Test bezzrcadlovky Sony Alpha NEX-F3: Když toužíte po lehkosti

31. července 2012
TWEET SDÍLET
Jedním z průkopníků konceptu bezzrcadlovek je Sony se systémem NEX. Do rukou se nám dostal druhý nejlevnější zástupce NEX-F3, podívejme se tedy, jak si vede v praxi.

Skupinu fotoaparátů s kompaktními rozměry, se snímačem velikosti APS-C a možností používat výměnné objektivy označuje Sony jako Alpha NEX. K recenzi jsme si vzali jeden z čerstvých zástupců této modelové řady Sony Alpha NEX-F3.

Klepněte pro větší obrázek
Sony Alpha NEX-F3

Idea je u tohoto fotoaparát zřejmá – vytvořit maximálně kompaktní fotoaparát, který však bude mít výměnné objektivy a kvalita obrazu srovnatelnou s výstupem z digitální zrcadlovky. U modelů řady NEX se toto skloubení z větší části podařilo, jediným specifikem, na které si bude muset uživatel zvyknout, je odlišný způsob ovládání.

Když ho není za co chytnout

Pro testování jsme měli k dispozici standardní setový zoom 18–55 mm se světelností F3,5–5,6 , který je vybaven optickou stabilizací obrazu. Oproti zrcadlovkám řady Alpha totiž není stabilizován přímo snímač v těle fotoaparátu, nýbrž je stabilizace zajištěna plovoucími členy objektivu.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Nejméně a nejvíce vysunutý objektiv

Kombinace setového objektivu s malým tělem není úplně nepraktická, nicméně již tato dvojice občas (zvláště pokud vyzoomujete na dlouhé ohnisko), přináší problém s pevným a jistým úchopem. Na těle fotoaparátu totiž najdete pouze malý grip, který neumožňuje pevné obemknutí prsty pravé ruky, jelikož je málo vystouplý. Mírnou podporu získáte ještě v zadní pogumované plošce, o kterou můžete opřít palec pravé ruky.

Pro klasické zrcadlovkové držení – s podepřením těla levou dlaní s prsty na zoomovacím prstenci – je tělo objektivu dostatečně velké. Nasadíte-li objektiv typu „pancake“, který je v nabídce výrobce, nebude s držením problém. Ten naopak vyvstane při použití velmi světelných skel a teleobjektivů, které mají mnohem vyšší hmotnost a po spojení s tělem bude celá soustava „padat na hlavu“.

Nicméně, cílovou skupinou těchto fotoaparátů jsou spíše nenároční amatéři, u kterých se nepředpokládá koupě jiného než setového objektivu. Druhou skupinou pak budou majitelé zrcadlovek, kteří hledají malé a lehké tělo a ti rádi podstoupí kompromis v podobě mělkého gripu.

Displej jako televize

Prakticky celou zadní část fotoaparátu pokrývá displej s úhlopříčkou 3" a velmi jemným rozlišením 921 600 obrazových bodů. Displej je navíc výklopný a můžete ho otočit o 180° tak, že budete velmi snadno fotografovat autoportréty. Obraz na displeji se automaticky otočí v okamžiku, kdy jej zvednete zcela nahoru, nemusíte tedy nic přepínat. V menu je také uživatelsky nastavitelná funkce automatické aktivace samospouště v okamžiku, kdy otočíte displej do popsané polohy.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Osa otáčení displeje je umístěna v horní části aparátu, kde jsou dva panty

Konstrukce displeje bohužel neumožňuje jeho dostatečný náklon tak, abyste mohli bez problému fotografovat nad hlavou, naklopení je k dispozici pouze ve velmi malém úhlu. Čitelnost displeje je na velmi dobré úrovni, pokud ale fotografujete na slunci, je míra odlesků natolik velká, že na něm není prakticky nic vidět. V ten okamžik je třeba přepnout zobrazení displeje na tzv. slunečné.

V tomto režimu naroste několikanásobně intenzita podsvícení a obraz je krásně vidět. Slunečný režim však má jeden podstatný nedostatek. Obraz na displeji je přehnaně barevný/saturovaný a neodpovídá realitě, což může být místy matoucí při kontrole korektní barevnosti. V tomto případě by mohlo pomoci automatické přepnutí podsvícení při aktivaci režimu prohlížení.

Intuitivní ovládání?

