52
Fotogalerie

Test bezzrcadlovky Sony Alpha NEX-F3: Když toužíte po lehkosti

Jedním z průkopníků konceptu bezzrcadlovek je Sony se systémem NEX. Do rukou se nám dostal druhý nejlevnější zástupce NEX-F3, podívejme se tedy, jak si vede v praxi.

Skupinu fotoaparátů s kompaktními rozměry, se snímačem velikosti APS-C a možností používat výměnné objektivy označuje Sony jako Alpha NEX. K recenzi jsme si vzali jeden z čerstvých zástupců této modelové řady Sony Alpha NEX-F3.

P7200118.jpg
Sony Alpha NEX-F3

Idea je u tohoto fotoaparát zřejmá – vytvořit maximálně kompaktní fotoaparát, který však bude mít výměnné objektivy a kvalita obrazu srovnatelnou s výstupem z digitální zrcadlovky. U modelů řady NEX se toto skloubení z větší části podařilo, jediným specifikem, na které si bude muset uživatel zvyknout, je odlišný způsob ovládání.

Když ho není za co chytnout

Pro testování jsme měli k dispozici standardní setový zoom 18–55 mm se světelností F3,5–5,6 , který je vybaven optickou stabilizací obrazu. Oproti zrcadlovkám řady Alpha totiž není stabilizován přímo snímač v těle fotoaparátu, nýbrž je stabilizace zajištěna plovoucími členy objektivu.

P7200100.jpg   P7200101.jpg
Nejméně a nejvíce vysunutý objektiv

Kombinace setového objektivu s malým tělem není úplně nepraktická, nicméně již tato dvojice občas (zvláště pokud vyzoomujete na dlouhé ohnisko), přináší problém s pevným a jistým úchopem. Na těle fotoaparátu totiž najdete pouze malý grip, který neumožňuje pevné obemknutí prsty pravé ruky, jelikož je málo vystouplý. Mírnou podporu získáte ještě v zadní pogumované plošce, o kterou můžete opřít palec pravé ruky.

Pro klasické zrcadlovkové držení – s podepřením těla levou dlaní s prsty na zoomovacím prstenci – je tělo objektivu dostatečně velké. Nasadíte-li objektiv typu „pancake“, který je v nabídce výrobce, nebude s držením problém. Ten naopak vyvstane při použití velmi světelných skel a teleobjektivů, které mají mnohem vyšší hmotnost a po spojení s tělem bude celá soustava „padat na hlavu“.

Nicméně, cílovou skupinou těchto fotoaparátů jsou spíše nenároční amatéři, u kterých se nepředpokládá koupě jiného než setového objektivu. Druhou skupinou pak budou majitelé zrcadlovek, kteří hledají malé a lehké tělo a ti rádi podstoupí kompromis v podobě mělkého gripu.

Displej jako televize

Prakticky celou zadní část fotoaparátu pokrývá displej s úhlopříčkou 3" a velmi jemným rozlišením 921 600 obrazových bodů. Displej je navíc výklopný a můžete ho otočit o 180° tak, že budete velmi snadno fotografovat autoportréty. Obraz na displeji se automaticky otočí v okamžiku, kdy jej zvednete zcela nahoru, nemusíte tedy nic přepínat. V menu je také uživatelsky nastavitelná funkce automatické aktivace samospouště v okamžiku, kdy otočíte displej do popsané polohy.

P7200110.jpg   P7200111.jpg   P7200112.jpg
Osa otáčení displeje je umístěna v horní části aparátu, kde jsou dva panty

Konstrukce displeje bohužel neumožňuje jeho dostatečný náklon tak, abyste mohli bez problému fotografovat nad hlavou, naklopení je k dispozici pouze ve velmi malém úhlu. Čitelnost displeje je na velmi dobré úrovni, pokud ale fotografujete na slunci, je míra odlesků natolik velká, že na něm není prakticky nic vidět. V ten okamžik je třeba přepnout zobrazení displeje na tzv. slunečné.

