zaostřit apod.

Na druhou stranu je ale kvalitativně horší podvodní fotka lépe tolerovaná než snímek stejné kvality pořízený na zemském povrchu. Focení pod vodou je totiž stále výjimečné, jen tak se nevidí a lidé i sám fotograf je ochotný kvalitě leccos odpustit.

Nepodceňovat video

Jestli podporu videa ve fotoaparátech odsuzujete jako marketingovou a prakticky málo použitelnou vábničku výrobců, raději přehodnoťte svůj přístup. Video natáčené pod vodou je totiž ještě atraktivnější než nehybná fotka. Tady na kvalitě záleží ještě méně; a není-li úplně hrozná, zaručeně sklidíte úspěch. I když na souši třeba možnost natáčet video nepoužíváte, pod vodou si na tuto funkci kompaktních fotoaparátů vzpomeňte.

Komu foťák pod vodu

Ačkoli nejsem přítel malých módních kompaktů, vodotěsný Olympus Mju 725 SW mě dostal. Fotil jsem s ním, kde se dalo – pod vodou, ve vodě a nakonec i na souši. Mju je skladné, je s ním zábava a fotky nenáročným uživatelům budou stačit. Zvlášť když jsou pořízeny v prostředí, kam se jiné digitály nedostanou. Použitelností malého mjučka jsem byl opravdu příjemně překvapen, před odjezdem jsem to nečekal.

Vodotěsný obal na kompaktní digitální fotoaparát je určen lidem, kteří to s fotografováním pod vodou myslí vážně. Už třeba kvůli ceně, za kterou by mohli mít druhý foťák. Manipulace s pouzdrem je obtížnější, je nutná příprava, mnohem méně pohodlný je transport. Výsledky v podobě fotografií jsou ale mnohem lepší než u módního Olympusu Mju. A hlavně se dá s pouzdrem velmi hluboko potopit.

Testované vodotěsné pouzdro není profesionální nástroj. Pro „opravdové“ podvodní fotografy mají výrobci v nabídce výbavu pro zrcadlovky, externí blesky a další techniku. Pro amatéra-potápěče je ale vodotěsný obal výborná věc.

Speciál o podvodní fotografii

Fotografování pod vodou nepotřebuje jen speciální vybavení, ale často úplně jiný přístup, než na který jste zvyklí na souši. Podvodní focení má svá pravidla, svá úskalí, ale současně samozřejmě také atraktivní výsledky.

Témata článku: Fotoškola, Testy, Podvodní foto, Olympus

Určitě si přečtěte

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

5 Adam Kos

Adam Kos
Selfie
Instagramisté, přestaňte se fotit v našem toxickém odpadu!

Instagramisté, přestaňte se fotit v našem toxickém odpadu!

Uživatelé Instagramu udělají pro lajky cokoli, nehledě na to, jak je to nebezpečné nebo hloupé.

Petr Březina

Petr Březina
Instagram
Fotografie týdne: Pavilon smutných šašků...

Fotografie týdne: Pavilon smutných šašků...

1 Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne