Tamron 18–270 mm F3,5–6,3 DiII VC: test objektivu

29. května 2010
TWEET SDÍLET
Patnáctinásobný zoom Tamron 18–270 mm je v současné době objektivem s největším rozsahem ohnisek na světě.

Alergii na dotazy typu „Kolik to přibližuje?“ jsem již naštěstí překonal, byť se musím přiznat, že mě zpočátku docela vytáčely. Nyní si dokonce občas přeji, aby se mě někdo zeptal na rozsah testovaného objektivu. U Tamronu 18–270 mm F3,5–6,3 DiII VC bych s gustem odpověděl: „Stačí ti patnáctka?“

Tamron AF 18-270mm f3.5-6.3 Di II VC lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

Aby bylo hned na začátku jasno, nejsem ortodoxní fanda širokorozsahových zoomů. Osobně je totiž nevyužiji – skoro neumím fotit s dlouhými ohnisky, takže mi stačí sklo s maximem 150 mm na skvělé portréty (oblíbenou padesátku vám k této činnosti opravdu nedoporučím). Nicméně jako většina velkých kluků jsem fascinován technikou a nepřestává mě překvapovat, že i v takto velkém rozsahu může mít objektiv výborné vlastnosti. Byť samozřejmě s jistými kompromisy.

Vykoupená jedinečnost

Mám-li začít superlativy, pak musím uvést, že Tamron 18–270 mm F3,5–6,3 DiII VC je v současné době objektivem s největším rozsahem ohnisek na světě. Neexistuje jiný výrobce, který by produkoval patnáctinásobný zoom pro fotoaparáty s výměnnými objektivy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

To, že jde i přes velký rozsah zároveň o sklo poměrně kompaktních rozměrů, vidíte na fotografiích a v technických údajích. Je jasné, že muselo dojít k nějakému omezení – tím je, jak jinak, světelnost. Malou světelností však trpí všechny objektivy tohoto typu. Pokud byste totiž chtěli zkonstruovat podobný zoom třeba na F2,8, dostali byste dlouhou, tlustou a těžkou rouru, kterou byste jistě nechtěli nosit. Takže jde o „nutný kompromis“. U Tamronu je navíc potěšující, že jej není nutné pro dosažení kvalitní kresby extrémně clonit a pomůže samozřejmě – u této kategorie objektivů povinný – dobře funkční optický stabilizátor.

Méně než čtvrt kruhu

Kvalitní konstrukce a dílenské zpracování jsou u Tamronu samozřejmostí, někomu ale může vadit otáčející se prstenec ostření při autofokusu. Ten se navíc na první pohled zdá docela pomalý, což také naše měření potvrdilo. Na focení Formulí 1 se tedy tento objektiv nehodí, nicméně pro běžnou práci je rychlost autofokusu dostačující.

Potěšeni naopak budou příznivci velkého zvětšení. S Tamronem 18–270 mm VC se dostanete až 50 cm k objektu (měřeno od snímače), což při plném vyzoomování už představuje téměř pravé makro. Nejmenší předmět bude mít na šířku necelých 70 mm.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nadšení však asi nebude vládnout v táboře příznivců manuálního ostření. Přechod od nejkratší zaostřovací vzdálenosti k nekonečnu neobsáhne na ostřicím prstenci ani čtvrtinu kruhu – manuální zaostřování je velmi necitlivé. Nutno dodat, že k tomuto konstrukčnímu provedení se v poslední době uchylují i další výrobci. Je to totiž naopak výhodné pro autofokus a ten je, jak je vidět, jednoznačně preferován.

Ostatní chtějí taky!

Jednoduchý závěr by mohl znít třeba takto: kvalitní širokorozsahový zoom za velmi dobré peníze. Co víc si ještě přát? Víc verzí. V současné době je Tamron 18–270 mm F3,5–6,3 DiII VC produkován pouze pro Canon a Nikon (s vestavěným ostřicím motorem, takže jde použít i na D-SLR Nikon bez motoru). Je to trochu škoda. Mezi fotografy je také spousta přístrojů Sony (či Konica Minolta) nebo Pentax, kterým by takový objektiv jistě také slušel. Uvidíme tedy časem – Tamron většinou rozšiřuje verze postupně. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Z pohledu rozlišení musím Tamron 18–270 mm VC velmi pochválit. Zatímco většinu objektivů tohoto typu, ale také nejeden levný standardní zoom, je třeba pro dosažení optimální kresby clonit až na F11, zde můžete jednu clonu ubrat. Na nejširším ohnisku dokonce stačí F5,6, naopak nejdelších 270 mm clonu jedenáct vyžaduje.

Bokeh samozřejmě nelze porovnávat s pevnými skly, nicméně úroveň kresby mimo rovinu ostrosti neurazí.

Chromatickou vadu na kontrastních hranách snímků najdete, avšak pokud ji nebudete vysloveně hledat, možná si jí ani nevšimnete. Stejně jako sférické zkreslení nebo vinětaci, která je u tohoto objektivu mimochodem výborně korigovaná, snadno opravíte i chromatickou vadu dodatečně v počítači – ideálně samozřejmě při zpracování bezztrátového RAWu.

Sférické zkreslení

Ohnisko

18 mm

35 mm

80 mm

135 mm

200 mm

270 mm

Sférické zkreslení

4,2 %

-1,2 %

-1,6 %

-1,4 %

-1,1 %

-0,9 %

Geometrická deformace obrazu má u Tamronu 18–270 mm VC standardní průběh. Nejširší ohnisko výrazně soudkuje – více než čtyřprocentní prohnutí je hodnotou, která není zanedbatelná a na nejednom záběru vás patrně donutí k nápravě v počítači. Přechod k opačnému prohnutí linií obrazu, k poduškovitému sférickému zkreslení, začíná velmi brzy po malém vyzoomování, ale na rozdíl od soudku u 18mm ohniska vykazuje velmi solidní hodnoty. Celkově však lze říci, že sférické zkreslení zvládá Tamron 18–270 mm VC nadprůměrně dobře.