V tomto režimu naroste několikanásobně intenzita podsvícení a obraz je krásně vidět. Slunečný režim však má jeden podstatný nedostatek. Obraz na displeji je přehnaně barevný/saturovaný a neodpovídá realitě, což může být místy matoucí při kontrole korektní barevnosti. V tomto případě by mohlo pomoci automatické přepnutí podsvícení při aktivaci režimu prohlížení.

Intuitivní ovládání?

Ačkoliv je Sony NEX jedním z mála typů fotoaparátů, který nabídne všechny vlastnosti zrcadlovky, jeho ovládání tomu příliš neodpovídá. Nikde nenajdete volič expozičních režimů – krom spouště a pojistky bajonetu na přední straně je na horní straně hlavní vypínač, pojistka blesku, vstup do režimu přehrávání a spoušť pro záznam videa.

P7200121.jpg
Vestavěný blesk

Na zadní straně se pak nachází dvojice tlačítek a kruhové tlačítko s potvrzovacím středem. Celkem tedy napočítáme osm ovládacích prvků. Podivné je rozhodnutí výrobce o způsobu zapínání fotoaparátu, ačkoliv je umístěno prakticky na horní straně před spouští, má přesně opačné polohy zapnuto a vypnuto, než je tomu u všech ostatních výrobců, i po několikadenním používání jsem u tohoto ovladače stále tápal.

P7200104.jpg
Všimněte si minimálního počtu ovládacích prvků na zadní straně

Při prvním držení jsem chvíli hledal, kde, co a jak nastavit. Nicméně po několika hodinách práce s fotoaparátem si ruce zvyknou a začnou zcela intuitivně sahat na správná tlačítka a váš mozek si začne přibližně pamatovat, v jakém submenu najdete konkrétní nastavení.

Fotoaparát nabízí poměrně široké možnosti uživatelského nastavení, takže to pravé si najde opravdu každý. Před samotným nákupem však rozhodně doporučuji ovládání vyzkoušet, ne každému sedne. Relativně promyšlený systém ovládání funguje bez problémů, v průběhu používání jsem narazil pouze na tři nedostatky.

P7200123.jpg
Otočný volič má předdefinované funkce ve třech směrech stisku, čtvrtou funkci si můžete zvolit sami

Jednak je to místy příliš rozsáhlá nabídka submenu, ve které se snadno ztratíte. Určitě by v tomto případě mohlo pomoci menší písmo anebo použití matice ikon s názvem, po jehož otevření se dostanete k samotnému nastavení – zde bych ale viděl riziko v tom, že musí uživatel učinit o jeden krok více.

Druhým nedostatkem je pohotovost při nastavení, přeci jen zmáčknout tlačítko, otočit kolečkem a znovu zmáčknout tlačítko trvá o něco déle než pootočit voličem expozičních režimů a fotit dále.

Třetím nedostatkem je fakt, že při nastavení konkrétního parametru a jeho potvrzení se vrátíte automaticky na pohotovostní obrazovku, nikoliv o krok zpět, což může být někdy zdržující, jindy naopak oceníte rychlý návrat zpět. Rychlé nastavení parametrů by řešilo pohotovostní menu s nejčastěji používanými parametry, jako je citlivost, rozlišení, kvalita snímku, vyvážení bílé apod.

Konektivita

Na horní straně těla najedete vedle výklopného blesku ukrytý systémový konektor, který slouží například k připojení hledáčku či externího mikrofonu. Konektor je pod plastovou krytkou, která drží na dvou malých páscích, takže ji neztratíte.

