Test bezzrcadlovky Sony Alpha NEX-F3: Když toužíte po lehkosti

31. července 2012
TWEET SDÍLET
Test bezzrcadlovky Sony Alpha NEX-F3: Když toužíte po lehkosti
Jedním z průkopníků konceptu bezzrcadlovek je Sony se systémem NEX. Do rukou se nám dostal druhý nejlevnější zástupce NEX-F3, podívejme se tedy, jak si vede v praxi.

Uvnitř fotoaparátu je uložen CMOS snímač s rozlišením 16,1 Mpx, maximální velikost snímku je tedy 4912×3264 obrazových bodů. Datová velikost snímků je v rozmezí cca 3–5 MB, v případě RAW souborů se dostanete na 17 MB.

Snímky mají v tomto případě příponu ARW. Velikost snímače je 23,4 ×15,6 mm, což odpovídá formátu APS-C s crop faktorem 1,5×.

Snímač pracuje s citlivostí od ISO 200 do ISO 16 000, ostření je v režii pětadvaceti zaostřovacích bodů. Rozsah časů odpovídá třídě fotoaparátu, nejkratší čas je 1/4000 s, nejdelší pak půl minuty, režim bulb chybí. Sériové snímání zvládá NEX-F3 rychlostí 5,5 sn./s.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
 Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek  
Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Ukázka sériového snímání

Expoziční režimy jsou dostupné v celé šíři, tj. programová automatika, priorita clony, priorita času a plně manuální nastavení. Tato čtveřice je ještě doplněna o panorama, 3D panorama, automatickou volbu scénického režimu, dva režimy automatiky a jeden pro snímání ve zhoršených světelných podmínkách.

Pro skupinu začátečníků je určena i vestavěná nápověda s praktickými tipy, například při fotografování dětí zde najdete doporučení pro zkrácení expozičního času, při snaze zachytit dětský úsměv je doporučeno aktivovat funkci detekce úsměvu apod.

Na displeji vidíte všechny potřebné informace pro fotografování, jeden z režimů zobrazení dokonce graficky znázorňuje závislost expozičního času na zvolené cloně – na dvou osách se kontinuálně mění hodnoty. Tato ukázka může být velmi užitečná pro ty, kdo nemají teoretické znalosti, ale chtějí proniknout do tajů kreativní fotografie. Nápomocný při focení může být také reálný histogram, který můžete na displeji zobrazit.

Natáčení videa je možná ve full HD (1920×1080) ve formátu AVCHD či MP4 a díky samostatnému tlačítku v horní části těla nemusíte nikde přepínat režim. Při stisku tlačítka záznamu však chvíli trvá než se digitál „přepne“.

Klepněte pro větší obrázek
Video ke stažení (28 MB)

Ostření zvládá autofokus velmi dobře a spolehlivě, a to i při výběru různých ostřících bodů. Menší zaváhání je patrné při velmi nízkém osvětlení, kdy občas fotoaparát přeostřuje, i když je v oblasti ostření poměrně kontrastní místo. Při záznamu videa je ostření nepřetržité a pozvolné, zvuk při ostření není rušivý, setový objektiv však šel při zoomování poměrně ztuha, takže změna ohniska v průběhu záznamu byla spíše trhaná než plynulá.

Autofokus pracuje s pětadvaceti zónami pro ostření, krom automatického výběru ostřícího bodu je k dispozici ještě bodové ostření a také volba plovoucího ostřícího bodu, kdy s ním můžete pohybovat prakticky po celé ploše displeje. Podobně jako většina fotoaparátů Sony, i model NEX-F3 umí pracovat s funkcí detekce obličejů a detekce úsměvu.

V nabídce najdete tradičně řadu funkcí, které využijí především „hračičkové“ – ať už je to simulace toy camery, nebo softwarové rozostření pozadí pro vytvoření dojmu miniatury. Velmi praktická je také funkce inteligentní panorama, kdy otáčíte fotoaparátem kolem jeho osy a přístroj sám skládá snímky za sebe, do jednoho panoramatického – vybrat si můžete, kterým ze čtyř směrů budete aparátem pohybovat.

Obrazová kvalita

Rozlišení 16 Mpx v kombinaci s APS-C snímačem dává tušit relativně vyvážený poměr mezi rozlišením a kvalitou obrazu. To se nám ostatně potvrdilo i v praxi. Snímky jsou barevně a expozičně vyvážené a šum při vyšších citlivostech je umírněný. Do citlivosti ISO 800 se šum nijak neprojevuje, při citlivosti ISO 1600 je již na některých částech snímku šum patrný a jemné struktury ztrácejí kresbu.

S narůstající citlivostí je tento jev viditelnější, nicméně do citlivosti cca ISO 3200 nepůsobí šum nijak rušivě a jeho struktura je spíše monochromatická. Od ISO 6400 již je viditelnější a v barevných plochách je viditelnější jeho struktura.

U nevyšších citlivostí je šum ještě viditelnější a při nastavení redukce šumu na hodnotu normální zcela mizí hranová ostrost. Zvolíte-li redukci šumu nižší, je výsledek o něco lepší, nicméně stále se jedná o značně zhoršenou kvalitu fotografií. Srovnám-li však hladinu šumu např. u citlivosti ISO 12800 s nedávno testovaným Nikonem D3200, který má na stejné ploše snímače o 8 Mpx více, vychází ze souboje Sony jednoznačně lépe.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Postupně všechny citlivosti od ISO 200 až po ISO 16 000

V nastavení fotoaparátu můžete aktivovat automatickou korekci vinětace, chromatické vady a zkreslení při použití širokého ohniska. Vzhledem k tomu, že jsme měli k dispozici pouze setový objektiv, můžeme posoudit pouze funkčnost korekce chromatické vady a ta pracuje spolehlivě, fialové kontury nenajdete ani u velmi kontrastních snímků. Automatika vyvážení bílé je bezproblémová a barevnost snímků odpovídá realitě, jak na displeji, tak i následně při prohlížení v počítači.

Ostrost obrazu je dobrá, směrem k okrajům mírně klesá, stejně tak je tomu i v rozích snímku. Příjemně překvapil setový objektiv, který kreslí vcelku slušně již od nízkých clonových čísel, při zaclonění na cca F11 z něj můžete zkusit vymáčknout maximum. Díky většímu snímači můžete bez problémů pracovat i s hloubkou ostrosti, i když si ji užijete spíše na dlouhém ohnisku.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Ukázka hloubky ostrosti

Témata článku: Technika, Testy, Bezzrcadlovky, Sony, Priorita času

Určitě si přečtěte

Naučte se fotografovat portrét ve 4 jednoduchých krocích

Naučte se fotografovat portrét ve 4 jednoduchých krocích

Portrétní fotografie je jedním z nejrozšířenějších témat především mezi amatérskými fotografy. V našem okolí je spousta zajímavých osob, které by stály za vyfocení. Vyfotit je ale tak, aby byla fotka dobrá a aby měla atmosféru, nemusí být úplně jednoduché.

3 Petr Březina