Test: fotíme s Olympusy pod vodou

18. února 2007
TWEET SDÍLET
Test: fotíme s Olympusy pod vodou
V teplých asijských mořích jsme vyzkoušeli odolný Olympus Mju 725 SW a Olympus SP-310 s podvodním pouzdrem. Jak se fotí pod vodou?

První voda: kalná

Pluji na voru po thajské řece Kwai, kousek od hranic s Barmou (Myanmar). Ze skalnatě-hlinitého břehu proudí několikametrový vodopád. Jsem na místě prvního testu, Olympus půjde poprvé pod vodu. Je to samozřejmě Mju 725 SW, protože zastávka je jen krátká a velké pouzdro PT-030 jsem s sebou na výlet nebral.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na řece Kwai

Namočit digitální fotoaparát je velmi nezvyklé. Vyžaduje to odhodlání. Poprvé jsem se také setkal se situací, která se později ještě opakovala: lidé v okolí mě chtěli ochránit! Upozorňovali, že mám na krku foťák, a to že se neslučuje se záměrem ponořit se pod vodní hladinu. Vždy následovalo vysvětlování, divení se, nedůvěřivé pohledy – a bůhví, co se dotyčným honilo hlavou, když jsem se s Olympusem skutečně vrhnul do vln.

Poprvé jsem ale byl také srab a přístroj vyzkoušel jen pod vodopádem. Zdálo se, že přežil, udělal jsem proto několik nezvyklých snímků přes vodní clonu. Potom už ale šlo do tuhého, řeka Kwai mě pohltila i se zátěží v podobě Olympusu Mju.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Galerie snímků pořízených Olympusem Mju u vodopádu na řece Kwai. Až na drobné ořezání nebyly upravovány

Ještě doma jsem si správně uvědomil, že fotoaparátu něco chybí: poutko nebo popruh pro zavěšení na krk. Ve vodě totiž nelze přístroj stále držet v ruce. Pověsil jsem ho proto na popruh pro mobilní telefon a velmi dobře jsem udělal. Tuto pomůcku by měl Olympus automaticky dodávat v balení. Poutko na ruku by sice také trochu pomohlo, ale fotoaparát na krátké šňůrce překáží při plavání. Pověšení na krk je ideální.

V kalné řece toho moc nenafotíte. Viditelnost byla nanejvýš metrová a v takovém případě je úspěch předem zapovězen. Nezvyklé jsou ale i fotky z vodní hladiny. K této perspektivě se se zrcadlovkou nebo suchozemským kompaktem nikdy nedostanete.

Úskalí při focení nad vodou

První překvapení: ve vodě se člověk nesmí starat jen o focení, ale hlavně o sebe. V řece bylo nutné překonat proud a k tomu se ještě udržet nad hladinou. Bez ploutví to nebylo lehké, když má zbýt trocha energie pro práci s fotoaparátem.

Klepněte pro větší obrázek 
Když člověk dosáhne nohama na zem, je to jednoduché

Rovnou proto zapomeňte na podrobné nastavování a všechno si připravte ještě na souši. Budete mít dost práce s kompozicí snímku, ostřením, které u kompaktu trvá poměrně dlouho, a se samotnou expozicí. Nikdy nedosáhnete potřebného klidu, fotoaparát navíc v těchto podmínkách bylo nutné držet v jedné ruce. Při fotografování nad hladinou s přístrojem právě vytáhnutým z vody také bylo nutné dbát, aby se na sklíčku před objektivem nezachytily kapky.

Takže se vracím k již vyslovené radě: zachraňte to kvantitou a doufejte, že z mnoha snímků vyberete několik, které se podaří.

Další pokus: slaná voda

Pro druhý vodní test jsem zvolil pláž na ostrově Ko Larn v Thajském zálivu. Tentokrát jsem měl v tašce i druhý fotoaparát v podvodním pouzdru, ale nakonec na něj ani tentokrát nedošlo. Nebylo zde totiž moc co fotit, jen kameny a výjimečně rybku. Takže jsem zůstal s Mju a pod vodou u břehu a pořádně prozkoumal jeho možnosti. Velký Olympus jsem si šetřil na chystanou potápěčskou výpravu.

Klepněte pro větší obrázek
Další pokus se odehrál na pláži

Voda byla příjemně čistá, teplá, nestrašily zde proudy jako na řece Kwai. Na oplátku ale byly vlny, které neustále podrývaly stabilitu fotografa.

Pečlivě jsem zkoušel různá nastavení fotoaparátu, režimy, aktivovanou stabilizaci. Až jsem nakonec došel k závěru, že pro podvodní fotografování je nejlepší aktivovat některý z připravených motivových programů. Jsou celkem čtyři:

  • Podvodní široký 1: aktivuje se blesk, nastaví vyvážení bílé na slunce a automatický výběr zaostřovacího bodu
  • Podvodní široký 2: pevné zaostření, bez blesku
  • Podvodní makro: podobné nastavení jako u prvního programu, navíc s makrorežimem
  • Podvodní foto: vyvážení bílé na zamračeno, automatické nastavení ISO

Používal jsem zejména druhý program. Kvůli pevnému zaostření sice byly některé snímky rozmazané, byl ale nejoperativnější. Stačilo stisknout spoušť a výsledek svou kvalitou většinou překonal ostatní režimy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Galerie podvodních snímků z Olympusu Mju: jsou zcela bez úprav a je vidět, že úpravy potřebují

Teprve pod mořskou hladinou jsem si uvědomil, že viditelnost rozhodně nelze srovnávat s tím, na co jsme zvyklí na souši. Jakkoli byla voda dokonale čistá, snímek, na kterém by bylo něco vidět, lze udělat nanejvýš do několikametrové vzdálenosti. I přes vyvážení bílé má fotografie nádech dozelena, který je potom nutné upravit.

Slaná mořská voda je prevít. Není vhodné nechat ji na fotoaparátu zaschnout, Olympus jsem proto pokaždé po návratu na pláž pečlivě omyl pitnou vodou z láhve.

Speciál o podvodní fotografii

Fotografování pod vodou nepotřebuje jen speciální vybavení, ale často úplně jiný přístup, než na který jste zvyklí na souši. Podvodní focení má svá pravidla, svá úskalí, ale současně samozřejmě také atraktivní výsledky.

Témata článku: Fotoškola, Testy, Podvodní foto, Olympus

Určitě si přečtěte

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

36 Petr Březina

Petr Březina
Technika