P7200119.jpg
HDMI a USB rozhraní jsou kryty gumovými dvířky

V levém boku aparátu je ukryta dvojice konektorů – USB a HDMI. Přes USB rozhraní se fotoaparát také nabíjí, v balení totiž nenajdete samostatnou nabíječku pro akumulátor, ale pouze adaptér, který má na jednom konci USB rozhraní a na druhém standardní kabel pro připojení do elektrické zásuvky. Spodní část těla má dvoje dvířka, pod jedněmi je ukryta baterie, pod druhými potom paměťová karta.

Pokračování 2 / 3

Výbava a funkce, obrazová kvalita

Uvnitř fotoaparátu je uložen CMOS snímač s rozlišením 16,1 Mpx, maximální velikost snímku je tedy 4912×3264 obrazových bodů. Datová velikost snímků je v rozmezí cca 3–5 MB, v případě RAW souborů se dostanete na 17 MB.

Snímky mají v tomto případě příponu ARW. Velikost snímače je 23,4 ×15,6 mm, což odpovídá formátu APS-C s crop faktorem 1,5×.

Snímač pracuje s citlivostí od ISO 200 do ISO 16 000, ostření je v režii pětadvaceti zaostřovacích bodů. Rozsah časů odpovídá třídě fotoaparátu, nejkratší čas je 1/4000 s, nejdelší pak půl minuty, režim bulb chybí. Sériové snímání zvládá NEX-F3 rychlostí 5,5 sn./s.

serie_01.JPG   serie_02.JPG   serie_03.JPG
 serie_04.JPG   serie_05.JPG   serie_06.JPG  
serie_07.JPG   serie_08.JPG   serie_09.JPG
Ukázka sériového snímání

Expoziční režimy jsou dostupné v celé šíři, tj. programová automatika, priorita clony, priorita času a plně manuální nastavení. Tato čtveřice je ještě doplněna o panorama, 3D panorama, automatickou volbu scénického režimu, dva režimy automatiky a jeden pro snímání ve zhoršených světelných podmínkách.

Pro skupinu začátečníků je určena i vestavěná nápověda s praktickými tipy, například při fotografování dětí zde najdete doporučení pro zkrácení expozičního času, při snaze zachytit dětský úsměv je doporučeno aktivovat funkci detekce úsměvu apod.

Na displeji vidíte všechny potřebné informace pro fotografování, jeden z režimů zobrazení dokonce graficky znázorňuje závislost expozičního času na zvolené cloně – na dvou osách se kontinuálně mění hodnoty. Tato ukázka může být velmi užitečná pro ty, kdo nemají teoretické znalosti, ale chtějí proniknout do tajů kreativní fotografie. Nápomocný při focení může být také reálný histogram, který můžete na displeji zobrazit.

Natáčení videa je možná ve full HD (1920×1080) ve formátu AVCHD či MP4 a díky samostatnému tlačítku v horní části těla nemusíte nikde přepínat režim. Při stisku tlačítka záznamu však chvíli trvá než se digitál „přepne“.

video.png
Video ke stažení (28 MB)

Ostření zvládá autofokus velmi dobře a spolehlivě, a to i při výběru různých ostřících bodů. Menší zaváhání je patrné při velmi nízkém osvětlení, kdy občas fotoaparát přeostřuje, i když je v oblasti ostření poměrně kontrastní místo. Při záznamu videa je ostření nepřetržité a pozvolné, zvuk při ostření není rušivý, setový objektiv však šel při zoomování poměrně ztuha, takže změna ohniska v průběhu záznamu byla spíše trhaná než plynulá.

Autofokus pracuje s pětadvaceti zónami pro ostření, krom automatického výběru ostřícího bodu je k dispozici ještě bodové ostření a také volba plovoucího ostřícího bodu, kdy s ním můžete pohybovat prakticky po celé ploše displeje. Podobně jako většina fotoaparátů Sony, i model NEX-F3 umí pracovat s funkcí detekce obličejů a detekce úsměvu.

