Téměř do kapsy: Sony Cyber-shot H3

18. listopadu 2007
TWEET SDÍLET
Téměř do kapsy: Sony Cyber-shot H3
Kapesní ultrazoomy jsou stále populárnější kategorií digitálů. Není však jejich obrazová kvalita na úkor velikosti?

Snímač ukrytý v útrobách Cyber-shotu H3 má velikost 1/2,5" a efektivní rozlišení 8 Mpx, snímky pořízené v tomto maximálním rozlišení mají velikost 3 264 × 2 448 obrazových bodů při poměru stran 4:3. K dispozici je také poměr stran 3:2, který zachovává téměř maximální rozlišení, velikost obrazu je 3 264 × 2 176 obrazových bodů. Poslední poměr stran, který je k dispozi je širokoúhlých 16:9 při této volbě však mají snímky velikost pouhých 1 920 × 1 080 obrazových bodů, což odpovídá přibližně rozlišení 2 Mpx. Citlivost snímače je volitelná v rozsahu ISO 100 až ISO 3 200.

Desetinásobný optický zoom má rozsah ohnisek 36–360 mm při lehce podprůměrné světelnosti F3,5–4,4. Rozsah tedy není kromě desetinásobného zoomu ničím výjimečný. Vyspělejší kolega ze stáje Sony s označením H9 má nejširší ohnisko 31 mm, a přímá konkurence Panasonic Lumix TZ3 dokonce 28 mm. Snad jen Canon SX100 IS má srovnatelný objektiv, který má shodný rozsah ohnisek, avšak o něco lepší světelnost (F2,8–4,3).

Objektiv u H3 umožňuje v normálním režimu fotografovat od vzdálenosti 50 cm, pokud se přepnete na makroostření posune se minimální zaostřovací vzdálensot na dva centimetry. V případě, že byste zatoužili po širším nebo naopak delším ohnisku, pak je k dispozici i širokoúhlá a telepředsádka

Fotoaparát je vybaven všemi používanými volbami ostření – bodové, středové, celoplošné s devíti body. Stejně tak měření expozice je možn zvolit z tradiční trojice bodové, se zvýhodněným středem, poměrové. Navíc je k dispozici i měření expozice s detekcí tváře, které zajistí prokreslení portrétů.

Nezbytným doplňkem ultrazoomového fotoaparátu je stabilizace obrazu, u Sony je založena na principu plovoucího snímače a nese název Super SteadyShot. Praxe ukázala, že u některých modelů Sony se aktivace stabilizace téměř nijak neprojeví na výsledném snímku. U Cyber-shotu H3 je tomu naštěstí naopak, ovšem zázraky od stabilizace nečekejte, v praxi vám umožní prodloužit čas přibližně o 1–1,3 EV.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Vlevo snímek s vypnutou stabilizací, vpravo pak se zapnutou

Ačkoliv se Cyber-shot H3 tváří jako plnohodnotný komapkt s plnou nabdídkou expozičních režimů, klamě tělem. Na otočném voliči totiž najdete pouze plnou automatiku, program anebo plný manuál. tato trojice je pak doplněna možností natáčet videosekvence, pěti scénickými režimy (portrét, sport, noční portrét, krajina, vysoká citlivost) a jednoupolohu pro volbu ostatních scénických módů.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Právě rozdělení expozičních režimů mi přijde mírně nelogické, neboť kreativná fotografi by spíše ocenil prioritu clony či prioritu času, naopak začátečník bude více využívat plnou nebo programovou automatiku a volbu plně manuálního nastavení pravděpodobně ponechá bez povšimnutí.

Neduhem, který provází takřka všechny fotoaparáty Sony poslední generace (vyjma zrcadlovek) je rozdělení nastavení fotoaparátu a expoziních parametrů do dvou různých nabídek, kterí se však částečně překrývají. I zde tedy najdete tlačítko Home a tlačítko Menu, jedno pro základní nastavení fotoaparátu, druhé pro nastavení expozičních parametrů.

Témata článku: Testy, Sony

Určitě si přečtěte

Panasonic Lumix S5, kompaktní hybridní fullframe fotoaparát je tu!

Panasonic Lumix S5, kompaktní hybridní fullframe fotoaparát je tu!

11 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Panasonic
Podzimní Zoner Photo Studio X: vyzkoušeli jsme nové funkce

Podzimní Zoner Photo Studio X: vyzkoušeli jsme nové funkce

15 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Zoner Photo StudioSoftware
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
SoftwareFotoškola