Tento nástroj detekuje Deepfake videa skutečně nevšedně – pomocí tlukotu srdce

4. října 2020
TWEET SDÍLET

Deepfake videa jsou stále lepší, pokročilejší a věrnější realitě. A protože by mohla být zneužita nejrůznějšími způsoby, pracují skupiny vědců na tom, aby se je naučily rozpoznávat. Na Binghamton University nově vyvinutý nástroj k tomu má pomoci. Upravená videa totiž rozpozná podle tlukotu srdce přítomných aktérů.

Nástroj dostal pojmenování FakeCatcher a funguje tak, že rozpoznává biologické signály ve videích s lidmi. Vědci z Binghamton University se za účelem vyvinutí tohoto nástroje spojili se společností Intel a již o vzájemné spolupráci publikovali popisný dokument. V zásadě FakeCatcher používá fotopletysmografii, tedy technologii podobnou té, která je obsažena ve většině fitness náramcích a chytrých hodinkách měřící váš srdeční rytmus během fyzické aktivity. 

Tato technologie je založena na pozorování jemné změny v barvě pokožky, jak přes ni pulzuje krev. Vzhledem k tomu, že obličej vydává stejné barevné změny, tak FakeCatcher spoléhá právě na to, že pomocí analýzy RGB tímto provedené změny ve videu odhalí. Tyto změny nejsou viditelné pouhým okem, software je však rozpozná a řekne, zda bylo video nějak upravováno.

Microsoft, Google i např. sociální síť Twitter postupně zavádějí různá softwarová řešení na odhalení Deepfake videí, a to obzvláště nyní před americkými prezidentskými volbami. Veřejnost se totiž dá ovlivnit skutečně jednoduše a nutno říci, že upravenému videu projevu politika či falešnému pornografickému obsahu celebrit se dá díky velice věrným úpravám uvěřit poměrně snadno. 

Témata článku: Technologie, Video