Zpracování

Ke standardně dodávané sluneční cloně se váže zajímavá informace, a totiž že je shodná se sluneční clonou Tamronu 17–50 mm F2,8 VC, tedy objektivu s mnohem menším rozsahem. Jak tomu je u většiny širokorozsahových objektivů, zvětší i Tamron 18–270 mm VC po plném vyzoomování svoji délku téměř dvojnásobně. Trojdílný tubus objektivu ale vyniká výborným dílenským zpracováním – nadměrné vůle se nemusíte obávat. Těžké sklo má však tendenci k samovolnému vysouvání, výrobce jej proto opatřil zámkem, umístěným na pravé straně předního prstence, protilehlé přepínačům ostření a stabilizátoru.

Vinětace

Klepněte pro větší obrázek

Pokud mě nějaká vlastnost u tohoto objektivu vysloveně nadchla, pak je to právě míra ztmavení rohů vůči středu, tedy vinětace. Nebojím se prohlásit, že od Tamronu 18–270 mm VC by se mohla učit spousta výrobců optiky zvučných jmen, jejichž zoomy s mnohem menším rozsahem, mnohem větším renomé a samozřejmě mnohem vyšší cenou vykazují velmi často také mnohem větší míru vinětace.

Klepněte pro větší obrázek

Verdikt

Tamron 18–270 mm F3,5–6,3 DiII VC je jedním z objektivů, který mě „nachytal na hruškách“. Teoretické předpoklady, že takovéto sklo nemůže být kvalitní, zde selhávají. Jde o výborný širokorozsahový – a chce se mi dodat cestovní – objektiv pro D-SLR, který „udělá spoustu muziky“. A podíváte-li se navíc na cenovku, pak zjistíte, že jde o muziku za málo peněz. Ocenění Dobrá koupě DIGIfota si zasloužil naprostým právem.

Tamron 18–270 mm F3,5–6,3 DiII VC

Cena orientační 12 500 Kč

  • kompatibilita D-SLR
  • bajonet Canon, Nikon
  • ohnisková vzdálenost 18–270 mm
  • světelnost F3,5–6,3
  • clona 7 lamel, max. F22
  • průměr filtru 72 mm
  • velikost – průměr/délka 80/103 mm
  • hmotnost 600 g

Klepněte pro větší obrázek

Graf ceny produktu Tamron AF 18-270mm f3.5-6.3 Di II VC poskytuje server Heureka.cz

Témata článku: Technika, Testy, Objektivy, Příslušenství, Objektivy na Heureka.cz


Recenze hry Uncharted: The Legacy of Thieves Collection. Nathan a banda podruhé

Recenze hry Uncharted: The Legacy of Thieves Collection. Nathan a banda podruhé

Byla jen otázka času, kdy se dočkáme nějaké té remasterované verze nejnovějších dílů ze série Uncharted. A dle vývojářů nastal právě nyní ten nejlepší čas.

Ladislav Novák
Naughty DogUnchartedRecenze
Francie už nebude výjimkou. Apple přestane i na tomto trhu k iPhonům přibalovat sluchátka

Francie už nebude výjimkou. Apple přestane i na tomto trhu k iPhonům přibalovat sluchátka

** Apple odstranil nabíječky s sluchátka z krabiček před dvěma lety ** Francie však tomuto trendu pod hrozbou pokut vzdorovala ** Nakonec však kapitulovala - iPhony budou i zde bez sluchátek

Martin Chroust
SluchátkaiPhone
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
AMD Radeon RX 6500 XT v testech. První 6nm grafika v levném kabátu, která je k smíchu

AMD Radeon RX 6500 XT v testech. První 6nm grafika v levném kabátu, která je k smíchu

** AMD představilo novou grafickou kartu Radeon RX 6500 XT ** Poprvé používá 6nm čip a má rekordní frekvenci ** Kartu značně omezuje malá paměť

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Dying Light 2 čeká po vydání dalších 5 let podpory. Techland odhalil první přídavky do hry

Dying Light 2 čeká po vydání dalších 5 let podpory. Techland odhalil první přídavky do hry

Vydávání dodatečného obsahu pro velké hry není v dnešní době nic neobvyklého. Techland pro svoji novinku slíbil minimálně pětiletou podporu.

Martin Nahodil
OznámeníDying Light 2
Google spěchá se zprovozněním Android her ve Windows. Jaké budou minimální hardwarové požadavky?

Google spěchá se zprovozněním Android her ve Windows. Jaké budou minimální hardwarové požadavky?

** Google spustil betatestování služby Play Games ve Windows ** Konkurenci pro Amazon Appstore bude stačit Windows 10 ** Budete potřebovat 8jádrový procesor a alespoň 8GB RAM

Martin Chroust
Google PlayWindows
US Navy vyvíjí pokročilé systémy elektronického boje pro menší lodě

US Navy vyvíjí pokročilé systémy elektronického boje pro menší lodě

** Společnost Northrop Grumman vyvíjí pro americké námořnictvo kompaktní verzi systému pro elektronický boj ** Tzv. SEWIP Block III je určen pro menší plavidla ** Verze SEWIP Block III Lite by měla rázně odpovídat hrozbám, jako jsou protilodní rakety, drony či letouny

Stanislav Mihulka
NámořnictvoLoděVojenství