140
Fotogalerie

Test deseti levných digitálních kompaktů

Zatímco dříve jste za 8 000 Kč koupili digitál s minimem funkcí, dnes lze za tuto cenu pořídit vyspělé a chytré kompakty. Nabídka digitálů je velice rozmanitá.

Modely, které se nám v testu sešly, lze většinou zařadit do kategorie kompaktních expozičních automatů. Právě jimi se to v podobné cenové relaci jen hemží. Kreativních kompaktů s plně manuálním nastavením nebo ultrazoomů zde najdeme jen poskrovnu. Expoziční automatika ale nebývá při fotografování osamocena, často ji vypomáhá až několik desítek motivových programů určených k fotografování nejrůznějších témat.

Při nich fotoaparát upraví parametry snímání (clona, expoziční čas, způsob ostření) podle předem nastavených voleb tak, aby co nejlépe seděly danému typu snímané scény. Základní motivové programy typu krajina, portrét, sport, noční snímek nebo makro podporují snad všechny digitály, standardem je dnes ale minimálně desítka těchto užitečných pomocníků. Jen trojice digitálů s v našem testu může pochlubit plně manuálním režimem. Jsou to vítěz testu Samsung Digimax S1000, Casio Exilim EX-Z120 a Sony Cyber-shot DSC-W100.

Úplným laikům zcela jistě poslouží jednoduché režimy bez možnosti jakéhokoli nastavování parametrů, najdete je u fotoaparátů Nikon Coolpix L5, Panasonic Lumix DMC-LZ5 a Pentax Optio W20. Stylový Olympus mju 740 nabízí další zajímavou funkci pro úplné začátečníky – fotografického průvodce, s nímž pomocí několika vybraných témat a zodpovězených otázek dojdete až ke správnému nastavení fotoaparátu pro příslušný typ snímku.

mazlicek.jpg
Digitály značky Casio mají motivových programů více než 30, mezi nimi i program zvaný mazlíček

Vyvážení bílé podle přednastavených hodnot a ruční kalibrace se již stalo standardem, některé digitály (Panasonic Lumix DMC-LZ5, Samsung Digimax S1000) k tomu přidávají možnost manuálního nastavení červené, modré a případně i zelené barvy, což je při složitějších světelných podmínkách velké ulehčení.

Správné určení expozice podle parametrů zobrazovaných na displeji není pro začínajícího fotografa ničím jednoduchým, velkým usnadněním je ale funkce zvaná histogram. Reálný histogram zobrazuje hodnoty jasu přímo při kompozici snímku, náhledový pak až po jeho vyfocení. Bohužel velké množství fotoaparátů v našem testu (a v této cenové kategorii) nemá ani jeden z nich, podobně jako Samsung Digimax S1000 nebo Fujifilm FinePix F20.

Pentax Optio W20 naopak jeho funkci ještě rozšiřuje a při zapnutém reálném histogramu zobrazuje také přeexponovaná a podexponovaná místa v obraze. S natáčením videa si poradí všechny digitály a standardem je dnes rozlišení 640 × 480 bodů při 30 sn./s. Zajímavostí je rychlý režim u Canonu Digital Ixus 60, s nímž natočíte video 320 × 240 s rychlostí 60 sn./s. Rozdíl oproti standardní rychlosti je znát už při prohlížení videa na displeji.

Zůstaňte v klidu a nikam se nehoňte

Honba výrobců za co nejvyšším rozlišením neustále pokračuje, je však jen na vás, jestli jí také podlehnete. Rozlišení snímače totiž není všechno – důležitá je především jeho velikost (úhlopříčka). Pokud je totiž příliš malá a rozlišení naopak velké, jednotlivé světlocitlivé buňky jsou blízko u sebe a nezvládají zachytit dopadající světlo – místo toho produkují větší míru šumu. Pro vysoké rozlišení je samozřejmě potřeba také odpovídající objektiv, jenž zvládne propustit i jemné detaily.

Objektivy digitálů v testu mají ve většině případů trojnásobný zoom. To je hodnota, která laikovi stačí. Znalý člověk se však spíše než o násobky zajímá o rozsah ohniskových vzdáleností. Některé objektivy totiž začínají na širokém konci na ohniskové vzdálenosti 35 mm, jiné třeba na 38 mm. Na první pohled jde o nepatrný rozdíl, každý milimetr na širokém konci ohnisek však hraje důležitou roli a na úhlu záběru se výrazně projeví.

Kromě toho je také dobré zajímat se o světelnost objektivu. Hodnoty kolem F2,8 má na krátkých ohniscích většina kompaktů, na dlouhých už jsou však hodnoty výrazně vyšší a při špatném osvětlení mohou hrát podstatnou roli. Kupodivu lépe než krátké zoomy jsou na tom se světelností delší zoomy, jenž mají na dlouhém konci ohniska světelnost třeba F3,5. Takový Panasonic Lumix DMC-LZ5 má ohniskovou vzdálenost 37–222 mm a světelnost slušných F2,8–4,5.

Držte foťák stabilně

S prodlužující se ohniskovou vzdáleností vzrůstá riziko roztřesení snímků. Digitál s pětinásobným zoomem by proto měl být vybaven také stabilizátorem obrazu, samozřejmě jen tím optickým či mechanickým. Digitální stabilizaci lze považovat za jakousi náhradu, rozhodně však ne plnohodnotnou. Nejčastěji je totiž založena na drastickém zvyšování citlivosti snímače (to jsou ty všechny hodnoty ISO daleko přes 1 000) a tím zkracování expozičního času. S velkou citlivostí ale jde ruku v ruce také vysoká míra šumu ve snímcích.

