Test: Canon Powershot A520

14. března 2005
TWEET SDÍLET
Již v lednu, tedy před veletrhem PMA, ohlásil Canon dva nové digitály. V produktové řadě Powershot byly a doposud jsou jediné, jež mají ve svém menu možnost volby českého jazyka. Třímegapixelový A510 a čtyřmegapixelový A520 se odlišují pouze rozlišením snímacího čipu a oba přísně vycházejí z designu řady Axx.

Neznamená to však, že čeština s diakritikou je jedinou inovací, která byla na fotoaparátech provedena. Jelikož se novinky od sebe skutečně odlišují pouze CCD senzorem a další drobnou odchylku najdete jen v rychlosti sériového snímání a počtu pořízených snímků při tomto nastavení, podíváme se na „vyspělejší“ variantu.


Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Přímým předchůdcem „á pětsetdvacítky“ je čtyřmegový A85. Jakkoli se může zdát, že „povrchově“ je novinka takřka totožná, změny doznala optická soustava. A to v podobě navýšení zoomu – z trojnásobného na čtyřnásobný (rozsah ohnisek je nyní 35–140 mm). Tímto se A520 dostává do úzce profilované skupiny digitálů: čtyřmegapixelovým rozlišením a zároveň 4× zoomem totiž není vybaveno mnoho přístrojů (např. Kodak EasyShare DX7440), a tak se zdá, že při těchto požadavcích ani příliš konkurentů neexistuje.


Klepněte pro větší obrázek


Na horní stěně fotoaparátu se nic nezměnilo, výrobce zachoval praktické umístění většiny ovládacích prvků právě v této části – tlačítko On/Off, otočný kruhový volič i zoomovací kolébku. Vše podstatné je tedy snadno po ruce. Prsty prvé ruky samozřejmě ovládáte také přepínač mezi režimem Fotografování/Prohlížení a čtyřsměrný volič se středovým potvrzovačem Set, umístěný na pravé straně zadní části těla.

Jak je znát z fotografií, viditelné externí úpravy se nekonaly. Nahlédnete-li však pod sloty ochráněné krytkami, natrefíte hned na dvě podstatné změny. Výrobce jimi reaguje na aktuální trend digitálních fotoaparátů, který tíhne k co nejmenším rozměrům těla.

Klepněte pro větší obrázek


Fotoaparáty Canon PowerShot A510 a A520 jsou prvními v „powershotové“ řadě, které využívají namísto CompactFlash skladnější a rozšířenější karty SD/MMC (16 MB MMC najdete v povinné výbavě) - nepočítáme-li low-endový Powershot A400.

Klepněte pro větší obrázek


Štíhlejších linií mohl fotoaparát doznat nejen díky záměně paměťového média, ale také omezením napájecího zdroje. Novinka využívá – stejně jako její pokrevní bratr A510 – pouze dva AA akumulátory, zatímco předchozí modely této řady potřebovaly čtyři. Inovace v oblasti paměťové karty a baterií přináší pozitivum: nyní s nimi lze operovat i při umístění fotoaparátu na stativ


Nyní se ve stručnosti podívejme na klady a zápory Canonu Powershot A520, tak jak se nám odhalily při podrobném testování.

Co se ukázalo jako problematický element? Jednoznačně mohu říct, že ostřicí systém. Canon opět využívá devítibodový AiAF, přičemž uživatel si může zvolit vlastní zaostřovací bod. Výrobce však pozměnil světelnost objektivu, která nyní pracuje s hodnotami F2,6–5,5, a zde je pravděpodobně ukryto jádro pudla. Nový Canon má zjevné problémy se zaostřením v šeru, nepochodíte s ním ani v restauračních prostorách, ani doma v pokročilejších odpoledních hodinách.

Možná právě proto „á-pětsetdvacítku“, stejně jako „á-pětsetdesítku“, vybavila firma zcela novým zoomovacím bleskem. Není to technologická novinka v pravém slova smyslu, neboť ji využívaly již mnohem starší analogové přístroje, ale ve třídě kompaktních digitálů ano. Na tomto místě je třeba poznamenat, že tiskovou zprávou deklarovaný rozsah dosahu blesku – 3,5 m na širokém a 2,2 m na dlouhém ohnisku – jsme vyzkoušeli a tyto údaje jsou reálné. Integrovaný blesk je skutečně v tomto rozsahu výkonný a fotografie při jeho použití jsou správně exponované.

Na druhou stranu nezklamala ani obrazová kvalita, spíše jen v tomto směru utvrdila „canonovské“ již tradiční postavení. Procesor Digic ukázal již dříve, že nemá problém s barevným vyobrazením snímků, a to včetně barev pleťových. Co však tentokrát velmi překvapilo, je zvýšená hladina barevného šumu při nastavení citlivosti ISO 400, konkrétně modrého kanálu RGB (viz graf šumu). U optiky však nemusíte mít obavu, neboť jsou dobře prokresleny jak detaily, tak i okrajové části fotografií. Jak vidíte na standardních testovacích obrazcích, ani sférické zkreslení se nekoná, přivřete-li oči nad drobným „soudkem“ na širokém ohnisku.

Klepněte pro větší obrázek Testovací obrazec – nejkratší ohnisko
nejvyšší rozlišení  
Klepněte pro větší obrázek Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
nejvyšší rozlišení 
Klepněte pro větší obrázek Standardní scéna
nejvyšší rozlišení 

Klepněte pro větší obrázek


Pozastavíme-li se nad tabulkou naměřených rychlostí, musíme konstatovat jediné: přístroj není žádný rychlík, ale zároveň se za tyto hodnoty nemusí stydět. 

Naměřili jsme

první snímek 3,23 s
snímek bez namáčknutí 0,56 s
snímek s namáčknutím 0,01 s
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 1,9 s
rychlost sériového snímání 1,7 sn./s 
počet snímků v sérii  7

Měřeno s paměťovou kartou Lexar SD 128 MB, v maximálním rozlišení 2 272 × 1 704 px, ve formátu JPEG s nejnižší kompresí

Ve prospěch volby tohoto fotoaparátu hraje nenáročnějším (tuzemským) uživatelům zejména české menu a dostupná cenová relace. Doporučená cena je totiž již dnes, ani ne měsíc po uvedení přístroje do prodeje, v internetových e-shopech až o dva tisíce levnější. A to je jistě důvod, proč mu někteří odpustí i pomalejší rozhraní USB 1.1 nebo absenci reálného histogramu.

__________________________________________________________________________________________

Klepněte pro větší obrázek plusy

Klepněte pro větší obrázek minusy

kvalitní optická soustava  

pouze formát JPEG

práce zoomovacího blesku

malé rozlišení LCD displeje

životnost baterií 

šum při nejvyšším nastavení citlivosti


zdroj: Canon CZ s.r.o.
kontakt: 225 280 111, www.canon.cz
cena: 9 999 Kč vč. DPH

Recenzi si můžete přečíst v nejnovějším čísle 2/2005 časopisu DIGIfoto, které vychází počátkem dubna.

Témata článku: Technika, Canon, První pohled


7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

Není vůbec jednoduché najít hranici mezi jemným obrazovým humorem a přízemním primitivismem.

Petr Vilgus
Kultura