V nabídce najdete tradičně řadu funkcí, které využijí především „hračičkové“ – ať už je to simulace toy camery, nebo softwarové rozostření pozadí pro vytvoření dojmu miniatury. Velmi praktická je také funkce inteligentní panorama, kdy otáčíte fotoaparátem kolem jeho osy a přístroj sám skládá snímky za sebe, do jednoho panoramatického – vybrat si můžete, kterým ze čtyř směrů budete aparátem pohybovat.

Obrazová kvalita

Rozlišení 16 Mpx v kombinaci s APS-C snímačem dává tušit relativně vyvážený poměr mezi rozlišením a kvalitou obrazu. To se nám ostatně potvrdilo i v praxi. Snímky jsou barevně a expozičně vyvážené a šum při vyšších citlivostech je umírněný. Do citlivosti ISO 800 se šum nijak neprojevuje, při citlivosti ISO 1600 je již na některých částech snímku šum patrný a jemné struktury ztrácejí kresbu.

S narůstající citlivostí je tento jev viditelnější, nicméně do citlivosti cca ISO 3200 nepůsobí šum nijak rušivě a jeho struktura je spíše monochromatická. Od ISO 6400 již je viditelnější a v barevných plochách je viditelnější jeho struktura.

U nevyšších citlivostí je šum ještě viditelnější a při nastavení redukce šumu na hodnotu normální zcela mizí hranová ostrost. Zvolíte-li redukci šumu nižší, je výsledek o něco lepší, nicméně stále se jedná o značně zhoršenou kvalitu fotografií. Srovnám-li však hladinu šumu např. u citlivosti ISO 12800 s nedávno testovaným Nikonem D3200, který má na stejné ploše snímače o 8 Mpx více, vychází ze souboje Sony jednoznačně lépe.

citlivost_01.JPG   citlivost_02.JPG
citlivost_03.JPG   citlivost_04.JPG
citlivost_05.JPG   citlivost_06.JPG
citlivost_07.JPG   citlivost_08.JPG
Postupně všechny citlivosti od ISO 200 až po ISO 16 000

V nastavení fotoaparátu můžete aktivovat automatickou korekci vinětace, chromatické vady a zkreslení při použití širokého ohniska. Vzhledem k tomu, že jsme měli k dispozici pouze setový objektiv, můžeme posoudit pouze funkčnost korekce chromatické vady a ta pracuje spolehlivě, fialové kontury nenajdete ani u velmi kontrastních snímků. Automatika vyvážení bílé je bezproblémová a barevnost snímků odpovídá realitě, jak na displeji, tak i následně při prohlížení v počítači.

Ostrost obrazu je dobrá, směrem k okrajům mírně klesá, stejně tak je tomu i v rozích snímku. Příjemně překvapil setový objektiv, který kreslí vcelku slušně již od nízkých clonových čísel, při zaclonění na cca F11 z něj můžete zkusit vymáčknout maximum. Díky většímu snímači můžete bez problémů pracovat i s hloubkou ostrosti, i když si ji užijete spíše na dlouhém ohnisku.

DOF_1.JPG   DOF_2.JPG
Ukázka hloubky ostrosti

Pokračování 3 / 3

Hodnocení a ukázkové fotografie

Sony NEX-F3 je jedním z řady zástupců kompaktů s výměnnými objektivy. Pro jeho pořízení hovoří několik argumentů, z nichž tím nejsilnějším je velikost snímače – tedy formát APS-C s crop faktorem 1,5×.

Druhým zásadním argumentem je pak samotná velikost fotoaparátu, respektive těla, které je při rozměrech 117×66×41 mm opravdu malé a při použití objektivu s pevným ohniskem (16mm objektiv je v nabídce) jej bez problémů schováte pod bundu či do kapsy. Malé rozměry s sebou však nesou také neduh v podobě horší ergonomie držení, malý grip na pravé straně je ideální v kombinaci s lehkým setovým zoomem, při nasazení většího teleobjektivu mám obavy z převažování těla a značného namáhání zápěstí.