S ubývajícím světlem se vám bude kvůli rychlejšímu a spolehlivějšímu ostření hodit přisvětlení autofokusu pomocí svítivé diody. Ten vám na rozdíl od stabilizátoru obrazu nezaručí neroztřesené snímky, ale jen spolehlivější zaostření na požadovaný objekt.

baterie.jpg
Většina digitálních kompaktů používá k napájení vlastní firemní Li-Ion akumulátor

Až se opravdu setmí, budete muset při focení použít blesk. Při širokém ohnisku počítejte s dosahem kolem 3–4 m, u dlouhého ohniska pak bývá o něco menší. V této kategorii digitálů je nastavení intenzity blesku velmi neobvyklé a z testovaných digitálů ho umí ho jen Casio Exilim EX-Z120. Pro dobré fotky, zejména při focení lidí, je třeba, aby měl blesk několik režimů. Základem je, kromě zapnutého a vypnutého blesku, také režim redukce červených očí a ideálně režim pomalé synchronizace. Pro nastavení synchronizace na 1. nebo 2. lamelu je však třeba přejít do jiné cenové kategorie digitálů.

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer a čerpá z čísla 22/06.

computer_0622.png

Pokračování 2 / 5

Jak jsme testovali

Na začátku testování levných digitálů jsme se nejprve na několik hodin zavřeli v našem testlabu. Naším cílem bylo s každým digitálem vyfotit statickou testovací scénu a také testovací obrazec.

Testovací scéna je složena z předmětů různých materiálů a barev. Na lesklých kovových a skleněných částech se ukáže, zda fotoaparát netrpí příliš velkou chromatickou vadou, z krabičky od čaje a z viněty na lahvi od vína můžeme zjistit skutečné rozlišení snímače a optické soustavy. Na různobarevných předmětech zase poznáme, jak který digitál dokáže interpretovat syté barvy.

scena.jpg
Statická scéna nám toho o testovaném fotoaparátu prozradí hodně – ukáže chromatickou vadu, rozlišení snímače a optické soustavy a kvalitu interpretace barev

Mnoho nám o kvalitě prozradí také testovací obrazec neboli testchart. S každým digitálem jsme jej vyfotili několikrát – na nejkratší a nejdelší ohnisko a oboje ještě s postupným zvyšováním citlivosti ISO.

Ze snímků s nejnižší hodnotou citlivosti ISO jsme na sbíhajících se čarách uprostřed obrazu zjišťovali rozlišení čar na výšku (lines per height, lph) a šířku snímku. Limit 6Mpx a 7Mpx digitálů je někde kolem 1 500 lph, u Samsungu Digimax S1000 s rozlišením 10 Mpx byly čáry zřetelné téměř až k hodnotě 2 000 lph. Rozlišení ale není jen záležitost snímače, jde především o kvalitní optiku.

Testchart nám také ukázal, jak který fotoaparát zkresluje obraz – soudkovitě na širokém a poduškovitě na dlouhém konci ohniska. Našemu zájmu neuniklo ani zjišťování ostrosti snímků v rozích i přesně uprostřed obrazu – v některých případech byla neostrost opravdu veliká. V rozích, na přechodech černé/bílé, se také dobře projevuje chromatická vada a podle šipek i pokrytí displeje, případně hledáčku.

zoom_wide.jpg
S množstvím detailů při širokém ohnisku ani s osvětlenými bílými zdmi domů si některé digitály nedokázaly poradit

Fotili jsme, co se dalo

S fotoaparáty jsme vyrazili také do ulic a lesů, zde jsme zkoušeli především zachycení fotek na krátké a dlouhé ohnisko v různých světelných podmínkách (za jasného slunce i při zatažené šedé obloze). Zajímavou zkouškou dynamického rozsahu a chromatické aberace jsou také snímky listů.

Protože nám krátké podzimní dny nedopřály moc světla, vzali jsme si trochu přírody (hlavně listí a bukvice) s sebou a pod světly v testlabu fotili makrosnímky. Správné vyvážení bílé bylo oříškem nejen pro testované digitály, ale i pro redakční zrcadlovku.

makro.jpg
Pro zachycení makrosnímků s mnoha detaily byly listy a bukvice tím pravým

Naší pozornosti neunikly ani fotografie portrétů v interiéru a exteriéru, s bleskem i bez něj. Zajímalo nás především podání pleťových barev. Bohužel nás některé kousky překvapily poněkud nemile – barvy byly zcela jiné, navíc výrazně přepálené.

Pro kompletní zhodnocení jednotlivých digitálních fotoaparátů nestačí jen otestovat obrazovou kvalitu, důležité jsou i funkce a možnosti nastavení fotoaparátů a jeho výbava. Z celkového procentuálního hodnocení tyto kategorie ukously celých 35 %.

Ten umí to a ten zas tohle

U funkcí jsme se zajímali hlavně o expoziční režimy a jednoduché motivové programy, vyvážení bílé, způsob ostření nebo obrazová nastavení a efekty. Do celkového výsledku se promítl také použitý objektiv (ohnisková vzdálenost i světelnost), režimy blesku a jeho dosah, asistenční světlo AF nebo třeba kapacita interní paměti.

Kategorii ergonomie jsme přiřadili váhu 20 %. Zajímala nás nejen konstrukce fotoaparátu a to, jak dobře se drží v ruce, ale také jeho ovládání pomocí tlačítek a dalších ovládacích prvků a OSD nabídka. Hodnocení ovládání je ale hodně subjektivní a dost často závisí na osobních sympatiích. Těm jsme se však samozřejmě snažili vyvarovat. Na dobrou a příjemnou práci s digitálem má vliv také kvalita a velikost displeje. Nešvar v podobě malého rozlišení naštěstí v poslední době mizí – hodnota přes 200 000 pixelů je už docela běžná.

Ke startu připravit, pozor, teď!

Rychlosti fotografování jsme sice přidělili váhu pouhých 10 %, přesto je to velice zajímavá kategorie, jíž by bylo škoda opomenout. Zajímali jsme se hlavně o rychlost, s jakou vyfotíte první snímek po zapnutí digitálu, a pak také rychlost snímání s namáčknutou spouští a bez ní. Pokud budete chtít fotit více snímků za sebou, bude vás zajímat hodnota „ukládání – připravenost k dalšímu snímku“ nebo rovnou „sekvenční snímání“.

K měření jsme použili program Digital Camera Speed, který nám poskytl přesné měření v řádu setin sekundy. U měření zpoždění při namáčknuté spoušti však ani to často nestačilo, proto u některých přístrojů najdete místo konkrétní hodnoty „neměřitelné“.

Paměťové karty použité při testování
Memory Stick Duo Sony Memory Stick Pro Duo, 521 MB
Secure Digital Kingston SD Ultimate 133×, 512 MB
xD-Picture Card Olympus xD High Speed, 256 MB

Pokračování 3 / 5

První kolo

1. Samsung Digimax S1000

Překvapivým vítězem našeho testu se stal zástupce „nefotografické“ značky Samsung. Ač jeho tělo na první pohled a dotyk vypadá příliš levně a plastově, poměrně dobře padne do ruky a díky imitaci gumy se i dobře drží. Často zatracovaná honba za megapixely měla u tohoto digitálu smysl a 10Mpx snímač spolu s objektivem Samsung SHD produkují snímky s velice dobrým rozlišením a ostrostí. Na dobré úrovní je pak také míra šumu, chromatická aberace i video.

Rychlostí se Digimax S1000 umístil mezi lepšími, ještě lepší výsledek mu kazí především sekvenční snímání – 0,65 sn./s. Při něm se navíc na displeji nezobrazuje snímaný obraz, a tak musíte všechny snímky kromě prvního fotit poslepu.

Nabídka funkcí je poměrně rozsáhlá, kromě programové automatiky a plně manuálního režimu můžete využít také některý z deseti motivových programů. Při fotografování lze nastavit ostrost, barevné úpravy snímků nebo třeba obrázkové rámečky fotografií. Ovládání je díky přehledné české nabídce snadné, snad jen popisky tří ovládacích tlačítek vedle displeje by mohly být srozumitelnější.

samsung_f.jpg
samsung_b.jpgsamsung_d.jpg
Trojice ovládacích tlačítek má poměrně nepřehledné popisky a zpočátku si je budete plést

Demosnímky

samsung_zoom_tele.jpgsamsung_zoom_wide.jpg
max. velikost | max. velikost
Dlouhé a široké ohnisko

samsung_makro.jpgsamsung_zoom_wide_listi.jpg
max. velikost | max. velikost
Makro a kresba listí na širokém ohnisku
samsung_pletovka_in_s.jpgsamsung_pletovka_out_bez.jpg
max. velikost | max. velikost
Pleťovka v interiéru s bleskem a v exteriéru bez blesku

samsung_pletovka_out_s.jpgsamsung_scena.jpg
max. velikost | max. velikost
Pleťovka v exteriéru s bleskem, standardní scéna
samsung_testchart_tele.jpgsamsung_testchart_wide.jpg
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na dlouhé a široké ohnisko
 
Samsung Digimax S1000
6 990 Kč s DPH
snímač, velikost CCD, 1/1,8"
Mpx celkem/efektivně 10,3/10,1
nejvyšší rozlišení [px] 3 672 × 2 760
typ paměťové karty SD/MMC
objektiv - zoom a světelnost 35–105 mm; F2,8–5,1
rozsah časů [s] 8–1/1 500
citlivost (ISO) auto; 80, 100, 200, 400, 800, 1 000
úhlopříčka LCD displeje [cm] 6,4
obrazové body LCD displeje [px] 230 000
napájení 2× AA
rozměry (v × š × h) [mm] 62 × 100 × 27
hmotnost (bez/s bateriemi) [g] 169/219

 

Samsung Digimax S1000
obrazová kvalita 8,4
funkce 7,2
ergonomie 8,7
výbava 7,6
rychlost 6,9
celkem 79 %

Plusy

  • rozlišení a ostrost
  • expoziční režimy, vyvážení bílé
  • zoom u videa 

Mínusy

  • sériové snímání
  • vypnutý displej při sériovém snímání
  • absence histogramu

2. Fujifilm FinePix F20

Král obrazové kvality, který by se neztratil ani mezi mnohem dražšími digitály – tak lze popsat Fujifilm FinePix F20. Ač má jeho snímač SuperCCD HR rozlišení pouze 6 Mpx, vytváří snímky krásně ostré, nezkreslené, bez chromatické aberace a především bez šumu. Až do hodnoty ISO 800 se na fotkách téměř žádný nevyskytuje, výrazně přibývá až při ISO 1 600. V režimech Auto-blur a Natural Light pak automatika umožňuje nastavit ISO 2 000. Vysokou citlivost pak používá především k prodloužení expozičních časů a ke snížení rizika roztřesení snímků.

FinePix F20 je bohužel jen expozičním automatem a poskytuje tak pouze normální a rozšířený automatický režim s možností nastavení některých parametrů snímání a několik motivových programů. Velice dobrý je až 6,5m dosah blesku, ve tmě a šeru vám pak při ostření pomůže bílá vysocesvítivá dioda. Přestože na kovovém těle nenajdete téměř žádné výstupky pro lepší držení, padne F20 do ruky celkem dobře. Ovládání přístroje je velmi jednoduché, přestože je nabídka lehce nepřehledná a bohužel není v češtině.

fujifilm_f.jpgDK.jpg
fujifilm_b.jpgfujifilm_d.jpg
Na těle F20 najdete pouze přepímač mezi foto a video režimem, jednotlivé motivové programy jsou v nabídce menu

Demosnímky

fujifilm_zoom_tele.jpgfujifilm_zoom_wide.jpg
max. velikost | max. velikost
Dlouhé a široké ohnisko
fujifilm_makro.jpgfujifilm_zoom_wide_listi.jpg
max. velikost | max. velikost
Makro a kresba listí na širokém ohnisku
fujifilm_pletovka_in_s.jpgfujifilm_pletovka_out_bez.jpg
max. velikost | max. velikost
Pleťovka v interiréru s bleskem a v exteriéru bez blesku

fujifilm_pletovka_out_s.jpgfujifilm_scena.jpg
max. velikost | max. velikost
Pleťovka v exteriéru s bleskem, standardní scéna
fujifilm_testchart_tele.jpgfujifilm_testchart_wide.jpg
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na dlouhé a široké ohnisko 
 
