Termální kamery zachraňují životy. Umožní odhalit rakovinu prsu i ztracené osoby

6. listopadu 2019
TWEET SDÍLET

Běžná rodinná návštěva muzea pomohla jedné ženě odhalit rakovinu prsu ještě v její rané fázi. Dron s termální kamerou pak zachránil život pohřešovanému chlapci a jeho psu. V obou případech se tak ukazuje, že je tato technologie nepostradatelná a užitečná navzdory jejímu původnímu záměru.

Bal Gill (41) navštívila se svou rodinou muzeum Camera Obscura a Svět iluzí ve skotském Edinburghu v květnu tohoto roku. Při procházení expozic narazila i na termokameru ukazující nejteplejší místa lidského těla, která byla do muzea instalována již v roce 2009. Oproti ostatním jí však ukázala světlou skvrnu na jejím levém prsu. Protože si však mohou přítomní danou fotografii vytisknout, učinila tak a doma začala „googlit“.

Klepněte pro větší obrázek
Bal Gill a její snímek, který pořídila ve skotském muzeu Camera Obscura a Svět iluzí v Edinburghu.

Určení si diagnózy vlastními silami, zejména pomocí internetu, sice nemají doktoři příliš v lásce, nicméně zde se to ukázalo jako opodstatněné. Žena totiž porovnávala její fotografii s těmi, které našla na internetu a usoudila, že skutečně není vše v pořádku. Po návštěvě specializovaného doktora se pak dozvěděla, že trpí začínající rakovinou prsu.

Do nynější doby prodělala již dvě operace, přičemž jedna, která má zabránit šíření rakoviny, ji ještě čeká. I když tedy byla kamera instalovaná spíše z důvodu pobavení návštěvníků, zde doslova pomohla zachránit život, a to i když není tepelné zobrazování 100% spolehlivou metodou k odhalení podobných zdravotních problémů. Termografická zařízení na to totiž nejsou dostatečně citlivá.

Není to však jediný případ, kdy termální kamera zachránila život. Fotograf Steve Fines totiž pomohl s hledáním šestiletého chlapce a jeho psa, kteří minulý týden zmizeli v Sherburne County v Minnesotě. Stalo se tak navíc v noci, kdy teploty klesly pod bod mrazu a oběma hrozilo podchlazení.

Klepněte pro větší obrázek
Snímek sdílený Stevem Finesem ukazuje, jak záchranáři nesou nalezeného chlapce, u kterého se nachází i jeho pes (Remington). Nahoře je ještě znatelná tepelná stopa po místě, kde leželi.

Steve tak zareagoval na zprávy v televizi a ihned se přidal k 600hlavému davu, který Ethana hledal. Dorazil nicméně i se svým dronem DJI m210RTK v2 vybaveným duální termokamerou XT2, který používá pro obchodní účely. Nechybělo mu tak ani 10 sad nabitých baterií. Policie ho nicméně požádala, aby nevzlétl, dokud oblast neopustí pátrací vrtulníky (kdyby neuposlechl, hrozila by mu pokuta až 20 tisíc dolarů). Před zapojením do jakékoli podobné akce se musí provozovatelé dronů nejprve koordinovat s místními úřady.

Jakmile Fines obdržel povolení k vzletu, řekl: „Rychle jsem začal létat a pomocí programované dráhy letu jsem dokázal účinně pokrýt hodně velkou plochu. Po několika falešných signálech, mezi které patřila zejména lesní zvěř, jsem v 1:40 ráno spatřil šestiletého chlapce i jeho psa. O 10 minut později se už pozemní záchranný tým dostal na místo určení a já jsem jen sledoval, jak ho zvedají a odnášejí do bezpečí.“ Dodejme, že pátrání probíhalo už od večerních hodin.

Témata článku: Kultura, Technika


6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
Canon EOS M6 II: Poddajný, nenápadný a výkonný [test]

Canon EOS M6 II: Poddajný, nenápadný a výkonný [test]

Canon EOS M6 II je pokročilá bezzrcadlovka, která by svými parametry mohla vyhovovat jak začátečníkům, tak pokročilým fotografům. Co je na tom pravdy? Čtěte v našem testu.

Helena Vyplelová
Testy
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura