Teleskop Vespera je novou možností, jak objevovat vesmír

29. října 2020
TWEET SDÍLET

Vespera je hybrid mezi chytrým teleskopem a kamerou, který jeho tvůrci představili v rámci kampaně na Kickstarteru. A ta jim přinesla neuvěřitelné 2 miliony dolarů. Cíl byl přitom pouhých 10 tisíc dolarů. Pokud se tedy věnujete astrofotografii, toto zařízení vás nadchne.

Vespera je chytré a plně automatizované zařízení, které se ovládá čistě smartphonem nebo tabletem. K dispozici je totiž speciální aplikace, která vám umožní nejen pozorovat ale i prozkoumávat noční oblohu. S její pomocí se však dozvíte o celém vesmíru víc, než jen jeho podobu, protože obsahuje velice podrobné informace o jednotlivých úkazech a tělesech, na které můžete narazit. 

Samozřejmě vám umožní pořizovat fotografie všech nebeských objektů a sdílet je v sociálních sítích. Objekty přitom nemusíte složitě hledat, i když je přítomno určování polohy na základě souřadnic. Stačí, když je v aplikaci vyberete a ta na ně teleskop nasměruje. Přítomno je i sledování objektů. Samo zařízení váží 5 kg a je voděodolné, takže mu nevadí ani náročnější podmínky. V chodu vydrží na jedno nabití 4 hodiny.

Zařízení je vybaveno 2Mpx snímačem Sony velikosti 1/2,9" a nechybí mu automatické zaostřování, což jistě pomůže i méně zkušeným astrofotografům. Ohnisková vzdálenost je 200 mm. Fotografie se ukládají do souborů JPEG, TIFF nebo FITS a jedno zařízení může využívat až 5 uživatelů.

Cena zařízení startuje na částce 1 099 dolarů (cca 26 tisíc Kč), takže se nedá říci, že je zrovna levné. Pokud si jej předobjednáte, nepočítejte, že si jej budete moci užívat hned v dohledné době. Distribuce je totiž plánována až na období Vánoc 2021.

Témata článku: Technika, Příslušenství

Určitě si přečtěte