Test bezzrcadlovky Sony Alpha NEX-F3: Když toužíte po lehkosti

31. července 2012
TWEET SDÍLET
Jedním z průkopníků konceptu bezzrcadlovek je Sony se systémem NEX. Do rukou se nám dostal druhý nejlevnější zástupce NEX-F3, podívejme se tedy, jak si vede v praxi.

Skupinu fotoaparátů s kompaktními rozměry, se snímačem velikosti APS-C a možností používat výměnné objektivy označuje Sony jako Alpha NEX. K recenzi jsme si vzali jeden z čerstvých zástupců této modelové řady Sony Alpha NEX-F3.

Klepněte pro větší obrázek
Sony Alpha NEX-F3

Idea je u tohoto fotoaparát zřejmá – vytvořit maximálně kompaktní fotoaparát, který však bude mít výměnné objektivy a kvalita obrazu srovnatelnou s výstupem z digitální zrcadlovky. U modelů řady NEX se toto skloubení z větší části podařilo, jediným specifikem, na které si bude muset uživatel zvyknout, je odlišný způsob ovládání.

Když ho není za co chytnout

Pro testování jsme měli k dispozici standardní setový zoom 18–55 mm se světelností F3,5–5,6 , který je vybaven optickou stabilizací obrazu. Oproti zrcadlovkám řady Alpha totiž není stabilizován přímo snímač v těle fotoaparátu, nýbrž je stabilizace zajištěna plovoucími členy objektivu.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Nejméně a nejvíce vysunutý objektiv

Kombinace setového objektivu s malým tělem není úplně nepraktická, nicméně již tato dvojice občas (zvláště pokud vyzoomujete na dlouhé ohnisko), přináší problém s pevným a jistým úchopem. Na těle fotoaparátu totiž najdete pouze malý grip, který neumožňuje pevné obemknutí prsty pravé ruky, jelikož je málo vystouplý. Mírnou podporu získáte ještě v zadní pogumované plošce, o kterou můžete opřít palec pravé ruky.

Pro klasické zrcadlovkové držení – s podepřením těla levou dlaní s prsty na zoomovacím prstenci – je tělo objektivu dostatečně velké. Nasadíte-li objektiv typu „pancake“, který je v nabídce výrobce, nebude s držením problém. Ten naopak vyvstane při použití velmi světelných skel a teleobjektivů, které mají mnohem vyšší hmotnost a po spojení s tělem bude celá soustava „padat na hlavu“.

Nicméně, cílovou skupinou těchto fotoaparátů jsou spíše nenároční amatéři, u kterých se nepředpokládá koupě jiného než setového objektivu. Druhou skupinou pak budou majitelé zrcadlovek, kteří hledají malé a lehké tělo a ti rádi podstoupí kompromis v podobě mělkého gripu.

Displej jako televize

Prakticky celou zadní část fotoaparátu pokrývá displej s úhlopříčkou 3" a velmi jemným rozlišením 921 600 obrazových bodů. Displej je navíc výklopný a můžete ho otočit o 180° tak, že budete velmi snadno fotografovat autoportréty. Obraz na displeji se automaticky otočí v okamžiku, kdy jej zvednete zcela nahoru, nemusíte tedy nic přepínat. V menu je také uživatelsky nastavitelná funkce automatické aktivace samospouště v okamžiku, kdy otočíte displej do popsané polohy.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Osa otáčení displeje je umístěna v horní části aparátu, kde jsou dva panty

Konstrukce displeje bohužel neumožňuje jeho dostatečný náklon tak, abyste mohli bez problému fotografovat nad hlavou, naklopení je k dispozici pouze ve velmi malém úhlu. Čitelnost displeje je na velmi dobré úrovni, pokud ale fotografujete na slunci, je míra odlesků natolik velká, že na něm není prakticky nic vidět. V ten okamžik je třeba přepnout zobrazení displeje na tzv. slunečné.

V tomto režimu naroste několikanásobně intenzita podsvícení a obraz je krásně vidět. Slunečný režim však má jeden podstatný nedostatek. Obraz na displeji je přehnaně barevný/saturovaný a neodpovídá realitě, což může být místy matoucí při kontrole korektní barevnosti. V tomto případě by mohlo pomoci automatické přepnutí podsvícení při aktivaci režimu prohlížení.

Intuitivní ovládání?