Ačkoliv je Sony NEX jedním z mála typů fotoaparátů, který nabídne všechny vlastnosti zrcadlovky, jeho ovládání tomu příliš neodpovídá. Nikde nenajdete volič expozičních režimů – krom spouště a pojistky bajonetu na přední straně je na horní straně hlavní vypínač, pojistka blesku, vstup do režimu přehrávání a spoušť pro záznam videa.

Klepněte pro větší obrázek
Vestavěný blesk

Na zadní straně se pak nachází dvojice tlačítek a kruhové tlačítko s potvrzovacím středem. Celkem tedy napočítáme osm ovládacích prvků. Podivné je rozhodnutí výrobce o způsobu zapínání fotoaparátu, ačkoliv je umístěno prakticky na horní straně před spouští, má přesně opačné polohy zapnuto a vypnuto, než je tomu u všech ostatních výrobců, i po několikadenním používání jsem u tohoto ovladače stále tápal.

Klepněte pro větší obrázek
Všimněte si minimálního počtu ovládacích prvků na zadní straně

Při prvním držení jsem chvíli hledal, kde, co a jak nastavit. Nicméně po několika hodinách práce s fotoaparátem si ruce zvyknou a začnou zcela intuitivně sahat na správná tlačítka a váš mozek si začne přibližně pamatovat, v jakém submenu najdete konkrétní nastavení.

Fotoaparát nabízí poměrně široké možnosti uživatelského nastavení, takže to pravé si najde opravdu každý. Před samotným nákupem však rozhodně doporučuji ovládání vyzkoušet, ne každému sedne. Relativně promyšlený systém ovládání funguje bez problémů, v průběhu používání jsem narazil pouze na tři nedostatky.

Klepněte pro větší obrázek
Otočný volič má předdefinované funkce ve třech směrech stisku, čtvrtou funkci si můžete zvolit sami

Jednak je to místy příliš rozsáhlá nabídka submenu, ve které se snadno ztratíte. Určitě by v tomto případě mohlo pomoci menší písmo anebo použití matice ikon s názvem, po jehož otevření se dostanete k samotnému nastavení – zde bych ale viděl riziko v tom, že musí uživatel učinit o jeden krok více.

Druhým nedostatkem je pohotovost při nastavení, přeci jen zmáčknout tlačítko, otočit kolečkem a znovu zmáčknout tlačítko trvá o něco déle než pootočit voličem expozičních režimů a fotit dále.

Třetím nedostatkem je fakt, že při nastavení konkrétního parametru a jeho potvrzení se vrátíte automaticky na pohotovostní obrazovku, nikoliv o krok zpět, což může být někdy zdržující, jindy naopak oceníte rychlý návrat zpět. Rychlé nastavení parametrů by řešilo pohotovostní menu s nejčastěji používanými parametry, jako je citlivost, rozlišení, kvalita snímku, vyvážení bílé apod.

Konektivita

Na horní straně těla najedete vedle výklopného blesku ukrytý systémový konektor, který slouží například k připojení hledáčku či externího mikrofonu. Konektor je pod plastovou krytkou, která drží na dvou malých páscích, takže ji neztratíte.

Klepněte pro větší obrázek
HDMI a USB rozhraní jsou kryty gumovými dvířky

V levém boku aparátu je ukryta dvojice konektorů – USB a HDMI. Přes USB rozhraní se fotoaparát také nabíjí, v balení totiž nenajdete samostatnou nabíječku pro akumulátor, ale pouze adaptér, který má na jednom konci USB rozhraní a na druhém standardní kabel pro připojení do elektrické zásuvky. Spodní část těla má dvoje dvířka, pod jedněmi je ukryta baterie, pod druhými potom paměťová karta.

hce counter

Témata článku: Technika, Testy, Fotoaparáty, Bezzrcadlovky, Sony, Priorita času, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Nedají si pokoj. Laciné kopie Samsungu Galaxy S22 znovu předběhly originál. Jejich nákupem se zaručeně spálíte

Nedají si pokoj. Laciné kopie Samsungu Galaxy S22 znovu předběhly originál. Jejich nákupem se zaručeně spálíte

** Ještě před premiérou můžete v ruce držet S22 Ultra... **...jenže to není Galaxy a Samsung ani náhodou ** Jak nenaletět na bombastické specifikace telefonů „za hubičku“?