Fujifilm FinePix F20
7 490 Kč s DPH
Samsung Digimax S1000 CCD, 1/1,7"
Mpx celkem/efektivně 6,3/6,0
nejvyšší rozlišení [px] 2 848 × 2 136
typ paměťové karty xD-Picture Card
objektiv - zoom a světelnost 36–108 mm; F2,8–5,0
rozsah časů [s] 4–1/2 000
citlivost (ISO) auto, 100, 200, 400, 800
úhlopříčka LCD displeje [cm] 6,4
obrazové body LCD displeje [px] 153 000
napájení Li-Ion, 1 150 mAh (NP-70)
rozměry (v × š × h) [mm] 57 × 94 × 27
hmotnost (bez/s bateriemi) [g] 150/175

 

Fujifilm FinePix F20
obrazová kvalita 9,1
funkce 5,5
ergonomie 7,9
výbava 6,7
rychlost 8,9
celkem 78 %

Plusy

  • obrazová kvalita
  • dosah blesku
  • rychlost

Mínusy

  • pouze expoziční automat
  • málo obrazových nastavení
  • absence češtiny

3. Panasonic Lumix DMC-LZ5

Největším rozsahem ohnisek, 6× zoomem, se v našem testu může pochlubit Panasonic LZ5. Optický stabilizátor obrazu, který jinak najdete také u všech ostatních digitálů značky Panasonic, je pak v tomto případě ideálním doplňkem tohoto téměř ultrazoomu. Stabilizátor zapnete tlačítkem vedle spouště a ovladače zoomu, přičemž může pracovat ve dvou režimech – v jednom je aktivní již při namáčknutí spouště a vy na displeji vidíte stabilizovaný obraz, druhý režim pak spouští stabilizátor jen při samotném focení. Pro zamezení roztřesení (ale současně také velký nárůst šumu) lze použít i režim Vysoké citlivosti, který nastaví ISO 800 nebo ISO 1 600.

Panasonic LZ5 sice nemá plně manuální režim ani prioritu clony a času, umožňuje však kontinuální či manuální ostření a má také spoustu voleb vyvážení bílé a obrazového nastavení. Vhod přijde i reálný i náhledový histogram, k ochraně před poškozením pak akrylátové sklo chránící displej. Pro lepší držení by mohl být grip ještě trochu větší, i s tímto se však LZ5 drží a ovládá velice dobře.

panasonic_f.jpg
panasonic_b.jpgpanasonic_d.jpg
Stabilizátor obrazu se dvěma režimy provozu je výbornýám doplňkem šestinásobného zoomu

Demosnímky

panasonic_zoom_tele.jpgpanasonic_zoom_wide.jpg
max. velikost | max. velikost
Dlouhé a široké ohnisko
panasonic_makro.jpgpanasonic_zoom_wide_listi.jpg
max. velikost | max. velikost
Makro a kresba listí na širokém ohnisku
panasonic_pletovka_in_s.jpgpanasonic_pletovka_out_bez.jpg
max. velikost | max. velikost
PLeťovka v interiéru s bleskem a v exteriéru bez blesku

panasonic_pletovka_out_s.jpgpanasonic_scena.jpg
max. velikost | max. velikost
Pleťovka v exteriéru s bleskem, standardní scéna
panasonic_testchart_tele.jpgpanasonic_testchart_wide.jpg
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na dlouhé a široké ohnisko
 
Panasonic Lumix DMC-LZ5
7 495 Kč s DPH
Samsung Digimax S1000 CCD, 1/2,5"
Mpx celkem/efektivně 6,3/6,0
nejvyšší rozlišení [px] 2 816 × 2 112
typ paměťové karty SD/MMC
objektiv - zoom a světelnost 37–222 mm; F2,8–4,5
rozsah časů [s] 8–1/2 000
citlivost (ISO) auto; 80, 100, 200, 400 (800, 1 600 scénický režim)
úhlopříčka LCD displeje [cm] 6,4
obrazové body LCD displeje [px] 85 000
napájení 2× AA
rozměry (v × š × h) [mm] 62 × 100 × 45
hmotnost (bez/s bateriemi) [g] 186/234

Panasonic Lumix DMC-LZ5
obrazová kvalita 6,9
funkce 7,7
ergonomie 9
výbava 8,7
rychlost 5,4
celkem 76 %

Plusy

  • šestinásobný zoom
  • stabilizátor obrazu
  • jednoduché ovládání
  • obrazová nastavení, ostření

Mínusy

  • malé rozlišení displeje
  • zpoždění s namáčknutím

 4. Casio Exilim EX-Z120

Digitální fotoaparáty značky Casio nabízejí spoustu motivových programů a užitečných funkcí, nejinak tomu je i u modelu Exilim EX-Z120. Ten má kromě 33 motivových programů také prioritu clony a času a plně manuální režim. Ke kvalitním fotkám vám může dopomoci reálný i náhledový RGB histogram, práci s fotoaparátem zase usnadní možnost uložení nastavení a přiřazení funkcí dvěma tlačítkům. Ojedinělou funkcí v této kategorii je pak nastavení intenzity blesku. Samotné ovládání je velmi jednoduché a v nabídce se vyzná i laik.