Ačkoliv je Sony NEX jedním z mála typů fotoaparátů, který nabídne všechny vlastnosti zrcadlovky, jeho ovládání tomu příliš neodpovídá. Nikde nenajdete volič expozičních režimů – krom spouště a pojistky bajonetu na přední straně je na horní straně hlavní vypínač, pojistka blesku, vstup do režimu přehrávání a spoušť pro záznam videa.

Klepněte pro větší obrázek
Vestavěný blesk

Na zadní straně se pak nachází dvojice tlačítek a kruhové tlačítko s potvrzovacím středem. Celkem tedy napočítáme osm ovládacích prvků. Podivné je rozhodnutí výrobce o způsobu zapínání fotoaparátu, ačkoliv je umístěno prakticky na horní straně před spouští, má přesně opačné polohy zapnuto a vypnuto, než je tomu u všech ostatních výrobců, i po několikadenním používání jsem u tohoto ovladače stále tápal.

Klepněte pro větší obrázek
Všimněte si minimálního počtu ovládacích prvků na zadní straně

Při prvním držení jsem chvíli hledal, kde, co a jak nastavit. Nicméně po několika hodinách práce s fotoaparátem si ruce zvyknou a začnou zcela intuitivně sahat na správná tlačítka a váš mozek si začne přibližně pamatovat, v jakém submenu najdete konkrétní nastavení.

Fotoaparát nabízí poměrně široké možnosti uživatelského nastavení, takže to pravé si najde opravdu každý. Před samotným nákupem však rozhodně doporučuji ovládání vyzkoušet, ne každému sedne. Relativně promyšlený systém ovládání funguje bez problémů, v průběhu používání jsem narazil pouze na tři nedostatky.

Klepněte pro větší obrázek
Otočný volič má předdefinované funkce ve třech směrech stisku, čtvrtou funkci si můžete zvolit sami

Jednak je to místy příliš rozsáhlá nabídka submenu, ve které se snadno ztratíte. Určitě by v tomto případě mohlo pomoci menší písmo anebo použití matice ikon s názvem, po jehož otevření se dostanete k samotnému nastavení – zde bych ale viděl riziko v tom, že musí uživatel učinit o jeden krok více.

Druhým nedostatkem je pohotovost při nastavení, přeci jen zmáčknout tlačítko, otočit kolečkem a znovu zmáčknout tlačítko trvá o něco déle než pootočit voličem expozičních režimů a fotit dále.

Třetím nedostatkem je fakt, že při nastavení konkrétního parametru a jeho potvrzení se vrátíte automaticky na pohotovostní obrazovku, nikoliv o krok zpět, což může být někdy zdržující, jindy naopak oceníte rychlý návrat zpět. Rychlé nastavení parametrů by řešilo pohotovostní menu s nejčastěji používanými parametry, jako je citlivost, rozlišení, kvalita snímku, vyvážení bílé apod.

Konektivita

Na horní straně těla najedete vedle výklopného blesku ukrytý systémový konektor, který slouží například k připojení hledáčku či externího mikrofonu. Konektor je pod plastovou krytkou, která drží na dvou malých páscích, takže ji neztratíte.

Klepněte pro větší obrázek
HDMI a USB rozhraní jsou kryty gumovými dvířky

V levém boku aparátu je ukryta dvojice konektorů – USB a HDMI. Přes USB rozhraní se fotoaparát také nabíjí, v balení totiž nenajdete samostatnou nabíječku pro akumulátor, ale pouze adaptér, který má na jednom konci USB rozhraní a na druhém standardní kabel pro připojení do elektrické zásuvky. Spodní část těla má dvoje dvířka, pod jedněmi je ukryta baterie, pod druhými potom paměťová karta.

Témata článku: Technika, Testy, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Sony, Priorita času, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
5 vývojových cest digitální fotografie, které skončily ve slepé uličce

5 vývojových cest digitální fotografie, které skončily ve slepé uličce

Prakticky v každém odvětví lidské činnosti se objeví nápady a vynálezy, které zazáří a poté pomalu a bez většího zájmu veřejnosti utichnou. Nejinak tomu je i v oboru digitální fotografie.

Petr BřezinaJakub Michlovský
Technika
František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

Není vůbec jednoduché najít hranici mezi jemným obrazovým humorem a přízemním primitivismem.

Petr Vilgus
Kultura
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software