Martin Chroust
AliExpressČínaKopie
Blizzard pracuje na survival hře ze zcela nového univerza. Nabírá členy do vývojářského týmu

Blizzard pracuje na survival hře ze zcela nového univerza. Nabírá členy do vývojářského týmu

Naposledy Blizzard přišel s novou značkou před sedmi lety. V jeho studiích konečně vzniká zase něco úplně nového.

Martin Nahodil
OznámeníActivision Blizzard
Další sezóna pro Call of Duty Warzone se opozdí kvůli opravám chyb

Další sezóna pro Call of Duty Warzone se opozdí kvůli opravám chyb

Druhá sezóna pro CoD: Vanguard a Warzone Pacific měla začít 1. února. Nakonec se její spuštění o dva týdny posouvá.

Martin Nahodil
OdkladCall of Duty: Warzone
Francie už nebude výjimkou. Apple přestane i na tomto trhu k iPhonům přibalovat sluchátka

Francie už nebude výjimkou. Apple přestane i na tomto trhu k iPhonům přibalovat sluchátka

** Apple odstranil nabíječky s sluchátka z krabiček před dvěma lety ** Francie však tomuto trendu pod hrozbou pokut vzdorovala ** Nakonec však kapitulovala - iPhony budou i zde bez sluchátek

Martin Chroust
SluchátkaiPhone
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Orbitální rakety a exotické družice vyvíjíme i v Česku. Do SpaceX máme daleko, ale Český vrabec má smělé cíle

Orbitální rakety a exotické družice vyvíjíme i v Česku. Do SpaceX máme daleko, ale Český vrabec má smělé cíle

** OteSpace vyvíjí motor PEPEk a dvoustupňovou raketu ** Suborbitality chtěla postavit balistickou raketu Anubis ** Stratosys chce ovládnout nebe s pseudosatelitem Skyrider

Jakub Čížek
ČeskoRaketa
AMD Radeon RX 6500 XT v testech. První 6nm grafika v levném kabátu, která je k smíchu

AMD Radeon RX 6500 XT v testech. První 6nm grafika v levném kabátu, která je k smíchu

** AMD představilo novou grafickou kartu Radeon RX 6500 XT ** Poprvé používá 6nm čip a má rekordní frekvenci ** Kartu značně omezuje malá paměť

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Jak časté jsou planetky s měsícem? U jedné našli už třetí

Jak časté jsou planetky s měsícem? U jedné našli už třetí

** Astronomové objevili třetí měsíc planetky Elektra ** Více měsíců má z planetek už jen Pluto ** Celkem známe více než 400 planetek s měsícem

Petr Kubala
AstronomieMěsíc
Astronomové spočítali, jak družice Starlink ovlivňují jejich pozorování. Stopy jsou na 18 % snímků a bude hůř

Astronomové spočítali, jak družice Starlink ovlivňují jejich pozorování. Stopy jsou na 18 % snímků a bude hůř

** Studie analyzovala vliv družic Starlink na pozorování projektu ZTF ** Přehlídka oblohy se nachází na jihu Kalifornie a jednou za dva dny prohledá celou oblohu ** Počet stop družic Starlink na snímcích neustále roste, vědecká pozorování však příliš ovlivněna nejsou

Petr Kubala
StarlinkAstronomieSpaceX
Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Světlo pro pokojové květiny, editor PDF a rytmická hudební hra

Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Světlo pro pokojové květiny, editor PDF a rytmická hudební hra

** V marketech se pravidelně objevují slevy na aplikace a hry ** Vybírejte pro platformy Android i iOS ** Na titulu můžete ušetřit desítky korun

Adam Kos
SlevyAkceMobilní aplikace
První benchmarky jsou tady. Jak na tom bude Exynos 2200 ve srovnání se Snapdragonem 8 Gen 1?

První benchmarky jsou tady. Jak na tom bude Exynos 2200 ve srovnání se Snapdragonem 8 Gen 1?

** U Exynosu 2200 zatím neznáme takt ani jednoho z jader ** Dle benchmarků by CPU mohl mít výkon jako Snapdragon 888 ** U grafiky však čekejte dost výrazný náskok před konkurencí

Martin Chroust
Exynos 2200Snapdragon
Minimálně další tři díly Call of Duty vyjdou na PlayStation i po akvizici Microsoftu

Minimálně další tři díly Call of Duty vyjdou na PlayStation i po akvizici Microsoftu

S posledních nákupem Microsoftu se rozjelo plno spekulací, které se týkaly i Call of Duty. Ohledně této značky už ale začíná být jasno.

Martin Nahodil
Call of DutySpekulace