Celé tělo Casia Z120 je opláštěno kovem a i díky výstupku na přední straně padne dobře do ruky. Displej (bohužel s malým rozlišením pouhých 85 000 bodů) je ukryt pod akrylátovým sklem, nemusíte se proto bát jeho poškrábání nebo promáčknutí. Potěšující je rychlost fotografování (až na sekvenční snímání), kvalita fotek a jejich rozlišení jsou na dobré úrovni. Malou výtku zaslouží snad jen rozostření v rozích fotografií a video po obrazové i zvukové stránce.

casio_f.jpg
casio_b.jpgcasio_d.jpg
Casio Exilim EX-Z120 jako jediný digitál v testu nabízí režim priority clony, času a plný manuál

Demosnímky

casio_zoom_tele.jpgcasio_zoom_wide.jpg
max. velikost | max. velikost
Dlouhé a široké ohnisko
casio_makro.jpgcasio_zoom_wide_listi.jpg
max. velikost | max. velikost
Makro a kresba listí na širokém ohnisku
casio_pletovka_in_s.jpgcasio_pletovka_out_bez.jpg
max. velikost | max. velikost
Pleťovka v interiéru s bleskem a v exteriéru bez blesku
casio_pletovka_out_s.jpgcasio_scena.jpg
max. velikost | max. velikost
Pleťovka v exteriéru s bleskem, standardní scéna
casio_testchart_tele.jpgcasio_testchart_wide.jpg
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na dlouhé a široké ohnisko
 
Casio Exilim EX-Z120
6 426 Kč s DPH
Samsung Digimax S1000 CCD, 1/1,8"
Mpx celkem/efektivně 7,4/7,2
nejvyšší rozlišení [px] 3 072 × 2 304
typ paměťové karty SD/MMC
objektiv - zoom a světelnost 38–114 mm; F3,1–5,4
rozsah časů [s] 60–1/2 000
citlivost (ISO) auto; 50, 100, 200, 400, 1 600
úhlopříčka LCD displeje [cm] 5,6
obrazové body LCD displeje [px] 84 960
napájení 2× AA
rozměry (v × š × h) [mm] 60 × 90 × 29
hmotnost (bez/s bateriemi) [g] 138/154

 

Casio Exilim EX-Z120
obrazová kvalita 7,6
funkce 8,2
ergonomie 7,4
výbava 6,3
rychlost 8,3
celkem 75%

Plusy

  • priorita clony a času, manuální režim
  • histogram
  • nastavení intenzity blesku

Mínusy

  • absence češtiny
  • kvalita videa
  • rychlost sekvenčního snímání

5. Canon Digital Ixus 60

Nejmenším digitálem v testu je již tradičně Canon Digital Ixus, tentokrát starší a levnější model 60 s rozlišením 6 Mpx. Tento kompakt v kovovém těle má sice jen automatický režim a čtyři motivové programy, ale zase je nejrychlejší v našem testu. Dalším „nej“ je možnost natáčení videa v rozlišení 320 × 240 bodů rychlostí 60 sn./s (nebo také standardních 640 × 480 při 30 sn./s). Z dalších funkcí má třeba velké možnosti nastavení barev, jednoduché intervalové snímání či skládání panoramatických fotografií.

Kvalita videa je vynikající, horší je to s fotkami, které trpí především menší ostrostí v rozích a mírnými barevnými posuny u pleťovek. Míra šumu je však až do ISO 200 téměř neznatelná a s chromatickou aberací se také příliš často nesetkáte.

Ovládání je klasické, tedy nastavení hlavních parametrů pomocí tlačítka FUNC a zbylá nastavení pod tlačítkem MENU. Chyběla mi jen možnost zobrazení rychlého náhledu snímku pomocí některého z tlačítek bez nutnosti přepínání režimů, trochu nepříjemný je také velice malý ovladač zoomu.

canon_f.jpgpalec_rychlost.jpg
canon_b.jpgcanon_d.jpg
Ovládání zoomu pomocí malého ovladače je velmi nepohodlné

Demosnímky

canon_zoom_tele.jpgcanon_zoom_wide.jpg
max. velikost | max. velikost
Dlouhé a široké ohnisko
canon_makro.jpgcanon_zoom_wide_listi.jpg
max. velikost | max. velikost
Makro a kresba listí na širokém ohnisku
canon_pletovka_in_s.jpgcanon_pletovka_out_bez.jpg
max. velikost | max. velikost
Pleťovka v interiéru s bleskem a v exteriéru bez blesku
canon_pletovka_out_s.jpgcanon_scena.jpg
max. velikost | max. velikost
Pleťovka v exteriéru s bleskem, standadrdní scéna
canon_testchart_tele.jpgcanon_testchart_wide.jpg
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na dlouhé a široké ohnisko
 
Canon Digital Ixus 60
8 999 Kč s DPH
Samsung Digimax S1000 CCD, 1/2,5"
Mpx celkem/efektivně 6,3/6,0
nejvyšší rozlišení [px] 2 816 × 2 112
typ paměťové karty SD/MMC
objektiv - zoom a světelnost 35–105 mm; F2,8–4,9
rozsah časů [s] 15–1/1 500
citlivost (ISO) auto; 80, 100, 200, 400, 800
úhlopříčka LCD displeje [cm] 6,4
obrazové body LCD displeje [px] 173 000
napájení Li-Ion, 760 mAh (NB-4L)
rozměry (v × š × h) [mm] 54 × 86 × 22
hmotnost (bez/s bateriemi) [g] 140/170

Canon Digital Ixus 60
obrazová kvalita 7,5
funkce 6,8
ergonomie 8
výbava 6,4
rychlost 9,4
celkem 75%

Plusy

  • rozměry
  • kvalita videa
  • intervalové snímání
  • rychlost

Mínusy

  • rozlišení
  • ostrost a pleťové barvy
  • ovladač zoomu

Pokračování 4 / 5

Druhé kolo

6. Pentax Optio W20

Vodotěsná pouzdra na digitální kompakty často stojí pomalu více než fotoaparát samotný. Pentax na to šel z druhé strany a rovnou vytvořil voděodolný (při postříkání vodou), vodotěsný (při ponoření) a samozřejmě také prachotěsný fotoaparát. S Optiem W20 se můžete ponořit do hloubky až 1,5 m, což stačí pro běžné koupání v rybníku nebo v bazénu. Vniknutí vody dovnitř přístroje zabraňuje pogumovaná krytka otvoru pro baterii, kartu a konektory. Objektiv, přestože má 3× zoom, má pevné rozměry a je celý schovaný za ochranným sklíčkem. Podlouhlé tělo fotoaparátu je celé z plastu, displej opět chrání před poškozením akrylátové sklo.

