Tenkrát poprvé: S Lensbaby

21. června 2012
TWEET SDÍLET
Od dob svého vzniku systém Lensbaby pořádně povyrostl – co do počtu i jakosti. Na stole mi leží krabice, v té krabici krabičky a v krabičkách sklíčka. Lensbaby.

Když kupujete objektiv, pokládáte si otázku, k čemu vám bude sloužit. Většinou se jedná o nemalou investici, tudíž je poctivé zodpovězení tohoto dotazu zcela na místě, a to i v případě objektivů Lensbaby.

Jejich cena se totiž pohybuje na úrovni základního zoomu nebo levnější pevné padesátky.

Klepněte pro větší obrázek
Systém Lensbaby Composer Pro

Název Lensbaby odkazuje do světa dětských her, k něčemu sotva narozenému, nedospělému. Důraz na hravost a fantazii je patrný z designu obalu a návodu. Návrháři vám dávají jednoznačně najevo: vy jste nyní rodič (Mama?) a v ruce chováte děťátko (Baby). Na vás nyní závisí, jak si toho „spratka“ vychováte. Držíte v rukou prostředek, jak dosáhnout určitého cíle, efektu, jehož intuitivnost a nepředvídatelnost potěší především fotografy, které začala nudit nebo dokonce (nejen finančně) vyčerpávat honba za pixely, superrychlými autofokusy, či dokonale vyváženou expozicí.

Man on the moon

Amerika je zemí neomezených možností. Není proto divu, že nápad na Lensbaby se zrodil právě zde, konkrétně v hlavě profesionálního fotografa Craiga Stronga. Od malička si údajně liboval ve focení starou Holgou, která je v dnešní digitálně precizní či precizně digitální době anachronismem na druhou – není digitální, natož obrazově perfektní. Pomyslel si, že podobný efekt by bylo lze vtisknout i digitálním potomkům, a stvořil první Lensbaby. Popřel náboženství automatiky, využil stesku kinofilmových bardů nad starými manuálními miláčky, jejichž ovládání byl ještě kumšt, a především se svezl na stále mohutnící módní retro vlně. A k tomu všemu přidal další hodnotu – netradiční efekt selektivního ostření.

Doba měchová

Březen 2004: Světlo světa spatřila první verze Lensbaby s přídomkem Original. Od začátku se jedná o dvoučlenný systém: do ohebného těla (na principu měchu či později kulového kloubu) se vkládají jednoduché optiky. V pionýrských dobách se jednalo o optiky jednočlenné, později dvoučlenné.

První modely až k nejznámějšímu z nich – Muse jsou podobné hadici od vysavače. Princip je podobný starým měchovým fotoaparátům – i zde se ostří stlačením, popř. povolením měchu. Bonusem ovšem je možnost naklopení objektivu do stran. To dosud zmohly pouze tilt&shift objektivy. Jaký je výsledný efekt?

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Systém Muse je založen na principu měchu podobně jako staré fotoaparáty.

Rovina ostrosti není jako u jiných objektivů rozprostřena po celé ploše fotografie, nýbrž koncentrována do kruhovité oblasti, tzv. sweet spotu. Její rozměr určuje velikost clony – čím nižší hodnota clony, tím menší je ostrá oblast na snímku. Naklopením objektivu lze navíc tzv. sweet spotem pohybovat po celé ploše záběru, určit, která jeho část bude ostrá a která nikoli.

Ve vycentrované poloze lze neostré plochy přirovnat ke klasickému bookehu, v ostatních pozicích je charakter „rozmazu“ poněkud netypický, má v sobě pohyb, který ukazuje k zaostřenému místu, a tím ho zdůrazňuje. (Podobného efektu dosáhnete zoomováním při expozici.) Čím více je objektiv nakloněn, tím více je účinek zřetelný.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Na první fotografii je ostřeno na střed, na druhé je využito náklonu objektivu pro vytvoření efektu pohybu u statického obrazu.

Princip systému se dodnes nezměnil. Vývoj se vydal cestou vylepšování těl a skel.

Přišli tomu na kloub

Rok 2009: I oblíbený model Muse trpěl pro řadu uživatelů závažným nedostatkem – měch nedrží v nastavené poloze, mechanicky se vrací do pozice výchozí. Jeho obsluha vyžaduje zručnost a trpělivost, přičemž bezchybný, tedy požadovaný výsledek nelze stejně zaručit. Proto firma vyvinula přesnější a preciznější variantu s kloubovým mechanismem Composer. Vpředu je objektiv vybaven klasickým ostřicím prstencem, vzadu kulovým kloubem, který řídí míru náklonu roviny ostrosti. Na rozdíl od vlasů múzy lze kloub přesně a rychle zaaretovat.