P7200098.jpg
Sony Alpha NEX-F3

Při úvahách o pořízení fotoaparátu je nutno brát v potaz dvě zásadní věci: jednak je to absence klasického otočného voliče režimů, který je nahrazen softwarovým voličem. Prvotní představa takového ovládání nezní příliš lákavě, nicméně Sony se podařilo vytvořit velmi intuitivní systém ovládání, na který si zvyknete během několika málo hodin. Rychlost změny některých nastavení sice není úplně ideální, nicméně se u tohoto fotoaparátu nepředpokládá profesionální nasazení, kde záleží na každé sekundě.

Druhou zásadní vlastností je absence hledáčku, který logicky chybí díky použité konstrukci. V nabídce příslušenství najdete dva hledáčky – jeden optický pro použití s 16mm objektivem (cena cca 4 000 Kč) a druhý elektronický s vysokým rozlišením 2,3 Mpx, který je možné univerzálně použít, nicméně pořizovací cena je cca 9 000 Kč. Bez hledáčku můžete sice bezproblémově komponovat na displeji, avšak na přímém slunci nastane problém. Každý hledáček navíc poskytuje jakési „odříznutí“ od okolního světa, které napomáhá soustředění na kompozici.

Celkově je fotoaparát velmi povedený, a pokud hledáte přístroj malých rozměrů s obrazovou kvalitou zrcadlovky, pak by se měl určitě objevit v užším výběru. Za cenu těsně pod patnáct tisíc korun se může směle rovnat klasickým zrcadlovkám, avšak s tou výhodou, že má menší rozměry a tichý režim bez klapání zrcátka. Kompromisní je pouze absence hledáčku a riziko horší ergonomie při použití většího objektivu.

Ukázkové fotografie

D01.JPG   D02.JPG
1/640 s, F5,6, ISO 200 | 1/640 s, F4,5, ISO 800
D03.JPG   D04.JPG
1/40 s, F4,0, ISO 200 | 1/1000 s, F5,0, ISO 200
D05.JPG   D06.JPG
1/1600 s, F5,0, ISO 200, efekt toy camera | 1/100 s, F5,6, ISO 200, efekt miniatura
D07.JPG   D08.JPG
1/250 s, F5,6, ISO 200, efekt miniatura | 1/400 s, F8,0, ISO 200
D09.JPG   D10.JPG
1/350 s, F8,0, ISO 200 | 1/800 s, F4,0, ISO 200
D11.JPG   D12.JPG
1/1000 s, F4,0, ISO 200 | 1/40 s, F25, ISO 200
D13.JPG   D14.JPG
1/8 s, F5,6, ISO 3200 | 1/320 s, F7,1, ISO 200
D15.JPG   D16.JPG
1/1250 s, F5,6, ISO 200 | 1/1000 s, F5,6, ISO 200
D17.JPG   D18.JPG
1/400 s, F5,6, ISO 200, efekt černobílý | 1/350 s, F5,0, ISO 200, efekt černobílý
D19.JPG   D20.JPG
1/640 s, F5,0, ISO 200, efekt miniatura | 1/2500 s, F5,0, ISO 200, efekt toy camera
D21.JPG
1/800 s, F5,6, ISO 200, efekt toy camera

Technická specifikace

  • Snímač: 16 Mpx CMOS Exmor, APS-C formátu
  • Maximální rozlišení: 4 912 × 3 264 obr. bodů
  • Bajonet: Sony E
  • Rychlost závěrky: 1/4 000 s až 30 s
  • Rozsah ISO citlivosti: 200–16 000
  • Maximální rozlišení videa: 1 920 × 1 080 při 50i
  • Displej: výklopný 3“ LCD panel s rozlišením 921 600 obr. bodů
  • Paměťová karta: SD/SDHC/SDXC, Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo
  • Rozměry: 117,3 × 66,6 × 41,3 mm
  • Hmotnost: 225 g
  • Cena:

Určitě si přečtěte

Články odjinud