Všechna tlačítka se přes svou „vodotěsnost“ mačkají naprosto bez problémů a také ovládání fotoaparátu je velmi jednoduché. Pokud je pro vás i některý z dvaadvaceti motivových programů příliš složitý, můžete se stiskem zeleného tlačítka přepnout do jednoduchého režimu. Zajímavostí je zobrazení hodin při vypnutém přístroji (po delším stisku tlačítka OK), funkce budíku a také zobrazování pře- a podexponovaných míst při zobrazeném histogramu.

pentax_f.jpgpalec_odolnost.jpg
pentax_b.jpgpentax_d.jpg
Díky gumovému těsnění konektorů a místa pro kartu se nemusíte bát ponořit se s Pentaxem W20 pod vodu

Demosnímky

pentax_zoom_tele.jpgpentax_zoom_wide.jpg
max. velikost | max. velikost
Dlouhé a široké ohnisko
pentax_makro.jpgpentax_zoom_wide_listi.jpg
max. velikost | max. velikost
Makro a kresba listí na širokém ohnisku
pentax_pletovka_in_s.jpgpentax_pletovka_out_bez.jpg
max. velikost | max. velikost
Pleťovka v interiéru s bleskem a v exteriéru bez blesku
pentax_pletovka_out_s.jpgpentax_scena.jpg
max. velikost | max. velikost
Pleťovka v exteriéru s bleskem, standardní scéna
pentax_testchart_tele.jpgpentax_testchart_wide.jpg
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na dlouhé a široké ohnisko
 
Pentax Optio W20
8 690 Kč s DPH
Samsung Digimax S1000 CCD, 1/2,5"
Mpx celkem/efektivně 7,4/7,1
nejvyšší rozlišení [px] 3 072 × 2 304
typ paměťové karty SD/MMC
objektiv - zoom a světelnost 38–114 mm; F3,3–4,0
rozsah časů [s] 4–1/2 000
citlivost (ISO) auto; 64, 100, 200, 400, 800, 1 600
úhlopříčka LCD displeje [cm] 6,4
obrazové body LCD displeje [px] 115 000
napájení Li-Ion, 710 mAh (D-LI8)
rozměry (v × š × h) [mm] 55 × 107 × 23
hmotnost (bez/s bateriemi) [g] 135/150

 

Pentax Optio W20
obrazová kvalita 6,9
funkce 8,5
ergonomie 8,4
výbava 6,3
rychlost 6,4
celkem 74 %

Plusy

  • vodotěsnost
  • zobrazení pře- a podexpozic
  • jednoduchý režim

Mínusy

  • rychlost 
  • asistenční světlo AF
  • absence češtiny

7. Sony Cyber-shot DSC-W100

Řada digitálních kompaktů Sony Cyber-shot DSC-W byla vždy známa svými kompaktními rozměry, moderním vzhledem a především velkou rychlostí, kterou byly fotoaparáty schopny fotit. Model W100 je nejvyšší z řady těchto kompaktů a nabízí rozlišení 8 Mpx, 3× zoom a 64 MB interní paměti. To vše je umístěno v kovovém těle zepředu naprosto hladkém, zezadu se zkosenými hranami. Protože W100 nemá vpředu žádný výstupek, v ruce poměrně klouže a jeho držení není příliš jisté.

Ovládání je stejné jako u ostatních digitálů značky Sony, hlavní nabídka je ve vodorovné liště a podnabídky se rozbalují směrem nahoru. Bohužel se jimi nedá procházet cyklicky a práce s malým a tuhým čtyřsměrovým ovladačem trochu zdržuje. Při fotografování měl Sony W100 problémy se správným podáním pleťové barvy, navíc byl obličej často velice „přepálený“. Co mu ale nedělá problém, je šum, jenž se výrazněji začíná objevovat až od ISO 400. Kromě klasického sériového snímání umí W100 také zachytit šestnáct fotek do jedné ve stanoveném intervalu a navíc z nich vytvořit video.

sony_f.jpg
sony_b.jpgsony_d.jpg
Režim ISO slouží ke zvýšení citlivosti snímače a snížení rizika roztřesení snímků. Daní je však větší množství šumu

Demosnímky

sony_zoom_tele.jpgsony_zoom_wide.jpg
max. velikost | max. velikost
Dlouhé a široké ohnisko
sony_makro.jpgsony_zoom_wide_listi.jpg
max. velikost | max. velikost
Makro a kresba listí na širokém ohnisku
sony_pletovka_in_s.jpgsony_pletovka_out_bez.jpg
max. velikost | max. velikost
Pleťovka v interiéru s bleskem a v exteriéru bez blesku
sony_pletovka_out_s.jpgsony_scena.jpg
max. velikost | max. velikost
Pleťovka v exteriéru s bleskem, standardní scéna
sony_testchart_tele.jpgsony_testchart_wide.jpg
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na dlouhé a široké ohnisko
 
Sony Cyber-shot DSC-W100
8 990 Kč s DPH
Samsung Digimax S1000 CCD, 1/1,8"
Mpx celkem/efektivně 8,2/8,0
nejvyšší rozlišení [px] 3 264 × 2 448
typ paměťové karty Memory Stick Duo/Pro Duo
objektiv - zoom a světelnost 38–114 mm; F2,8–5,2
rozsah časů [s] 30–1/2 000
citlivost (ISO) auto; 80, 100, 200, 400, 800, 1 250
úhlopříčka LCD displeje [cm] 6,4
obrazové body LCD displeje [px] 115 000
napájení Li-Ion, 940 mAh (NP-BG1)
rozměry (v × š × h) [mm] 61 × 94 × 25
hmotnost (bez/s bateriemi) [g] 161/192

 

Sony Cyber-shot DSC-W100
obrazová kvalita 7,3
funkce 6,3
ergonomie 7,3
výbava 6,3
rychlost 9,2
celkem 71 %

Plusy

  • rychlost
  • 64 MB interní paměti
  • manuální režim

Mínusy

  • horší držení 
  • pleťové barvy
  • zvukové poznámky ke snímkům

8. Nikon Coolpix L5

Nikon Coolpix L5 je druhým z testovaných digitálů s optickým stabilizátorem a zároveň druhým s alespoň 5× zoomem. Je určen především začínajícím anebo nenáročným uživatelům, čemuž odpovídá i jeho výbava: patnáct motivových programů, šestnáct podprogramů s podrobnějším určením snímaných scén a k tomu ještě jednoduchý režim bez možnosti cokoliv nastavovat. Ani obrazových nastavení nebo doplňkových funkcí není příliš, za zmínku stojí funkce pro digitální prokreslení stínů.

Tělo Nikonu Coolpix L5 je celé z plastu, jen boky jsou chráněné kovovými pruhy. Použitý plast je hodně hladký, proto L5 v ruce trochu klouže, a navíc se při delším focení hodně zahřívá. Snímky focené na nejdelší ohniskovou vzdálenost jsou velmi povedené, avšak celkově neostré, u širokého ohniska pak navíc rozostřené v rozích. Dobře si však L5 poradila s chromatickou aberací a také s přesným podáním pleťových barev. Poměrně hodně ztratil tento fotoaparát v hodnocení rychlosti, první snímek za 4,17 s a zpoždění bez namáčknutí rovnou sekundu je opravdu příliš dlouhá doba.

nikon_f.jpg
nikon_b.jpgnikon_d.jpg
Kvůli pětinásobnému zoomu je objektiv i celý digitál poměrně velký

Demosnímky

nikon_zoom_tele.jpgnikon_zoom_wide.jpg
max. velikost | max. velikost
Dlouhé a široké ohnisko
nikon_makro.jpgnikon_zoom_wide_listi.jpg
max. velikost | max. velikost
Makro a kresba listí na širokém ohnisku
nikon_pletovka_in_s.jpgnikon_pletovka_out_bez.jpg
max. velikost | max. velikost
Pleťovka v interiéru s bleskem a v exteriéru bez blesku
nikon_pletovka_out_s.jpgnikon_scena.jpg
max. velikost | max. velikost
Pleťovka v exteriéru s bleskem, standardní scéna
nikon_testchart_tele_79.jpgnikon_testchart_wide_79.jpg
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na dlouhé a široké ohnisko
 
Nikon Coolpix L5
8 990 Kč s DPH
Samsung Digimax S1000 CCD, 1/2,5"
Mpx celkem/efektivně 7,4/7,2
nejvyšší rozlišení [px] 3 072 × 2 304
typ paměťové karty SD/MMC
objektiv - zoom a světelnost 38–190 mm; F2,9–5,0
rozsah časů [s] 4–1/2 000
citlivost (ISO) auto
úhlopříčka LCD displeje [cm] 6,4
obrazové body LCD displeje [px] 115 000
napájení 2× AA
rozměry (v × š × h) [mm] 61 × 97 × 45
hmotnost (bez/s bateriemi) [g] 170/210

 

Nikon Coolpix L5
obrazová kvalita 7,7
funkce 5,2
ergonomie 8,6
výbava 7,7
rychlost 4,2
celkem 70 %

Plusy

  • stabilizátor obrazu
  • jednoduchý režim
  • rozsah objektivu

Mínusy

  • omezené možnosti nastavení 
  • rychlost
  • asistenční světlo AF

9. Olympus mju 740

Olympus mju 740 je podle výrobce digitálním fotoaparátem do každého počasí, je tedy voděodolný a částečně i prachotěsný. Odolnost proti poškození pak zajišťuje kvalitní kovové tělo (zajímavého klínovitého tvaru) a akrylátové sklo chránící displej s velmi dobrým rozlišením 215 000 pixelů. Kromě růžové varianty, kterou jsme testovali, se prodává také v modré a stříbrné metalíze. Ač to na první pohled nevypadá, jen 24 mm silný fotoaparát obsahuje pětinásobný zoom začínající na relativně širokém ohnisku (alespoň ve srovnání s ostatními modely) 36 mm.

Ovládání mju 740 je velmi jednoduché, k základnímu výběru režimu slouží otočný ovladač, k nastavení parametrů snímání se dostanete tlačítkem FUNC a zbytek nastavení provedete v hlavní nabídce. Zpoždění při snímání není nejnižší, zato však má mju 740 dva režimy sériového snímání – jeden z nich je rychlý, s neomezeným počtem snímků při rozlišení 3 Mpx. Kvalita fotek není nejlepší, pokulhává především ostrost nejen v rozích, ale i uprostřed snímků.

olympus_f.jpg
olympus_b.jpgolympus_d.jpg
Ovládací tlačítka ospořádaná do matice jsou velice malá, práce s nimi proto není nejpřesnější

Demosnímky

olympus_zoom_tele.jpgolympus_zoom_wide.jpg
max. velikost | max. velikost
Dlouhé a široké ohnisko
olympus_makro.jpgolympus_zoom_wide_listi.jpg
max. velikost | max. velikost
Makro a kresba listí na širokém ohnisku
olympus_pletovka_in_s.jpgolympus_pletovka_out_bez.jpg
max. velikost | max. velikost
Pleťovka v interiéru s bleskem a v exteriéru bez blesku
olympus_pletovka_out_s.jpgolympus_scena.jpg
max. velikost | max. velikost
Pleťovka v exteriéru s bleskem, standardní scéna
olympus_testchart_tele.jpgolympus_testchart_wide.jpg
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na dlouhé a široké ohnisko
 