Jaro 2010: Jakýmsi krokem stranou či zpět k prvním verzím je Control Freak. Měchový mechanismus se však tentokrát automaticky nevrací do původní polohy, rovinu naklonění lze přesně nastavit pomocí šroubů. Tento systém je vhodný pro pomalou, trpělivou, precizní práci např. v makro nebo produktové fotografii. Na pohotovost zapomeňte. Je to také cosi pro technické hračičky, které nevyvede z míry komplikované ovládání ani fakt, že Control Freak není plně kompatibilní s ostatním Lensbaby příslušenstvím (např. s Fish Eye). Pro jejich použití je nutné zakoupit speciální adaptér.

Prosinec 2010: Pro ty, které nenadchla možnost naklonění roviny ostrosti, ale zato se shlédli v systému výměnných vintage optik, je k dispozici model Scout. Jednoduchá konstrukce – jedná se o tubu, do níž lze vkládat jednotlivé optiky – je určena především pro novou optiku Fish Eye.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Zleva: Control Freak, Composer, Composer Pro

Duben 2011: Na první pohled vypadá (vyjma barevných odchylek a malých detailů) stejně. Plastový kloubový mechanismus byl nahrazen kovovým a vylepšeno bylo údajně i zaostřovací ústrojí. Nakolik je to pravda, nemohu posoudit, v rukou držím pouze poslední model Composer Pro. Je pěkně kovový, dobře propracovaný, ostří plynule, můžete si utažením nastavit odpor kloubu při naklánění, v případě nutnosti jej úplně zaaretovat. Preciznost a maximální uživatelská vstřícnost činí z Lensbaby nástroj, který berou na milost i někteří zarputilí odpůrci. Tohle už není hračka…

Vývoj hybných mechanismů provázela progrese vnitřních optik. První Lensbaby’s jsou expedovány s tzv. Single Glass, tedy primitivní jednočlennou optikou. Se svým dvoučlenným nástupcem Double Glass je Lensbaby k dostání dodnes. Unikátním rysem těchto sklíček je nutnost manuálního clonění. Do útrob objektivů se vkládají magnetické disky s různě velkým otvorem, odpovídající hodnotám clony F2 až F22, přičemž platí stará známá rovnice – čím vyšší clonové číslo, tím větší hloubka ostrosti. Clony jsou k dostání s klasickým kruhovým otvorem nebo dírkami různých tvarů (hvězdička a srdíčko), vytvořit si můžete i tvary vlastní. Efekt různě vykrojených clon je patrný, fotografujete-li proti světelnému zdroji (sluníčku, pouličním lampám), nebo se vám do záběru dostanou odlesky (vody, kovů apod.).

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Lepší než provozovat domácí experimenty je zakoupit clony již tvořivě vyražené (obrázek vpravo). Věřte, doma už mi leží několik zmetků. Vývojem kloubového ústrojí dalo Lensbaby jednoznačně na srozuměnou, že nechce být pouhou hračkou pro experimentální notoriky, nýbrž že touží po uznání i v profesionálních řadách. V tomto směru bylo nevyhnutelné sáhnout do samotné duše objektivu – jeho optické soustavy.

Nezacláněj!

Leden 2011: Sweet Optic se od svých předchůdců liší ve třech důležitých parametrech: počet optických MC členů je navýšen na čtyři, ohnisko jest širší (35mm) a hlavně se pyšní zabudovanou dvanácti lamelovou irisovou clonu s hodnotami F2,5–F22. To znamená, že odpadá nutnost ruční výměny disků, cloní se pomocí předního prstence.

Únor 2012: Optická sestřička Edge Optic kromě delšího ohniska (80 mm) nabízí nový systém tilt. Kruhy nahradily pruhy, které podle charakteru naklonění přemostí obraz ve směru svislém, vodorovném nebo diagonálním. Detailní informace najdete v článku Martina Kozáka.

K výše zmíněným „základním“ objektivům je k dispozici sada kreativních udělátek, která potěší především milovníky lomografie a dírkových komor. Všechny jsou monofokální o ohniskové vzdálenosti 50 mm (vyjma Pinhole/Zone Plate). Tato hodnota ovšem platí pouze pro fullframe zrcadlovky, majitelé fotoaparátů s menším čipem poctivě násobí crop faktorem.

Klepněte pro větší obrázek
Optic Kit neboli hračkočkové optiky pro oblibovatele obrazových experimentů.

Témata článku: Objektivy, Technika, Lensbaby, Objektivy na Heureka.cz