Olympus mju 740
7 990 Kč s DPH
Samsung Digimax S1000 CCD, 1/2,3"
Mpx celkem/efektivně 7,4/7,1
nejvyšší rozlišení [px] 3 072 × 2 304
typ paměťové karty xD-Picture Card
objektiv - zoom a světelnost 36–180 mm; F3,3–5,0
rozsah časů [s] 4–1/2 000
citlivost (ISO) auto; 80, 100, 200, 400, 800, 1 600
úhlopříčka LCD displeje [cm] 6,4
obrazové body LCD displeje [px] 215 000
napájení Li-Ion, 740 mAh (LI-42B)
rozměry (v × š × h) [mm] 54 × 96 × 24
hmotnost (bez/s bateriemi) [g] 114/129

 

Olympus mju 740
obrazová kvalita 6,8
funkce 6
ergonomie 7,4
výbava 6,3
rychlost 6,7
celkem 67 %

Plusy

  • pětinásobný zoom
  • sekvenční snímání
  • rozlišení displeje

Mínusy

  • ostrost snímků
  • kvalita videa
  • malá tlačítka

10. Acer CU-6530

Značka Acer nepatří mezi tradiční výrobce fotoaparátů, přesto model CU-6530 vypadá po stránce dílenského zpracování velmi povedeně a elegantně. Šedé kovové tělo je doplněno stříbrnou obrubou objektivu, malým výstupkem na přední straně a stříbrnými tlačítky na zadní straně. Nad displejem krytým akrylátovým sklem najdete přepínač režimů fotografování, natáčení videa a prohlížení snímků, jeho posun je však velice tuhý. Ovládání Aceru CU-6530 je i přes anglickou nabídku jednoduché, avšak třeba na nastavování korekce expozice je třeba si trochu zvyknout.

Kromě automatického režimu, uživatelského nastavení a šestnácti motivových programů žádné další expoziční režimy nemá, v některých případech si můžete pomoci ještě expozičním bracketingem. Snímky z CU-6530 nejsou příliš dobré, na dlouhém ohnisku je uprostřed i v rozích vidět velká neostrost, chromatická aberace a při vyšší citlivosti ISO také více šumu. K tomu si navíc Acer příliš dobře neporadil ani s pleťovými barvami. K připojení k počítači je nutné jej posadit do dokovací stanice, k nabíjení potřebujete ještě poměrně velký napájecí adaptér.

acer_f.jpg
acer_b.jpgacer_d.jpg
Spolu s fotoaparátem dostanete také praktické kožené pouzdro, které jej ochrání před poškozením

Demosnímky

acer_zoom_tele.jpgacer_zoom_wide.jpg
max. velikost | max. velikost
Dlouhé a široké ohnisko
acer_makro.jpgacer_zoom_wide_listi.jpg
max. velikost | max. velikost
Makro a kresba listí na širokém ohnisku
acer_pletovka_in_s.jpgacer_pletovka_out_bez.jpg
max. velikost | max. velikost
Pleťovka v interiréu s bleskem a v exteriéru bez blesku
acer_pletovka_out_s.jpgacer_scena.jpg
max. velikost | max. velikost
Pleťovka v exteriéru s bleskem, standardní scéna
acer_testchart_tele.jpgacer_testchart_wide.jpg
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na dlouhé a široké ohnisko
 
Acer CU-6530
7 723 Kč s DPH
Samsung Digimax S1000 CCD, 1/2,5"
Mpx celkem/efektivně 6,3/6,0
nejvyšší rozlišení [px] 2 816 × 2 112
typ paměťové karty SD
objektiv - zoom a světelnost 35–105 mm; F2,8–4,8
rozsah časů [s] 1/2–1/1 000
citlivost (ISO) auto; 50, 100, 200
úhlopříčka LCD displeje [cm] 6,4
obrazové body LCD displeje [px] 235 000
napájení Li-Ion, 820 mAh
rozměry (v × š × h) [mm] 54 × 90 × 18
hmotnost (bez/s bateriemi) [g] 125/150

 

Acer CU-6530
obrazová kvalita 6,4
funkce 6,4
ergonomie 7
výbava 5,6
rychlost 7
celkem 64 %

PLusy

  • expoziční bracketing
  • rozlišení displeje

Mínusy

  • obrazová kvalita
  • tuhý přepínač režimů
  • dosah blesku
  • česká nabídka

Pokračování 5 / 5

Závěrečné hodnocení

Konečné výsledky

  Obrazová kvalita [35 %] Funkce [20 %] Ergonomie [20 %] Výbava [15 %] Rychlost [10 %] Celkem Výsledné hodnocení
1. Samsung Digimax S1000 8,4 7,2 8,7 7,6 6,9 79% 7,9
2. Fujifilm FinePix F20 9,1 5,5 7,9 6,7 8,9 78% 7,8
3. Panasonic Lumix DMC-LZ5 6,9 7,7 9 8,7 5,4 76% 7,6
4. Casio Exilim EX-Z120 7,6 8,2 7,4 6,3 8,3 75% 7,5
5. Canon Digital Ixus 60 7,5 6,8 8 6,4 9,4 75% 7,5
6. Pentax Optio W20 6,9 8,5 8,4 6,3 6,4 74% 7,4
7. Sony Cyber-shot DSC-W100 7,3 6,3 7,3 6,3 9,2 71% 7,1
8. Nikon Coolpix L5 7,7 5,2 8,6 7,7 4,2 70% 7
9. Olympus mju 740 6,8 6 7,4 6,3 6,7 67% 6,7
10. Acer CU-6530 6,4 6,4 7 5,6 7 64% 6,4

 

Podrobné výsledky testů a parametry

Tabulku s podrobnými parametry všech fotoaparátů zobrazíte klepnutím na obrázek:

nahled.png

Pokud vám nevyhovují váhy jednotlivých testů (chcete-li nastavit důležitost jednotlivých testů podle svých preferencí), stáhněte si tento soubor.

Za zapůjčení produktů do testu děkujeme následujícím společnostem:

 Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer a čerpá z čísla 22/06.

computer_0622.png

 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud